Προς το περιεχόμενο

Γιατί τέτοιο μεγάλο βάρος οι λαμπάτοι ??!!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παίρνεις ένα μικρό δίτροχο καροτσάκι, τον δένεις με ιμάντες, και έτσι τον παίρνεις στα χέρια μόνο σε σκαλοπάτια, παντού αλλού τον τσουλάς

 

Βασικός λόγος όπως ήδη γράφτηκε είναι ο μετασχηματιστής εξόδου, και όποιος έχει πιάσει στα χέρια του μετασχηματιστή ξέρει πως έχουν σοβαρό βάρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα κάνεις κανα λάιβ σε κανα ψυρή ή σε καμια πόλη σαν τη Καβάλα που οι μισοί στο κέντρο είναι πλακόστροτοι, κλαίς τις λάμπες μία μιας...... ;D ;D ;D

 

αγορίνα με συγχωρείς αλλά αν παίζεις μια στο τόσο, αξίζει να κουβαλήσεις 20κιλάκια για να έχεις τον ήχο που γουστάρεις. Αλλιώς άν είσαι επαγγελματίας και βολεύεσαι με κάτι πιο πρακτικό γιατί παίζεις κάθε βράδυ, πάρε μία πεταλιέρα με εξομοιώσεις, πάρε ένα fractal, πάρε ένα blackstar Που έχει εξομοίωση καμπίνας και πολυ καλά γκάζια...λύσεις υπάρχουν..προσωπικά αν έπαιζα επαγγελματικά κάθε βράδυ θα άφηνα στο μαγαζί τον ενισχυτή μου ή θα πηγαινόφερνα μία tonelab και πάπαλα... προσωπικά όμως δεν μου λέει και τίποτα το βάρος των 20 κιλών.

 

Αν θες να μειώσεις πάντως τα κιλά αυτά μπορείς να πάρεις ένα κεφάλι γύρω στα 12κιλά (engl gigmaster 30) και μία καμπίνα 12ρα και έσπασες σε μεγάλο βαθμό το βάρος αυτό...εγώ αυτό έκανα.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα κάνεις κανα λάιβ σε κανα ψυρή ή σε καμια πόλη σαν τη Καβάλα που οι μισοί στο κέντρο είναι πλακόστροτοι, κλαίς τις λάμπες μία μιας...... ;D ;D ;D

 

Αν ακουμπήσεις τον ενισχυτή ξερό πάνω στο καροτσάκι χωρίς κάτι να αποσβένει κραδασμούς δεν σου φταίει το πλακόστρωτο αλλά το κεφάλι σου...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακουμπήσεις τον ενισχυτή ξερό πάνω στο καροτσάκι χωρίς κάτι να αποσβένει κραδασμούς δεν σου φταίει το πλακόστρωτο αλλά το κεφάλι σου...  ;D

Σωστοοοοος

 

Απαντηθηκε το "γιατι"  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το καροτσακι απο το practiker - δοκιμασμενη λυση - κανει οντως θαυματα στις περισσοτερες περιπτωσεις! Η μονη λαμπα 40 watt που εχω βρει στα 15 κιλα ειναι ο αlessandro rottweiler (ο βασικος λογος που τον πηρα, αλλα ακριβος). Γυρω στα 20 κιλα ειναι το οριο οπου αρχιζεις να εχεις αρκετες επιλογες μοντελων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακουμπήσεις τον ενισχυτή ξερό πάνω στο καροτσάκι χωρίς κάτι να αποσβένει κραδασμούς δεν σου φταίει το πλακόστρωτο αλλά το κεφάλι σου...  ;D

 

ΦΥΣΙΚΑ και πρέπει να είσαι πολύ μόγκος για να κανεις κάτι τέτοιο.

όταν έπαιζα με εναν engl combo thunder 50 δανεικο τον έβαζα στη θέση του συνοδηγού, με μαξιλάρι απο κάτω και δεμένο με τη ζώνη.....μονο ασφάλεια ζωής δεν του έκανα!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ,υπάρχει κανένα "κολπάκι" ουτως ώστε να μη πάθουμε καμιά κύλη  ?!!?  Tongue

 

+1 και γω για κοιλιακους-ραχιαιους σκεφτηκα να γραψω, αλλα λεω ασε μη φαμε κανα βρισιμο απο τους μπυροκοιλαραδες (η σοκολατοκοιλαραδες σαν και μενα ;D) εδω μεσα!

 

Εγω τον Peavey classic μου (~17 κιλα) τον επαιρνα αγκαλια κ ηταν πιο ευκολο απ'ο,τι μ'ενα χερι. Σηκωμα-αφημα με βαθυ καθισμα. Βεβαια ετσι εκανα 2 διαδρομες αφου δεν ειχα ελευθερο χερι για κιθαρα (στον ωμο παει το σακκιδιο με τα πεταλια...).

 

Βεβαια μιλαω για αποσταση αυτοκινητο-χωρος παιξιματος. Δε νομιζω οτι λαμπατος ενισχυτης κουβαλιεται με τα ποδια..Εγω οσες φορες τον εβαλα (καλυμμενο) σε τρενο το μετανιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδακι μου τι βαρος εχουν!!!!!

εχω εναν 40watt Μarshall και ειναι ασηκωτος...σου πεφτει η μεση κανονικα!!!

γι αυτο εχω και εναν 15αρη υποδιαιστερο για αυτες τις μετακινησεις... ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου