Προς το περιεχόμενο

Agile guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν 2 χρόνια που είχα ψαχτεί με τις Agile,κατέληξα ότι το τελικό κόστος για έναν αγοραστή από την Ελλάδα,ουσιαστικά καταργεί αυτό για το οποίο είναι γνωστές οι Agile,δηλαδή το value for money.

 

Eδώ:http://www.noiz.gr/index.php?topic=179026.10

 

είχα υπολογίσει ότι για μια κιθάρα Agile αξίας 284 ευρώ,θα έπρεπε να πληρώσω σχεδόν 600..

 

Και με 600ευρώ,ειδικά αν ψαχτεί κάποιος στις αγγελίες,μπορεί να βρει απίστευτες ευκαιρίες και όχι γουρούνι στο σακί,χωρίς μάλιστα δικαίωμα επιστροφής ανεξαρτήτου κατάστασης παραλαβής της κιθάρας..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο Γοογλε ειδα οτι και στην υπολοιπη Ευρωπη εχουν το ιδιο προβλημα. Το υψηλο κοστος μεταφορικων/εκτελωνισμου. Απορω γιατι δεν εχει βρεθει καποιος αντιπροσωπος ακομα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο Γοογλε ειδα οτι και στην υπολοιπη Ευρωπη εχουν το ιδιο προβλημα. Το υψηλο κοστος μεταφορικων/εκτελωνισμου. Απορω γιατι δεν εχει βρεθει καποιος αντιπροσωπος ακομα  ::)

 

Ή έστω, να στείλουν με USPS βρε αδερφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο Γοογλε ειδα οτι και στην υπολοιπη Ευρωπη εχουν το ιδιο προβλημα. Το υψηλο κοστος μεταφορικων/εκτελωνισμου. Απορω γιατι δεν εχει βρεθει καποιος αντιπροσωπος ακομα  ::)

 

 

Γιατί ο αντιπρόσωπος θα χάλαγε αυτό ακριβώς που οι Agile προσφέρουν, το χαμηλό κόστος. Οι άνθρωποι στην Αμερικοί πουλούν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ και το γεγονός της μη-άμεσης δοκιμής, σαν "πρόβλημα" υφίσταται και για τους Αμερικάνους. Απλά εκείνοι δεν έχουν το πρόβλημα των δασμών και των μεταφορικών.

 

Αυτό που κάνει η Rondo Music στην Αμερική το κάνει εδώ... ο Θωμάς με τις δικές του, in-house brands. Παραγγελία απευθείας στο εργοστάσιο που της κάνει, χοντρική τιμή, απευθείας πώληση μέχω του δικού του site στο internet, χαμηλά μεταφορικά και ανύπαρκτοι δασμοί και, τελικά, πολύ χαμηλή τιμή πώλησης. Τώρα, η ποιότητα των φθηνών Harley Benton σε σύγκριση με τις Agile είναι άλλη κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα έγραψε ο Νέστορας...

 

Όσο για αυτό:

 

Τώρα, η ποιότητα των φθηνών Harley Benton σε σύγκριση με τις Agile είναι άλλη κουβέντα...

 

Ναι,πράγματι οι Harley Benton είναι πιο υποδεέστερες(αλλά και πιο φθηνές) από τις Agile.

Η μόνη Agile τύπου Les Paul που έχω παίξει,σαν επίπεδο κατασκευής ήταν κοντά στις

Vintage Les Paul τις οποίες θεωρώ το πιο vfm Les Paulοειδές για έναν Ευρωπαίο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα υπολογίσει ότι για μια κιθάρα Agile αξίας 284 ευρώ,θα έπρεπε να πληρώσω σχεδόν 600..

Eτσι ακριβως ,τοσα περιπου τα εβγαλα και εγω.(και δεν στελνουν τοσο μακρια χωρις σκληρη θηκη -βαλιτσα δηλ. συν 56 ντολλαρς στην τιμη)

Μιλησα με mail  με τον κ. Curt και του ειπα για το θεμα και αν υπαρχει κατι ,καποιος που μπορω να βρω τα προιοντα του στην Ευρωπη και απαντησε ακριβως αυτο που λεει ο Εκτορας

Γιατί ο αντιπρόσωπος θα χάλαγε αυτό ακριβώς που οι Agile προσφέρουν, το χαμηλό κόστος.

Μου ειπε ακομα το εξης :Vote for free trade! ;D

Aκομα την ψαχνω και εχθες βρηκα αυτο http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/

Και διαβασα και εδω https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

 

Επομενως η μονη λυση για να φερω κιθαρα απο εκει ειναι χωρις να μου κοψουν το ποπο ειναι να βρω καποιον εκει να την παραλαβει απο Rondo και να μου την στειλει .

Παλι θα δωσω δασμους κτλ αλλα οχι τοσα.......ψαχνω ανθρωπο στην Αμερικα και μαλλον κατι βρηκα...θα δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quoteΗ μόνη Agile τύπου Les Paul που έχω παίξει,σαν επίπεδο κατασκευής ήταν κοντά στις

Vintage Les Paul τις οποίες θεωρώ το πιο vfm Les Paulοειδές για έναν Ευρωπαίο.]

Απο οτι διαβασα σε αγγλικα φορουμ οι Vintage στην Αγγλια (και Ευρωπη) ειναι οτι και οι Αgile στην απεναντι οχθη,στα ιδια περιπου κατασκευαστικα στανταρ και vfm αντιστοιχα .

Vintage εχω ,ΘΕΛΩ και Agile  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι ακριβως ,τοσα περιπου τα εβγαλα και εγω.(και δεν στελνουν τοσο μακρια χωρις σκληρη θηκη -βαλιτσα δηλ. συν 56 ντολλαρς στην τιμη)

Μιλησα με mail  με τον κ. Curt και του ειπα για το θεμα και αν υπαρχει κατι ,καποιος που μπορω να βρω τα προιοντα του στην Ευρωπη και απαντησε ακριβως αυτο που λεει ο ΕκτοραςΜου ειπε ακομα το εξης :Vote for free trade! ;D

Aκομα την ψαχνω και εχθες βρηκα αυτο http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/

Και διαβασα και εδω https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

 

Είχα επικοινωνήσει και εγώ με τον Kurt ο οποίος απαντούσε άμεσα και με σαφήνεια.

Ακόμη και μικρό ποσό να θεωρούνται από κάποιους τα 600 ευρώ για τόση συζήτηση,εγώ προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να πείσω των εαυτό μου ότι θα πληρώσω περισσότερο από την μισή αξία της κιθάρας για να φτάσει τελικά στα χέρια μου.

 

Ωραίος ο calculator,τα ποσά που βγάζει είναι ρεαλιστικά.

 

Απο οτι διαβασα σε αγγλικα φορουμ οι Vintage στην Αγγλια (και Ευρωπη) ειναι οτι και οι Αgile στην απεναντι οχθη,στα ιδια περιπου κατασκευαστικα στανταρ και vfm αντιστοιχα .

Vintage εχω ,ΘΕΛΩ και Agile  :'(

 

Έτσι έχω διαβάσει και εγώ,είχα και στην κατοχή μου μια Vintage Lemon Drop.

Για Agile μπορείς να διαβάσεις και στο κιθάρα.γρ,όπου ένα μέλος αγόρασε μία και την παρουσίασε.

 

Υ.Γ.Α,και επειδή βλέπω πως το ψάχνεις το θέμα,αν πέσεις στην λύση της "εικονικής διεύθυνσης" που συζητούσαμε πριν κάτι μέρες,μην το κάνεις.

Πέρα από το γεγονός ότι είναι παράνομο το πιο πιθανό είναι να σου έρθει η κιθάρα σε μαύρα χάλια.

Γιατί σε μια διεύθυνση 2 πολιτείες παραδίπλα,ούτε "υπερατλαντικό" αμπαλάρισμα μην περιμένεις,ούτε κάποιον να έχει στοιχειωδώς χαλαρά τις χορδές..

Οπότε,αυτή η λύση δεν ενδείκνυται από καμία άποψη,ειδικά για κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Α,και επειδή βλέπω πως το ψάχνεις το θέμα,αν πέσεις στην λύση της "εικονικής διεύθυνσης" που συζητούσαμε πριν κάτι μέρες,μην το κάνεις.

Πέρα από το γεγονός ότι είναι παράνομο το πιο πιθανό είναι να σου έρθει η κιθάρα σε μαύρα χάλια.

Γιατί σε μια διεύθυνση 2 πολιτείες παραδίπλα,ούτε "υπερατλαντικό" αμπαλάρισμα μην περιμένεις,ούτε κάποιον να έχει στοιχειωδώς χαλαρά τις χορδές..

Οπότε,αυτή η λύση δεν ενδείκνυται από καμία άποψη,ειδικά για κιθάρα.

Bασικα εχω ενα συναδελφο που εχει ξαδελφο στην Αμερικα και σκεφτομουν να την στειλω στο σπιτι του και μετα(αφου του δωσω οδηγιες περι αμπαλαζ,χορδων κτλ)να την ταχυδρομηση κανονικα και χωρις καμια κομπινα .Δηλ. απο ιδιωτη σε ιδιωτη χωρις εμπορικη φαση να εμπλεκεται.

Στην προκειμενη περιπτωση τι θα μπορουσε να ειναι παρανομο?(ρωταω μηπως δεν καταλαβαινω κατι και εχω περιπετειες)

Σιγουρα πρωτα θα δω αν με συμφερει ακομα και με αυτο το τροπο.

 

Και γω lemon drop(βλεπε αβαταρ) και μου αρεσει παρα πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου