Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ο ταπεινός χρήστης mac, εγκαταλείπω τον Waterfall-K και συμμερίζομαι των φίλτατο Holystone εις τ'ακόλουθα γιατί το παρακάνατε. Άντε!  ;D

 

1. Εγω τουλαχιστον, οπως και αλλοι συμμετεχοντες στο thread, που χρησιμοποιουμε και PC και MAC νομιζω οτι "ισως" (λεω "ισως") εχουμε πιο αντεικιμενικη αποψη πανω στο θεμα (μην βαρατε, η κοινη λογικη νομιζω ειναι ;) )

+1000

 

 

3. Δεν νομιζω να εβαλε κανενας στο κροταφο κανενος το πιστολι και να του λεει "mac να παρεις, τα αλλα ειναι σαβουρα"!

Απλά, στα Pros και Cons των δυο συστηματων "εγω" στα Mac βρισκω σημαντικοτερα πραγματα για να κανω τη δουλεια μου.

+1000

 

Παραδειγμα (και αυτο δεν προκειται ποτε να το καταλαβει οποιος δεν ειχε στην κατοχη του για διαστημα εναν apple με MacOsX), οριστε ΤΙ κερδισα εχοντας Mac:

 

α) Οι χρηστες μουσικης θα το ξερουν: Αυτη τη στιγμη, μονο με την onboard καρτα ηχου του mac, δηλ το mini jack input του, οταν ηχογραφω εχω latency 6msec συνολο!!! στα 24bit 48khz, βρειτε μου εσεις laptop με τετοια αποδοση και τα ξαναλεμε!!!

EDIT ON:

Τι λεω! Μεχρι 5,1msec κατεβαινει στα 32 buffer size μονο με το Logic ανοιγμενο!!!

EDIT OFF.

+1000

 

β) Το mac Os X ειναι (θελοντας και μη) απο τα πιο σταθερα και αποδοτικά, με σωστη διαχειρηση πόρων λειτουργικα απο ο,τι κυκλοφορει σημερα (ειπα, πιο)

+1000

 

γ) Αυτη τη στιγμη πχ απο το macbook pro core2 duo 2,53 με 8gb μνημη μπορω συγχρονως να δουλευω το Logic φορτωμενο, να σερφαρω στο ιντερνετ, να εχω ανοιχτο και το Photoshop cs5, και το Microsoft Office, και να μην γονατιζει!

+1000

 

δ) Ξερετε τι ειναι το Time Machine ενσωματωμενο στο Mac OS; Την επομενη φορα που θα κρασαρει ο υπολογιστης σας και θα πρεπει να κανετε format το PC, εγω απλα θα αντιγραψω απο τον εξωτερικό σκληρο μου ολο τον υπολογιστη με το λειτουργικο και τα προγραμματα χωρις να χασω το παραμικρο BYTE!!

Πιστεψτε με, εκανα μ@λ@κια και επανεφερα τα παντα οπως ηταν (και οχι, μην μου αναφερετε το system backup των Windows, γιατι θα γελασω!!! )

Ωωωωωωωωωω ναι!! +10000000000000000

 

ε) Οταν ο mac παρουσιασει προβλημα, τοτε καταλαβαινει κανεις ποσο καλα φτιαγμενο ειναι το μηχανημα απο το ποσο ευκολα μπορεις να το επαναφερεις!

+1000

 

Και τώρα το απόγευμα, εντελώς τυχαία ένας άσχετος τύπος σε άσχετο μέρος μου έπιασε κουβέντα περί mac vs pc. Μάλιστα είπε το τρανταχτό επιχείρημα: Σε MAC δεν βρίσκεις προγράμματα όπως στα PC. Απλά δεν μπορούσα ούτε ν'αναπαντήσω... Με καταστρέψατε. Λίγο ήθελε να με πει και ηλίθιο...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οριστε, πχ ανοιγμενα τωρα που σας γραφω:

 

1. Logic Pro 9 με 16 audio καναλια και τουλαχιστον 4 effects (comp, delay, eq, rev) ξεχωριστα insert στο καθενα

 

2. Microsoft Office

 

3. Photoshop CS5

 

4. Firefox σε συνδεση WIFI ιντερνετ

 

5. iTunes να ακουμε παραλληλα και αλλη παραγωγη

 

και δειτε επανω στην μπαρα επιδοσεις με ενα macbook pro του 2009, και να παιζει με την μπαταρια μονο!!!

 

Ε, τι να κανουμε, εχω ενα mainstream υπολογιστη, portable studio, graphics editing, internet browser, κειμενογραφο, και player, σε εναν υπολογιστη που τον πειρα πριν 5χρονια, και μου καλυπτει συγχρονως ολες τις αναγκες!

 

Φερτε μου να μου συγκρινετε σημερα laptop του 2009 και τα ξαναλεμε  ;)

Screen_shot_2014-03-31_at_11_03.57_PM.thumb.png.24cece12cdf793a991193643b9a46462.png

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus

Επιμένεις ότι αυτές οι συζητήσεις είναι χρήσιμες;

 

Ναί, απόδειξη ότι συμμετέχεις ;D

Έχουμε διαφορετική άποψη για το τι είναι χρήσιμο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο ταπεινός χρήστης mac, εγκαταλείπω τον Waterfall-K και συμμερίζομαι των φίλτατο Holystone εις τ'ακόλουθα γιατί το παρακάνατε. Άντε!  ;D

Ξεχασες το Νο2. Να στο θυμισω: :D

 

2. Ειναι ακριβα, ναι, το δεχομαι και παραδεχομαι...

Αυτο ειναι το θεμα μας, και οχι αν τα Mac τρεχουν καλα διαφορα προγραμματα. Το τονισαμε νομιζω αρκετες φορες οτι κανεις δεν λεει οτι τα Mac ειναι μαπα, ισα ισα.

 

@Holystone, δεν μας εντυπωσιαζεις με αυτα που εχεις ανοιγμενα ταυτοχρονα. Τα αντιστοιχα PC μπορουν να το κανουν επισης.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασες το Νο2. Να στο θυμισω: :D

Αυτο ειναι το θεμα μας, και οχι αν τα Mac τρεχουν καλα διαφορα προγραμματα. Το τονισαμε νομιζω αρκετες φορες οτι κανεις δεν λεει οτι τα Mac ειναι μαπα, ισα ισα.

 

@Holystone, δεν μας εντυπωσιαζεις με αυτα που εχεις ανοιγμενα ταυτοχρονα. Τα αντιστοιχα PC μπορουν να το κανουν επισης.

 

Με ενα laptop του 2009; Συγνωμη, αλλα το αμφισβητω...

 

Δηλ, να παμε να καψουμε τη Mercedes γιατι βγαζουν πανακριβα αυτοκινητα!!!

 

Και στην τελικη φιλε μου Waterfall (που δεν θελω να σε προσβαλω στο παραμικρο), τι ειναι αυτη η εμμονη σου να προσπαθεις να γειωσεις καποια μηχανηματα, που αντικειμενικα (χωρις να τα εχεις δουλεψει ποτε σου) η χρηση τους τις περισσοτερες φορες ξεχρεωνουν τον χρηστη;

 

Γιατι απο ολη την παραπανω αριθμηση εσυ σταθηκες μονο στο 2, την τιμή;

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, όποιος έχει Πισί είναι πιο κοντά στον μεγάλο συνθέτη, από όλους τους υπόλοιπους.

 

 

 

 ;D  ???  ;D Μόνο ένας άσχετος σαν και εσένα θα έβγαζε τέτοιο συμπέρασμα. Τράβα δες το windows experience index και άσε τις υποδείξεις  ;D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ειναι ακριβα, ναι, το δεχομαι και παραδεχομαι, αλλα αυτο να το πειτε και πχ στην Audi που μονο και μονο που η γρυλια εχει το σημα της, εχει παραπανω απο 6.000€ απο το Golf  :P

Διαφωνώ. Είναι σα να λες ότι το Fiat Punto επειδή έχει το ίδιο πάτωμα με την Alfa Romeo Mito είναι το ίδιο αυτοκίνητο. Έλα μην επιμένεις σου λέω  ;D ;D

(Waterfall ευχαριστώ για την υπενθύμιση  ;D )

 

@Holystone

Μην ασχολείσαι άλλο με δαύτους. Ζηλεύουν...  8)

 

Πάντως και οι Gibson δεν είναι λίγο υπερτιμημένα κούτσουρα? Ποιος ο λόγος ύπαρξης αφού υπάρχουν οι Fender που είναι και καλύτερα όργανα...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το δίνουν αυτό? Στο ΙΚΑ?  :)

 

Σύμφωνα με τον μεγάλο γκουρού, που θα μας πει και τι θα συζητάμε, είναι η καλύτερη οδός για να καταλάβουμε τη συμπεριφορά ενός συστήματος στο audio. Τοσο γκουρού δηλαδή  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οι Gibson δεν είναι λίγο υπερτιμημένα κούτσουρα? Ποιος ο λόγος ύπαρξης αφού υπάρχουν οι Fender που είναι και καλύτερα όργανα...  ::)

 

Ωχ! Τι θελεις τωρα και μπλεκεις και το Gibson vs Fender;

 

Τωρα θα γινει το ολοκαυτωμα!!!  ;D ;D ;D

 

 

(σημ. ευχομαι να μην ξεφυγουμε πραγματικα  ;), αυτο πηγαινει και στον φιλο Waterfall  :) )

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου