Προς το περιεχόμενο

Πεντατονική κλίμακα.. αυτή η γνωστή-άγνωστη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι μετά από λίγη μελέτη που έκανα χθες βράδυ θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.

 

Όταν για παράδειγμα παίζουμε μια στατική ΛΑ μινόρε συγχορδία ταιριάζει να παίξουμε από πάνω ΣΙ μινόρε και ΜΙ μινόρε πεντατονική (όπως με συμβούλεψε ο αγαπητός pipityri).

 

H (χαζή) ερώτησή μου αφορά την τονική της κλίμακας. Αυτή θα είναι η τονική της εκάστοτε πεντατονικής (ΣΙ ή ΜΙ στην περίπτωσή μας) ή η νότα που παίζει το ακόρντο (ΛΑ στην περίπτωσή μας);

 

Εγώ θα έλεγα ότι πρέπει να είναι η τονική της κλίμακας (ΣΙ ή ΜΙ). Ειδάλλως εάν ήταν η ΛΑ θα είχαμε την ΛΑ μινόρε πεντατονική και όχι ΣΙ ή ΜΙ.

 

Ρωτώ όμως για να είμαι σίγουρος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιζεις τη ΣΙ μινορε αλλα με ΅τονικο κεντρο΅ το Λα. Περνοντας τωρα τη νοτα ΣΙ ΅δινεις΅ ηχοχρωμα 9ης ) ειδικα αν και το ακκορντο ειναι Αm9. Επισης πολυ σημαντικη σε αυτη την περιπτωση ειναι και η νοτα Φα# (η πεμπτη της Σι) αφου αυτη ειναι η μεγαλη εκτη του Λα μινορε και ως εκ τουτου αναδεικνυεται ο DORIAN χαρακτηρας αυτης της προσεγγισης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον 3-1, 3-1 δηλαδη 3 σε μια χορδη 1 στην επομενη και ουτω καθεξης...εκει βεβαια αλλαζει και η τεχνικη στην πενα καθως το alternate picking δεν λειτουργει

 

βαζω και ενα συντομο δικο μου βιντεακι που παιζω ενα σχετικο lick

 

 

 

 

 

εαν δε λειτουργει το alternate pick. τι λειτουργει? :)

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις τη ΣΙ μινορε αλλα με ΅τονικο κεντρο΅ το Λα. Περνοντας τωρα τη νοτα ΣΙ ΅δινεις΅ ηχοχρωμα 9ης ) ειδικα αν και το ακκορντο ειναι Αm9. Επισης πολυ σημαντικη σε αυτη την περιπτωση ειναι και η νοτα Φα# (η πεμπτη της Σι) αφου αυτη ειναι η μεγαλη εκτη του Λα μινορε και ως εκ τουτου αναδεικνυεται ο DORIAN χαρακτηρας αυτης της προσεγγισης.  

Οπότε θα παίζω πχ ΣΙ μινόρε πεντατονική αλλά η τονική μου θα είναι πάλι η ΛΑ.

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εαν δε λειτουργει το alternate pick. τι λειτουργει? :)

 

Το economy ίσως σε βοηθήσει,αλλά δεν το κατέχεις σίγουρα λειτουργεί ένα πράγμα.50 bpm και σταδιακά ανεβάζεις! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το economy ίσως σε βοηθήσει,αλλά δεν το κατέχεις σίγουρα λειτουργεί ένα πράγμα.50 bpm και σταδιακά ανεβάζεις! :)

 

επειδη δεν εξηγηθηκα καλα...

 

το alternate δεν λειτουργει στις πεντατονικες με τον τροπο που τις χρησιμοποιει ο gambale...δηλαδη 3 στην μια και 1 στην επομενη και ουτω καθεξης...

 

σε lick οπως στο βιντεο(3 notes per string) λειτουργει μια χαρα,απλα εμενα παντα με βολευε το economy οπως εχω γραψει και στην περιγραφη του βιντεο

 

billtrantos δεν ηθελα να κανω σε εσενα παραθεση απλως διαλεξα το δικο σου μηνυμα γιατι αν εκανα παραθεση το μηνυμα του n4sha θα εβγαινε μαζι και το βιντεο και θα επιανε χωρο...με λιγα λογια ειμαι ασχετακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

επειδη δεν εξηγηθηκα καλα...

 

το alternate δεν λειτουργει στις πεντατονικες με τον τροπο που τις χρησιμοποιει ο gambale...δηλαδη 3 στην μια και 1 στην επομενη και ουτω καθεξης...

 

σε lick οπως στο βιντεο(3 notes per string) λειτουργει μια χαρα,απλα εμενα παντα με βολευε το economy οπως εχω γραψει και στην περιγραφη του βιντεο

 

billtrantos δεν ηθελα να κανω σε εσενα παραθεση απλως διαλεξα το δικο σου μηνυμα γιατι αν εκανα παραθεση το μηνυμα του n4sha θα εβγαινε μαζι και το βιντεο και θα επιανε χωρο...με λιγα λογια ειμαι ασχετακος

 

Ναι,ναι το κατάλαβα,κανένα πρόβλημα!

 

Η άποψή μου,είναι ότι το alternate πάει με όλα! ;D

 

Απλώς στην πεντατονική θέλει και legato,hammer ons-pull offs και τα σχετικά!

 

Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει ενδελεχώς το economy picking,γιατί δεν κατέχω απόλυτα το alternate! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σκληρη αληθεια για οσους παιζουμε economy ειναι πως πρωτα πρεπει να ψιλολιωσεις στο alternate...

 

γενικα δεν ειμαι πενακιας...οχι πως δεν μαρεσει...το γουσταρω πολυ...αλλα μετα πολυ καιρο εχω γινει φιλος με την ιδεα οτι δε με γουσταρει εκεινο τοσο πολυ...οποτε πενα με φειδω και ειμαι οκ...αλλωστε δεν ειμαστε ολοι για ολες τις τεχνικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σκληρη αληθεια για οσους παιζουμε economy ειναι πως πρωτα πρεπει να ψιλολιωσεις στο alternate...

 

γενικα δεν ειμαι πενακιας...οχι πως δεν μαρεσει...το γουσταρω πολυ...αλλα μετα πολυ καιρο εχω γινει φιλος με την ιδεα οτι δε με γουσταρει εκεινο τοσο πολυ...οποτε πενα με φειδω και ειμαι οκ...αλλωστε δεν ειμαστε ολοι για ολες τις τεχνικες

 

 

Εγώ όταν κατάλαβα πως αντί για alternate εκανα economy picking είδα τα πράγματα αλλιώς...έλεγα παλιά ''τι στον -εξω από δω- κάνω λάθος και σλοπάρω??!!!''

Ε προσπαθούσα να τρέξω με economy...αλλά κατά την γνώμη μου πρώτα θέλει λιώσιμο στο alter και μετά όλα τ'άλλα...!!

 

μαλιστα.... Παιδες οσο ζουμε θα μαθαινουμε πανω στη κιθαρα.... το σημαντικο ειναι να μην την αφησουμε ;)

 

Αλλά το αγαπώ αυτό το όργανο όσο και την γυναίκα μου... :P :P :-* :-* και δεν θα το παρατήσω ΠΟΤΕ!!!!!

 

Καληνύχτα ΠΑΙΔΕΣ!!!!

 

Υ.Γ. Πεντατονική RULES, είναι στανταράκι όπως το τζατζίκι στο πιτόγυρο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου