Προς το περιεχόμενο

Πώς κανείς κλέβει ένα μουσικό θέμα


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν. Κάποια εποχή μέχρι το 2008, περίπου, ήμουν admin στο CGEmpire όπου έκανα μουσικούς διαγωνισμούς.

 

Στον 10ο διαγωνισμό το θέμα ήταν οι "δράκοι" και έτσι έφτιαξα ένα γαμώτα κομμάτια (για τον δικό μου διαγωνισμό, έτσι; Εγώ τον έτρεχα το διαγωνισμό, αλλά με μυστικούς τους συνθέτες των κομματιών και μυστική ψηφοφορία).

 

Αυτό το κομμάτι:

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Μετά από καμμιά 10ριά  μέρες μου ήρθε μήνυμα ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι κλεμένο! Και μάλιστα από 2 ταινίες!

 

1. Shrek.

 

 

και

 

2. Deep Blue Sea

 

(Δεν έχει λινκ, δεν το έχω βρει).

 

Με πολύ μεγάλη ντροπή έβγαλα το κομμάτι μου από το διαγωνισμό, αλλά το έχω κρατήσει για να πουλάω μούρη ("Κοίτα τι γαμώτες μουσικές γράφω ρε σύ").

 

Φυσικά είναι περιτό να πω ότι, βέβαια τις ταινίες τις έχω δει και τις δύο, αλλά προφανώς δε ξεκίνησα με το μπαϊράκι να κλέψω ένα μουσικό θέμα! Απλά έτυχε να είναι στο μυαλό μου!

 

Αυτό, όμως, που έκλεψα, είναι η εισαγωγή, την ιδέα της οποίας, πήρα από την ταινία Batman Return

 

 

(περίπου στο 0:33 και μετά).

 

Με λίγα λόγια, και με προσωπική μου εμπειρία, μπορεί σαφέστατα να τύχει να κλέψει ένας συνθέτης μία μουσική, άθελά του. Δεν είναι όλοι άθλιοι που θέλουν να κατακλέψουν τους άλλους.

 

Φυσικά υπάρχουν και "φωτοτυπίες" που εκεί δε μπορείς να πεις τίποτε... Είναι τα πράγματα ξεκάθαρα!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί σαφέστατα να τύχει να κλέψει ένας συνθέτης μία μουσική, άθελά του. Δεν είναι όλοι άθλιοι που θέλουν να κατακλέψουν τους άλλους.

 

Επαυξάνω. Μου έχει τύχη πολλές φορές να πασπατεύω μια μουσική ιδέα η οποία να ολοκληρώνεται και να γίνεται κομμάτι και λίγο πριν κάτσω να την αποτυπώσω να ανακαλύπτω ότι δεν είναι δική μου. Ευτυχώς δε μου έχει τύχει ακόμα να μην το πάρω χαμπάρι εγκαίρως και πριν δημοσιοποιήσω το πόνημα ως δικό μου. Πάντως η απογοήτευση όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι μεγάλη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΕΓΩ θα αποκαλύψω τη μεγάλη απάτη, κύριοι.

 

Οι 4 πρώτες νότες της πάνω φωνής του αρπισμού του Stairway to Heaven

είναι a b c  προς τα πάνω και f# προς τα κάτω. Τι άλλο να πω, αγαπητοί

συνάδελφοι??? Όλοι καταλάβαμε πλέον πως πρόκειται για μια σατανικώς

καμουφλαρισμένη εκδοχή του Autaumn Leaves-το f έχει γίνει f# και έχει

αλλάξει οκτάβα για να μας μπερδέψει αλλά εμείς δεν τρώμε κουτόχορτο.

Βρε ουστ!

 

Και δεν είναι μόνο αυτό...a b c...οι πρώτες τρεις νότες από την μινόρε εκδοχή

του Frere Jacues από την πρώτη του Μάλερ....Είναι αδίστακτοι!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι να γραψεις κατι, να μη το κυκλοφορησεις και να το κυκλοφορησει μετα απο 4-5  χρονια ολοιδιο, καποιος σουπερ καλλιτεχνης, ο οποιος φυσικα και δεν υπηρχε περιπτωση να το ειχε ακουσει.

Μου εχει τυχει με το riff απο το "Bad Love" του Eric Clapton.

Common φρασεολογια, καποτε αναπόφευκτα θα παιζοταν. Ηταν απλα οποιος το ηχογραφουσε πρωτος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου