Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε μια εκπομπη με τον Χατζηνικολαου δεν μας αφηνετε να δουμε...eyeroll.gif

 

Ειναι θεμα σαφως της συντηρησης που θα κανει κανεις στον υπολογιστη του.

Ειναι θεμα επισης του τι τρεχει κανεις στο PC του και τι σε ενα Mac. Το "σκισιμο" που τρωει ενα μεσο PC τρεχοντας ενα μυριο προγραμματα παντος ειδους, σπασμενα ή original, δεν θα το δει ποτε ενα Mac. Αν οι χρηστες PC κανουν "μετρημενη" χρηση του PC τους οπως κανουν οι περισσοτεροι χρηστες Mac, μαλλον οι πρωτοι θα δουν "τα ραδικια αναποδα" πριν το PC τους... :P

 

(μ'αρεσει η υπογραφη σου :P)

Thanks. Εμενα μ'αρεσει πιο πολυ τα synths που κρυβονται πισω απ'αυτη.frydia2.gif

 

Από αυτή (και μόνο αυτή) την άποψη, ακριβώς διότι το λειτουργικό της Apple είναι καλύτερο από (σχεδόν) όλες τις εκδόσεις των Windows, είναι λογικό ότι το κόστος αυτού του λειτουργικού, σε συνδυασμό με τα προσεκτικότερα επιλεγμένα υλικά και την ιδιοφυή συναρμολόγηση, όντως δικαιολογούν αυξημένο κόστος.

Δικαιολογουν ενα αυξημενο κοστος (οπως και σε οποιοδηποτε PC με παρομοια/ιδια υλικα και specs), αλλα οχι αυτο το τοσο αυξημενο κοστος. Οσο καλο και να ειναι το "σασι" των Mac, δεν ειναι δα και απο ανθρακονημα, αποτελει δε το λιγοτερο κοστοβορο μερος του υπολογιστη. Το κυριως/μεγαλυτερο κοστος ερχεται απο τα κομματια που αποτελειται ο υπολογιστης, δηλαδη μητρικη, επεξεργαστης, μνημη, σκληροι, καρτα γραφικων, τροφοδοτικο κλπ. Ολα αυτα λοιπον, οσο και ευφυως συναρμολογημενα να ειναι στο Χ "σασι", δεν δικαιολογουν την τιμη του υπολογιστη. Το OS το αφηνω εξω, γιατι οσο καλο κι αν ειναι (που ειναι) πρεπει να το χρεωνουν κανα 500ρικο/1000ρικο για να δικαιολογηθει η τιμη του Χ Mac.

 

Δεν ξερω αν ειδες στα λινκ που παρεθεσα πριν κατι σελιδες το PC του Ryan Bliss, το "Bucephalus". Τσεκαρε το κουτι του, δεν πρεπει να κοστιζει πανω απο 50€. Τσεκαρε και το εσωτερικό του PC. Εμενα μια χαρα και πολυ εργονομικα συναρμολογημενο μου φαινεται.

Και φυσικα ειναι, ο ανθρωπος ειναι επαγγελματιας και το μηχανημα στην κυριολεξια λιωνει καθε μερα στη δουλεια. Αν η Apple ειχε φτιαξει κατι αναλογο με τα ιδια ακριβως υλικα/specs, θα του κοστιζε μια περιουσια. Οχι οτι ετσι που ειναι τωρα του κοστισε φτηνα, αλλα σιγουρα του ηρθε πολυ φτηνοτερα απ'το αν εγραφε πανω Apple.

 

Τωρα αν καποιος δεν θελει ή δεν ξερει να συναρμολογησει μονος του εναν υπολογιστη ειναι κατανοητο. Αλλα δεν σημαινει κιολας οτι αυτοι που θα του τον συναρμολογησουν θα πρεπει να του πιασουν τον κwλο. Ο υπολογιστης btw που εχω τωρα, η "πρωτη εκδοση" του δηλαδη γιατι εχω κανει μερικες αναβαθμισεις στο περασμα του χρονου, η συναρμολογηση του εγινε απο τους τεχνικους του e-shop εντελως δωρεαν, με κομματια φυσικα που εγω αγορασα απο το e-shop, κι αυτο γιατι βαριομουν την ολη μανουρα.

 

Ρε συ, δεν βλέπεις την αναλογία στο ίδιο σου το επιχείρημα; Ένα premium αυτοκίνητο με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, τι είδους διαφορά μπορεί να έχει από έναν premium και με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής Η/Υ;

Το παραδειγμα με το αυτοκινητο ειναι ασχετο. Το εγραψα και πριν απο αρκετες σελιδες με το αλλο απιστευτο παραδειγμα με τις...παντοφλες του Jumbo. Οταν λεμε οτι ενα Mac ειναι υπερτιμημενο προφανως κοιταμε τα specs του και το συγκρινουμε τεχνολογικα και κατασκευαστικα με ενα αναλογο PC, οχι με κατι υποδεεστερο. Δεν λεμε λοιπον γιατι ενα Χ Mac με i7 κοστιζει 3000€ σε σχεση με ενα PC με i3 στα 500€, λεμε γιατι το συγκεκριμενο Mac κοστιζει 3000€ ενω παραδιπλα ενα παρομοιο ή και καλυτερο τεχνολογικα PC κοστιζει τα μισα λεφτα. Μη μου πεις λογω κατασκευης, OS και αλλα τετοια, τα εχουμε ξαναπει.

 

Αν καποιος στην τελικη θελει να πληρωσει εναν i3 σε τιμη 6-core i7, κι αυτο γιατι ο i3 ετυχε να ειναι μεσα σε ενα πολυτελες κουτι, μεγεια του με χαρα του να το κανει. Αλλα να ξερει τουλαχιστον τι πληρωνει, και οτι το μηχανημα του ειναι (συμφωνα παντα με τις επιδωσεις του και αυτα που εχει μεσα) υπερκοστολογημενο. Σαν υπολογιστης ε? Γιατι σαν κοσμημα καλη ειναι η τιμη του... :P Ειναι απλο, κατι που ακομα και οι Mac users σιγα σιγα αρχιζουν να βλεπουν.

 

Αν αυριο καποια εταιρεια, ή μαλλον, πολλες εταιρειες, να μη πω το συνολο των εταιρειων κατασκευης αυτοκινητων, αρχιζει και βγαζει ενα αναλογο/εφαμιλλο αυτοκινητο με ενα Χ Mercedes μοντελο, και το πουλαει στην μιση τιμη, τοτε να εισαι σιγουρος οτι ολοι θα αρχισουν να κατακρινουν την τιμολογιακη πολιτικη της Mercedes. Αυτο ακομα δεν συμβαινει απ'οτι ξερω, συμβαινει ομως εδω και πολλα χρονια στην αγορα των υπολογιστων μεταξυ της Apple και των "αλλων".

 

Αυτός ο φορητός λοιπόν ήταν o πρώτος φορητός που βγήκε με led οθόνη, ο πρώτος με το μασίφ αλουμινένιο σασί unibody, ο πρώτος με multitouch trackpad που δεχόταν gestures με 2-3 δάχτυλα, ο πρώτος με μπαταρία που αντέχει 5 ώρες, ο πρώτος με διπλή κάρτα γραφικών για εξοικονόμηση ενέργειας. Ουκ ολίγο R'n'D, δεν βρίσκεις;

Επιπλέον: δίσκος 7200, FW800 με bus power ικανό να τροφοδοτήσει μια μεγάλη επαγγελματική κάρτα ήχου και πολλά άλλα προηγμένα χαρακτηριστικά -επαγγελματικού προσανατολισμού πολλά από αυτά.

Να εισαι σιγουρος οτι μετα απο μερικους μηνες (μια και ειπες οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειχε μερικες "πρωτιες") υπηρχαν στην αγορα αναλογα ή και καλυτερα PC laptops σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.

 

Και επειδή κοροϊδεύεις τα σασί από πλατίνα, o εν λόγω αλουμινένιος Mac έπεσε προ εξαμήνου από το 1,5 μέτρο και έσκασε στα πλακάκια με τέτοια κλίση, που αν ήταν άλλο μηχάνημα θα άνοιγε σαν καρπούζι. Το σασί unibody άντεξε όμως...

Δεν κοροϊδευω κανενα σασι απο πλατινα ή αλουμινιο, απλα εγω (και η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων υπολογιστων) αγοραζω υπολογιστη παιρνοντας υποψη τα specs ενος υπολογιστη, οχι τα specs ενος...χρηματοκιβωτιου. :P Τι με ενδιαφερει εμενα αν το σασι ειναι unibody, αν με τα specs του συγκεκριμενου υπολογιστη δεν μπορω να τρεξω ουτε...Pacman? ;D Ακραιο παραδειγμα το ξερω, αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω. 8)

 

Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι τώρα πλέον οι Mac φορητοί έχουν ακριβύνει πολύ, πρέπει να περάσεις το διχίλιαρο για το entry level MBPro, όταν προ 5ετίας αποκτούσες το αντίστοιχο με 1400 ευρώ.
Νατο! Αρχιζεις και συ και την κανεις με ελαφρα πηδηματακια προς τη μερια των επικριτων της Apple. Ειναι θεμα χρονου να μας παρουσιασεις μια μερα με χαρα το νεο σου PC... ;D

 

Ελατε παιδια, φτασαμε τις 24 σελιδες. :( Παραδεχτειτε επιτελους οτι τα Apple προϊοντα ειναι καλα μεν, υπερτιμημενα/υπερκοστολογημενα δε, και να δειτε που θα νιωσετε κι εσεις καλυτερα. Ελατε, ελατε... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν, για να το λήξουμε:

 

Στο δικτυακό τόπο του καταστήματος Πλαίσιο, βρήκα έναν MacMini (επίτηδες για να μη μπλέξουμε με οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ), διάβασα τη τιμή του και τα χαρακτηριστικά του, και κατόπιν πήγα στο δικτυακό τόπο του E-shop.Gr και προσπάθησα να "συναρμολογήσω" ένα pc με τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

Ο Μακ είναι εδώ : http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/ypologistes/etoimoi-ypologistes/Apple-Nettop-Apple-Mac-Mini-MD388GR-A-MD388GR-A.htm

 

και κοστίζει 919 ευρώ.

 

Το PC που έφτιαξα, έφτασε να κοστίζει 776 ευρώ και περιλαμβάνει τα παρακάτω κομάτια :

 

- Κουτί των 35 ευρώ (Coolmaster RC-361, δηλαδή κάτι που δεν θα αγόραζα ποτέ ένεκα του πόσο φθηνόπραγμα είναι, αλλά το επέλεξα για κάνω τη συζήτηση ευκολότερη).

 

- Επεξεργαστής i7 των 267 ευρώ (έχει την ίδια ταχύτητα που δίνει ο επεξεργαστής στον Mac με τη λειτουργία Turbo ενεργοποιημένη... ναι αυτή που είναι μονίμως ενεργοποιημένη σε όλα τα PC που έχω δει στη ζωή μου)

 

- Μητρική των 150 ευρώ (GIGABYTE GA-Z77X-UD3H, η μόνη που βρήκα να είναι σχεδόν αντίστοιχη με εκείνη που έχει ο Mac, αν και δεν έχει Thunderbolt)

 

- Μνήμη των 40 ευρώ (Corsair, καλό κομάτι αλλά όχι το καλύτερο)

 

- Πλακέτα Firewire 800 των 55 ευρώ (της γνωστής (χαχαχαχα) εταιρείας Dawicontrol)

 

- Windows 7 Pro 64 bit, στα 130 ευρώ.

 

- Δίσκος Seagate 1TB στα 75 ευρώ

 

- Τροφοδοτικό κουτιού (της πλάκας, ένα των 450W) στα 30 ευρώ.

 

Οδηγίες: κάνουμε την πρόσθεση, προσθέτουμε και το ΦΠΑ και διαπιστώνουμε ότι η ποσοστιαία επιβάρρυνση για όποιον επέλεγε το Mac θα ήταν μόνο 18%.

 

Καταλαβαίνεις Waterfall-K;; Είναι μόνο 18%, όχι όσο λες και υπονοείς.

 

Αλλά πρέπει να κάνω και μερικές διευκρινήσεις : α) όπως ήδη έγραψα, το κουτί, το τροφοδοτικό και η κάρτα firewire είναι οριακά απαράδεκτης ποιότητας, άρα η τιμή που έγραψα γι' αυτά τα κομάτια θα έπρεπε να αυξηθεί για να λέμε ότι φτιάχνουμε κομπιούτερ και όχι τοστιέρα, β) δεν έχω περιλάβει στο κοστολόγιο του PC κανένα σύστημα ψύξης (δύο καλοί ανεμιστήρες θα κόστιζαν οπωσδήποτε ακόμη 30 ευρώ), γ) στο κόστος του Μακ, περιλαμβάνεται η δωρεάν αναβάθμιση στο επόμενο λειτουργικό ενώ στο PC όχι, δ) έκλεψα λίγο βάζοντας δίσκο των 7200 στροφών στο PC ενώ ο Μακ έχει δίσκο που λειτουργεί στις 5400 στροφές, ε) το Mac έχει την υποδοχή Thunderbolt (ειδικώς απαραίτητη πλέον σε όποιον θέλει να συνδέει στουντιακό ηχητικό εξοπλισμό, ανεξαρτήτως πλατφόρμας) ενώ το PC δεν την έχει.

 

Ακόμη όμως και αν αγνοήσει κάποιος την αμελητέα διαφορά τιμής που προκύπτει (18% είναι κατά τη γνώμη μου αμελητέα διαφορά, άσε που θα έπεφτε στο 5 ή 10% αν είχα επιλέξει καλύτερα κομάτια για το PC, (όπως όντως θα έκανα σε πραγματικές συνθήκες) ή αν είχα προσθέσει και την κάρτα για το Thunderbolt, δεν πρέπει να ξεχνάμε το εξής :

 

Στην πρώτη περίπτωση, έχεις δώσει 776 ευρώ για να πάρεις ένα μάτσο κουτιά τα οποία θα πρέπει να συναρμολογήσεις εκεί, χωρίς καμία ουσιαστική εγγύηση για το ότι είναι φτιαγμένα να λειτουργούν σωστά σε συνδυασμό, και να καταλήξεις με μία αηδιαστική μαλακία πάνω στο τραπέζι σου. Στην άλλη περίπτωση, έχεις πάρει ένα κομψό, σιωπηλό, αλουμινένιο κουτάκι το οποίο δε ζεσταίνεται ποτέ.

 

Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι ακόμη και αν ήθελα (όπως όντως συμβαίνει μερικές φορές) να τρέχω Windows (όχι Μακ OS X) πάλι το Mac Mini θα αγόραζα, όπως όντως έχω κάνει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αρέσει στο καθένα και τι είναι το καλύτερο, μεγαλύτερο, ομορφότερο, ακριβότερο κλπ κλπ κλπ είναι θέμα που σαφώς σας αρέσει και καλά κάνετε.

 

Αλλά τρείς το λάδι, τρείς το ξύδι, δέκα το λαδόξιδο μάλλον δεν είναι καλός συνειρμός για συγκρίσεις.

 

Δεν θα υπεισέλθω στο θέμα modularity vs fixed configuration αλλά και στα λεφτά που αναφέρεις, υπάρχουν επώνυμα πακέτα έτοιμα, με εγγύηση (ενίοτε και πενταετίας).

 

Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει (προς το παρόν τουλάχιστον) καμία σύγκριση ή έκφραση προτίμησης αλλά είναι το είδος της δουλειάς μου να συγκρίνω τα λεμόνια με τα λεμόνια και τα μήλα με τα μήλα  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

Όλα καλά και ωραία αυτά που λες, αλλά αν το budget σου είναι 800 ευρώ και ούτε ένα cent παραπάνω (κάτι που συχνά αναγκαζόμαστε να κάνουμε) θα πάρεις το pc.

 

Λοιπόν, για να το λήξουμε:

 

Μπά ;D

 

Μια ερώτηξη. Αναβάθμιση μόνος σου μπορείς να κάνεις σε ένα MacMini ή είναι κουμπωτό το σασί και πρέπει να το πας σε service της apple;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις αναβαθμιση ναι (οχι μονο στα μακ μινι). Σε ολα σχεδον τα components. Η μαλλον σε ολα τα components.

 

Με 800 ευρω μπορεις να κινηθεις και στις 2 πλατφορμες και να επιλεξεις οποια επιθυμεις.

 

Θελω να πω το εξης ομως.

 

Συνηθως η λογικη αγορας ενος apple υπολογιστη ειναι πως επιλεγεις τι θελεις να εχει επανω και δουλευεις κατα βαση με αυτα. Θελω να πω πως δεν εχεις λογο να κανεις αναβαθμιση αν εχεις αυτο που θελεις πανω σε ενα λειτουργικο που σου εγγυαται για πολυ καιρο λειτουργια χωρις προβλημα. Συνδεεται λιγο με την ταση των χρηστων pc να αναβαθμιζουν πολυ συχνα ή τελος παντων πιο ευκολα τους υπολογιστες τους ακομα κι αν δεν υπαρχει ουστικος λογος (δεν με βγαζω απ'εξω, το εχω κανει πολλε φορες).

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Μητρική των 150 ευρώ (GIGABYTE GA-Z77X-UD3H, η μόνη που βρήκα να είναι σχεδόν αντίστοιχη με εκείνη που έχει ο Mac, αν και δεν έχει Thunderbolt)

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν έχει αυτή την ανοησία που ονομάζεται Thunderbolt που ούτε καν οι ίδιοι οι mac δεν υποστηρίζουν στο σύνολό τους. Το Thunderbolt ειναι ΕΛΛΑΤΩΜΑ όχι πρωτέρημα. Αντί του Thunderbolt ευτυχώς οι κατκευαστές PC είναι αρκετά έξυπνοι ώστε να περιλαμβάνουν το USB3 το οποίο ΚΑΙ εξίσου γρήγορο είναι ΚΑΙ είναι συμβατό και με τις πέτρες πια..

 

- Πλακέτα Firewire 800 των 55 ευρώ (της γνωστής (χαχαχαχα) εταιρείας Dawicontrol)

 

Το ίδιο με πιο πάνω. Αφού υπάρχει USB3 δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει Firewire. Aλλά ακόμα και έτσι, τι διαφορά έχει δηλαδή ένα επώνυμο firewire από ένα ανώνυμο Firewire?  Mια απλή θύρα εισόδου είναι, δεν είναι και κάνα επεξεργαστικό σύστημα ακραίας τεχνολογίας!!   Και πέραν αυτού, ακόμα και στο mac ποιος είναι ο κατασκευαστής του chip που ελέγχει το firewire? Προφανέστατα κάποιος no-name Κινεζος ή Μαλαισιανός. ή έχεις την εντύπωση ότι η Apple κατασκευάζει made in usa chip υποστήριξης για μια απλή θύρα περιφεριακών?

 

Αλλά πρέπει να κάνω και μερικές διευκρινήσεις : α) όπως ήδη έγραψα, το κουτί, το τροφοδοτικό και η κάρτα firewire είναι οριακά απαράδεκτης ποιότητας, άρα η τιμή που έγραψα γι' αυτά τα κομάτια θα έπρεπε να αυξηθεί για να λέμε ότι φτιάχνουμε κομπιούτερ και όχι τοστιέρα, β) δεν έχω περιλάβει στο κοστολόγιο του PC κανένα σύστημα ψύξης (δύο καλοί ανεμιστήρες θα κόστιζαν οπωσδήποτε ακόμη 30 ευρώ), ε) το Mac έχει την υποδοχή Thunderbolt (ειδικώς απαραίτητη πλέον σε όποιον θέλει να συνδέει στουντιακό ηχητικό εξοπλισμό, ανεξαρτήτως πλατφόρμας) ενώ το PC δεν την έχει.

 

Αυτό να υποθέσω ότι μάλλον ως ανέκδοτο το έγραψες και σε συγχαίρω διότί ως ανέκδοτο είναι όντως πολύ πετυχημένο..

 

Υπολογιστή φτιάχνεις όχι σύστημα κλιματισμού και εξαερισμού του δωματίου. Σιγά μη βάλεις και αποροφητήρα κουζίνας να τραβάει τα λάδια. Το pc μου τρέχει απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια με το stock  συστημα ψυξης της Intel και τον ανεμιστήρα του κουτιού και είναι και υπερχρονισμένο κατά 20%. Στο Sonar σηκώνει ΑΝΕΤΑ 32 κανάλια audio 24bit/48KHz, συν τα εκαστοτε plugins. Xωρίς τα plugins το έχω δει να σηκώνει και 40 κανάλια (για παραπάνω δεν ξέρω γιατι δεν είχα ποτέ μεγαλύτερο project). Kαι latency της RME μου είναι στα 2.7 msec.

Kαι μια που μιλάμε για RME..o λόγος που δε χρειάζεται όχι το ανέκδοτο thunderbolt, ούτε το (πλέον παλιό) firewire αλλά ούτε καν το USB3, ονομάζεται PCI...

 

 

Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι ακόμη και αν ήθελα (όπως όντως συμβαίνει μερικές φορές) να τρέχω Windows (όχι Μακ OS X) πάλι το Mac Mini θα αγόραζα, όπως όντως έχω κάνει.

 

Kαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κάνεις. Αφού το mac σου αρέσει το mac θα χρησιμοποιείς. Οχι ομως ότι υπάρχει και κάποιος άλλος αντικειμενικός λόγος (κοστος ή specs) που δικαιολογούν την επιλογή αυτή. Είναι καθαρά θέμα προσωπικού σου γούστου.

Κι εμένα μπορεί να μου αρέσουν οι χοντρές αυταρχικές σπυριάρες γυναίκες. Δε σημαίνει όμως ότι είναι και αντικειμενικά αυτές οι ομορφότερες... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 800 ευρω μπορεις να κινηθεις και στις 2 πλατφορμες και να επιλεξεις οποια επιθυμεις.

 

Καλό αυτό.

 

Μιάς που κάνουμε συγκρίσεις.

Προ ημερών πήρα για λογαρισμό μιας φίλης μου, η οποία είχε πολύ στενό budget αυτό το laptop

http://www.cosmodata.gr/product/178478/

Είναι λίγο παλιό μοντέλο (2 ετών νομίζω). Specs:

- Core i5-2430M (2.5Ghz)

- DDR3 4Gb

- 500GB 5400 rpm

- Intel® HD Graphics 3000

- 15,6" LED

- 3 x USB 3.0, 1 x USB 2.0

Τιμή 399 + 90 ευρώ Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit = 500 χοντρικά

 

Το αντίστοιχο σε χαρακτηριστικά mac book

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Apple-MacBook-Pro-MD101GR-A-MD101GR-A.htm

Specs:

- Core i5-2430M (2.5Ghz)

- DDR3 4Gb

- 500GB 5400 rpm

- Intel® HD Graphics 4000

- 13.3"  LED

- 2xUSB 3.0 

- Mac OS X Mavericks 

Τιμή 1.137,75 € (από skroutz)

 

Ότι είναι καλύτερο το mac είναι σίγουρα, αρκετά καλύτερο (σαν κατασκευή). Είναι κατά 600+ ευρώ (2 φορές και πάνω η τιμή) καλύτερο; Και το σημαντικότερο με το FUJITSU θα έχεις και 15άρα οθόνη. Μόνο η κάρτα γραφικών είναι λίιιιιιγο καλύτερη στο mac αλλά σε 13" οθόνη την να την κάνεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις τη συγκριση ετσι θα καταληξεις σε αυτο το συμπερασμα.

 

Ομως κατα τη γνωμη μου δεν ειναι σωστος τροπος να συγκρινεις τα 2 συστηματα.

 

Προσωπικα ανεφερα ηδη το τι κατα τη γνωμη μου καθιστα διαφορετικα τα 2 συστηματα. Και εδω μπαινει η καλη ροη συνεργασιας του λειτουργικου με το hardware. Πληρωνεις και αυτο.

 

Πραγματικα χωρις καμμια επιθετικη διαθεση, λεω πως σου λειπει η εμπειρια εργασιας πανω στο συγκεκριμενο λειτουργικο οποτε εκ των πραγματων υπαρχει ενα κενο στο πως μπορεις να αντιληφθεις τις διαφορες.

 

Σημ: Αυτα που γραφω ειναι τοσο σοβαρα οσο γελοιο ειναι το avatar μου. Για να μην ξεχνιομαστε.

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά και ωραία αυτά που λες, αλλά αν το budget σου είναι 800 ευρώ και ούτε ένα cent παραπάνω (κάτι που συχνά αναγκαζόμαστε να κάνουμε) θα πάρεις το pc.

 

Ή θα πάρεις το φθηνότερο mac mini (709 ευρώ). :)

 

Μπά ;D

 

Εννοούσα να λήξουμε το κομμάτι της συζήτησης που αφορά το πόσο ακριβότερα είναι τα Μακ, όχι την αιώνια οπαδική σαχλαμάρα. Δεν είμαι αφελής. Στο είπα ότι η συζήτηση είναι άχρηστη.

 

Μια ερώτηξη. Αναβάθμιση μόνος σου μπορείς να κάνεις σε ένα MacMini ή είναι κουμπωτό το σασί και πρέπει να το πας σε service της apple;

 

Μπορείς να αναβαθμίσεις διάφορα πράγματα χωρίς να το πας στο service της apple, καταστρέφοντας την εγγύηση... αυτή δηλαδή που ούτως ή άλλως δεν έχεις στην περίπτωση του "θα-το-συναρμολογήσω-μόνος-μου" PC. Σε κάθε επώνυμο υπολογιστή το ίδιο ισχύει.

 

----

 

@George_gr

Είσαι εκτός θέματος. Η γνώμη σου για το πόσο χρήσιμο είναι το ένα (ή το άλλο) χαρακτηριστικό, δεν είναι μέρος της κουβέντας που κάνουμε. Εγώ απλώς υπολόγισα (και το έκανα εγώ, όχι κάποιος από εσάς με τις οπαδικές αντιλήψεις...) το κόστος, όχι τη χρησιμότητα. Τώρα που αποδείχθηκε ότι γράφετε ανακρίβειες όσον αφορά το κόστος... ρίχνετε στο τραπέζι την γνώμη σας για τη χρησιμότητα (που είναι και λάθος, ας σημειωθεί);

 

Όσον αφορά τη χρησιμότητα της θύρας Thunderbolt, μάλλον δεν γνωρίζεις ότι πλέον είναι ο μόνος τρόπος να συνδέσει κάποιος και να αξιοποιήσει κάρτες ήχου και επεξεργασίας σήματος που έχουν στο παρελθόν κυκλοφορήσει κατά το πρότυπο σύνδεσης PCI και PCI-Express στον Μac (οπωσδήποτε, αφού πλέον δεν έχει τέτοιες υποδοχές) αλλά και στα PC (εφ΄όσον έχουν εξαφανιστεί οι PCI και έχει περιοριστεί ο αριθμός των PCI-Express). Παλαιότερες και εξαιρετικές και πανάκριβες κάρτες της UAD (π.χ.) ή της Lynx.

 

Το δε χιούμορ πορνείου που μου απευθύνεις, συγκρίνοντας τη δαπάνη των 30 ευρώ για δύο καλούς ανεμιστήρες (που ούτως ή άλλως δεν τους ενσωμάτωσα στο κόστος, μπουμπούνα) με "σύστημα κλιματισμού και εξαερισμού του δωματίου", ενώ αποζητάς κάποιο αλάθητο αντικειμενικότητας, θα έπρεπε να σε προβληματίσει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογιστή φτιάχνεις όχι σύστημα κλιματισμού και εξαερισμού του δωματίου. Σιγά μη βάλεις και αποροφητήρα κουζίνας να τραβάει τα λάδια. Το pc μου τρέχει απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια με το stock  συστημα ψυξης της Intel και τον ανεμιστήρα του κουτιού και είναι και υπερχρονισμένο κατά 20%.

Καλά George... Τα σάρωσες όλα αδερφέ! Για τα υπόλοιπα άσε να σου απαντήσουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι  ;D ;D

 

@theoctapus

Δεν τα έβαλες δίπλα δίπλα όμως να δεις τα εξής σπουδαία.

1. Διαφορά στην οθόνη. Προφανώς δεν θα δεις ούτε για πλάκα ίδια χρώματα και ίδια απεικόνιση. Το έχω κάνει...

2. Διαφορά ταχύτητας με τα ίδια specs. Σύγκρινε το MAC OS X (όχι Mavericks ;) ) με τα Widnows 7.

3. Υπολόγισε και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του mac, βλέπε trackpad (εκτός από την ποιότητα κατασκευής). Και φυσικά αν δεν έχεις δουλέψει το trackpad δεν μπορείς να έχεις άποψη, καθώς δεν ξέρεις τί σου προσφέρει (όχι εσύ, γενικά μιλώντας)

4. Φυσικά επειδή είμαι αντικειμενικός (και συμπαθώ των Waterfall-K  ;D ) αυτά που αναφέρω για μένα προσωπικά δεν φτάνουν τα 1138. 200Ε παραπάνω όμως τα πληρώνεις για το δαγκωμένο μήλο που φωτάει τη νύχτα.

 

Offtopic

Χάζευα στο youtube τα κινητά Iphone 5S και Lenovo vibe z (Κ910) με απείρως καλύτερα χαρακτηριστικά από το Iphone. Όταν ήταν δίπλα δίπλα ανοικτά, το iphone άνοιγε πολύ πιο γρήγορα τις εφαρμογές. Το πιάσατε το υποννούμενο έτσι?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου