Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό απέχει αρκετά ως πολύ από την αλήθεια αφού το λειτουργικό είναι διαφορετικό ό,τι και να κάνεις με το hardware (και είμαι σίγουρος πως δεν αναφέρεσαι σε λύσεις τύπου hackintosh). Και βέβαια το λειτουργικό είναι τεράστιας σημασίας. Αυτός που έχει αγκαλιάσει το OSX δεν θα λογαριάσει και πολύ τη διαφορά κόστους, γι' αυτόν τα apple αξίζουν τα έξτρα χρήματα.

 

Π.χ. υπάρχει κάποια γραφιστική δουλειά που μπορείς να κάνεις σε mac και όχι σε pc; Μουσική παραγωγή; Επιστημονική εργασία; Ποιό είναι εκείνο το software που μπορεί να κάνει κάτι σε mac και ταυτόχρονα δεν υπάρχει αντίστοιχό του σε pc; Δεν ζούμε στα 80's, η τεχνολογία είναι πλέον ελβετικός σουγιάς άπειρου βάθους. Για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών τα μόνα κριτήρια είναι τα χρήματα, η αισθητική, το ένστικτο, οι συνήθειες, οι προσέγγιση στην εργασία, κ.α όχι τόσο το αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναφέρομαι στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ όχι σε τι εφαρμογές μπορείς να τρέξεις

 

Έχω γράψει προ  ημερών την ξεκάθαρη θέση μου στη "διαμάχη" τούτης της κουβέντας, αλλά, αν και δεν έχω δουλέψει ποτέ μα ποτέ σε μακ, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το λειτουργικό από άτομα με βαρύνουσα γνώμη, και βέβαια ταυτόχρονα είμαι παθών από τα πλείστα όσα προβλήματα των windoze

 

Μερικά από τα πλεονεκτήματα του λειτουργικού των μακ έχουν αναφερθεί και εδώ, παρόλα αυτά βλέπω μια επιμονή (ειδικά των οπαδών των PC) να μιλούν μόνο για hardware specs, ε, μα δεν είναι εκεί το ζουμί της υπόθεσης... Όπως και στα κινητά, το i-phone δεν θεωρείται κορυφαίο κινητό γιατί έχει ανώτερα specs από ένα android αλλά γιατί το human-computer interface του είναι ανώτερο, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακομα και το Cupertino (ή οπως λεγεται τελος παντων...) λυγισε στην ανωτεροτητα.....

 

http://milaraki.com/blog/2014/04/windows-8-1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-ipad/

 

 

;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ όχι σε τι εφαρμογές μπορείς να τρέξεις

 

Αα, ΟΚ τότε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια το λειτουργικό είναι τεράστιας σημασίας. Αυτός που έχει αγκαλιάσει το OSX δεν θα λογαριάσει και πολύ τη διαφορά κόστους, γι' αυτόν τα apple αξίζουν τα έξτρα χρήματα.

 

+1.000.000

 

Αυτο ειναι η πραγματικη αληθεια!

 

Και μιας και μιλαω πρωτα για τον εαυτον μου, ουτε λεφτας ειμαι, ουτε μου ξεχειλιζουν, ουτε αραζω στο Κολωνακι και το Παλαιο Ψυχικο...

 

Οποτε, οταν εγω με τα παραπανω σας λεω οτι η 5χρονη χρηση του mac με εχει κανει να μην λυπηθω ουτε ευρω που του εδωσα, αλλα μου εχει κανει αποσβεση ηδη, ε,

σοβαροι ανθρωποι, οικογενειαρχες ειμαστε θα ηθελα να με πιστεψετε (γιατι εγω και αν δεν εχω εμπαθειες και εμμονες με διαφορα) ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία απολύτως επιτυχία δεν δίνει το δικαίωμα για αφ΄υψηλού υφάκι, πόσο μάλλον αν η εν λόγω επιτυχία είναι υπό αμφισβήτηση (και το γεγονός ότι νομίζεις ότι ξέρεις ότι έχεις δίκιο δεν σημαίνει ότι έχεις κιόλας). Είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα χαρακτήρα και εκεί δεν μπορώ να σου πω κάτι ούτε έχω το δικαίωμα.

 

Δεν είναι θέμα χαρακτήρα. Είναι θέμα φυσικής τοποθέτησης απέναντι στο επίπεδο των συζητητών. Ήτοι : ο μόνος που μπήκε στο κόπο (πήρε κανά μισάωρο) να βρει και να παραθέσει επικαιροποιημένα στοιχεία για το πραγματικό κόστος δύο λογικά συγκρίσιμων προϊόντων ήμουν εγώ. Απέναντι σε αυτά τα νούμερα που παρέθεσα, ακούω μόνο γνώμες και απόψεις.

 

Όταν βρίσκομαι σε περιβάλλον με ανθρώπους καταρτισμένους, βγάζω το σκασμό και παρακολουθώ τις εξελίξεις, αλλά ξέρεις.. αυτοί οι άνθρωποι δεν λένε τη γνώμη τους, λένε τα facts.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παραθεσω αυτο που ειπε καποιος συνομιλητης με το ονομα παναγιωτης....

Το θεμα λοιπον ειναι να ξερεις τι θες και τι ζητας,να σεβεσαι αυτο που κανεις, να ψαχνεσαι και να αξιοποιεις με τον σωστο τροπο τα μεσα που διαθετεις ειτε αυτα ειναι μηχανηματα του χθες ειτε η τεχνολογια του σημερα ειτε η αναμειξη τους.

 

νομιζω οτι ισχυει αυτο και για τους υπολογιστες τις πιο πολλες φορες παρεπιπτωντος...

αλλωστε χρησιμοποιω και μηχανηματα - προγραμματα τελευταιας τεχονολογιας και λιγο πιο παλια  ;D...

 

και δεν ειμαι και τιγκα στο οπαδηλικι...διοτι απλα κανω την δουλεια μου . δεν με πολυ νοιζει να βγει πιο ειναι το καλυτερο ταδε κλπ....

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήτοι : ο μόνος που μπήκε στο κόπο (πήρε κανά μισάωρο) να βρει και να παραθέσει επικαιροποιημένα στοιχεία για το πραγματικό κόστος δύο λογικά συγκρίσιμων προϊόντων ήμουν εγώ.

 

Μιάς που κάνουμε συγκρίσεις.

Προ ημερών πήρα για λογαρισμό μιας φίλης μου, η οποία είχε πολύ στενό budget αυτό το laptop

http://www.cosmodata.gr/product/178478/

Είναι λίγο παλιό μοντέλο (2 ετών νομίζω). Specs:

- Core i5-2430M (2.5Ghz)

- DDR3 4Gb

- 500GB 5400 rpm

- Intel® HD Graphics 3000

- 15,6" LED

- 3 x USB 3.0, 1 x USB 2.0

Τιμή 399 + 90 ευρώ Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit = 500 χοντρικά

 

Το αντίστοιχο σε χαρακτηριστικά mac book

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Apple-MacBook-Pro-MD101GR-A-MD101GR-A.htm

Specs:

- Core i5-2430M (2.5Ghz)

- DDR3 4Gb

- 500GB 5400 rpm

- Intel® HD Graphics 4000

- 13.3"  LED

- 2xUSB 3.0  

- Mac OS X Mavericks  

Τιμή 1.137,75 € (από skroutz)

 

Ότι είναι καλύτερο το mac είναι σίγουρα, αρκετά καλύτερο (σαν κατασκευή). Είναι κατά 600+ ευρώ (2 φορές και πάνω η τιμή) καλύτερο; Και το σημαντικότερο με το FUJITSU θα έχεις και 15άρα οθόνη. Μόνο η κάρτα γραφικών είναι λίιιιιιγο καλύτερη στο mac αλλά σε 13" οθόνη την να την κάνεις.

 

Φίλε trolley το υφάκι δεν δικαιολογείται ποτέ, είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα χαρακτήρα. Όσο γαμάτος και καταρτισμένος και να είσαι δεν ανεβαίνεις στον "θρόνο" σου προσπαθώντας να θυμίσεις σε όλους ότι είναι "κατώτεροι", πόσο μάλλον για ένα θέμα άνευ ουσίας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε trolley το υφάκι δεν δικαιολογείται ποτέ, είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα χαρακτήρα. Όσο γαμάτος και καταρτισμένος και να είσαι δεν ανεβαίνεις στον "θρόνο" σου προσπαθώντας να θυμίσεις σε όλους ότι είναι "κατώτεροι", πόσο μάλλον για ένα θέμα άνευ ουσίας.

 

Τα στοιχεία που παρέθεσα είναι σχετικά με το θέμα που συζητιόταν. Τα στοιχεία που παρέθεσες εσύ, όχι (καίτοι ενδιαφέροντα, ούτως ή άλλως το έκανες μετά από μένα). Επίσης, όπως προσπάθησα να σου εξηγήσω, ούτε έχω υφάκι (απλά, είναι μοιραίο όταν μιλά κάποιος συγκεκριμένα, να εκνευρίζονται όσοι δεν το κάνουν), ούτε υπάρχει κάποιος θρόνος.

 

Όπως είπε και κάποιος, it ain't bragging if you can back it up.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου