Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π.χ. υπάρχει κάποια γραφιστική δουλειά που μπορείς να κάνεις σε mac και όχι σε pc;

Επειδή ανέφερες τα γραφιστικά. Οι Mac ως γνωστόν τα τελευταία 5 χρόνια πέρασαν στο ευρύτερο καταναλωτικό κοινό. Μέχρι τότε τους συναντούσαμε κυρίως σε ατελιέ γραφιστικής, εταιρείες παραγωγής σινεμά/τηλεόρασης, στούντιο ηχογράφησης κττ.

 

Λόγω αυτής της παράδοσης, ακόμη και σε Mac που δεν είναι επαγγελματικά μοντέλα, βρίσκει κανείς σημαντικά στοιχεία φιλικότητας στον επαγγελματία.

 

Π.χ. η οθόνη του iMac (που δεν είναι επαγγελματικό μηχάνημα όπως οι Mac Pro) απεικονίζει το χρώμα πολύ καλά και εξαιρετικά κοντά σε αυτό που παίρναμε τυπωμένο από τον τυπογράφο, χωρίς να την έχουμε καλιμπράρει με ειδικό software. Αυτό δεν το βρίσκεις σε consumer οθόνη και μάλιστα χωρίς καλιμπράρισμα.

 

Όποιος ξέρει από γραφιστικά, καταλαβαίνει τη σημασία της σωστής απόδοσης του χρώματος, τον μεγάλο κόπο και το κόστος που γλιτώνεις από δοκίμια κττ.

 

Και όποιος συγκρίνει desktop pc με iMac και δεν συμπεριλαμβάνει στην εξίσωση της τιμής μια οθόνη 27 ιντσών επαγγελματικής ποιότητας, έχει κάνει λάθος εκτίμηση της τάξης των 700-800 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@sfaku

Σωστά όλ' αυτά αλλά δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σε pc.

 

Όπως είπε και κάποιος, it ain't bragging if you can back it up.

 

Κι όπως λέω εγώ, there's no excuse for bragging, period.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. η οθόνη του iMac (που δεν είναι επαγγελματικό μηχάνημα όπως οι Mac Pro) απεικονίζει το χρώμα πολύ καλά και εξαιρετικά κοντά σε αυτό που παίρναμε τυπωμένο από τον τυπογράφο, χωρίς να την έχουμε καλιμπράρει με ειδικό software. Αυτό δεν το βρίσκεις σε consumer οθόνη και μάλιστα χωρίς καλιμπράρισμα.

 

Ο λόγος ήταν ότι ο Mac απεικόνιζε στην οθόνη με Gamma 1.8 ενώ τα PC με Gamma 2.2.

 

Το Gamma είναι ένας δείκτης αντίθεσης. Η σχετική ορολογία προέρχεται από την Kodak και τα φωτογραφικά υλικά αυτής, αλλά υιοθετήθηκε και στον κόσμο του Desktop Publishing. Επειδή η Apple είχε προβάδισμα στο χώρο του DTP, οι απανταχού εταιρείες που κατασκεύζαν εξοπλισμό και λογισμικό για DTP, συντάχθηκαν από νωρίς στο να απεικονίζουν με Gamma 1.8, οπότε - όντως - αυτά που έβλεπες, ακόμη και σε α-καλιμπράριστη οθόνη, ήταν πιο κοντά στο εκτυπωμένο αποτέλεσμα.

 

Από το Lion και εντεύθεν, η Apple υποστηρίζει επίσης Gamma 2.2 (για λόγους που δεν έχει νόημα να συζητηθούν), οπότε αυτό το προβάδισμα δεν υφίσταται πλέον. Το καλιμπράρισμα της οθόνης, και η χρήση χρωματικών προφίλ είναι πλέον ο αποκλειστικός τρόπος διαχείρισης χρώματος στον κόσμο του DTP, αλλά και της φωτογραφίας.

 

@theoctapus

Συνεπώς δεν ισχύει ότι "μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου" με PC. Απλά, δεν μπορούσες, εκτός αν είχες ειδικότατες γνώσεις και ακριβό εξοπλισμό καλιμπραρίσματος. Αλλά οι PCάδες (εκτός από εκείνους που εργαζόντουσαν σε ατελιέ γραφικών τεχνών, και μάλιστα τα πιο σύγχρονα), δεν είχαν ιδέα για όλα αυτά, πέραν του γεγονότος ότι στην Apple αυτά όλα υποστηριζόντουσαν σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος, ενώ στα Windows όχι.

 

---

 

Περί bragging :

 

Κοίτα, το σύνδρομο κατωτερότητας του οποιουδήποτε, δεν είναι πρόβλημά μου. Για να διαβάσεις την παραπάνω παράγραφο, εγώ και άλλοι 500 άνθρωποι στην Αθήνα, ασχολιόμασταν με αυτά τα πράγματα από το 1982.

 

Δεν περιμένουμε να μας στήσει κανείς αδριάντα, αλλά οπωσδήποτε απαιτούμε να υποχωρεί η γνωστή νεο-ελληνική διάθεση για καιροσκοπική γνωμοδότηση όταν κάποιος παρουσιάζει επαγγελματική εμπειρία ζωής και μάλιστα την προσφέρει δωρεάν.

 

Η εικονοκλαστική διάθεση του φόρουμ απέναντι σε όποιον θα είχε να προσφέρει κάτι αντίστοιχο, είναι η πρωτεύουσα αιτία για την οποία το μόνο που υπάρχει πλέον εδώ μέσα για διάβασμα είναι οι γνώμες / ονειρώξεις διαφόρων. Αν δεν επιθυμείτε να έχετε (που-και-που, έστω) σωστή πληροφόρηση για κάποια πράγματα, ούτε αυτό θα είναι πρόβλημά μου.

 

Το ότι εδώ υπάρχει βήμα για να λέει ο καθένας μας τη γνώμη του, δε σημαίνει ότι αίφνης η γνώμη του αποκτά κάποια αξία. Δεν κάνουμε δημοσκόπηση, δεν περιμένουμε να εξάγουμε συμπεράσματα από το ποια πλειοψηφία θα υποστηρίξει την μεγαλύτερη ανοησία.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το σύνδρομο κατωτερότητας του οποιουδήποτε, δεν είναι πρόβλημά μου.

 

Ακριβώς όπως δεν είναι δικό μου πρόβλημα το κόμπλεξ ανωτερότητας του οποιουδήποτε. Νομίζω ότι γίνομαι κατανοητός.

 

Δεν περιμένουμε να μας στήσει κανείς αδριάντα, αλλά οπωσδήποτε απαιτούμε να υποχωρεί η γνωστή νεο-ελληνική διάθεση για καιροσκοπική γνωμοδότηση όταν κάποιος παρουσιάζει επαγγελματική εμπειρία ζωής και μάλιστα την προσφέρει δωρεάν.

 

Και καλά κάνετε εσείς οι 500 αλλά αυτό δεν σας δίνει το δικαίωμα να αγνοείτε τους τρόπους σας, αν έχετε, που ξέρω ότι έχετε αλλά μάλλον κάτι τους μπλοκάρει.

 

Αν δεν επιθυμείτε να έχετε (που-και-που, έστω) σωστή πληροφόρηση για κάποια πράγματα, ούτε αυτό θα είναι πρόβλημά μου.

 

Φυσικά και το επιθυμούμε ακριβώς όπως επιθυμούμε, διόρθωση απαιτούμε, όταν οι γνώστες βρίσκουν κάτι λάθος να το σχολιάζουν με ευγένια και να μην επιτίθενται σαν απολίτιστα Όρκ. Αν οι γνώστες δεν έχουν την ψυχραιμία και την υπομονή, ούτε αυτό θα είναι πρόβλημά μου.

 

Το ότι εδώ υπάρχει βήμα για να λέει ο καθένας μας τη γνώμη του, δε σημαίνει ότι αίφνης η γνώμη του αποκτά κάποια αξία. Δεν κάνουμε δημοσκόπηση, δεν περιμένουμε να εξάγουμε συμπεράσματα από το ποια πλειοψηφία θα υποστηρίξει την μεγαλύτερη ανοησία.

 

Συμφωνώ. Όμως το επίπεδο μιάς κουβέντας κρίνεται απ' το περιεχόμενό της καθώς κι απ' τους τρόπους των συνομιλητών. Όταν χρησιμοποιούνται χαρακτηρισμοί μην περιμένεις κάτι καλό.

 

Ξανά, νομίζω ότι γίνομαι κατανοητός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sfaku

Σωστά όλ' αυτά αλλά δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σε pc.

Δεν νομίζω ότι κανείς ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο. Μιλάμε όμως για επαγγελματίες και εκεί μετράει με τι κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα και φτηνότερα.

 

Αν σου λέει κάτι, το 95% των επαγγελματιών του συγκεκριμένου χώρου δουλεύει Mac για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Από το Lion και εντεύθεν, η Apple υποστηρίζει επίσης Gamma 2.2 (για λόγους που δεν έχει νόημα να συζητηθούν), οπότε αυτό το προβάδισμα δεν υφίσταται πλέον.

Όχι η περίπτωσή μας δεν ήταν θέμα gamma. Ο εν λόγω iMac είναι mid-2001 δηλαδή με Lion εκ της μαμάς του. Απλώς η συγκεκριμένη οθόνη έχει μετρηθεί και έχει άριστες επιδόσεις. Το μόνο που έκανα ήταν να ορίσω σωστά χρωματικά προφίλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου λέει κάτι, το 95% των επαγγελματιών του συγκεκριμένου χώρου δουλεύει Mac για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Το ξέρω πολύ καλά. Για κάποιο περίεργο λόγο έχω ένα σωρό φίλους και συγγενείς που είναι γραφίστες και την έχουμε κάνει αυτή την συζήτηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου λέει κάτι, το 95% των επαγγελματιών του συγκεκριμένου χώρου δουλεύει Mac για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Αυτο μπορει να ειναι λιγο σχετικο. Αν κρινω απο τη περιπτωση μου, οταν ξεκινησα να δουλευω σε μακ (πριν 15 χρονια σχεδον) ηταν η μονη μου επιλογη για μερικα προγραμματα που ηταν αναγκαια σε εμενα (Pro tools και Max/MSP ειναι 2 που μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη).

 

Απο τοτε συνηθισα τοσο πολυ στο OS και στο stability που προσφερει η apple που δε κοιταω πισω. Νομιζω οτι ισως αυτος να ειναι και ο λογος που "το 95% των επαγγελματιών του συγκεκριμένου χώρου δουλεύει Mac".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να κάνω μία ερώτηση, παρακαλώ;

 

Αν έβγαινε ΣΗΜΕΡΑ ένα μηχάνημε με τα ΙΔΙΑ χαρακτηριστικά ενός Mac Pro, την ίδια ΘΑΥΜΑΣΙΑ αρχιτεκτονική και αισθητική και το ΙΔΙΟ κόστος, μαζί με όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιεί ο κόσμος, καθώς και ένα γαμάτο και συμβατό OS, θα το αγόραζε ο κόσμος;

 

Προσωπικά αμφιβάλω και για αυτό λέω ότι για το μήλο, υπάρχουν 3 λόγοι να το αγοράσει κανείς:

 

1. Το ότι οι υπόλοιποι επαγγελματίες χρησιμοποιούν το ίδιο μηχάνημα και θέλει ΑΠΟΛΥΤΗ συμβατότητα.

2. Το ότι θέλει να χρησιμοποιήσει προγράμματα που δεν είναι διαθέσιμα σε PC.

3. Για το όνομα.

 

Κάνω κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά κάνετε εσείς οι 500 αλλά αυτό δεν σας δίνει το δικαίωμα να αγνοείτε τους τρόπους σας, αν έχετε, που ξέρω ότι έχετε αλλά μάλλον κάτι τους μπλοκάρει.

 

Και που ακριβώς, ξέχασα τους τρόπους μου;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω κάπου λάθος;

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς, αλλά ας κάνω και εγώ μία αόριστη ερώτηση:

 

Αν από αύριο, όλοι οι υπολογιστές ανεξαιρέτως δινόντουσαν δωρεάν, θα υπήρχε κάποιος που δεν θα έπαιρνε (και) Μακ; Εσύ π.χ. Νικόλα;

 

Νομίζω όχι.

 

Αυτός είναι ο λόγος που ασχολήθηκα να καταδείξω ότι οι επί-του-οικονομικού διαφωνούντες, ίσως δεν έχουν τα σωστά νούμερα υπ' όψιν τους. Όπως είδαμε, το συγκεκριμένο επιχείρημα εξαφανίστηκε από τη συνέχεια του thread.

 

Με αυτό το επιχείρημα εξαφανισμένο, μπορεί επιτέλους να γίνει συζήτηση για το ποια πλατφόρμα είναι καταλληλότερη και για ποιες ακριβώς εργασίες. Τώρα, το αν έχει κάποιος χρήματα να πάρει κάτι καλό, είναι άλλη συζήτηση εκ' των πραγμάτων.

 

Είναι λίγο ελληναράδικο να προσπαθεί οποιοσδήποτε από εμάς να αποδείξει ότι κάτι δεν είναι της προκοπής, επειδή ο ίδιος προτιμά να δαπανά τα χρήματά του σε άλλες ασχολίες, ή (όπως λέει η παροιμία), "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου