Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

+1 Πολυ σωστα.

 

Πάντως, τον μεγάλο τζίρο στις διαφορες επιχειρήσεις που πουλάνε υλικό αναβάθμισης υπολογιστών, τον κάνουν αυτοί που έχουν πισι. Αυτοί που έχουν Μακ, αλλάζουν σπανιότερα υπολογιστή. Έτσι, για να ξέρουμε τι λέμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα που έχω για να αποφασίσω περί Mac είναι:

 

1. hardware: λίγο ανώτερο και η διαλειτουργικότητά του εγγυημένη

2. λειτουργικό: σαφώς πιο αξιόπιστο και, αφού το μάθεις, πιο φιλικό

3. σχεδίαση: σαφώς ανώτερη

4. τιμή: σαφώς ανώτερη σε hardware & software

5. η εταιρία έχει,διαχρονικά, ελιτιστικό ύφος καθώς και lifestyle χαρακτηριστικά, το ίδιο και μεγάλο μέρος των χρηστών των προϊόντων της

6. ο Jobs, πρόσωπο-σύμβολο για την εταιρία, όχι το καλύτερο παιδί

7. περιβάλλον εργασίας, σκληρό ως απάνθρωπο

 

Με βάση τα παραπάνω έχω εδώ και καιρό αποφασίσει να μείνω μακριά από τα προϊόντα της εταιρίας αυτής. Κάνω τη δουλειά μου με Windows, αν μετακινηθώ θα είναι προς Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα PC με το Sonar, ακόμα και αν έχει τα παλιοwindows  ::) ,έχει 1.000.000.000.000.000.000  ;D περισσότερες recording και processing δυνατότητες από τα studio που γράφτηκαν στο παρελθόν τα αριστουργήματα π.χ. των Beatles. Αν κάποιος ισχυρίζεται ότι με ένα τέτοιο σύστημα δεν μπορεί να... δημιουργήσει  ::) είναι απλά ανίκανος.

 

Το ίδιο βέβαια ισχύει για ένα Mac με το Logic, και αν κάποιος θέλει Logic θα πάρει Mac, και δε θα δώσει λογαριασμό σε κανένα, γιατί το να μάθεις μια πλατφόρμα εκτόξευσης πυραύλων  ;D σαν το Logic παίρνει χρόνια, και δε θα θυσιάσεις αυτήν την τεχνογνωσία για να έχεις πρόσβαση σε παιχνίδια  ;D ούτε για να γλυτώσεις κάποια ευρώ.  ;)

 

Οπότε ξεκινάμε από το πρόγραμμα που είναι και το βασικό, γιατί πλατφόρμες υπάρχουν δύο (και... κάτι ψιλά  ;D, είναι και το Linux που όμως για audio δεν), προγράμματα όμως υπάρχουν καμιά δεκαριά στο νερό, και είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΖΩΗΣ το πιο πρόγραμμα θα διαλέξεις, στην πορεία μπορεί ΑΝΕΤΑ να χρειαστεί να αλλάξεις πλατφόρμα, όπως έκαναν οι PC Logicάδες, και αυτό είναι πολύ εύκολο σε σχέση με το να χρειαστεί να αλλάξεις πρόγραμμα αν αυτό ψοφήσει, που εκεί είναι εφιάλτης. Ακόμα και αν το πρόγραμμα είναι cross platform, αυτό δε σημαίνει ότι απαραίτητα τρέχει και στις δυο πλατφόρμες το ίδιο καλά, τα protools και το DP ας πούμε τρέχουν καλύτερα στο Mac, το Cubase και το Studio1 στο PC, οπότε ακόμα και τότε το πρόγραμμα που θα επιλέξεις σου δίνει μια κατεύθυνση. Είναι αστείο κάποιος που έχει μπροστά του τόση δουλειά για να επιλέξει και το κυριότερο για να μάθει ένα DAW, να σκαλώσει στο τι... υπολογιστή να προτιμήσει  ;D Αν σκαλώνει από τώρα, καλύτερα να πάρει μια κονσόλα και να το ρίξει στο gaming  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τον μεγάλο τζίρο στις διαφορες επιχειρήσεις που πουλάνε υλικό αναβάθμισης υπολογιστών, τον κάνουν αυτοί που έχουν πισι. Αυτοί που έχουν Μακ, αλλάζουν σπανιότερα υπολογιστή. Έτσι, για να ξέρουμε τι λέμε.

 

Σαφως. Μου φαινεται λογικο.

 

Απλα, δεν εχει νοημα να πει κανεις "ναι αλλα και η "microsoft" ενδιαφερεται για τα κερδη της οσο και η apple ή και περισσοτερο", γιατι ηδη ο theoctapus μιλαει για ενα σημαντικο και υπαρκτο προβλημα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως. Μου φαινεται λογικο.

 

Απλα, δεν εχει νοημα να πει κανεις "ναι αλλα και η "microsoft" ενδιαφερεται για τα κερδη της οσο και η apple ή και περισσοτερο", γιατι ηδη ο theoctapus μιλαει για ενα σημαντικο και υπαρκτο προβλημα.

 

Δεν ξέρω πως σκέφτηκες ότι μπορεί να πω εγώ κάτι τέτοιο. Ούτως ή άλλως, η αγορά των πισι αφορά πάρα πολλές εταιρείες, όχι μόνο εκείνη που αναφέρεις.

 

Επίσης, ποιο είναι το σημαντικό και υπαρκτό πρόβλημα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τον μεγάλο τζίρο στις διαφορες επιχειρήσεις που πουλάνε υλικό αναβάθμισης υπολογιστών, τον κάνουν αυτοί που έχουν πισι. Αυτοί που έχουν Μακ, αλλάζουν σπανιότερα υπολογιστή. Έτσι, για να ξέρουμε τι λέμε.

 

Ισχύει. Στα pc μπορείς ανενόχλητος να εκφράσεις το GAS σου. Αλλά αυτό γίνεται γιατί το pc είναι ανοιχτή πλατφόρμα και όχι γιατί από μόνο του ωθεί τον καταναλωτισμό εξοπλισμού. Αν θες ξεσκίσου στις αγορές, αν όχι μείνε μ' αυτό που έχεις. Και τελικά το ότι έχεις pc δεν σημαίνει ότι δεν είσαι άρρωστος με την σπατάλη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως σκέφτηκες ότι μπορεί να πω εγώ κάτι τέτοιο. Ούτως ή άλλως, η αγορά των πισι αφορά πάρα πολλές εταιρείες, όχι μόνο εκείνη που αναφέρεις.

 

Επίσης, ποιο είναι το σημαντικό και υπαρκτό πρόβλημα;

 

Δεν αποδιδω σε σενα προσωπικα αυτο που εγραψα. Δεν μπορω να ειμαι βεβαιος για το τι θα μπορουσες να πεις :)

 

Η microsoft ειναι σε εισαγωγικα στο σχολιο μου. Εννοωντας το συνολο των εταιριων που παραγουν hardware που προοριζεται να λειτουργησει με τα windows.

 

Το υπαρκτο και σημαντικο προβλημα ειναι αυτο του υπερκαταναλωτισμου.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο κάποιος που έχει μπροστά του τόση δουλειά για να επιλέξει και το κυριότερο για να μάθει ένα DAW, να σκαλώσει στο τι... υπολογιστή να προτιμήσει  

 

Ακριβως,εκτος και αν δουλευεις επαγγελματικα (και κυριως στο εξωτερικο) οπου πρεπει να "μαθεις" σχεδον "υποχρεωτικα" pro tools...το DAW που θα χρησιμοποιησεις ειναι το Α και το Ω της επιλογης....μηχανι(σ)ματος...εγω ας πουμε προτιμω το SONAR (το οποιο στη version X3 Producer  ΕΙΝΑΙ το καλυτεροτερο daw που υπαρχει...και αμα λαχει στελνει τη NASA για βρουβες με τις δυνατοτητες του ;D),οποτε σιγα μη παρω ποτε μου mac (μια και το SONAR δεν τρεχει σε mac)...

 

Παντως ενα..σωστα ΣΤΗΜΕΝΟ μηχανημα με original daw & plug ins δεν υπαρχει περιπτωση στην εποχη μας να εχει προβληματα... ειτε ειναι mac είτε ειναι pc.....

 

Προσωπικα εχω ενα τετοιο pc εδω και 5 χρονια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και το εχω...σκισει το καημενουλι... ;D

 

Δεν κανουν τα εργαλεια τη διαφορα....ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ την κανει... ;)..εχω δει ανθρωπους να κανουν αριστουργηματα με Cubase 3 σε λαπτοπακια με σκαρτο 1gb μνημη και....παπαριες σε full protools systems με 8πυρηνα mac.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Στα pc μπορείς ανενόχλητος να εκφράσεις το GAS σου. Αλλά αυτό γίνεται γιατί το pc είναι ανοιχτή πλατφόρμα και όχι γιατί από μόνο του ωθεί τον καταναλωτισμό εξοπλισμού. Αν θες ξεσκίσου στις αγορές, αν όχι μείνε μ' αυτό που έχεις. Και τελικά το ότι έχεις pc δεν σημαίνει ότι δεν είσαι άρρωστος με την σπατάλη.

 

Που υπαρχει απο μονη της η ωθηση αυτη δηλαδη;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου