Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σου πω. Οπως αισθάνεται κανείς. Δεν κρίνω.

Απλά επειδή κάτι έγραψες για xp σε Virtual Machine είπα να σου δείξω και πως είναι το native.

Νο big deal. Kαθεις και οι επιλογές του.

 

μα το ξερω... το εκανα use πολλα χρονια... (δεν ειχα αναβαθμησει στα 7 γιατι οι Drivers σε ολα τα μηχανηματα που εχω στα xp ειταν πολυ ανωτεροι)

 

απλα επεσε στα χερια μου αρχικα ενα imac παλι μεταχειρεισμενο και εντυπωσιαστηκα απο το ποσο σταθερο ηταν για τα μουσικα κλπ κλπ και αυτα με OSX10.6 και 4GB

 

οποτε μετα απο την απολυτη καταστροφη του ενδοξου PC μου μετα απο 5-6 χρονια πιστης αλλα οχι απροβληματιστης λειτουργειας...  

 

αναβαθμισα σε κατι που αξιζει τα λεφτα που εδωσα... πραγματικα "καθεις και οι επιλογές του"

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Εδώ να υπενθυμίσω ότι όχι μόνο έξυπνος δεν το παίζω αλλά ίσα ίσα που έχω δηλώσει εξ αρχής ανόητος  4-5 σελίδες πίσω, επείδη εσκασα κοντα 2700 για να αγοράσω mac. Ως παθών μιλάω που την έκανα την πατάτα όχι ώς έξυπνος.

 

εδω να σου πω την αληθεια δεν φταις και τοσο... απλα εκανες το λαθος να τα παρεις ολα με την πρωτη ισως... (μεγαλο λαθος οικονομικο...)  αλλα ισως και απο λαθος μερος...

 

σαν παραδειγμα φερνω οτι οταν ηθελα να αναβαθμισω το Macbook prο η μνημη απο εδω εκανε 300! ευρω μου ειπαν... βρηκα ακριβως τα χαρακτηριστικα που χρειαζονταν μεχρι τη τελευταια υπο-σημειωση την παραγειλλα απο ebay απο αγγλια...140!!! ηρθε την εβαλα..ολα μια χαρα...

 

το οτι υπαρχουν πολλοι "κουτοπονηροι-απατεωνες κλπ" αντιπροσωποι που βαζουν πολυ μεγαλο overhead σε οτι φερνουν.... δεν παει να πει οτι αναγκαζεσαι να αγορασεις απο κει...

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχω καμμία αντίρηση σε αυτό. Αφου σου αρέσει το mac και σε βολεύει και έδωσες ενα χιλιάρικο για ένα i7, μια χαρά είναι και σου εύχομαι να εξακολουθεί να σου αρεσει και να το δουλεύεις για χρόνια.

Εμένα η αντίρηση μου όλη είναι στο ότι εγώ έδωσα τα τριπλάσια και όταν είπα ότι το θεωρώ γελοίο και ότι είναι αλητεία έπεσε να με φάει η μισή αστυνομία της Apple εδώ.

Ο ένας έγραφε εμέσως ότι είμαι μπακάλης και πηρα i7 για να παίζω games γιατί οι φοβεροί και τρομεροί μουσικοδιδάσκαλοί του χρησιμοποιούν G3 για τη μουσικη, ο άλλος μου έγραψε ότι επειδή θεωρω απαράδεκτο να πρέπει να ξαναγοράσω κάρτα ήχου επειδή είναι firewire και η Apple ξαφνικά την είδε thunderbold ότι είμαι άσχετος και πρέπει να "το "ψαξω", κτλ κτλ..

 

Λες και υπάρχει κάποιος νόμος που λέει ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να υπάρχει δυσαρεστημένος χρήστης mac ή λες και έθιξα το Ναζοραίο τον ίδιο και τον Ολυμπιακό μαζί..

 

1 χιλιάρικο για ένα i7 και με δεδομένο ότι σου αρέσει το OSX (εμένα δεν μου άρεσε τελικα) όμως είναι ΚΑΙ λογικότατο ΚΑΙ πολύ καλά έκανες και το πήρες αφου σε βολεύει.

 

Αλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι. δεν απαγορευεται.  μαλιστα.. εγω το ιμακ το πηρα απο ενα παιδι που μου ειπε....

"δεν μπορω....δεν μπορω με τιποτα να το συνηθισω..."

 

 

 

απλα μου αρεσει ΚΑΙ επειδη εχει απο κατω unixοειδες (bsd-based βασικα) kernel και ειναι elegant σε πολλα θεματα.....ενω σε παρομοια θεματα το pc ειταν πατατα.... 

 

και φετος και μουσικα αλλα και απο αλλες (καθημερινες αλλα και επαγγελματικες) αποψεις με εχει βγαλει...  :o :D ;D

... και αμα χρειαζομαι κατι pc-only... με VM το εχω....

 

αρα... ναι ειναι μια χαρα για την χρηση μου που δεν ειναι ισως η χρηση καποιου αλλου χρηστη... οποτε εκει δεν εκφερω γνωμη.. αλλα για μενα..... thumbs up.

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!!  Αφου λοιπόν το λύσαμε αυτό, πάμε τώρα και στο σημαντικό θέμα γιατί πήγε 5 η ώρα και πρεπει να παω για ύπνο.

 

Το μούσι ή πρέπει να είναι 1-1.5 πόντο, ή να είναι ZZ-Top (όπου βαρας 3 προσοχές και 2 respect).

Οτιδήποτε ενδιαμεσο είναι χιπστερομοδάτο και μπλιάχ!  :P :P

 

Καληνύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!!  Αφου λοιπόν το λύσαμε αυτό, πάμε τώρα και στο σημαντικό θέμα γιατί πήγε 5 η ώρα και πρεπει να παω για ύπνο.

 

Το μούσι ή πρέπει να είναι 1-1.5 πόντο, ή να είναι ZZ-Top (όπου βαρας 3 προσοχές και 2 respect).

Οτιδήποτε ενδιαμεσο είναι χιπστερομοδάτο και μπλιάχ!   :P :P

 

Καληνύχτα!

 

ειμαι στο εξωτερικο οποτε ειναι 3 εδω....

 

 

και για το μουσι συμφωνω... ειδικα αν μιλαμε για μουσι hipster και μπλουζα V  ::)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που προσπαθούν να εκφράσουν πολλοί είναι η ενόχλησή τους για το ύφος και τη θεώρηση του κόσμου που αποκτούν δυστυχώς οι περισσότεροι μάλλον ως αντίδραση στο άδειο πορτοφόλι ή τη φουσκωμένη πιστωτική μετά την αγορά ενός Mac...Σωτήρια αποδείχτηκε στην περίπτωσή μου το γεγονός ότι πέρασα απο Mac, όχι από επιλογή μου αλλά από επιλογή των τότε συνεργατών μου στην ομάδα μουσικής παραγωγής που δούλευα, κι έτσι το ύφος των συνομιλητών "μαλάκωνε" αφού το επιχείρημα του ότι δεν το ήξερα δεν έστεκε. Η εμπειρία μου είναι ότι είναι ένα πράγματι αξιόπιστο μηχάνημα, (όχι χωρίς κρασαρίσματα και άλλα προβλήματα,και με καλή χρήση, γιατί κάποιος προηγούμενος μας έλεγε ότι με καλή χρήση δεν κρασάρει), αλλά για αυτά που κάνει είναι υπερτιμημένος και μεταφορικά και κυριολεκτικά. Με τα ίδια λεφτά εδώ και 15 χρόνια τουλάχιστον παίρνεις ένα αντίστοιχο Pc με πολλά και περισσότερα πλεονεκτήματα. Το εικαστικό κομμάτι πράγματι είναι εντυπωσιακό αλλά δεν είναι της αισθητικής μου (υποκειμενικά αυτά τα ζητήματα). Να συμπληρώσω ότι κι εγώ απεχθάνομαι τις μόδες γιαυτό εκτός από μούσι 5 πόντων, moog, tatoo και apple, δεν έχω και αρνούμαι να πάρω iphone, smart αυτοκίνητο και Nord...Χαίρετε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, απ'οτι καταλαβαίνω...

 

Τα μηχανήματα της Apple κοστίζουν και καλά κάνουν. Έχουν δύο στοιχεία που τα κάνει να αξίζουν τα λεφτά τους: Το όνομα και την κλειστή αρχιτεκτονική! Όπως αναφέρθηκε τελικά προς το τέλος τους θρεντ (σελ. 12 και μετά) είναι άλλο να κάνει ο κάθε παπάρας τους συνδιασμούς για το PC και άλλο να σου λέει η Apple "θα βάλεις ΑΥΤΑ, δεν έχεις άλλη επιλογή".

 

Για θέμα software όλα (σχεδόν) παίζουν με όλα, αν και υπάρχουν περιορισμοί στους Mac, εξ'όσων γνωρίζω.

 

Προσωπικά στο στούντιό μου έχω ένα PC με Win 7 Ultimate (64 bit) και με κανένα πρόβλημα εδώ και 6 χρόνια! ΚΑΝΕΝΑ! Και δε μου έχει βγάλει παρά 1-2 φορές BS. Να πει κανείς ότι δε τρέχω βαριά πράγματα; Αφού το έχω πεθάνει το μηχάνημα με τόσα που κάνω επαγγελματικά.

 

Και βέβαια ΔΕΝ είναι συνδεμένος με το Ιντερνετ. Ούτε antivirus, ούτε spyware, ούτε τίποτα.

 

Έχω και ένα dell vostro, πάλι στα 6 χρόνια που πάει μια χαρά. Αυτός και στο Ιντερνετ μπαίνει και ότι νά'ναι κάνω! Και κάθε 12-18 μήνες του κάνω ένα ξεγυρισμένο φορμάτ και φτου πάλι απ'την αρχή!

 

___________________________________

 

Υπάρχει όμως ένα ζήτημα που με ενοχλεί με την Apple.

 

Όταν μιλάω με τα παιδιά μου για ταμπλέτες μιλάμε είτε για τάμπλετ, είτε για ipad. Όταν μιλάμε για κινητά μιλάμε ή για κινητά ή για iphone. Υπάρχει σαφέστατα μία στρατηγική marketing που κατατάσει τα προϊόντα της appla σε κατηγορία μόνα τους. Και αυτά είναι μπούρδες!

 

Επιπλέον,

 

Κάποια στιγμή ρώταγα στο Facebook τις επιλογές μου για να νοικιάσω ή να αγοράσω software από την Adobe και τα προβλήματα που θα είχα (γιατί τα τελευταία της είναι όλα μόνο προς ενοικίαση και άρα θα έπρεπε να είμαι συνδεμένος, που δεν είμαι στο μεγάλο μου PC). Εεεε λοιπόν, δύο μαλάκες ήρθαν με τη πρόταση "πάρε Mac". Δηλαδή να τους λες ότι δες να πάρεις για 1-2 μήνες ένα πρόγραμμα, για να σώσεις χρήματα, ότι τα πάντα δουλεύουν μια χαρά και αυτοί να σου προτείνουν να πάρεις Mac.

 

Λυπάμαι αλλά αυτή η ιδεολογία αρκετών χρηστών Mac, ΔΕΝ υπάρχει στους χρήστες PC. Και μου τη δίνει απίστευτα!  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην, οι χρήστες PC έχουν την τάση να πηδάνε τα μηχανήματά τους πολύ περισσότερο, είτε με σπασμένα προγράμματα, είτε με τα άπειρα freeware που υπάρχουν διαθέσιμα στο ιντερνέτι ή με δοκιμές demo/shareware/trial. Είναι λογικό ότι ένα μηχάνημα που του συμπεριφέρεσαι σαν πατσαβούρι κάποια στιγμή θα "διαμαρτυρηθεί".

 

Το στήσιμο ενός PC μπορεί να θέλει την προσοχή του και κάποιες γνώσεις αλλά δεν είναι και πυρηνική φυσική.

 

Αναφέρθηκαν εμπειρίες από PC που κράσαραν και πιθανολογήθηκε ότι αυτό οφείλεται στον προβληματικό συνδυασμό hardware. ΟΚ, δεκτό. Το γεγονός όμως ότι έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις, μπορείς να φέρεις στα μέτρα σου το μηχάνημα και το κυριότερο να ρυθμίσεις το κόστος του δεν βλέπω να αναφέρεται σαν πλεονέκτημα. Π.χ. εγώ δεν παίζω παιχνίδια και αρα δεν μου χρειάζεται να έχω την 500-600 ευρώ κάρτα γραφικών. Μπορώ να επιλέξω μια φθηνότερη που να κάνει την δουλειά της και να μου γλιτώσει μερικές εκατοντάδες ευρώ που μπορώ είτε να τα φάω σε σουβλάκια ή να τα βάλω για περισσότερη μνήμη ή καλύτερο επεξεργαστη ή οτιδήποτε. Και γι 'μένα (εκτός των άλλων που έχω αναφέρει) εκεί είναι το ζουμί, η δυνατότητα να χαλάσεις ακριβώς τα λεφτά που χρειάζεσαι, όχι παραπάνω, ώστε να κάνεις την δουλειά σου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι 'μένα (εκτός των άλλων που έχω αναφέρει) εκεί είναι το ζουμί, η δυνατότητα να χαλάσεις ακριβώς τα λεφτά που χρειάζεσαι, όχι παραπάνω, ώστε να κάνεις την δουλειά σου.

Όταν δώσεις 3.οοο για ένα μηχάνημα που θα ξέρεις ότι θα δουλεύει για τα επόμενα 10 χρόνια, έχεις δώσει ακριβώς τα λεφτά που χρειάζεσαι και κάτι λιγότερο.

Έχω Αpple Χ server από το 2005 και θα τον αλλάξω το 2014.... ;)

γι αυτό πήρα τον Pro

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου