Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε σχέση με το τι μου είπαν "αρκετοί", δηλαδή ο sfaku, επαναλαμβάνω το εξής : υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο προμηθευτής θα κάνει παραχωρήσεις, αλλά όχι επειδή είναι υποχρεωμένος και σίγουρα όχι επειδή κάποιος θα επικαλεστεί το ινστιτούτο καταναλωτή (ή οποιονδήποτε παρόμοιο οργανισμό).

Εγώ πάντως πάλι εντελώς φιλικά θα επιμείνω ότι δεν είναι παραχώρηση αλλά νομική υποχρέωση που έχει το κατάστημα απέναντι στον καταναλωτή.

Δεν μιλάμε για χτυπημένο ή εμφανώς ταλαιπωρημένο προϊόν όπου εκεί ίσως μετρήσουν οι σχέσης με τον προμηθευτή/διανομέα.

 

Απλά στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει τα δικαιώματα μας να γίνονται "παραχωρήσεις" αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

 

Βλέποντας τις τιμές του waterfall πάντως αν κάποια στιγμή η Apple έριχνε τις τιμές της θα έπεφτε πολύ γέλιο από τις κωλοτούμπες τον απανταχού haters/funboys ανά την υφήλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τις τιμές του waterfall πάντως αν κάποια στιγμή η Apple έριχνε τις τιμές της θα έπεφτε πολύ γέλιο από τις κωλοτούμπες τον απανταχού haters/funboys ανά την υφήλιο

 

Δεν πρόκειται να γίνει...πάμε παρακάτω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τις τιμές του waterfall πάντως αν κάποια στιγμή η Apple έριχνε τις τιμές της θα έπεφτε πολύ γέλιο από τις κωλοτούμπες τον απανταχού haters/funboys ανά την υφήλιο

Προσωπικα δεν ειμαι ουτε hater ουτε fanboy, το ακριβως αντιθετο θα ελεγα, εχω "τσακωθει" δε απειρες φορες με fanboys στο φορουμ και για αλλα θεματα εκτος υπολογιστων,

(κανε μια βολτα απο το Keyboards section, εκει υπαρχουν τα χειροτερα fanboys που μπροστα τους τα αντιστοιχα fanboys της Apple φανταζουν παιδια νηπιαγωγειου... ;D) οποτε αν ποτε κανει κατι τετοιο η Apple θα ειμαι απο τους πρωτους που θα της δωσει συγχαρητηρια.

Αλλα αυτα βεβαια δεν γινονται παρα μονο (ισως) στην φαντασια του Steven Spielberg και φυσικα την Πρωταπριλια. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν ειμαι ουτε hater ουτε fanboy, το ακριβως αντιθετο θα ελεγα, εχω "τσακωθει" δε απειρες φορες με fanboys στο φορουμ και για αλλα θεματα εκτος υπολογιστων,

(κανε μια βολτα απο το Keyboards section, εκει υπαρχουν τα χειροτερα fanboys που μπροστα τους τα αντιστοιχα fanboys της Apple φανταζουν παιδια νηπιαγωγειου... ;D) οποτε αν ποτε κανει κατι τετοιο η Apple θα ειμαι απο τους πρωτους που θα της δωσει συγχαρητηρια.

Αλλα αυτα βεβαια δεν γινονται παρα μονο (ισως) στην φαντασια του Steven Spielberg και φυσικα την Πρωταπριλια. ;D

 

Για να μην παρεξηγηθώ και να προλάβω δεν το είπα αυτό ούτε για εσένα ούτε για κανέναν άλλο εδώ. Μην βαράτε  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη για το "αστειότητες", επειδή προφανώς ενοχλεί σε αισθητικό επίπεδο (αν και δεν βλέπω γιατί, καλή λέξη είναι).

 

Αναρωτιέμαι αν αναφερόμουν σε δικά σου λόγια με τον χαρακτηρισμό αστειότητες θα την έβρισκες μια χαρά λέξη;

 

Σε σχέση με το τι μου είπαν "αρκετοί", δηλαδή ο sfaku, επαναλαμβάνω το εξής : υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο προμηθευτής θα κάνει παραχωρήσεις, αλλά όχι επειδή είναι υποχρεωμένος και σίγουρα όχι επειδή κάποιος θα επικαλεστεί το ινστιτούτο καταναλωτή (ή οποιονδήποτε παρόμοιο οργανισμό).

 

Στο είπα κι εγώ κι ο dimfil. Και φυσικά είναι υποχρέωσή τους. Αν το προιόν δεν κάνει την δουλειά που υπόσχεται χωρίς ο πελάτης να το έχει κακομεταχειριστεί ο καταστηματάρχης είναι υποχρεωμένος να το αλλάξει. Και το αν ο πελάτης είναι κάποιος "που ξέρει" ή όχι δεν έχει καμία σχέση. Αν εσύ π.χ. θες να αλλάξεις μια τοστιέρα που δεν δουλεύει πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις, ξέρω 'γω, καντίνα και άρα "ξέρεις"; Ή νομίζεις ότι τα components Η/Υ ανήκουν σε άλλη ειδική κατηγορία όσον αφορά τις εγγυήσεις;

 

Δύο ακόμη επισημάνσεις : α) εγώ το μόνο που έκανα (με απόλυτη, προφανή επιτυχία, η οποία ασφαλώς και δικαιολογεί το αφ΄υψηλού υφάκι, όταν σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι απλά μεταφέρουν τη γνώμη τους) ήταν να υποδείξω ότι δεν υπάρχει αλήθεια στον ισχυρισμό περί υπερ-κοστολογημένων Mac,

 

Καμία απολύτως επιτυχία δεν δίνει το δικαίωμα για αφ΄υψηλού υφάκι, πόσο μάλλον αν η εν λόγω επιτυχία είναι υπό αμφισβήτηση (και το γεγονός ότι νομίζεις ότι ξέρεις ότι έχεις δίκιο δεν σημαίνει ότι έχεις κιόλας). Είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα χαρακτήρα και εκεί δεν μπορώ να σου πω κάτι ούτε έχω το δικαίωμα.

 

β) με το συγκεκριμένο σκεπτικό να απουσιάζει, ως οφείλει μετά τα στοιχεία που παρέθεσα, μπορούμε αν θέλουμε να προβούμε σε συγκρίσεις ανάμεσα στις πλατφόρμες, συγκρίσεις που δεν μπορούν να καρποφορήσουν όσο η παρεξήγηση για τα κοστολόγια παραμένει εν' ενεργεία.

 

Ποιά ακριβώς στοιχεία παρέθεσες;

Και θέλω να το ξεκαθαρίσω, εγώ δεν λέω ότι οι mac είναι υπερκοστολογημένοι (αν και δεν μπορώ παρά να φανταστώ ότι το logo από μόνο του θα στοιχίζει κι αυτό αρκετά). Λέω ότι με αρκετά λιγότερα χρήματα μπορείς να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα είτε είσαι επαγγελματίας είτε απλά περνάς την ώρα σου. Όσο και να σκίζονται κάποιοι ΟΛΟΙ εμείς που χρησιμοποιούμε pcs μια χαρά δουλειά κάνουμε. Μάλιστα μπορώ να ποντάρω το βασίλειό μου όλο ότι αν δείτε μια οποιαδήποτε δουλειά που έχει γίνει σε Η/Υ δεν θα μπορείτε να καταλάβετε αν έγινε σε pc ή σε mac.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωστε μαγκες, αν το καλοσκεφθει κανεις, ειναι αστειο που προβαλλουμε ο καθενας το μηχανακι του σαν πιτσιρικια ;)

 

Εγω δουλευω περισσοτερο με mac, ο αλλος περισσοτερο με pc.

 

Οκ!

 

Αντε, αν πηγαιναμε να τα πιουμε σημερα, αλλα θα συζηταγαμε ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ότι με αρκετά λιγότερα χρήματα μπορείς να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα είτε είσαι επαγγελματίας είτε απλά περνάς την ώρα σου.

 

Αυτό απέχει αρκετά ως πολύ από την αλήθεια αφού το λειτουργικό είναι διαφορετικό ό,τι και να κάνεις με το hardware (και είμαι σίγουρος πως δεν αναφέρεσαι σε λύσεις τύπου hackintosh). Και βέβαια το λειτουργικό είναι τεράστιας σημασίας. Αυτός που έχει αγκαλιάσει το OSX δεν θα λογαριάσει και πολύ τη διαφορά κόστους, γι' αυτόν τα apple αξίζουν τα έξτρα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου