Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ζητημα PC vs MAC είναι από το πιο χιλιοειπωμενα, παιδιά πραγματικα.

 

Και οι 2 πλατφόρμες προσφέρονται για παραγωγή υλικού (content creation) και υποστηρίζονται αμφότερες από τις μεγαλύτερες εταιρίες software παγκοσμίως.

 

Όλα τα προγράμματα υπάρχουν και για pc και για mac. Με τις τιμές τους να είναι ίδιες

Και μιλω για μουσικές εφαρμογές και plugins/instruments. Αν και χρήστης παλιότερα pc και τα τελευταία 5 χρόνια αποκλειστικά mac, δεν είδα πουθενά διαφορά τιμής στα προγραμματα γενικότερα.

 

Πέρα λοιπόν από το λειτουργικό, ένα μεγάλο ζήτημα είναι η ποιόητητα/υλικά κατασκευής, η μεταπωλητική αξία κλπ. Kαι τα mac υπερτερούν σίγουρα σ' αυτό. Εν προκειμένω μιλάμε για laptop οπότε η ανθεκτικότητα και τα υλικα κατασκευής παίζουν μεγαλο ρόλο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο λάπτοπ ακόμα και πολύ ακριβό σχετικα που να είναι εξ ολοκλήρου αλουμίνιο-γυαλί και να μην είναι έστω απομίμηση του σχεδιασμού των mac. Και από προσωπική εμπειρία, έχοντας παλίοτερα άλλα laptop (vaio, toshiba) στα 3 χρόνια βαριά σκεφτόμουν τον αντικαταστάτη τους καθώς φθορες και προβλήματα έδιναν και έπαιρναv. Tο macbook ούτε που μου περνάει να το αλλάξω και πιστέω ότι θα μου βγάλει άλλα 2-3 χρόνια, έχοντάς το ήδη 2 χρόνια.

 

 

Απο εκει και πέρα, είναι θέμα γούστου. Πήγαινε σε ένα μαγαζί mac κάτσε δες τα, χαζεψέ τα, κάνε το ίδιο και με όλα τα υπόλοιπα (εκτος απο πλαισιο βεβαια γιατί εκεί μονο turbox θα βρεις) και διάλεξε με βαση το προσωπικό γούστο. Η δουλεια σου γίνεται και με τα 2, με τα mac να υπερτερούν σε ορισμένους τομεις απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω κατά τη γνώμη ΜΟΥ πως στο Mac:

1) Βρίσκονται όλα μπροστά στα χέρια σου και πρέπει να σαι εντελώς άσχετος να μη μπορείς να τα τρέξεις.

 

2) Είναι σοβαρό μηχάνημα. Στιβαρό. Κάποιοι λένε πως δεν ανταποκρίνεται στην τιμή του βάσει των ικανοτήτων του. Μμμ, ωραία. Σε αυτή την τιμή γύρω? Turbo X σου αρέσει? Πολύ καλός.

 

3) Παίρνεις ένα μηχάνημα σαν αυτό για τη δουλειά σου, δίνεις κάποια λεφτά παραπάνω και το κρατάς με μια σωστή συντήρηση καμιά 10αριά χρόνια. Στη σχολή που σπουδάζω που άνοιξε το 2000 τα PC έχουν διαλυθεί, τα Mac G3 ζουν και βασιλεύουν και δεν έχουν αλλάξει κανένα. Ναι, τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ ακριβό...

 

4) Δεν κολλάει ποτέ(αν του συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπο). Για κάποιους μύθος, για εμένα που έχω έναν με Intel Core 2 Duo 2.4 ghz, 4gb Ram και είναι μοντέλο του 2010. Δεν μου χει πάθει τίποτα. Έχουμε 14 και δεν έχω σκεφτεί να αλλάξω μηχάνημα.

 

5) Αναφερόμενος στο Macbook Pro και συγκεκριμένα το 13'', είναι ένα εργαλείο το οποίο όπου και όποτε αν πήρα κοντά μου μου λυσε τα χέρια σε δευτερόλεπτα, χωρίς κρασάρισμα, χωρίς "περίμενε", χωρίς πολλά πολλά δηλαδή.

 

6) Κάποιοι λένε πως δεν υπάρχουν πολλά προγράμματα. Πέρα από παιχνίδια, που αυτό αρχίζει και λύνεται σιγά σιγά μέσω του Steam, βεβαίως και υπάρχουν πολλά προγράμματα. Για εμένα πολλά προγράμματα είναι μια 10αριά για κάθε είδος(Και πάλι περισσότερα προσφέρονται). Όταν μιλάμε για 100000 και να έχουν προβλήματα, πχ το ένα με την κάρτα ήχου, το άλλο με το midi, το άλλο με την καθυστέρηση, κλπ κλπ.

 

7) Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ. Και αυτό είναι λόγος, δεν πάει να λέει ο καθένας ότι θέλει περί εμφάνησης. Το μήλο είναι όμορφο, σου φτιάχνει τη διάθεση, νιώθεις πως χρησιμοποιείς ένα μηχάνημα περιοπής και είναι προσεγμένο πριν το πάρεις στα χέρια σου.

 

Αυτά, εντελώς Υποκειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω κατά τη γνώμη ΜΟΥ πως στο Mac:

1) Βρίσκονται όλα μπροστά στα χέρια σου και πρέπει να σαι εντελώς άσχετος να μη μπορείς να τα τρέξεις.

 

2) Είναι σοβαρό μηχάνημα. Στιβαρό. Κάποιοι λένε πως δεν ανταποκρίνεται στην τιμή του βάσει των ικανοτήτων του. Μμμ, ωραία. Σε αυτή την τιμή γύρω? Turbo X σου αρέσει? Πολύ καλός.

 

3) Παίρνεις ένα μηχάνημα σαν αυτό για τη δουλειά σου, δίνεις κάποια λεφτά παραπάνω και το κρατάς με μια σωστή συντήρηση καμιά 10αριά χρόνια. Στη σχολή που σπουδάζω που άνοιξε το 2000 τα PC έχουν διαλυθεί, τα Mac G3 ζουν και βασιλεύουν και δεν έχουν αλλάξει κανένα. Ναι, τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ ακριβό...

 

4) Δεν κολλάει ποτέ(αν του συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπο). Για κάποιους μύθος, για εμένα που έχω έναν με Intel Core 2 Duo 2.4 ghz, 4gb Ram και είναι μοντέλο του 2010. Δεν μου χει πάθει τίποτα. Έχουμε 14 και δεν έχω σκεφτεί να αλλάξω μηχάνημα.

 

5) Αναφερόμενος στο Macbook Pro και συγκεκριμένα το 13'', είναι ένα εργαλείο το οποίο όπου και όποτε αν πήρα κοντά μου μου λυσε τα χέρια σε δευτερόλεπτα, χωρίς κρασάρισμα, χωρίς "περίμενε", χωρίς πολλά πολλά δηλαδή.

 

6) Κάποιοι λένε πως δεν υπάρχουν πολλά προγράμματα. Πέρα από παιχνίδια, που αυτό αρχίζει και λύνεται σιγά σιγά μέσω του Steam, βεβαίως και υπάρχουν πολλά προγράμματα. Για εμένα πολλά προγράμματα είναι μια 10αριά για κάθε είδος(Και πάλι περισσότερα προσφέρονται). Όταν μιλάμε για 100000 και να έχουν προβλήματα, πχ το ένα με την κάρτα ήχου, το άλλο με το midi, το άλλο με την καθυστέρηση, κλπ κλπ.

 

7) Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ. Και αυτό είναι λόγος, δεν πάει να λέει ο καθένας ότι θέλει περί εμφάνησης. Το μήλο είναι όμορφο, σου φτιάχνει τη διάθεση, νιώθεις πως χρησιμοποιείς ένα μηχάνημα περιοπής και είναι προσεγμένο πριν το πάρεις στα χέρια σου.

 

Αυτά, εντελώς Υποκειμενικά.

 

1) Ισχύει και για τα PC.

 

2) Ισχύει και για τα PC. H σύγκριση με τα σκουπίδια απομιμήσεις του Πλαισίου μάλλον ατυχής.

 

3) Ισχύει και για τα PC (δες και το 2). Και πέρα από Turbo X, τα PC στη σχολή σου μήπως έχουν την εκατονταπλάσια χρήση από τα Mac, και όχι μόνο την προβλεπόμενη? Πάντως λίγοι αγοράζουν Η/Υ για να τον κρατήσουν 15ετία. Τα G3 είναι συμβατά με σημερινό hardware?

 

4) Ισχύει και για τα PC.

 

5) Ισχύει και για τα PC, και μη μου πεις πάλι λαπτοπ "προσφορά" Turbo X 199 ευρώ!

 

6) Και οι δύο πλατφόρμες δεν υπαρχει περίπτωση να μη σε καλύψουν κατά 99% σε ό,τι έχει σχέση με μουσική. Για παιχνίδια προφανώς το PC είναι μονόδρομος αλλά δε μιλάμε για gaming station.

 

7) Ισχύει και για τα PC. Άλλωστε επιλέγεις και ενίοτε τροποποιείς ο ίδιος την εμφάνιση και μπορείς να το κάνεις όσο ξεχωριστό θέλεις. Υποκειμενικό βέβαια.

 

Η μεγαλύτερη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στις δύο πλατφόρμες είναι η εμπάθεια των χρηστών Mac επειδή κάτι τους πήγε στραβά κάποτε σε ένα PC (αφού δεν ξέρουν από PC).

 

Και οι δύο μπορούν να είναι άριστα επαγγελματικά εργαλεία αλλά if you have to ask, get a Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μιλάω υποκεμενικά, δε με ενδιαφέρει αν γίνεται και σε PC, καλά κάνεις και το τονίζεις, αλλά εμένα μια χαρά μου κατσε και για αυτό έφερα τα τεκμήρια στα μέτρα μου. Δεν βγάζω μπροστά το όνομα αλλά το μηχάνημα που με κάλυψε! Και όντως δεν ξέρω για PC πολλά, γιατί η δουλειά μου είναι μουσικός και ο χρόνος περιορισμένος για να ψάξω ένα PC σε σχέση με την ευκολία που μου δωσε από τα πρώτα 5 λεπτά το MAC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Foxxx και moderato ότι τελικά σημασία έχει να δουλεύεις και όπου σε βολεύει να το κάνεις είναι οκ αφου τελικά αυτή είναι η ουσία.

 

Οσον αφορά τα υπόλοιπα που διαβάζω πρέπει τελικά να είμαι πολύ τυχερός άνθρωπος ή να με έχει ευλογήσει με κάνα ραβδάκι κανένας παπάς....

 

Μπλε οθόνες έχω να δώ εδώ και μία δεκαετία περίπου...Προφανώς όσοι υποστηρίζουν το μύθο των μπλε οθονών και το "προτέρημα" του Mac να μην κολλάει, έχουν να ασχοληθούν με το pc από την εποχή των πάγων. Έτσι οπως πάει, θα διαβάσω στο τέλος ότι τα mac υπερτερούν γιατί έχουν έγχρωμη οθόνη...

 

Οταν λέω μικρότερη επιλογή προγραμμάτων δεν αναφέρομαι μονο σε daw. Μιλάω για δεκάδες μικρό-εφαρμογες που μπορουν να σου λύσουν τα χέρια και είναι available είτε for free είτε ως shareware για pc. Η αντίστοιχη συλλογή για mac είναι τραγικά μικρότερη.

 

Ηardware-wise η εποχή των Motorola και του hardware για mac έχει περάσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί για εναν Intel i7 πρεπει να πληρώνω στην Apple τα διπλάσια χρήματα απ ότι σε ένα pc. Intel τρεχει το ένα Intel τρεχει και το άλλο.

 

Και για να μιλάμε με νούμερα και όχι με αοριστίες. Οταν έχω πληρώσει 2.700 ευρώ για ένα macbook pro με i7, και μία κάρτα ήχου (όσο δηλαδή κάνει περίπου μισό σπίτι, υπάρχουν πλέον διαμερίσματα στην Αθήνα με 5-6 χιλιάρικα) τι σόι "ποιότητα κατασκευής" είναι αυτή που να δικαιολογεί τέτοιο κόστος;;; Από διαμάντια το φτιάχνουν το μήλο;; Εχει κάποιους special i7 τα μήλα που είναι διαφορετικά απο τα i7 των pc ?  Δε νομίζω...

 

Και αν η κάρτα ήχου ήταν firewire (που ήταν firewire όντως) και θέλω να πάρω ένα δεύτερο mac γιατι μου αρέσανε τόσο πολύ, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αγοράσω και ΔΕΥΤΕΡΗ καρτα ήχου με thunderbolt????  Ενώ στο "κακό" pc μου η καρτα μου παίζει κανονικότατα και θα παίζει στον αιώνα τον άπαντα??

 

Τέλος για τη συντήρηση και τα σχετικά.... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι άμα δίνεις 2.700 ευρώ θα δουλευεις καμμιά δεκαρια χρόνια με αυτό το μηχάνημα.. Τωρα γιατί είναι "προτέρημα" να δουλεύεις με παλιατζούρες δεκαετίας όταν μπορείς να ανανεώνεις τον εξωπλισμό σου κάθε 2-3 χρόνια και να έχεις πάντα καινούργιο μηχάνημα δίνοντας ακριβώς τα ίδια χρήματα....αυτό θα σάς γελάσω γιατί είναι "προτέρημα". Αν αντί να δώσω 2700 δηλαδή δίνω 900 ευρώ κάθε τρία χρόνια για να αγοράσω pc, τότε σε σύνολο δεκαετίας θα έχω δώσει τα ίδια χρήματα αγοράζοντας ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ pc αντί για το mac αρχαιολογικής αξίας που πηρα πριν 10 χρόνια..

 

Τες πα. Δεν έχει νόημα όλο αυτό. Υπάρχυν εκατομύρια τέτοιες αντιθετες απόψεις σε όλο το internet. Νομίζω ότι το καλλίτερο το είπαν οι προλαλήσαντες. Με ότι βολεύεται ο καθένας. Εμένα ΔΕΝ με βόλεψε και το μετάνιωσα πικρά και γι αυτό και είπα ότι I DID go Mac, and I went back...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Intel τρεχει το ένα Intel τρεχει και το άλλο.

 

 

Το θέμα είναι πως τρέχει!  ;D

 

Πέρα από την πλάκα, έχετε μπει πολύ εις βάθος και καλά κάνετε, το θέμα είναι πως εγώ πχ είμαι πρακτικός τύπος και θέλω ένα μηχάνημα όχι με κορυφαίο επεξεργαστη και κάρτες και τέρατα. Θέλω κάτι εργονομικό. Βρήκα το Mac και τέλος. Πάρτε Windows, δεν είπαμε το αντίθετο, δεν κάνουν όλα τα εργαλεία για όλους. Αλλά όχι και αντι-Mac απόψεις όταν ο πυρήνας όσων μουσικών έχω συνεργαστεί και έχω καθηγητές(Δε θα αναφερθώ σε ονόματα γιατί θα ανοίξω άλλη συζητηση και αυτά τα ονόματα δεν είναι και άγνωστα) έχουν Mac και είναι ευτυχισμένοι και με αυτά παράγουν δισκογραφίες, συνέδρια μουσικολογίας, μελέτες στη μουσική, μέχρι και live performing με ένα μόνο μηχάνημα που πλήρωσαν 300 ευρώ παραπάνω για έναν i7  που στα Pc κοστίζει λιγότερο 8)  Τώρα, αν έτυχε να γνωρίσατε στο ωδείο της γειτονιάς έναν μουσικό που δεν χρησιμοποιεί Mac ή το μπακάλη της ίδιας γειτονιάς που έχει θέλει i7 τουρμπίνα για να παίζει League of Legends, δε σας φταίει το κάθε άτομο που ρωτάει εδώ μέσα για Mac και έχει δηλώσει πως δε γνωρίζει.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ. Εγώ είμαι υπέρ του ότι σε εκφράζει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί όλο αυτό… είναι σαν τα μουσικά όργανα. Ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρεσει και του ταιριάζει, για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες μουσικοι και ηχοληπτες που συνεργαζομαι δουλευν σε mac. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν επαγγελματίες που να δουλεύουν σε pc, αλοίμονο.

 

Γιατί να γίνεται τόοσο μεγάλο ζήτημα πια, ένα debate ποδοσφαιρικού σχεδόν χαρακτήρα κάθε φορά που ακόμα κι εδω στο noiz έχει διατυπωθεί παααρα πολλές φορες...

 

Εαν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου και ξέρεις τί ζητάς από το εργαλείο που επιλέγεις, τότε είσαι καλυμμενος.

 

Συν το ότι τα mac είναι πλέον mainstream, δεν είναι δα και κάτι τόσο διαφορετικό, όσο ενδεχομένως ήταν πριν μια 10ετία.

 

Το hardware ειναι ίδιο (επεξεργαστες, chipset, κάρτες γραφικών, δίσκοι, μνήμες..όλα!) το λειτουργικό είναι αυτό που κάνει τη διαφορα. Το οποίο λειτουργικό επίσης, τρεχει πλεόν μια χαρα και σε ''χτιστούς'' υπολογιστές με την κατάλληλη και προσεκτική επιλογή hardware.

 

Στατιστικά, όσοι επιλέγουν mac, συνήθως είναι αρκετα χαρούμενοι με την αγορά τους για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα και σίγουρα βγάζει τα λεφτά του. Επίσης, λόγω του λειτουργικού, ενδεχομένως να είναι πιο ''σβέλτα'' σε όλα, ανεξαρτήτως hardware, αλλα περι ορέξεως.

 

Επίσης, πολύ σηματικό, όσοι ρωτάνε (κατα την προσωπική μου εμπειρία, δεν μιλώ για το παρόν θέμα) τι να επιλέξουν mac η pc, ελατε...έχουν διαλέξει ήδη mac και απλά ζητάνε την ''ηθικη επιβεβαίωση'' πάνω σε ''λογικά'' επιχειρήματα. Το mac είναι ένα είδος πολυτελείας για κάποιο λόγο στην Ελλάδα, και πόσο μάλλον λόγω κρίσης, που το να έχεις ένα ''ακριβό'' και ''κλασσάτο'' μηχανημα είναι ''κάτι''.

 

Στην Αμερική πχ, είναι τόσο mainstream που δεν θεωρείται πια και κατι τόοοοσο άξιο προβληματισμού (βέβαια είναι και άλλες οι τιμές, αλλα ισχύει)

 

Την ίδια δουλειά κανουν όλα και σημασία έχει εμείς τι κάνουμε μ' αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα G3 είναι συμβατά με σημερινό hardware?

Η κάρτα ήχου που έχω (MOTU) ξεκίνησε με G3, πήγε σε G4, G5 και με αλλαγή καλωδίου (400 σε 800) σήμερα παίζει με το Intel που έχω. Φυσικά μία σοβαρή εταιρία όπως η MOTU έχει υποστηρίξει με drivers όλες αυτές τις αλλαγές. Το ίδιο και οι firewire δίσκοι μου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το software δεν είναι συμβατό...αλλά βάλε πόσα χρόνια πέρασαν. ;)

 

Οταν λέω μικρότερη επιλογή προγραμμάτων δεν αναφέρομαι μονο σε daw. Μιλάω για δεκάδες μικρό-εφαρμογες που μπορουν να σου λύσουν τα χέρια και είναι available είτε for free είτε ως shareware για pc. Η αντίστοιχη συλλογή για mac είναι τραγικά μικρότερη.

Δεν έχεις ψάξει καλά.

 

Και αν η κάρτα ήχου ήταν firewire (που ήταν firewire όντως) και θέλω να πάρω ένα δεύτερο mac γιατι μου αρέσανε τόσο πολύ, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αγοράσω και ΔΕΥΤΕΡΗ καρτα ήχου με thunderbolt?  Ενώ στο "κακό" pc μου η καρτα μου παίζει κανονικότατα και θα παίζει στον αιώνα τον άπαντα??

Υπάρχει καλώδιο-μετατροπέας... ;) Καλό είναι εάν δεν ξέρετε ή εάν δεν έχετε ψάξει κάτι...να μην είστε απόλυτοι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος για τη συντήρηση και τα σχετικά.... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι άμα δίνεις 2.700 ευρώ θα δουλευεις καμμιά δεκαρια χρόνια με αυτό το μηχάνημα.. Τωρα γιατί είναι "προτέρημα" να δουλεύεις με παλιατζούρες δεκαετίας όταν μπορείς να ανανεώνεις τον εξωπλισμό σου κάθε 2-3 χρόνια και να έχεις πάντα καινούργιο μηχάνημα δίνοντας ακριβώς τα ίδια χρήματα....αυτό θα σάς γελάσω γιατί είναι "προτέρημα". Αν αντί να δώσω 2700 δηλαδή δίνω 900 ευρώ κάθε τρία χρόνια για να αγοράσω pc, τότε σε σύνολο δεκαετίας θα έχω δώσει τα ίδια χρήματα αγοράζοντας ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ pc αντί για το mac αρχαιολογικής αξίας που πηρα πριν 10 χρόνια..

Θα στο εξηγήσω πολύ απλά...Έχω μία φωτογραφική μηχανή της Scitex-Sinnar που στην εποχή της κόστιζε 15.000.000 δρχ. Το software της (δεν υποστηρίζεται πιά) είναι σε G3. Η μηχανή όμως είναι ΠΛΗΡΩΣ λειτουργική και χρήσιμη ακόμα και σήμερα για συγκεκριμένες εφαρμογές. Φυσικά και έχω κλώνο όλο το λειτουργικό και το software. Ακόμα σήμερα λειτουργεί με το ίδιο G3...14 χρόνια μετά.

Όπως βλέπεις η "παλιατζούρα" έχει βγάλει και θα βγάζει τα λεφτά της ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου