Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το υπαρκτο και σημαντικο προβλημα ειναι αυτο του υπερκαταναλωτισμου.

 

Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον ζήτημα, αλλά θα πρέπει πριν το "πιάσουμε" να έχουμε συμφωνήσει σε έναν ορισμό. Ευχαρίστως να γίνει, αν το θέλετε.

 

Χωρίς τέτοιο ορισμό, έχω προσέξει ότι οι περισσότεροι αποδίδουν τον τίτλο του υπερκαταναλωτή σε όποιον έχει περισσότερα χρήματα από τους ίδιους και αγοράζει πράγματα που δεν εγκρίνουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το εχουμε πιασει ηδη λιγο.

 

Θεωρω πως το θεμα του υπερκαταναλωτισμου δεν προκυπτει τυχαια σε ενα θεμα που αναφερεται η apple και η πιθανοτητα αγορας ενος απο τα προιοντα της.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε πιασει ηδη λιγο.

 

Θεωρω πως το θεμα του υπερκαταναλωτισμου δεν προκυπτει τυχαια σε ενα θεμα που αναφερεται η apple και η πιθανοτητα αγορας ενος απο τα προιοντα της.

 

"Τυχαία", όχι.

 

Υπάρχει άγνοια, προκαταλήψεις και εμμονές.

 

Δες ότι , μέχρι να το αναφέρω εγώ, δεν είχε καν θιγεί ότι το όργιο υπερκαταναλωτισμού όσον αφορά στην πληροφορική συντελείται ανάμεσα στους ανθρώπους που έχουν πισι. Όμως, αυτό συμβαίνει.

 

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για υπερκαταναλωτισμό, ας έχουμε τους αριθμούς σωστούς, όχι να πιθανολογούμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε το κοπο και διαβαστε

 

 

Λοιπον, ακουστε...ειμαι κατοχος και PC και MAC, οποτε ισως μπορω να πω και τα δικα μου ;)

 

Οταν για αυτο το θεμα μπαινει στο τραπεζι το "ποιο ειναι καλυτερο", εκ των προτερων ειναι ακυρη η προσεγγιση...

 

Δεν ειναι θεμα το ποιο ειναι καλυτερο, αλλα:

 

1. Ποιο σου φαινεται πιο οικονομικο,

 

2. Ποιο σε βολευει σαν λειτουργικο

 

3. Με ποιο προγραμμα θα στησεις το DAW

 

4. Τι επιθυμεις να πετυχεις με τις παραγωγες σου

 

5. Τι εμπειρια εχεις απο ηχοληψια/ μιξη κτλ

 

 

Μπορω να προβαλω απαντησεις "αντικειμενικες" στα παραπανω:

 

//: edit on

(Το "αντικειμενικες" εχει ειρωνικη σημασια αναμεσα στα σημεια στιξης ;) )

//:edit off

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

 

1. Σαφως φαινεται πως πιο οικονομικο ειναι το PC, αλλα το ιδιο λεει και η γαγια μου που αγοραζει παντοφλες με 2ευρω απο το Jumbo και σε 3 μερες παει και παιρνει αλλες! (Χμ μην το κανετε, το παθα και εγω ;) )

 

2. Η αληθεια ειναι πως κατι που δεν το ξερεις παντα σε φοβιζει και δεν το θες. Οταν ομως μαθεις την λογικη του mac osx μετα δεν θα μπορεις να αγγιξεις PC :)

 

3. Η αληθεια ειναι οτι στο PC υπαρχουν πολλα προγραμματα και δωρεαν εκδοσεις τους (audacity κτλ)

Στα mac υπαρχουν και εκει, αλλα με 170ευρω που εχει το τελευταιο Logic X με 80GB samples και Instruments γλιτωνεις αλλα τοσα λεφτα

 

 

4-5. Αν δεν εισαι ο Bob Rock ή δεν εχεις αξιωσει να σπαταλησεις χρημα και διαβασμα εστω και μονος σου για ηχοληψια, παρε το πιο φθηνο...

 

Βαζω και 6!

 

Τα mac για να τα αγορασει πρεπει να ξερεις ΤΙ ειναι και ΤΙ θελεις απο αυτα.

Εγω το εψαχνα πολυ, πηρα, και ησυχασα οχι μονο για τις παραγωγες μου, αλλα και για ολα τα αλλα.

 

 

Εχω ενα Macbook Pro του 2009, με 25 ευρω του εβαλα 8gb μνημη crucial, μεχρι σημερα παιζει σαν καινουργιο!!!

Το εχω παρει να μιξαρω σε live rock μπαντα, ανετα, και ακομα με το Ableton σε θεατρικες παραστασεις, δεν μασαει πουθενα

 

Τον πηρα 1700 το 2009, αλλα μου εχει κανει ηδη αποσβεση γιατι για πολυ καιρο ακομα δεν θα παρω αλλο

 

Αυτα τα λιγα.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για υπερκαταναλωτισμό, ας έχουμε τους αριθμούς σωστούς, όχι να πιθανολογούμε.

 

+1 Χρησιμο σε καθε συζητηση

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς τέτοιο ορισμό, έχω προσέξει ότι οι περισσότεροι αποδίδουν τον τίτλο του υπερκαταναλωτή σε όποιον έχει περισσότερα χρήματα από τους ίδιους και αγοράζει πράγματα που δεν εγκρίνουν.

Σαν το φουα γκρά... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα, και κατι αλλο για την αποσβεση στο χρονο...

 

Η Microsoft εχει μια βλακωδη πολιτικη οσων αφορα στο λογοσμικο της...

 

Πχ, ενας χρηστης Windows πρεπει να ειναι διατεθημενος καποια στιγμη, οσο και αν ειναι ευχαριστημενος, απο την τρεχουσα εκδοση windows, τα τα εγκαταληψει...

 

Γιατι ρε φιλε;;; Επειδη εγω ειμαι ευχαριστημενος με τα ΧΡ γιατι σε μια νυχτα τα παρατησες και εβγαλες τα Vista?

Και μετα που ετρεχε ολος ο κοσμος να τα παρει, τα αλλαζεις παλι και τα κανεις 7.

Και μετα, τα αλλαζεις παλι και τα κανεις 8

Γιατι ρε πατριδα;;;

 

Η Apple ομως τι κανει; Τοσα χρονια απλα καλυτερευει το υπαρχον OS.

Απο 10.4 εφτασε σε 10.8 σε 10 χρονια.

 

Αυτο νομιζω τα λεει ολα για καποιον που επενδυει χρηματα αν οχι σε χομπι, ακομα και σαν επαγγελματιας...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως φαινεται πως πιο οικονομικο ειναι το PC, αλλα το ιδιο λεει και η γαγια μου που αγοραζει παντοφλες με 2ευρω απο το Jumbo και σε 3 μερες παει και παιρνει αλλες!

A, μάιστα. Το PC "φαινεται" πιο οικονομικο, ενω στην ουσια δεν...2894558.png Με τετοια φορα που πηρατε ειναι θεμα χρονου να αρχισετε να κατηγορειτε τις τιμες των PC ως...εξωφρενικες, :-X και για να το υποστηριξετε θα μας πειτε παλι καποιο απιθανο "επιχειρημα" σαν το παραπανω με τις παντοφλες απ'τα Jumbo.

 

Μονο που σου διαφευγει κατι: εδω μιλαμε για τις ιδιες παντοφλες, οι οποιες στα Jumpo πωλουνται 2€ (περιπτωση PC) και οι ακριβως ιδιες παντοφλες πωλουνται στην Apple 12€ (περιπτωση Mac). Aυτο ειναι το ζητημα φιλτατε, οχι αν οι καταπληκτικες παντοφλες της Apple πωλουνται ακριβοτερα απο τις μαπα παντοφλες του Jumpo.

 

Τα mac για να τα αγορασει πρεπει να ξερεις ΤΙ ειναι και ΤΙ θελεις απο αυτα.

Ενω με τα PC ε? Μπαινεις στα ΑΒ και εκει που αγοραζεις κονσερβες τονου, βλεπεις και ενα ραφι με διαφορα PC και λες "δεν αγοραζω και ενα απ'αυτα να το δοκιμασω?" eyeroll.gif

Τι αλλο θα ακουσουμε.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ενας χρηστης Windows πρεπει να ειναι διατεθημενος καποια στιγμη, οσο και αν ειναι ευχαριστημενος, απο την τρεχουσα εκδοση windows, τα τα εγκαταληψει...

 

Γιατι ρε φιλε;;; Επειδη εγω ειμαι ευχαριστημενος με τα ΧΡ γιατι σε μια νυχτα τα παρατησες και εβγαλες τα Vista?

 

 

 

Πες μας ρε φίλε ότι είσαι άσχετος τόση ώρα ;D Και λέω και εγώ, αυτές τις λίστες τις "αντικειμενικές" μηνπω, τις θέλει και τις λέει;  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε φιλε;;; Επειδη εγω ειμαι ευχαριστημενος με τα ΧΡ γιατι σε μια νυχτα τα παρατησες και εβγαλες τα Vista?

Sorry, δεν θα ξαναγινει. Την επομενη φορα που θα θελουν να βγαλουν μια νεα εκδοση των Windows θα σε παρουν τηλ. να σε ρωτησουν, εισαι Οκ με την παλια εκδοση ή οχι? Αν εισαι Οκ, κανενα προβλημα. Μπορουν να περιμενουν καμια δεκαρια χρονια κι οταν βαρεθεις τα (πχ) Wins 8, τοτε κυκλοφορουν καποια νεα εκδοση. ;D

 

Και μετα που ετρεχε ολος ο κοσμος να τα παρει, τα αλλαζεις παλι και τα κανεις 7.

Και μετα, τα αλλαζεις παλι και τα κανεις 8

Γιατι ρε πατριδα;;;

Κανεις δεν ετρεχε. Εγω τα Vista ας πουμε δεν τα αγορασα ποτε. Ξερεις ποσοι υπαρχουν που δουλευουν ακομα με XP? Σου ειπε κανεις να αλλαξεις Windows με το ζορι? Αν εισαι καλα με τα XP, αραξε στα XP. Δικο σου θεμα, αλλα μην περιμενεις την Microsoft και τις αλλες εταιρειες λογισμικου να αραξουν κι αυτες στα XP.

 

Η Apple ομως τι κανει; Τοσα χρονια απλα καλυτερευει το υπαρχον OS.

Απο 10.4 εφτασε σε 10.8 σε 10 χρονια.

Το ιδιο κανει και η Microsoft: τοσα χρονια κι αυτη καλυτερευει (προσπαθει τουλαχιστον...) το OS της, που λεγεται Windows.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου