Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

dimfil τα ειπες σωστα....

 

παρεπιπτοντως... οποιος θελει να αλλαξει τον TURBO imac του με ανορθογραφο μπουζουκη....

 

να η ευκαιρια.. ;D

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=97218

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

mac ή pc,fender ή gibson,κιθαριστας ή ντραμερ κλπ

 

Οτι βολευει τον καθενα,και οτι του δουλευει καλυτερα και απροβληματιστα.

Για εμενα τοσο απλο ειναι.

Για χρονια ειχα pc,ενα λαπτοπ για τη δουλεια (foh),το οποιο με κρεμασε λιγες φορες απροειδοποιητα.μετα ηρθε αλλο (καλυτερο) λαπτοπ,και αυτο μερικες φορες "μου την εκανε". ΟΚ,και τα απροοπτα στο προγραμμα ειναι,αλλα απ την ωρα που πηρα ενα (παλιο) macbook η αληθεια ειναι οτι ησυχασε το κεφαλι μου και δεν ξαναειχα ποτε τετοια απροοπτο (χτυπα ξυλο).

Εκ του αποτελεσματος ως τωρα μου φαινεται οτι αξιζε ο κοπος προσαρμογης στο logic και ο αποχωρισμος του αγαπημενου μου sonar.

Δεν ξερω αν ειναι θεμα δομης λειτουργικου ή κατασκευης μηχανηματος,παντως η δικια μου εμπειρια με κανει να εμπιστευομαι πλεον τη δουλεια μου σε macbook που οταν καποτε χαλασει θα αντικατασταθει με ενα παρομοιο. Την εμπιστοσυνη την κερδισε σαν συνολο (λειτουργικο-προγραμματα-κατασκευη-επικοινωνια με καρτες ηχου) οποτε δεν μπορω να ξεχωρισω ποιος ειναι ο τομεας που υπερεχει απεναντι στα παλιοτερα windows laptop μου. Απλα αυτο το μαραφετι δουλευει καλυτερα,και αυτο μετραει για μενα.

 

Πιθανολογω οτι καποιος αλλος ισως να εχει εντελως αντιθετη πορεια και συμπερασματα,οποτε καταληγω εκει που ξεκινησα,δηλαδη οτι βολευει τον καθενα και του λειτουργει χωρις προβληματα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι ως ασχετος?

 

ΟΛΑ τα laptop που ΔΕΝ ειναι MAC ειναι ΙΔΙΑ οσον αφορα την ποιοτητα τους?

 

Δηλ. αυτο που ρωταω ειναι αν ενα SONY VAIO ή Toshiba των 1400 ευρω ειναι καλυτερα απο ενα..LENOVO των 400 με τα ιδια χαρακτηριστικα....

 

Γιατι το να συγκρινουμε ΟΛΑ τα μη-MAC με τα MAC μου φαινεται λιγο ακυρο,μια και ολα τα μη-mac δεν ειναι ιδια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το να συγκρινουμε ΟΛΑ τα μη-MAC με τα MAC μου φαινεται λιγο ακυρο,μια και ολα τα μη-mac δεν ειναι ιδια....

 

Δυστυχώς, όταν λέμε ότι τα Μακ είναι καλύτερα φορητά, εννοούμε ότι είναι καλύτερα από τα καλύτερα ΠιΣι, όχι από τα χειρότερα. Ξέρω, είναι σπαστικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK... ;D

 

Παντως ενα macbook που εχει η συζυγος μου ειναι ωραιο....λεπτο και εχει και ωραιο ασπρο χρωμα....  τωρα ειτε  μπαινει στο φατσομπουκι με αυτο ειτε με το αρχαιο compaq μου την ιδια ωρα χανει.... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, όταν λέμε ότι τα Μακ είναι καλύτερα φορητά, εννοούμε ότι είναι καλύτερα από τα καλύτερα ΠιΣι, όχι από τα χειρότερα. Ξέρω, είναι σπαστικό.

Πολύ σωστό.

 

Έχω δει notebook HP και Toshiba των 2500 ευρώ που έχουν μεν καλύτερα specs αλλά ένα MacBook Pro τους ρίχνει στα αυτιά και σε ποιότητα κατασκευής και σε αντοχή.

 

Και αν δεις το φορητό σου των 2500 να τα φτύνει στην τριετία και να ζητάει 1000 ευρώ για MB ή 800 για VGA, και 3 μήνες πηγαινέλα στα σέρβις, κλάφτα... Το έχω δει αρκετές φορές με τα executive notebooks της -άλλοτε- εταιρείας τα οποία συνήθως παράγγελνα εγώ.

 

Και ελαττωματικό Mac μπορεί να σου τύχει, αλλά μικρότερες οι πιθανότητες.

 

Ιδίως τα MacBook Pro είναι όντως Pro μηχανήματα και αξίζουν τα λεφτά του επαγγελματία μέχρι το τελευταίο σέντσι.

 

Και αν πετάξεις πάνω ένα SSD τώρα που φτήνυναν, έχεις και εξαιρετικές επιδόσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν νομίζω να είπε κανείς ότι ένας mac των 2500 ευρώ δεν μαμάει και δέρνει. Αυτό έλειπε, τόσο περίπου πάει κι ένα νεφρό στην μαύρη ;D Όταν δίνεις τόσα λεφτά απαιτείς να σου μείνει το μηχάνημα για χρόνια.

 

Και αν πετάξεις πάνω ένα SSD τώρα που φτήνυναν, έχεις και εξαιρετικές επιδόσεις.

 

Αυτό ισχύει για κάθε Η/Υ.

 

Το ένα απ' τα pc μου είναι του 2008, είχε γύρω στο χιλιάρικο και η χρήση που έχει φαει μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο σαν βιασμός ;D Ακόμα παίζει άψογα και δεν διαμαρτύρεται. Το άλλο μου pc ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε το είχα φτιάξει, ένα μόνο να πω, κάποτε έτρεχε windows 98. Ακόμα παίζει απροβλημάτιστα κι αυτό με χρήση που θα έπρεπε να απαγορευτεί με νόμο. Ένα φτηνό laptop acer που είχα πάρει κράτησε μια πενταετία και τα έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω. Όλα τα μηχανήματα που έχω τα έστησα μόνος μου με αρκετό ψάξιμο (και φυσικά με λίγο trial and error) και τα πειράζω όποτε θέλω όσο θέλω. Αυτά...

 

Αα ναι, και ποτέ δεν έχασα δουλειά γιατί δεν προγραμμάτιζα σε mac. Μάλιστα ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει εφαρμογή για mac και είμαι στον χώρο επαγγελματικά μια δεκαετία τώρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα ναι, και ποτέ δεν έχασα δουλειά γιατί δεν προγραμμάτιζα σε mac. Μάλιστα ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει εφαρμογή για mac και είμαι στον χώρο επαγγελματικά μια δεκαετία τώρα.

 

Και εμένα δεν μου είχαν ζητήσει (Ελλάς, γαρ), αλλά μου ζήτησαν και μάλιστα μου ζήτησαν να τρέχει σε Αηφον... οπότε, καλομελέτα και έρχεται. Σε ποια γλώσσα πρωτίστως προγραμματίζεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρίν δύο χρόνια σε Delphi, τώρα σε Java.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να διαφωνήσω σε κάτι με το προτελευταίο σου ποστ Οκτάπους. Και διευκρινίζω ότι δεν είμαι Apple fanboy. Δούλευα και δουλεύω και τις δύο πλατφόρμες.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά τη γνώμη μου τα MBPro είναι προτιμότερα σε επαγγελματικές χρήσεις ήχου, εικόνας και γραφιστικής (όχι προγραμματισμού που αναφέρεις π.χ.).

 

Γενικά τα Apple είναι προτιμότερα όταν μπορεί κανείς να αγοράσει ένα ακριβό μηχάνημα (άνω των 1400 ευρώ) γιατί στα budget μηχανήματα τα PC υπερτερούν.

 

Αυτό ισχύει για κάθε Η/Υ.

Πράγματι ισχύει, αλλά έχει ιδιαίτερη σημασία για τους Mac γιατί έχουν χαμηλότερες προδιαγραφές για τα λεφτά τους σε σχέση με το -ας πούμε- αντίστοιχο PC. Με ένα SSD ισοφαρίζεται η διαφορά απόδοσης σε πολλές εργασίες.

 

Μιλάμε πάντοτε για φορητούς υπολογιστές οπότε δεν θεωρούμε πιθανό να ρεντάρει κανείς 3d σε αυτό επί 24ώρου, για τέτοια δουλειά δεν είναι κατάλληλος κανένας φορητός, είτε Apple είτε Oranges.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου