Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο studio έχω ένα mac pro 4πύρινο με 4gb ram μοντέλο late 2006 που δεν υποστηρίζει πλέον τις αναβαθμίσεις, είναι 8 χρονών και δεν μ έχει κρεμάσει ποτέ, γράφω και μιξάρω 24in 24out σε αναλογική κονσόλα. Δεν σκοπεύω να τον αλλάξω σύντομα, ίσα ίσα ξεχνάω οτι υπάρχει άρα τα έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Διστυχώς ο καινούργιος mac pro είναι για τα πανηγύρια για τις απαιτήσεις ενός studio (έχω 3 uad κάρτες και 4 σκληρούς που δεν υποστηρίζονται)

 

Το λαπτοπ μου είναι ένα macbook pro μοντέλο late 2009, όταν το πήρα η μπαταρία του κρατούσε 5 ώρες τώρα μετά από 5 σχεδόν χρόνια κρατάει 3.5 και ούτε σου μου ψου. Ε δε ζητάω κάτι άλλο από ένα λαπτοπ, έχω στην αποθήκη 2 sony 1 dell και 1 acer που τα τίναξαν +- σε 2 χρόνια έκαστο από κάρτες οθόνης και άλλα τέτοια με νεκρές μπαταρίες όλα.

 

Έχω κι ένα mac mini για καταγραφικό και δουλειές γραφείου που είναι κανα χρόνο συνέχεια αναμμένο αλλά του έβαλα τα 10.9 και μου έχει σπάσει τα νεύρα οπότε δεν θα γράψω καλά λόγια γι αυτό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενταξει φιλε waterfall :)

 

Εισαι και εσυ πολυ ευχαριστημενος με τα windows και φυσικα δεν εχω σκοπο ουτε να σε κατηγορησω ουτε να σε κρινω.

 

Απλα, τωρα που τελειωσε και επισημα η υποστηριξη των XP, δεν σου κανει το "κατι" εχοντας πληρωσει για αυτα;

 

Απλα λεω πως, για εμενα, ειναι στραβος ο γυαλος να σβηνεις και φτου και απ´την αρχη να ξαναγραφεις το os και να το διπλοπουλας (τριπλο, τετραπλο κτλ)

Λεω εγω τωρα... ;)

 

Edit on//

Και για να σας προλαβω, ναι μεχρι χθες για τις καινουργιες εκδοσεις στα mac πληρωνες ενα αντιτιμο.

Τωρα πια, τα mavericks τα δινουν δωρεαν ;)

 

Edit off//

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φιλε waterfall :)

Εισαι και εσυ πολυ ευχαριστημενος με τα windows και φυσικα δεν εχω σκοπο ουτε να σε κατηγορησω ουτε να σε κρινω. Απλα, τωρα που τελειωσε και επισημα η υποστηριξη των XP, δεν σου κανει το "κατι" εχοντας πληρωσει για αυτα;

Tι να μου λεει που τελειωσε και επισημα η υποστηριξη των XP? Εγω Windows 7 εχω. :P Kαι που πληρωσα για τα XP τι εγινε? Πρεπει να τα κρατησω ως τα γεραματα μου? 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα επανέλθω στο θέμα του κόστους.

Το mac pro το οποίο προανέφερα αγοράστηκε 2400 ευρώ το '07 και δουλεύει ακόμα. Ο προηγούμενος υπολογιστής στην ίδια "θέση" ήταν ένας server fujitsu-siemens που είχαμε πληρώσει λίγο ακριβότερα και μας έβγαλε περίπου 3 χρόνια. (Πρόκειται για έναν υπολογιστή που εγώ και ακόμα 2-3 μπαίνουμε και φορτώνουμε δουλειές simulation να τρέχουν για κάποιες ώρες). Ο mac μας βγήκε φτηνότερος με κάποιο τρόπο...

 

Επίσης, δεν είναι "το ίδιο hardware". Αν θέλεις το ίδιο hardware θα πρέπει να το πληρώσεις κάπως ακριβότερα από το "μέσο" PC που παίρνεις σε χαμηλή τιμή οπότε η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη.

Σαν παράδειγμα, θα αναφέρω ένα iMac που έχω (νομίζω) από το '08 και το χρησιμοποιώ για μουσική (logic) και ως media player (τηλεόραση, ταινίες κλπ). Πρόσφατα πέθανε ο δίσκος και αναγκάστηκα να βάλω έναν καινούριο. Ο "δικός του" δεν ήταν εύκολα διαθέσιμος (έπρεπε να τον παραγγείλω και ήταν και ακριβός) οπότε έβαλα έναν που βρήκα σε τοπικό μαγαζί. Όμως ο καινούριος ακούγεται όταν δουλεύει. Λίγο μεν, αλλά αν προσέξεις μπορείς να τον ακούσεις. (Τώρα κατάλαβα τι είναι αυτά που λέτε εσείς με τα PC με τους υαλοβάμβακες στα κουτιά και τα utitlities που ανοιγοκλείνουν τους ανεμιστήρες κατά την ηχογράφηση  ;D ) Αυτά τα 100 ευρώ παραπάνω που έκανε ο "άλλος" δίσκος ίσως (δεν ξέρω) να είναι το τίμημα για έναν δίσκο που μπορεί να δουλεύει παντελώς αθόρυβα για 6 χρόνια. (Δεν το κάνω ποτέ shut down αυτό το μηχάνημα).

 

Τα ίδια ισχύουν για τις οθόνες, για το πληκτρολόγιο και (ω ναι) για το ανεμιστηράκι στα λάπτοπ το οποίο δεν ακούγεται ποτέ.    

 

Σε σχέση με τις μπλε οθόνες, χρησιμοποιώ ένα λάπτοπ Dell (win 7 32 bit) το οποίο μου δίνει απλόχερα μπλε οθόνες κάθε μέρα αν κάνω το λάθος να βγάλω μια usb camera που έχω πάνω σε ένα hub μαζί με μια κάρτα DAQ. Οι ίδιες εφαρμογές (με το ίδιο εξωτερικό hardware) τρέχουν σε άλλα 2 παρόμοια λάπτοπ (και σε virtual machine σε mac) χωρίς το πρόβλημα με τη μπλε οθόνη. Πρόσφατα δοκίμασα και σε μια από αυτές τις ταμπλέτες που τρέχουν win 8. Όλα καλά. Μόνο το Dell (που είναι και "θηρίο") μου δίνει μπλε οθόνη. Δεν με ενδιαφέρει ποιο είναι το πρόβλημα. Απλά αισθάνομαι σαν να παίζω με Squier και να τρίζουν οι χορδές και να ξεκουρδίζεται. Σκέφτομαι "ΟΚ, τι περιμένεις" και συνεχίζω.  ;)

 

Κι εδώ έρχεται η σημαντικότερη παρατήρηση: Ξέρω πολύ καλά ότι γίνεται να το φτιάξεις το PC και να παίζει τέλεια όπως γίνεται και να ρυθμίσεις μια χαρά τη Squier. Το να μαστορεύω κιθάρες μου αρέσει και με χαλαρώνει. Να μαστορεύω όμως υπολογιστές με κουράζει και με εκνευρίζει.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρήστης και PC και Mac και γνωρίζω τους Mac από το 2001 λόγω παλιότερης εργασίας. Έχω μεγάλη εμπειρία στο στήσιμο PC (έχω φτιάξει πολλά δικά μου αλλά και άλλων, τα δε δικά μου τα σκάλιζα κάθε τρεις και λίγο για αναβάθμιση).

 

Έχω δουλέψει με μηχανήματα πολύ ακριβά, και από τις δύο πλατφόρμες, τα οποία αν δεν είχαν πληρωθεί από εταιρεία σπανιότατα πέφτουν σε χέρια ιδιώτη. Ξέρω λοιπόν τι παίζει από τα 400 ευρώ μέχρι τα 4000.

 

Η γνώμη μου είναι ότι με τα PC κάνει κανείς μια χαρά τη δουλειά του. Όμως όποιος μπορεί να αγοράσει Mac, σπάνια θα το μετανιώσει, λόγω της ασύλληπτης ποιότητας κατασκευής και του γενικότερου στησίματος του μηχανήματος που κάνει την εμπειρία εργασίας σε αυτό πολύ ευχάριστη.

 

Ιδίως η αγορά MacBook Pro 15 είναι η καλύτερη αγορά φορητού που μπορεί να κάνει κανείς, ασχέτως κόστους.

 

Ο Παναγιώτης έχει πολύ δίκιο ότι υπερκατανάλωση γίνεται κυρίως από τους χρήστες PC. Τα Mac έχουν μεγάλο κόστος στην αρχή. Τα PC όμως στα παίρνουν λίγο λίγο χωρίς να το καταλάβεις και έχουν ένα κάρο γκατζετάκια διόλου ευκαταφρόνητου κόστους. Ιδίως αν είναι κανείς gamer τα 300ρια για κάρτες γραφικών, συστήματα ψύξης κλπ δίνουν και παίρνουν.

 

Δεν λέμε καν πόσο χρόνο θέλει κανείς για να ενημερωθεί για τις επιλογές hardware για να στήσει ένα hi-end parts pc το οποίο δεν αντέχει σε βαριά χρήση πάνω από 4 χρόνια κατά ΜΟ πάντοτε. Και αυτό το λέω κρίνοντας από ένα γερό στατιστικό δείγμα.

 

A, μάιστα. Το PC "φαινεται" πιο οικονομικο, ενω στην ουσια δεν...Με τετοια φορα που πηρατε ειναι θεμα χρονου να αρχισετε να κατηγορειτε τις τιμες των PC ως...εξωφρενικες, :-X και για να το υποστηριξετε θα μας πειτε παλι καποιο απιθανο "επιχειρημα" σαν το παραπανω με τις παντοφλες απ'τα Jumbo.

 

Μονο που σου διαφευγει κατι: εδω μιλαμε για τις ιδιες παντοφλες, οι οποιες στα Jumpo πωλουνται 2€ (περιπτωση PC) και οι ακριβως ιδιες παντοφλες πωλουνται στην Apple 12€ (περιπτωση Mac). Aυτο ειναι το ζητημα φιλτατε, οχι αν οι καταπληκτικες παντοφλες της Apple πωλουνται ακριβοτερα απο τις μαπα παντοφλες του Jumpo.

Ενω με τα PC ε? Μπαινεις στα ΑΒ και εκει που αγοραζεις κονσερβες τονου, βλεπεις και ενα ραφι με διαφορα PC και λες "δεν αγοραζω και ενα απ'αυτα να το δοκιμασω?" eyeroll.gif

Τι αλλο θα ακουσουμε.... ;D

 

Αγαπητέ δεν είναι έτσι ακριβώς. Τα καλά branded PC είναι το ίδιο ακριβά με ένα Mac ή έχουν αμελητέες διαφορές.

 

Αν θέλεις ένα καλό workstation της HP ή της Dell οι τιμές ξεκινούν από 2,5 χιλιάρικα για γυμνά μοντέλα, δηλαδή κόστος παραπλήσιο με αυτό ενός Mac Pro. Και αν θέλεις να του βάλεις λίγη μνήμη ή κανένα δίσκο παραπάνω η (κάθε) Dell θα σε τσακίσει αλύπητα, ακριβώς όπως τσακίζει η Apple.

 

Αν θέλεις laptop επιπέδου MacBook Pro, απλώς δεν θα βρεις γιατί είναι κατασκευαστικά κορυφαίο. Είχα τη δυνατότητα να συγκρίνω με κορυφαία φορητά PC των 2500-3500 ευρώ (π.χ. Toshiba) τα οποία στα 2 χρόνια ψόφησαν από κάρτα γραφικών. Ήθελε ούτε λίγο ούτε πολύ 800 ευρώ για να αλλαχτεί η κάρτα, η οποία ξαναχάλασε 2-3 μήνες μετά.

 

Με ένα PC κάνεις τη δουλειά σου αλλά σπάνια θα δεις PC 5ετίας να δουλεύει σφαίρα και απροβλημάτιστα. Συχνά όμως θα βρεις Mac 7, 8 ή και 10 ετών να δουλεύουν ρολόι.

 

Μπαλα παιζετε με τα pc σας και σας βγαζουν τοοοσα προβληματα? :P

Εξαρτάται τι κάνει το PC. Αν το βάλεις να ρεντάρει 3D ή να μετατρέπει αρχεία video ή να δουλεύει μεγάλα αρχεία στο Photoshop, τότε φθείρεται γρήγορα. Στην προηγούμενη δουλειά μου για να μην πάρουμε Mac πήραμε ένα high-end parts PC των 1900 ευρώ παρακαλώ, δηλαδή πολύ κοντά στα λεφτά του Mac Pro τότε το 2007. Το πήραμε για γραφιστικές δουλειές.

 

Μέσα σε τρία χρόνια σερνόταν και χαλούσε κάθε τρεις και λίγο. Αλλάχτηκε η μητρική, αλλάχτηκε ο επεξεργαστής γιατί δεν υποστηριζόταν ο παλιός από τη νέα μητρική, κάηκε το τροφοδοτικό... Μετά τις επισκευές, παρότι μπήκε πάνω ssd για να ζωντανέψει το μηχάνημα, σου έδινε την αίσθηση ότι ήταν απλώς ψόφιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να μου λεει που τελειωσε και επισημα η υποστηριξη των XP? Εγω Windows 7 εχω. :P Kαι που πληρωσα για τα XP τι εγινε? Πρεπει να τα κρατησω ως τα γεραματα μου? 8)

 

Αυτο ακριβως λεω που λες ;)

 

Πληρωσες τα xp, και χρυσοπληρωσες μετα και τα 7.

Η διαφορα ειναι πως δεν υπαρχει συνεχεια στο OS τς Microsoft, και σε καθε περιπτωση, πρεπει ενα χρηστης Win να ξαναπληρωσει απο την αρχη (ουτε καν σαν update) κατι που ειχε παρει ηδη!!!

Αν αυτο εσενα δεν σε πειραζει, παω πασσο.

 

Αλλα, οταν εμενα μου δινει δωρεαν την τελευταια εκδοση του λειρουργικου (σαν clean install ακομα) δωρεαν, εεεε, το να πω οτι ειναι το ιδιο, μαλλον καποιο λαθος κανω ;)

 

Ειχες/εχεις στην κατοχη σου mac? (και δεν εννοω του φιλου σου ;) )

 

Αν οχι, τοτε, ειναι αντικειμενικα ολα αυτα;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου