Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@dimfil

Φίλε, δεν έχουμε προσωπικά. Ας το κρατήσουμε εκεί. Τα ποστ μας είναι στη θέση τους, όποιος θέλει μπορεί να τα διαβάσει. Αυτά.

Φίλε ούτε εγώ έχω προσωπικά μαζί σου.

 

Εσύ έκανες quote και μίλησες για αστειότητες και τοποθετήθηκες επί του θέματος. (θα προτιμούσα χωρίς χαρακτηρισμούς καθώς δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις)

 

Πραγματικά και εντελώς φιλικά όμως κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι δεν σου αλλάζουν τον επεξεργαστή ή την κάρτα γραφικών μετά από 2 χρόνια αν καούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να μας φέρεις αποδείξεις επιστημονικά τεκμηριωμένες και δημοσιευμένες σε έγκριτο επιστημονικό σύγγραμμα που να είναι και υπό την αιγίδα αντίστοιχου φορέα αλλιώς για εμένα δεν ισχύει καμμια ενσταση. Άκουσες sammy?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... να συγκρίνω τα λεμόνια με τα λεμόνια και τα μήλα με τα μήλα  ;D

Να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη

Απο μήλα: Φιρικι πηλιου, MacBook Air με Windows, iPod, iPhone, iPad. (I pay)

Απο σκάφη: ES-335

;D ;D ;D

 

Ωραίο το νήμα

Like στο τελευταίο ποστ του WF-K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας φέρεις αποδείξεις επιστημονικά τεκμηριωμένες και δημοσιευμένες σε έγκριτο επιστημονικό σύγγραμμα που να είναι και υπό την αιγίδα αντίστοιχου φορέα αλλιώς για εμένα δεν ισχύει καμμια ενσταση. Άκουσες sammy?

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αυτού, άλλο DOA και άλλο "γεια σας, έχω πέντε μήνες μία κάρτα γραφικών και ξαφνικά δε λειτουργεί, όμως είναι εντός εγγύησης οπότε πείτε μου τι ώρα να σας τη φέρω να μου την αλλάξετε".

Θα διαφωνήσω γιατί έχω πάει πίσω στο πλαίσιο σκληρό δίσκο που έπαψε να λειτουργεί στο έτος (και κάρτα γραφικών και άλλα εξαρτήματα) και αντικαταστάθηκαν μόλις ολοκληρώθηκε ο τυπικός έλεγχος από το σέρβις, για να διαπιστωθεί αν ήταν βλάβη ή ζημιά με υπαιτιότητα δική μου.

 

Η όλη συζήτηση όμως ξεκίνησε λάθος. Δεν έχει δίκιο ούτε ο dimfil στο θέμα της εγγύησης. Η αλλαγή μνήμης και δίσκου στα macbook δεν παραβιάζει την εγγύηση (το ίδιο ισχύει για τη μνήμη στα imac). Θεωρούνται serviceable parts και είναι προσβάσιμα χωρίς να ανοίξεις σασί.

 

Επίσης υπάρχει στην αγορά επίσημος Apple retailer/service provider (δεν λέω ονόματα για να μην εκληφθεί ως διαφήμιση) που αναλαμβάνει την προσθήκη πρόσθετων σκληρών σε iMac, MacMini και MacBook (ακόμη και με caddy στη θέση του dvd) με υλικά όχι apple και επομένως σε τιμές σαφώς πιο βατές από της Apple, χωρίς να παραβιάζεται η εγγύηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "παιδάκι μου" ήταν "χαϊδευτικό" (που λένε).

Αν θέλεις να αλλάξεις γνώμη, μαζί σου : πάρε μακ.  ;D ;D ;D

 

OK ;D ;D

 

Πρώτον, γράφεις τα νούμερα στ' αρχίδια σου.

 

Για ποιά νούμερα μιλάς για να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

 

Δεύτερον, έχεις αποπέμψει τη σπουδαιότητα της πρακτικής εμπειρίας με μία πλατφόρμα, μόνο και μόνο επειδή δεν την έχεις.

 

Όχι, καμία σχέση. Η πρακτική εμπειρία είναι πολύ σημαντική σε όλα. Δεν είπα πουθενά ότι αυτοί που έχουν εμπειρία και έχουν σχηματίσει θετική άποψη κάνουν λάθος. Αν τους βολεύει και γουστάρουν πολύ καλά κάνουν, τι ακριβώς θα μπορούσα να πω, εγώ ξέρω καλύτερα για τις εμπειρίες άλλων;

 

@theoctapus

Τρίτον, σπεύδεις να επικροτήσεις τις ανοησίες που γράφει ο dimfil, εκτός αν όντως πιστεύεις ότι το απευθύνεσθαι στο ινστιτούτο ομορφιάς καταναλωτή, is the way to go σε αυτή τη συζήτηση.

 

No it's not. Τουλάχιστον όσον αφορά αρκετά components για τα οποία έχω εμπειρία μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η εγγύηση ισχύει και οι αλλαγές γίνονται κανονικότατα, φυσικά όχι αν τα επιστρέψεις διαλυμένα. Για CPUs δεσμεύομαι να ρωτήσω αύριο και θα σου δώσω μια πιο τεκμηριωμένη απάντηση.

 

Τέταρτον, με απείλησες ότι μπορεί να αλλάξεις γνώμη για ΄μένα, μόνο και μόνο επειδή είσαι σταθερά αποφασισμένος να μην αλλάξεις γνώμη για ΄σένα. Δεν είναι έντιμο, πως να το κάνουμε...

 

Σε "απείλησα" γιατί εξέλαβα το "παιδάκι μου" ως προσβολή. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Και δεν ήταν απειλή, δομείς τις προτάσεις σου με φορτισμένες συναισθηματικά λέξεις και έτσι δημιουργούνται εντυπώσεις. Θα σου ξαναπώ να χαλαρώσεις λίγο.

Επίσης όλ' αυτά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την συζήτηση.

 

Αναφέρθηκες σε "αστειότητες" τσουβαλιάζοντας όλα τα components ενώ κάνεις λάθος όπως σου είπαν αρκετοί εδώ μέσα. Ομως ακόμα και δίκιο να είχες η χρήση της λέξης "αστειότητες" είναι αγένεια, είτε σου αρέσει είτε όχι. Μπορεί να μην σου αρέσει η συζήτηση αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να προσβάλεις τους συνομιλητές σου και μάλιστα με αφ' υψηλού υφάκι. Μόνο και μόνο για το "αστειότητες" θα έπρεπε να ζητήσεις συγνώμη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK ;D ;D

Αναφέρθηκες σε "αστειότητες" τσουβαλιάζοντας όλα τα components ενώ κάνεις λάθος όπως σου είπαν αρκετοί εδώ μέσα. Ομως ακόμα και δίκιο να είχες η χρήση της λέξης "αστειότητες" είναι αγένεια, είτε σου αρέσει είτε όχι. Μπορεί να μην σου αρέσει η συζήτηση αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να προσβάλεις τους συνομιλητές σου και μάλιστα με αφ' υψηλού υφάκι. Μόνο και μόνο για το "αστειότητες" θα έπρεπε να ζητήσεις συγνώμη.

 

Ζητώ συγνώμη για το "αστειότητες", επειδή προφανώς ενοχλεί σε αισθητικό επίπεδο (αν και δεν βλέπω γιατί, καλή λέξη είναι).

 

Σε σχέση με το τι μου είπαν "αρκετοί", δηλαδή ο sfaku, επαναλαμβάνω το εξής : υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο προμηθευτής θα κάνει παραχωρήσεις, αλλά όχι επειδή είναι υποχρεωμένος και σίγουρα όχι επειδή κάποιος θα επικαλεστεί το ινστιτούτο καταναλωτή (ή οποιονδήποτε παρόμοιο οργανισμό).

 

Δύο ακόμη επισημάνσεις : α) εγώ το μόνο που έκανα (με απόλυτη, προφανή επιτυχία, η οποία ασφαλώς και δικαιολογεί το αφ΄υψηλού υφάκι, όταν σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι απλά μεταφέρουν τη γνώμη τους) ήταν να υποδείξω ότι δεν υπάρχει αλήθεια στον ισχυρισμό περί υπερ-κοστολογημένων Mac, β) με το συγκεκριμένο σκεπτικό να απουσιάζει, ως οφείλει μετά τα στοιχεία που παρέθεσα, μπορούμε αν θέλουμε να προβούμε σε συγκρίσεις ανάμεσα στις πλατφόρμες, συγκρίσεις που δεν μπορούν να καρποφορήσουν όσο η παρεξήγηση για τα κοστολόγια παραμένει εν' ενεργεία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω γιατί έχω πάει πίσω στο πλαίσιο σκληρό δίσκο που έπαψε να λειτουργεί στο έτος (και κάρτα γραφικών και άλλα εξαρτήματα) και αντικαταστάθηκαν μόλις ολοκληρώθηκε ο τυπικός έλεγχος από το σέρβις, για να διαπιστωθεί αν ήταν βλάβη ή ζημιά με υπαιτιότητα δική μου.

 

Η όλη συζήτηση όμως ξεκίνησε λάθος. Δεν έχει δίκιο ούτε ο dimfil στο θέμα της εγγύησης. Η αλλαγή μνήμης και δίσκου στα macbook δεν παραβιάζει την εγγύηση (το ίδιο ισχύει για τη μνήμη στα imac). Θεωρούνται serviceable parts και είναι προσβάσιμα χωρίς να ανοίξεις σασί.

 

Επίσης υπάρχει στην αγορά επίσημος Apple retailer/service provider (δεν λέω ονόματα για να μην εκληφθεί ως διαφήμιση) που αναλαμβάνει την προσθήκη πρόσθετων σκληρών σε iMac, MacMini και MacBook (ακόμη και με caddy στη θέση του dvd) με υλικά όχι apple και επομένως σε τιμές σαφώς πιο βατές από της Apple, χωρίς να παραβιάζεται η εγγύηση.

 

Αυτό που λες ισχύει.

 

Απλά έχει μια διαφορά να πρέπει να πας σε επίσημο Apple retailer/service provider για να αλλάξεις έναν δίσκο (που στο imac πχ πρέπει να βγάλεις την οθόνη) και να ανοίγεις το PC μόνος σου και να τον βάζεις.

 

Επίσης είναι και όλο το υπόλοιπο hardware που η apple δεν θεωρεί servicable parts που δεν αλλάζει.

 

Γενικά πιστεύω η apple δεν θέλει οι χρήστες της να βάζουν πολύ χέρι χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα και κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ηρεμηστε, οι τσακωμοι δεν εχουν πλεον νοημα. Φαινεται οτι ο καλος Θεουλης της Apple μας ακουσε και αποφασισε να κανει κατι με τις τιμες των προϊοντων της, μειωνοντας αρχικα τις τιμες στους υπολογιστες της ως και 80% !!! hurray.gif

 

pitik_dance.gif  96dance4.gif  fiesta.gif  Strawberry.gif  guitar2.gif

Στις επομενες μερες θα ακολουθησουν τη νεα τιμολογιακη πολιτικη και τα κινητα της εταιρειας.

Να σημειωσω εδω οτι οι νεες τιμες ισχυουν μονο για την Ελλαδα, κι αυτο γιατι η χωρα μας εχει πληγει απ'την κριση περισσοτερο απο καθε αλλη χωρα. Καλες λοιπον οι (δικαιολογημενες) επικρισεις κατα της Apple, αλλα αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι δεν μπορουμε παρα να χειροκροτησουμε αυτη την πραγματικα εκπληκτικη αποφαση της. clap2.gif

 

...εγώ το μόνο που έκανα ήταν να υποδείξω ότι δεν υπάρχει αλήθεια στον ισχυρισμό περί υπερ-κοστολογημένων Mac...

Τωρα πλεον, θα μιλαμε ολοι για Υπο-κοστολογημενα Mac.hurray.gif

 

mac2_b.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου