Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή nut σε LP.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες.

 

Έχω εδώ και κάμποσους μήνες μια Epiphone LP Custom Midnight.

Το όργανο είναι πολύ καλό ποιοτικά και λειτουργικά,νομίζω όμως ότι φωνάζει για αλλαγή του πλαστικού nut που φοράει.

 

Tί θα προτείνατε;

Θα με ενδιέφερε περισσότερο εξαρτηματάκι που μπορώ να προμηθευτώ από την εγχώρια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TUSQ απο αυνθετικο ελεφαντόδοντο κομμένο και ραμμένο για les paul... Βγάλε βάλε διαδικασία άντε να χρειαστεί ελάχιστο τρίψιμο απο την κάτω πλευρα..περιπου στα 17€ έχει...αυθεντικό κόκκαλο προσωπικά δεν θα εβαζα.. Τσαμπα χρήματα και τουλαχιστον στα αυτιά μου λίγο τσιριδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TUSQ απο αυνθετικο ελεφαντόδοντο κομμένο και ραμμένο για les paul... Βγάλε βάλε διαδικασία άντε να χρειαστεί ελάχιστο τρίψιμο απο την κάτω πλευρα..περιπου στα 17€ έχει...αυθεντικό κόκκαλο προσωπικά δεν θα εβαζα.. Τσαμπα χρήματα και τουλαχιστον στα αυτιά μου λίγο τσιριδα.

 

Από αυθεντικό συνθετικό υλικό.

(Οι αγοραπωλησίες ελεφαντόδοντου είναι από χρόνια παράνομες άλλωστε.)

 

Spurred by the resurgence in popularity of tremolo guitars, the need for pencil lead in the nut slots, and his own frustration, Dave (ο ιδρυτής της Graphtech) began experimenting with a variety of composite guitar nuts designed to eliminate string binding. 

 

Πάντως Grey, αν δε σκοπεύεις να αποτανθείς σε μάστορα για την αλλαγή, το Tusq είναι λογικά η φτηνότερη και πιο εύκολη λύση.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νut, έτοιμο, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα ενός οργάνου, δυστυχώς δεν υπάρχει. Πάντα κάποια μετατροπή/προσαρμογή τη χρειάζεται. Στο τρίψιμο, είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθεί ανισόπεδη επιφάνεια, ή ακόμα χειρότερα, να 'χαλάσει' η ορθή γωνία.

 

Επίσης, δεν είναι μόνο η μεριά του Nut αλλά και η σωστή και ασφαλής εξαγωγή του παλιού και επιπλέον η απόλυτα σωστή εφαρμογή του, απαιτεί προσεκτικό καθαρισμό/ξύρισμα από κόλλες των επιφανειών που θα πατήσει (headstock & fretboard edge). Aλλιώς δεν έχει νόημα η αλλαγή.

 

To σωστό nut, είναι βασικό συστατικό για απόλυτα σεταρισμένο όργανο.(oι αποκλίσεις παίζουν από ένα δέκατο έως ένα τέταρτο του χιλιοστού).

 

 

Το κόκκαλο είναι πιο φθηνό(και λιγότερο επιρρεπές στη φθορά) υλικό από το tusq ή το graphite ή το teflon.(και-τουλάχιστο στα αυτιά μου-πιο punchy).

 

Οι diy επεμβάσεις μπορεί πολλές φορές να προβούν πιο κοστοβόρες απ' ό,τι αρχικά υπολογίζαμε.

 

 

(Y.Γ. sorry, με πρόλαβες)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτικές όπως Feiten, Earvana κλπ; Δεν έχω δοκιμάσει - αλλά ούτε και πειστεί για τη χρησιμότητα τους για εμάς τους μέσους κιθαρίστες που ακούμε με τα μάτια.

 

Στο σημείο αυτό οι luthiers και μπαρουτοκαπνισμένοι DIYers θα μας βοηθούσαν πολύ με τη γνώμη τους για τα διάφορα υλικά... ;)

 

 

EDIT: Ωραία, ήδη έρχεστε.  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα πήρα για Epiphone LP έτοιμο κομμένο nut της TUSQ στα 10 ευρώ. Οτιδήποτε πιο ακριβό πιστεύω πως είναι υπερβολή/περιττό.

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και έχεις διάθεση να ασχοληθείς δεν είναι φοβερή διαδικασία να κάνεις μόνος σου την αλλαγή του nut και μετά setup την κιθάρα.

Αλλά αν την πας σε μάστορα θα είσαι ήσυχος ότι θα γίνει σωστή δουλειά και αποφεύγεις την πιθανότητα να σου βγει πιο ακριβό το diy από τον μάστορα όπως είπε ο Πνοή και Νύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου