Προς το περιεχόμενο

Αγορά B stock προιόντων από Thomann


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως έχω επιστρέψει κιθάρα στον Thomann δωρεάν - κι απ'ότι είδα και για την συγκεκριμενη κιθάρα, ισχύει κανονικά η εγγύηση επιστροφής.

 

Σε ότι αφορά εμπειρία από αγορά B-stock του Thomann, έχω αγοράσει ενισχυτή και δεν είχε κάποιο ψεγάδι / χτύπημα.

 

Kι εγω εχω επιστρεψει ηχεια με πληρωμη του μαγαζιου αλλα δε δουλευαν, οταν η υπαιτιοτητα ειναι του μαγαζιου κανουν αυτο που λενε στο site τους, δεν το αμφισβητω. Οταν ομως επεστρεψα πεταλι που δεν ειχε προβλημα αλλα δεν ηταν του γουστου μου πληρωσα εγω. Αν αγοραστει μια b-stock κιθαρα που λειτουργει αψογα και θες να την επιστρεψεις για λογους εμφανισης θα σου απαντησουν οτι το site τους εγραφε οτι "may have slight traces of use" και αν θες να την επιστρεψεις πληρωσε.

 

Οσο για το αν θα εχει σημαδια υποκειται στο τι χρηση εκανε ο προηγουμενος αγοραστης. Κι εγω γυρισα πισω ενα πεταλι που θα μπορουσε να πωληθει ως καινουριο με μιση ωρα χρησης τοποθετημενο σε μοκετα και παλι στο κουτι του. Δε κανουν ολοι την ιδια χρηση ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν αγοραστει μια b-stock κιθαρα που λειτουργει αψογα και θες να την επιστρεψεις για λογους εμφανισης θα σου απαντησουν οτι το site τους εγραφε οτι "may have slight traces of use" και αν θες να την επιστρεψεις πληρωσε.

 

OK, σ'αυτό έχεις δίκιο, υπάρχει ένα ρίσκο στην ερμηνεία του "slight traces of use"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις προσέξει οτι η συγκεκριμένη κιθάρα είναι για αριστερόχειρες έτσι?

 

Δεν λέω να μην την πάρεις, απλά σε περίπτωση που σε μάγεψε η τιμή...

 

Φίλε αφού αριστερόχειρας είμαι ...  :P :P :P

γι'αυτό είπα άλλωστε να την αγοράσω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ,καταλαβαίνω ότι είναι ένα ρίσκο ...πράγμα που το περίμενα έτσι κ αλλιώς και γι'αυτό έχω σκαλώσει ! Αλλά έλα μου ντε που στο ελλαδιστάν η συγκεκριμένη κιθάρα ( την οποία βρήκα ΜΟΝΟ σε ένα μαγαζί)και έχει 200 ευρώ παραπάνο !!

Δράμα η κατάσταση για τους φίλους αριστερόχειρες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200€ κάτω;;;

Συνήθως οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες στα B-Stock, γι' αυτό και δε συμφέρει πάντα.

Αν μιλάμε για τέτοια διαφορά, η γνώμη μου είναι πως δεν είναι τόσο μεγάλο ρίσκο γιατί:

 

Για να είναι πολύ ταλαιπωρημένη πρέπει να είσαι αρκετά άτυχος. Από δική μου εμπειρία και πολλών άλλων που έχουν πάρει τέτοια προϊόντα από τον Thomann, οι 9 στις 10 περιπτώσεις είναι σε άψογη κατάσταση (έχω κεφαλή ενισχυτή που μόλις την άνοιξα πίστευα ότι έκαναν λάθος και μου έστειλαν καινούργια). Ο λόγος είναι ότι πράγματι σχεδόν όλα τα b-stock προέρχονται από 30 day returns ή είναι προϊόντα με προβλήματα στη συσκευασία. Σε κάθε περίπτωση τα πράγματα ελέγχονται πριν βγουν ξανά στο site και φυσικά πριν αποσταλούν.

 

Επίσης, αν κάποιο προϊόν έχει συγκεκριμένα σημάδια χρήσης (δηλαδή μεγάλα και ιδιαίτερα φανερά) ή κάποιο μικρό πρόβλημα, τότε το γράφουν συνήθως στην περιγραφή ή αν όχι τότε σίγουρα στο γράφουν όταν ζητήσεις πληροφορίες. Όταν δεν γράφουν κάτι πιο συγκεκριμένο από "slight traces of use" τότε είναι οι περιπτωσεις που δεν έχουν σχεδόν καμία εμφανή διαφορά από το καινούργιο.

 

Το ρίσκο υπάρχει στις συνηθισμένες περιπτώσεις που η διαφορά με το καινούργιο κυμαίνεται σε μονοψήφιο αριθμό ευρώ. Εκεί σαφώς και δεν σε συμφέρει να στείλεις πίσω κάτι που δεν σου αρέσει γιατί τα μεταφορικά είναι περισσότερα από το ποσό που εξοικονομείς από την αγορά του b-stock. Έχω την εντύπωση ότι τα έξοδα αποστολής δεν είναι 100+ αλλά γύρω στα 60€, επειδή όμως μπορεί να κάνω και λάθος καλύτερα να το ψάξεις. Ακόμα όμως και τόσα να είναι, εγώ δε θα το θεωρούσα ρίσκο αν είχα εξοικονομήσει 200€ και θα τη χτύπαγα. Αν βέβαια τελικά υφίσταται πρόβλημα με την κιθάρα όταν τη λάβεις, τα έξοδα θα τα επιβαρυνθούν εκείνοι.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια προσπάθησε να εξαντλήσεις κάθε προσπάθεια να σου δώσουν όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται για την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την αγόρασες ήδη, μπορείς να στείλεις ένα email στο [email protected] και να ρωτήσεις αν έχει κάποιο πρόβλημα η κιθάρα,τι χτυπήματα έχει κτλ...

Το έχω κάνει στο παρελθόν και μου είχανε απαντήσει.Μην την πάρεις στα τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την αγόρασες ήδη, μπορείς να στείλεις ένα email στο [email protected] και να ρωτήσεις αν έχει κάποιο πρόβλημα η κιθάρα,τι χτυπήματα έχει κτλ...

Το έχω κάνει στο παρελθόν και μου είχανε απαντήσει.Μην την πάρεις στα τυφλά.

 

Ευχαριστω φιλε !!!!!!!Οχι δεν την εχω παρει ακομη ! Θα στειλω αμεσως !!! thanks !  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ..και σε αυτή τη σελίδα που έστειλα ,περισσότερες λεπτομέρειες δεν πήρα. Τα ίδια μου είπε και αυτός , δηλαδή ότι "δεν υπάρχουν επιπλέον λεπτομέρειες για το όργανο".Τώρα τι μπορεί να υποθέσει κανείς ότι μπορεί να έχει η κιθάρα...είναι άλλη ιστορία.  :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είσαι τόσο πεπεισμένος ότι η κιθάρα οπωσδήποτε θα έχει "κάτι";  :)

 

Πάντως, αν και καταλαβαίνω ότι σε βάζει σε πειρασμό επειδή η αγορά για αριστερόχειρες είναι περιορισμένη και δύσκολα βρίσκεις αυτό που θες, στο χρώμα που θες και σε καλή τιμή, αν όντως έχεις και τον παραμικρό ενδοιασμό - ή έστω κάποιο feeling ότι κάτι τρέχει - άστο ρε παιδί μου, μη βασανίζεσαι...  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο μενα....

 

Δεν εχω γνωμη και εμπειρια απο Bstock προιοντα του Thomann.

 

Αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι εχω καλεσει αρκετες φορες τηλεφωνικα το συγκεκριμενο καταστημα και παντα στο κιθαριστικο τμημα υπαρχει Ελληνας πωλητης και με εξυπηρετει ,αρκει να το ζητησεις.

 

Βεβαια δεν ειχα βγαλει και 100% ακρη στο θεμα που ειχα ,αλλα σιγουρα μαλλον ειναι πολυ καλυτερα απο 'απροσωπα' mail.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου