Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι τι θες να κοιτανε? Το χρωμα τους? :P Τα specs κοιτανε και τραβανε τα μαλλια τους απ'τις τιμες που βλεπουν.

 

Μαζί σου κι εγώ. ΑΛΛΑ! Όταν βλέπεις ότι με μικρότερο επεξεργαστή το iphone πάει πιο γρήγορα από το andoid με διπύρηνο, προφανώς και τα specs δεν έχουν σημασία και προφανώς δεν έχει αξία η οποιαδήποτε σύγκριση. Στο μυαλό του απλού καταναλωτή έχει θα μου πεις, αλλά δεν ισχύει δυστηχώς με τόσο απόλυτο τρόπο. Σύγκρινε δύο όμοια μεταξύ τους (nokia vs samsung klp) αλλά όχι 'μήλα' με αχλάδια  ;D Θέλω να πω πως υπάρχουν πολλά λεπτά σημεία που δεν σχετίζονται με τα specs για να βγάλεις το συμπέρασμά σου. Το άλλο που ακούω πάλι έχει να κάνει με την οθόνη. Το γεγονός πως το ένα έχει 4 ιντσών και το άλλο 5.5 εσένα μπορεί να σ'εντυπωσιάζει, εμένα πάλι όχι, για να μην αναφέρω πως το θεωρώ εξαιρετικά δύσχρηστο και προφανώς το θεωρώ ατυχές επιλογή για κινητό.

 

Στα υπόλοιπα όμως και στην γενικότερή σου ιδέα, προφανώς και συμφωνώ μαζί σου. Αυτό είναι και που γράφω. Ναι προσφέρεις μία ποιότητα κατασκευής, ναι προσφέρεις κάτι διαφορετικό, αλλά οι τιμές είναι εξωφρενικές. Γι'αυτό άλλωστε πιστεύω πως θα την πατήσουν, εκτός κι αν προσφέρουν κάτι το εκπληκτικό που δεν το βλέπω σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οταν λεω specs εννοω και τις τιμες τους μεσα. Το οτι καποιο διπυρηνο μπορει σε καποιες εφαρμογες να ειναι πιο γρηγορο σε ενα Χ μηχανημα απ'οτι σε ενα αλλο παρομοιο ή και καλυτερο μηχανημα, δεν λεει κατι. Ακομα κι αν ελεγε ομως αυτος δεν ειναι λογος να το πουλας σε τετοια τιμη. Και δεν υπαρχει λογος επισης (πλην της αισχροκερδειας) να κοστολογεις ενα επεξεργαστη/καρτα γραφικων/σκληρο κλπ σε διπλασια τιμη απο την τιμη που ο οποιοσδηποτε πλεον μπορει να τα βρει και να τα αγορασει. Δεν καταλαβαινω γιατι ο ταδε i7_για παραδειγμα_να κοστιζει 800€ επειδη απλα ειναι μεσα σε ενα Mac, και ταυτοχρονα ο ιδιος i7 να κοστιζει τα μισα οπουδηποτε αλλου.

 

Ας μεινουμε λοιπον σ'αυτο που εγραψες:

"Ναι προσφέρεις μία ποιότητα κατασκευής, ναι προσφέρεις κάτι διαφορετικό, αλλά οι τιμές είναι εξωφρενικές."

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall-K σωστο αυτο που λες ομως το θεμα ειναι οτι ενας υπολογιστης της apple δε χρεωνει τον ι5 και την ατι αλλα και το γεγονος οτι εκει θα τρεχει το λειτουργικο της apple.

Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι που ακριβαινει το πραγμα. Οχι μονο η τιμη των περιφερειακων.

 

To συνολικο συστημα δηλαδη.

 

Οποτε μετα τιθεται θεμα windows/osx

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη θα τρεχει το λειτουργικο της Apple τι εγινε? Πρεπει να το χρεωνει εξτρα? ???

 

Γιατί εσύ αν αγοράσεις ένα μηχάνημα με windows δεν θα το πληρώσεις παραπάνω απ'ότι αν το έπαιρνες σκέτο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικο της Apple το αγοραζεις, μεσα στην τιμη του Mac εχει και το λειτουργικο. Δεν νομιζω να εννουσε αυτο ο gregg. Δηλαδη τωρα τι λεμε, οτι τα Mac εχουν τετοιες τιμες γιατι χρεωνουν πανακριβα το...λειτουργικο τους? Δεν ειναι αυτο. Αν ηταν αυτος ο λογος της υπερτιμολογησης που κανουν μιλαμε οτι θα επρεπε να πανε ολοι μεσα ισοβια. :P

 

Σου δινουν δηλαδη ενα μηχανημα στα 3000€ που για να το φτιαξεις εσυ σου κοστιζει 1000€ και αυτο γιατι? Γιατι σου χρεωνουν στο Θεο το λειτουργικο τους? Η αληθεια ειναι οτι σου χρεωνουν τα παντα, ακομα και τις βιδες, σε υπερδιπλασια τιμη. Eγω θυμαμαι συγκεκριμενα μερικες καρτες Χ εταιρειας γραφικων που σε sites που πουλαγαν περιφερειακα για Mac κοστιζαν πολυ ακριβοτερα απο τις ακριβως ιδιες καρτες που προοριζονταν για PC.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα δεν ειναι που ετρεχαν πρωτα αλλα το γεγονος οτι στο premier  που τρεχε σε pc εβαζα ενα αρχειο εικονας (psd,jpeg,κλπ) πανω απο το βιντεο και το εβλεπα αρενταριστο στο final cut pro ουτε κατα διανοια...ακομα δεν μπορω να το εξηγησω...εσυ?

 

ας με διορθώσουν οι κομπιουτεράδες του φόρουμ, αλλά δε νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τον υπολογιστή ή το λειτουργικό παρά μόνο με το ίδιο το πρόγραμμα και το πως αυτό διαχειρίζεται τα αρχεία.

Άρα πάμε απ το mac vs PC στο Adobe Premier (PC/mac) vs FCP (mac only). Κι αυτή μεγάλη κουβέντα, πόσο μάλλον όταν στο χώρο του video editing μπαίνουν κι άλλες εταιρίες με σοβαρές προτάσεις.

 

Για το αρχικό θέμα mac vs PC θα έλεγα ότι προφανώς πας σε όποιο χρειάζεσαι χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως "ό,τι πληρώσεις παίρνεις". Δουλεύω windows και OSX εδώ και κάποια χρόνια, γνωρίζοντας λίγα και βασικά πράγματα για το καθένα, τρέχοντας όμως κυρίως επαγγελματικές εφαρμογές βίντεο.

Είμαι και από τα δυο ικανοποιημένος για διαφορετικούς λόγους το καθένα, όπως επίσης έχω και κάποια παράπονα/προβλήματα.

Συχνά κατηγορούνται τα mac ότι πουλάνε design/μούρη. Σ αυτό θα ήθελα να πω ότι έχω βολευτεί πάραπολύ τα mac mini και ότι δεν μπόρεσα να βρω ένα σοβαρό PC σε αντίστοιχο μέγεθος/design.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K

Φαντάζομαι ότι το κομμάτι του συνολικού κόστους για το λειτουργικό θα είναι μεγαλύτερο απ' ότι το κόστος των windows. Και λέω φαντάζομαι γιατί δεν μπορείς να αγοράσεις σκέτο το OSX.

 

Αφού (όντως) χρεώνουν πιο πολύ ακόμα και τις βίδες στο λειτουργικό λες να σταματήσουν;

 

On a personal note. Για 'μένα η Apple συμβολίζει ένα κομμάτι του δυτικού πολιτισμού που δεν μου αρέσει, αυτό που δεν ενδιαφέρεται για το κόστος ή/και την πραγματική αξία ενός προιόντος, ούτε για άλλους περιφερειακούς παράγοντες (π.χ. οικολογικές πρώτες ύλες) παρά μόνο για το γεγονός ότι θέλει πάση θυσία να το αποκτήσει. Και γι' αυτό το κομμάτι του δυτικού κόσμου έχω πολλά ράμματα για την γούνα του. Ο λόγος αυτός μου αρκεί να μην θέλω apple προιόντα. But that's just me.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας κατι που δεν διευκρινισα απο μεριας μου. Οι υπολογιστες της apple ειναι δυσθεωρητως ακριβοι.

 

Ο τελευταιος μακ προ ξεκιναει απο 3000$.

 

Αυτο που ηθελα να πω πριν, ειναι οτι αυτο που στην ουσια πουλαει η apple ειναι η πλατφορμα πανω στην οποια θα τρεξει το λειτουργικο της. Εκει δηλαδη θεωρω πως παιζεται το θεμα. Σε σχεση με το osx.

 

Δεν εχει λογικη αλλιως αυτη η ψηλη τιμη. Οπως πολυ σωστα λες, οι ιδιες καρτες γραφικων για μακ ειναι πολυ ακριβοτερες απο οτι ειναι για τα pc. Μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα με οσο καλα parts θελεις αλλα αν θελεις να δουλεψεις με το λειτουργικο της apple θα πρεπει να παρεις εναν μακιντος για να εχεις υποστηριξη, λειτουργικοτητα κλπ.

 

Γι'αυτο λεω οτι πουλαει το λειτουργικο της.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου