Προς το περιεχόμενο

Gibson USA factory tour


zappa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Λοιπόν, ήταν ωραιότατο- και εγώ ψοφάω για τέτοια video.

 

 

Και τώρα μερικές (biased) κακιούλες  ;D

 

 

Το πιστοποιητικό στα μαόνια το είχαν φόρα παρτίδα - και το ζούμαραν  ;) Μην μπουκάρει κάνα FBI και μας βρει κάνα κακό  ;D

 

 

Το granadilo- «ένα είδος rosewood από την Γουατεμάλα, λίγο πιο πρίμο (ή κάτι τέτοιο νομίζω ότι είπε)»  ;D ;D ;D ;D Ναι, ένα είδος... αγριοπασατεμπιάς  ;D

 

 

Α ναι, τα μαπλέ στον φούρνο απέφυγαν να τα δείξουν  :D

 

 

Αυτές οι Les Paul είναι κιθάρες ή... γραβιέρες; Μπλέχτηκα με τόσες τρύπες  ;D ;D ;D 

 

 

Κατά τα άλλα μια χαρά και μπράβο τους και πάντα τέτοια ωραία video.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μαμώ τα βίντεα!

Επίσης γι’ αυτό το λόγο ακριβώς θεωρώ ανόητους, όσους σπάνε κιθάρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ο μαστορας στο 31:26 δν εκανε καλα την δουλεια σε μια sg που πηρα πριν εναμιση χρονο, περιεργο μου φαινεται πως περασε τα inspections με τοσο κακοστραβοκομενο nut..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο granadilo? Αυτό είναι premium ξυλεία μπροστά στις νέες Richlite και Layered ταστιέρες.

Με λίγα λόγια και χωρίς καμιά διάθεση πλάκας: Layered = φύλλα ξύλου με κόλλα= κοντραπλακέ και Richlite = συμπιεσμένο χαρτί ανακύκλωσης και ρητίνη.

Και το θέμα επεκτείνεται και στα σώματα απ΄ό,τι φαίνεται:

 

http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/181083-current-fretboards-gibson.html

http://www.shutterstock.com/pic-7838956/stock-photo-layered-texture-of-ply-wood.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Richlite

 

Kατά πόσο θα είναι ακουστικά και σαν αίσθηση ίδιο με rosewood ή ebony το εμποτισμένο με πολυμερές υλικό(χαρτί ή plywood), είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα ηθελα να ξερω τι γινεται με τους εργαζομενους και αν εχουν το δικαιωμα να κατασκευαζουν κιθαρες για παρτη τους με την επωνυμια Gibson...καπως ετσι ειχα ακουσει οτι ειχαν πουληθει καποιες Heritage!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσε ο τυπος που εβαφε και αντι για μασκα φορουσε ακουστικα, ειναι τρελοι αυτοι οι αμερικανοι. επιπλεον καταλαβα γιατι ειναι ευαισθητες οι gibson στο headstock και σπανε ευκολα.

κατα τα αλλα φοβερα μηχανηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσε ο τυπος που εβαφε και αντι για μασκα φορουσε ακουστικα, ειναι τρελοι αυτοι οι αμερικανοι.

 

Δουλεύει κοντά σε καμπίνα υγρής βαφής με καταιονισμό νερού,τον λεγόμενο καταράκτη.

 

kampina_ygris_bafis.jpg

 

οπότε δεν τον απασχολούν τα σωματίδια μπογιάς και λούστρου.

 

Εγώ γέλασα στο 03:38 όταν έφτασαν στα σφενδάμια που προορίζονταν για καπάκι:

-How many tops can you get out of that.....just still one top..?

-Yeah,yeah,each of those would be one top...

;D ;D ;D

 

Πάντως πολύ εντυπωσιακό video όπως και να έχει.

Πολλά μηχανήματα τα ήξερα,αλλά εκείνο που τελειοποιούσε σε 10-12 λεπτά τα τάστα με laser δεν το είχα ξαναδεί..

 

Πάντως ακόμη δεν είμαι εξοικειωμένος με την ιδέα να βλέπω γυναίκα στην γραμμή παραγωγής μιας ηλεκτρικής κιθάρας και μάλιστα σε μεγάλη ηλικία..

 

Αν έβλεπα την κυρά Σούλα την 60άρα γειτόνισσα μου,να φεύγει κάθε πρωί με καπελάκι Gibson για να πάει στο "εργοστάσιο" θα μου φαινόταν το ίδιο κουλό όσο και ότι ο Γιωργάκης παραδίδει μαθήματα οικονομίας κια πολιτικής στο Harvard..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου