Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο πραγμα που πραγματικα με εκνευριζει με τα mac ειναι το life style περιτυλιγμα, το οποιο δεν τεριαζει με το χαρακτηρα μου, το γεγονος οτι μου αρεσει σαν μηχανημα ειναι αλλο καπελο.

Μου τι δινει οταν βλεπω το αυτοκολητο μηλαρακι στα αυτοκινητα, ειναι σαν το αυτοκολητο σημα της Κρητης λες και μας νιαζει αν το παληκαρι που ειναι μεσα ειναι κρητικος…χεστηκαμε…

 

Απο τη δικη μου εμπειρια παντως που δουλευα ως μοντερ απο το 1998 εως 2010 οι περισοτεροι pc-αδες ηταν πιο μαστορες στο μονταζ, ακριβως επειδη αντιμετωπιζαν περισοτερα προβληματα και επρεπε να δοσουν λυση αμεσα, αυτο τους εδινε μια βαθυτερη γνωση του αντεικιμενου, δεν ξερω αν το καταλαβενεται αλλα το εχω δει στη πραξη.

Δεν ξερω αν γνωριζεται μια αλλη ‘’αγαπημενη’’ κοντρα μεταξυ final cut pro και adobe priemer…

ε…απο τοτε το adobe priemer διαχειριζοταν πολυ καλυτερα τα διαφορα αρχεια βιντεο που δουλευαμε ενω το final cut pro εμφανιζοταν πολυ πιο ‘’δυσκιλιο’’ το αστειο ειναι οτι οταν το

adobe priemer αρχεισαι να τρεχει σε mac κληρονομησε μερικες απο τις ιδιοτροπιες του

final cut pro.

 

Επεισης εμεις οι mac-αδες εχουμε λιγο πολυ μια φιλοσοφια οτι το mac ‘’κανει παπαδες΄΄ξεχνωντας οτι το μηχανημα ειναι ενας ‘’καθρεφτης’’, οσο ασχετος ειναι ο χρηστης του τοσο αχρηστο ειναι και το μηχανημα.

 

Η συμβουλη μου ειναι αφηστε τα ποντικια και πιαστε την πενα…στη τελικη προτιμω να ακουσω ενα κοματι που να με ιντριγκαρει και ας εχει βγει απο ενα ταπεινο συστημα, παρα ενα αδιαφορο κοματι με τελειο ηχο.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το αστειο ειναι οτι οταν το

adobe priemer αρχεισαι να τρεχει σε mac κληρονομησε μερικες απο τις ιδιοτροπιες του

final cut pro.

είσαι σίγουρος ότι το premier ΔΕΝ έτρεχε πρώτα σε Mac? Τα προγράμματα της Adobe από πριν το 90 έτρεχαν μόνο σε Mac...μετά ήρθαν οι version Pc.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

 

Η αλήθεια δυστηχώς είναι κάπου στη μέση. Βέβαια, George_Gr προφανώς και η apple ΔΕΝ φημίζεται για τις εφαμοργές γραφείου και σίγουρα ΔΕΝ είναι καθόλου καλή σε αυτό. Το ξεπερνάμε όμως καθώς προσωπικά καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου και η αγανάκτησή σου. Απλά τα έχεις ισοπεδώσει όλα και δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Ούτε και είναι όμως όπως τα περιγράφουν οι υπόλοιποι.

 

Φυσικά και είμαι mac user από το 2008 (Πού να δείτε τώρα με τον SSD πώς πάει το εργαλείο). Φυσικά και δεν πιστεύω να πάω 'back' σε windows. ΟΜΩΣ: Έχω partition με Windows 7 για να χρησιμοποιώ τα... Office που είναι και η δουλειά μου.

 

Για να μην τα πολυλογώ. Η Apple προσφέρει εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, εκπληκτικό λειτουργικό (μέχρι πρώτινος), εκπληκτική σταθερότητα χωρίς κολλήματα κλπ κλπ και γενικότερα συμφωνώ σε ό,τι έχει ειπωθεί παραπάνω. Παρόλ'αυτά, πολύ φοβάμαι πως χάνουν το παιχνίδι, είτε για προβλήματα όπως αυτά που αναφέρει ο George_gr, είτε λόγω κακής! υποστήριξης σε τυχόν προβλήματα hardware, είτε λόγω ενός ΚΑΚΟΥ πλέον λειτουργικού που παραπέμπει σε εποχές Vista είτε επειδή πολύ απλά δεν μπορούν ν'αντιληφθούν πως οι υπόλοιπες εταιρείες τους έχουν αντιγράψει και πλέον (ενδεχομένως) να το κάνουν καλύτερα από αυτούς...Και φυσικά το κόστος της Apple είναι υπέρογκο πλέον και το χειρότερο, δεν συμβαδίζει με αυτά που σου προσφέρει...

 

Να ομολογήσω όμως πως όταν τελειώνω τη δουλειά μου σε Office (win 7) κι επιστρέφω κατευθείαν όσο πιο γρήγορα μπορώ στα mac, αισθάνομαι πως βλέπω το φως το αληθινό. So simple and soooooo much better. (Δηλώνω computer freak κι όχι κάποια νοικοκυρά που μόλις πήρε τον πρώτο της...υπολογιστή)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά το κόστος της Apple είναι υπέρογκο πλέον και το χειρότερο, δεν συμβαδίζει με αυτά που σου προσφέρει.

Μολις εγραψες αυτο που ξερουν ολοι για τα μηχανηματα της Apple, συμπεριλαμβανομενων και των κινητων της. Tea_green.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι το premier ΔΕΝ έτρεχε πρώτα σε Mac? Τα προγράμματα της Adobe από πριν το 90 έτρεχαν μόνο σε Mac...μετά ήρθαν οι version Pc.

 

Το ζητημα δεν ειναι που ετρεχαν πρωτα αλλα το γεγονος οτι στο premier  που τρεχε σε pc εβαζα ενα αρχειο εικονας (psd,jpeg,κλπ) πανω απο το βιντεο και το εβλεπα αρενταριστο στο final cut pro ουτε κατα διανοια...ακομα δεν μπορω να το εξηγησω...εσυ?

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα δεν ειναι που ετρεχαν πρωτα αλλα το γεγονος οτι στο premier  που τρεχε σε pc εβαζα ενα αρχειο εικονας (psd,jpeg,κλπ) και το εβλεπα αρενταριστο στο final cut pro ουτε κατα διανοια...ακομα δεν μπορω να το εξηγησω...εσυ?

Δεν έχω εμπειρία με τα συγκεκριμένα βιντεοπρογράμματα...έχω λίγες γνώσεις και χρήση After Effects μόνο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εγραψες αυτο που ξερουν ολοι για τα μηχανηματα της Apple, συμπεριλαμβανομενων και των κινητων της. Tea_green.gif

 

Ισχύει, αλλά δυστηχώς (όλοι αυτοί που περιγράφεις) έχουν μία αφαιρετική λογική για τα μηχανήματα της Apple, κοιτώντας μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και χωρίς να τα έχουν δουλέψει. Εστιάζω λοιπόν στο πρόβλημα πως η Apple (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν κινείται πολύ καλά ιδιαίτερα τον τελευταίο χρόνο (μετά Jobs εποχή) και κυρίως δείχνει να μην αισθάνεται το σφιγμό της αγοράς. Προς το παρόν πάντως (επειδή σας φοβάμαι μην κατηγορηθώ ως κρυφό-pc-andoid-άκιας) παραμένω πιστός στο δαγκωμένο μηλαράκι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, αλλά δυστηχώς (όλοι αυτοί που περιγράφεις) έχουν μία αφαιρετική λογική για τα μηχανήματα της Apple, κοιτώντας μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και χωρίς να τα έχουν δουλέψει.

...όπως και ο ίδιος ο Waterfall-K ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, αλλά δυστηχώς (όλοι αυτοί που περιγράφεις) έχουν μία αφαιρετική λογική για τα μηχανήματα της Apple, κοιτώντας μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά...

Kαι τι θες να κοιτανε? Το χρωμα τους? :P Τα specs κοιτανε και τραβανε τα μαλλια τους απ'τις τιμες που βλεπουν.

Αυτο δεν εχει να κανει με το ποσο καλα δουλευουν τα συγκεκριμενα μηχανηματα. Μια χαρα μηχανηματα βγαζει η Apple, δεν υπαρχει αμφιβολια γι αυτο. Απλα ειναι πανακριβα για το τι ειναι. Ιδιαιτερα δε τα κινητα της, τα οποια ειναι απιστευτα ακριβα και ειναι και Made in China. To τελευταιο το γραφω οχι σαν μειονεκτημα βεβαια αλλα για να τονισω οτι αν και Made in China, οι τιμες τους ειναι Made in Mars. ;D

80% κερδος βγαζουν...eyeroll.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου