Προς το περιεχόμενο

To πνεύμα και η έμπνευση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Ξερω ομως, πως οταν την ξαναπλησιασω, δεν θα μου εχει κρατησει μουτρα ;)

 

γιαυτο είναι και η καλύτερη γκόμενα

αυτή και η μοτοσυκλέτα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα και μόνο το να παίζω κιθάρα αποτελεί πηγή έμπνευσης. Η ίδια η μουσική, το ψάξιμο και η ενασχόλησή με αυτήν μου δίνει έμπνευση.  :D

Επίσης πολλές φορές βλέπω ταινίες και την ίδια στιγμή παίζω με την κιθάρα. Αυτό είναι κάτι που πολλές φορές με οδηγεί σε μουσικές ιδέες με έναν τρόπο περίεργο καθώς η προσοχή μου είναι σίγουρα στραμμένη στο έργο αλλά μάλλον γίνονται παράλληλα και άλλες "μαγικές" διεργασίες.  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Μιας και άνοιξα το θρεντ ας πω και γω δυο κουβέντες.

  Βασικά πολλά από αυτά που διάβαζα παραπάνω ισχύουν και για μένα.Οντως και γω κατά διαστηματά δουλεύω κάποιες ώρες τα πρωινά σαν δουλειά γραφείου ένα πράμα ,επίσης τελευταία ακούω πολυ μουσική στο μυαλό μου και πριν πιάσω το όργανο ,εχω ήδη καποια πραγματα να δουλέψω.

  Δεν μπορω να γράψω όταν δεν είμαι καλά ,το αντιθετό τις περιόδους που είμαι καλά γραφω συνέχεια ωσπου όλο αυτο ξεφουσκωνει,αγχωνομαι νομίζω το έχω χάσει αλλά τελικά ξαναρχεται και φτου από την αρχή.

  Οταν είμαι καλά και γράφω εννοείτε ότι φτιάχνω και θλιμένα τραγούδια.

Επίσης βλεπω ότι σκέψεις που κάνω σε ασχετές χρονικές στιγμές ,τρυπώνουν στους στίχους μου ασυναισθητά και μέτα από ψαξιμό καταλαβαίνω γιατί έγραψα κάτι ,και γιατί αυτό το θέμα ή το άλλο.

  Γενικά είμαι σε μια φάση που επαναπροσδιορίζω το θέμα δημιουργία και ψάχνω λίγο την ψυχολογία και τα ασυνείδητα στοιχεία της.

Ολοι πιστεύω συνφωνούμε ότι άσχετα με το πως δουλεύει ο καθένας ή με τι εμπνεεται είναι μια αναγκη που χρειάζεται να εξωτερικευθεί.Αυτά.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως θα ανοιγε περισσοτερο την κουβεντα αν λεγαμε και "γιατι" καθομαστε να γραψουμε...

 

Λεμε τωρα, εχω περιεργεια, γιατι δεν γραφουμε ολοι μουσικη για τον ιδιο λογο, νομιζω ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνήθως έρχεται μια μελωδία στο μυαλό ή και με αυτοσχεδιασμό πάνω σε κομμάτια άλλων (μπάσσο, ριφάκια κ.λ.π). Αν δεν την ξεχάσω, την γράφω πρόχειρα (mixcraft ή κιθάρα). Μετά παραλλαγές και προεκτάσεις της βασικής μελωδίας, μετά σκέφτομαι την δομή του κομματιού η οποία μπορεί να αλλάξει σε κάποια σημεία, μετά προσπαθώ να καταλάβω τι όργανα ταιριάζουν καλύτερα αλλά και τι πρωτοτυπία μπορεί να χωρέσει και τέλος, μετά από κάτι μήνες ανακαλύπτω ένα mp3 χωρίς τίτλο σε έναν ξεχασμένο φάκελο του netbook και το σβήνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σας εμπνέει να κάνετε πράγματα(μουσικά επι το πλείστον).Τι σας λύνει και σας δίνει αφορμές να δημιουργήσετε?

 

Βρισκω τον εαυτο μου να φουντωνει μουσικα μετα απο καθε συναυλια που παω να δω!

 

Νομιζω πως αυτος ηταν και θα ειναι ο καλυτερος μοχλος πιεσης της μουσικης μας εμπνευσης!!!

 

Μην ξεχναμε οτι οι μεγαλυτεροι μουσικοι, το ερεθισμα τους το πηρανε βλεποντας και ακουγοντας στη σκηνη αλλους μουσικους ;)

 

Επισης, καποιες μερες εχω κανει το εξης:

Κοιμαται η οικογενεια, αραζω στον υπολογιστη, το Jack ή ενα μπουκαλι κρασι διπλα, ξηρους καρπους, και βαζω ytube και βλεπω ολοκληρη συναυλια!!!

 

Να! Που λετε οτι δεν ξερουν απο βραδυνη εξοδο οι παντρεμενοι :D :D :D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου