Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... Αφού υπάρχει USB3 δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει Firewire. Aλλά ακόμα και έτσι, τι διαφορά έχει δηλαδή ένα επώνυμο firewire από ένα ανώνυμο Firewire?  Mια απλή θύρα εισόδου είναι, δεν είναι και κάνα επεξεργαστικό σύστημα ακραίας τεχνολογίας!!   Και πέραν αυτού, ακόμα και στο mac ποιος είναι ο κατασκευαστής του chip που ελέγχει το firewire? Προφανέστατα κάποιος no-name Κινεζος ή Μαλαισιανός. ή έχεις την εντύπωση ότι η Apple κατασκευάζει made in usa chip υποστήριξης για μια απλή θύρα περιφεριακών?

...

 

 

Εντελως ακυρη και αβασιμη ολη η παραγραφος,προφανως δεν ειχες ποτε μια firewire καρτα ηχου,και επισης προφανως δεν δοκιμασες να συνδεσεις καπου μια τετοια καρτα,ειτε σε mac ειτε σε pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εντελως ακυρη και αβασιμη ολη η παραγραφος,προφανως δεν ειχες ποτε μια firewire καρτα ηχου,και επισης προφανως δεν δοκιμασες να συνδεσεις καπου μια τετοια καρτα,ειτε σε mac ειτε σε pc.

ε, χμ, γκουχ, γκουχ και με το μπαρδόν που κατουράω στα δέντρα σας, εγώ και τα δύο είχα κι έχω και πρόβλημα δεν έχω. Αλλά στα χαρτιά (και στη πράξη) το transfer rate της USB3 είναι μάλλον λίιιιιιιιιιιιιιιγο καλύτερο από την παλιά firewire. Άσε το compatibility ..... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντελως ακυρη και αβασιμη ολη η παραγραφος,προφανως δεν ειχες ποτε μια firewire καρτα ηχου,και επισης προφανως δεν δοκιμασες να συνδεσεις καπου μια τετοια καρτα,ειτε σε mac ειτε σε pc.

 

Παρακαλω πολύ δώστε μου ένα update τι άλλο έχω κάνει και δεν έχω κάνει στη ζωή μου διότι απ ότι φαίνεται, δεν είμαι ενήμερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

¡RE!* A Paeñe apedo

 

ejo pai idi ;D

 

Κομπανιέρο, μην ικανοποιείσαι από την ετικέτα με τα σπέξ που προορίζεται για τον καταναλωτή. Είναι απλά το υποσύνολο των ονομαστικών προδιαγραφών που υποχρεούται να κοινοποιήσει ο παρασκευαστής του ζωμού. Under the hood κρύβονται άλλα τόσα.

Ήθελα να πω δηλαδή ότι ευθεία σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο για τα ίδια components όχι για components ίδιων (ονομαστικών) specs.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, χμ, γκουχ, γκουχ και με το μπαρδόν που κατουράω στα δέντρα σας, εγώ και τα δύο είχα κι έχω και πρόβλημα δεν έχω. Αλλά στα χαρτιά (και στη πράξη) το transfer rate της USB3 είναι μάλλον λίιιιιιιιιιιιιιιγο καλύτερο από την παλιά firewire. Άσε το compatibility ..... ;)

 

Δεν μιλαμε για το αν ειναι καλυτερη η μια ή η αλλη.

Λεμε οτι εχουν βγει απειρες καλες καρτες firewire (ναι,οι περισσοτερες εταιριες τις "καλες" τους δεν τις εβγαζαν usb) και σε mac δουλευουν ολες αμεσα και χωρις παιδεμα,σε pc αν ησουν τυχερος σου καθοταν το chipset ΟΚ,αν οχι εκανες μια διαδρομη καπως... υπερβολικα ασαφη και κουραστικη. Προσωπικα τα περασα και δεν τα ξαναθελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως και τα mac είχαν θέμα με κάποια chipset firewire παλιότερα. Ο trolley τότε το είχε επισημάνει σε ειδικό θέμα και είχε εξηγήσει ποια δουλεύουν σωστά και ποια όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παραδεχτούμε πάντως ότι τα θέματα ήπιας αντιπαλότητας έχουν σουξέ  ;)

Που να ήταν και οι υπολογιστές από ξύλο........ ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια επισήμανση για να μην γράφονται και πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Τα PC έχουν εγγύηση σε κάθε compnent ξεχωριστά και ο χρόνος τους είναι από 3+ χρόνια.

 

Ακόμα και μόνος σου να το συναρμολογήσεις ή να βάλεις βγάλεις 50 components όλα διατηρούν την εγγύησή τους.

Αν σου καεί ο επεξεργαστής δεν πάει να τον έχεις βάλει σε 50 μητρικές έχει κανονικά εγγύηση.

 

Στα MAC από την άλλη όλα έχουν 1 χρόνο εγγύηση και αν βάλεις χέρι τότε δεν έχεις καθόλου εγγύηση...

 

Αν τώρα κάποιος θέλει να αναβαθμίσει το MAC του με πχ έναν SSD και περισσότερη RAM από μόνος του γιατί δεν θέλει να πληρώσει το χαράτσι που ορίζει η Apple τότε στην ουσία ακυρώνει την εγγύηση και θα πρέπει να καταφύγει σε μεθόδους βγάλε το καινούργιο βάλε το παλιό για να το περάσει στην εγγύηση...

Ενώ στα PC αναβαθμίζεις και αναβαθμίζεται και η εγγύηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου