Προς το περιεχόμενο

Ο ιδρώτας μου αχρηστεύει τις χορδές αμέσως


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για όλες τισ απαντήσεις. Θα δοκιμάσω τις ελιξιρ και μολις τελειωσω κατι ηχογραφήσεις που κανω θα δοκιμασω και τις βιντσι :)

 

Παντως αγχος δοξα το Θεο εχω, αλλα θηροειδη οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή έχω και γώ το ίδιο πρόβλημα λίγο έως πολύ, σταμάτησα να χρησιμοποιώ Ernie Ball και χρησιμοποιώ D'Addario,ή όταν μου περισσεύουν λεφτά Dean Markley.Και οι 2 είναι αρκετά συμπαγείς χορδές,δεν μαυρίζουν γρήγορα και είναι αρκετά φθηνότερες από Elixir (τουλάχιστον οι πρώτες)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κ εγώ ανήκω στο club των γλιτσόχερων!Κάθε φορά πριν και αφού παίξω, σκουπίζω καλά την κιθάρα με ένα πανάκι.Δεν βοηθάει φοβερά, αλλά κάτι κάνει.Επίσης (επιτέλους) κατέληξα στις αγαπημένες μου χορδές για την telecaster τουλάχιστον: είναι οι La Bella (οι 10άρες), οι οποίες εκτός του ότι έχουν φοβερό ήχο και είναι σχετικά μαλακές, όλα τα σετ τους έχουν μία Σι και μία Μι καντίνι παραπάνω για αυτόν ακριβώς το λόγο(που είναι αυτές ακριβώς που σκουριάζουν πιο γρήγορα από τις άλλες και κυρίως δημιουργούν πρόβλημα).Παραμένει βέβαια το πρόβλημα της Σολ, αλλά να μη τα θέλουμε και όλα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ακομα και να ανακαλυφθει χορδη που δεν θα βρωμιζει/σκουριαζει και παλι δεν θα κερδιζαμε τιποτα μια και τιποτα δεν μπορει να σταματησει τη ΜΗΧΑΝΙΚΗ φθορα σε μια χορδη που παλλεται (τι να το κανω το πεντακαθαρο σετ αν ειναι "νεκρο" & το intonation εχει παει περιπατο :?: )..οποτε για αλλη μια φορα το μυστικο για καλο ηχο & feel ειναι οι συχνες αλλαγες δηλ.οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην συμφωνω απολυτα με τον superfunk,μετα επειδη ανηκω και εγω στο club του ιδρωτα......κατα λαθος - τυχαια υστερα απο μια αλλαγη ταστων που εκανα στην gibson μου εβαλε 9αρες SIT....παιδια μαυριζουν σε τριπλασιο χρονο απο τις ernie ball και ghs που χρησιμοποιουσα,αλλα βγαινει και ενα παιξιμο...πολυ πιο ανετο και με περισσοτερο feeling λογω οτι ειναι μαλακες χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες τελικα τι μεγαλο ρολο παιζει η διαφορετικη "χημεια" του καθε σωματος?

 

Σε εμενα μαυρισανε αμεσως.....

 

Τελικα ισως το πιο σωστο ειναι να τεσταρει ο καθενας ολες τις μαρκες και τελικα να δει τι του καθεται καλυτερα...

 

(εμενα παντως οι συγκεκριμενες που φανηκαν πολυ σκληρες,εκτος και αν αου εβαλαν τις pure nickel :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickel plated που χρησιμοποιούσα παλιότερα μου άφησαν καλή εντύπωση

κατά τάλλα το νικέλιο δεν είναι κι ότι καλύτερο για τον άνθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ολοι οι κιθαριστες την κατσαμε τη βαρκα... :lol:

(δεν υπαρχουν χορδες που να μην εχουν νικελιο...ακομα και οι ss εχουν λιγο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

ναι πολλά μεταλλικά πράγματα γύρω μας περιέχουν νικέλιο όχι μόνο οι χορδές

απόσο ξέρω σε μικρό ποσοστό δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά σε πολλά είδη υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό

επίσης τα πρόβληματα οξύνονται με μεγαλύτερη διάρκεια επαφής

 

κυρίως σε σκελετούς γυαλιών, ρολόγια επειδή φοριούνται συνέχεια πρέπει να ελέγχουμε τις τιμές νικελίου αν είναι δυνατόν

πχ μην παίρνετε ελαστικούς σκελετούς γυαλιών με flexon, nitinol κλπ

αφού θα τα σκάσετε που θα τα σκάσετε χοντρά για άθραυστο σκελετό πάρτε καθαρό τιτάνιο (δλδ πιο καθαρό) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το νικέλιο υπάρχει συγκεκριμένη προδιαγραφή έκθεσης ανά εβδομάδα, προσδιορισμένη από διεθνείς οργανισμούς υγείας.

 

Κάποιες ενώσεις του νικελίου (όχι σε μεταλλική μορφή, αέριες) είναι καρκινογόνες.

 

Από κει και πέρα, το βασικό πρόβλημα είναι με τις αλλεργίες που έχουν ορισμένοι στο νικέλιο, case in point, όσοι έχουν πρόβλημα με τα 'φραγκάκια' του ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου