Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM 900 - 2000 - Koch Studiotone κ.α. γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδικά στη ροκ μουσική, που συνήθως μας πορώνει ο ήχος του αγαπημένου μας κιθαρίστα επειδή τα σπάει ο κιθαρίστας κι όχι επειδή ο ήχος του είναι αρμονικός κι εύηχος! Εμένα πχ μου αρέσει ο ήχος των Τρύπες, που αντικειμενικά είναι χάλια..

 

Αλλά ας μην καταστρέφουμε το thread του παιδιού, για ενισχυτές ρώτησε.

Δηλ ρε στρατ δεν σου αρεσει ο ηχος στα ενια πληρωμενα.Εισαι τρελος ρε φιλε.εμενα δεν μου αρσει ο ηχος απο στιβι ρει ,μαλον και γω ειμαι τρελος.ελεος.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα plexi cap, anti compression και negative feedback mod.

Aν κρινω απο τα ονοματα των mods,θα σκοτωνει και εννοειται οτι θα ειναι η προτιμοτερη αγορα απο Μαρσαλ μερια... :)

 

Λεπτά καθαρά και λασπώδη βρώμικα...

Δεν εχεις αδικο αλλα...

  Η καμπινα παιζει ρολο..σημαντικο αλλα εκτος αυτου,υπαρχει στο μυαλο μας παντα ενα all time standard οσον αφορα τα καθαρα και αυτο λεγεται..Fender.

Ο DSL καλος χρυσος αλλα δεν ειναι φεντερ στα καθαρα.

 

  Ωστοσο εχει μια αλητεια και ενα ''very gentle compression'' που προσωπικα μου αρεσει πολυ για καποιες χρησεις και δεν τσιριζει στα πριμα οπως τα φεντεροειδη καθαρα.

Δεν ειναι τυχαιο το οτι πολλοι μεγαλοι κιθαριστες εχουν αυτη τη δυαδα fender-marshall για να επιτυχουν αυτο που θελουν αναλογα το κομματι.

 

  Απο την αλλη θεωρω δεδομενα 2 πραγματα:

ΠΟΤΕ δεν κρινω εναν ενισχυτη παιζοντας τον ενα δεκαλεπτο-μισαωρο.

Εκτος του οτι η σχεση μαζι του θελει ενα προκαταρκτικο παιχνιδι και οχι κατ ευθειαν κρεβατι  :P :D

   ειμαι σιγουρος πια οτι ενας λαμπατος πρεπει να ειναι ανοιχτος και να παιξει καμια ωρα να βρασει τ αυγο.

Μεγαλη διαφορα στον ηχο και δεν ειναι ψυχολογικο το θεμα γιατι..το βλεπω και σε ηχογραφησεις.

Επομενως το να παω να παιξω εναν ενισχυτη ''κρυο'' με τον πωλητη απο πανω,να λυπαται μη...τελειωνουν οι λαμπες,ειναι επισφαλης δοκιμη.

Θελουν χρονο τα πραματα οπως οι σχεσεις... 8)

 

Βεβαια..το δοκιμαζειν και αλλαζειν ενισχυτας διοτι ετσι μας εγουσταρει  ρ αδερφε,ειναι ωραια φαση(την περναμε ολοι)αλλα καθιστα την κριτικη μας σε ενα μηχανημα επισφαλη.

 

Τελος να πω οτι οι ενισχυτες ''καρφι'' θελουν την αντιστοιχη ''προκαταληψη'' γιατι μ ολα αυτα τα Κιταρ ριγκ,Αμπλιτουμπ κτλ,παιζει καποιος συνεχεια εκει,συνηθιζει,και μετα παει στο Real thing που θελει αντρισα παληκαρια  :D και του φαινοντα ολα ''καπως'' γιατι στα πισιά..ολα ειναι ευκολα.

Τουλαχιστον εγω αυτο παθαινω οταν παιζω στο σπιτι με το Roland Cube και μετα παω στον Μαρσαλ και παθαινω ενα αρχικο σοκ... :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος τους μ'αρεσει απ'το 1985 μεχρι τη Νυχτα, κ ειναι (μαζι με τους Peppers) ο λογος που αν δεν παρω ενα marshallακι θα σκασω. Αλλα δεν ειναι κ ο πιο χαριτωμενος ηχος, φασαρία και "παρ'τα" ειναι. Εννοω οτι στη ροκ βαζουμε και άλλα κριτήρια για τον ηχο απ' ό,τι αν αξιολογούσαμε, πχ τον ήχο ενός βιολιού ή ενός όμποε. Εκεί θα πας για τις αρμονικές, το γεμάτο ήχο κτλ -στη ροκ μπορεί να σ'αρέσει ο "ντενεκές" γιατι ετσι έπαιζε ο Dimebag Darrell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@freerock τοσο καλος ε; Όχι δεν έχω κάτι με τους marshall, το ακριβώς αντιθετο, απλά ο συγκεκριμένος δε με τρέλλανε..Μάλλον πρέπει να ξαναδοκιμάσω άλλον εναν DSL..Όσο για το ότι η δοκιμή ενισχυτή θέλει το χρόνο της, θα συμφωνήσω 100% -όποτε έχω δοκιμάσει ενισχυτη πάντα διευκρινίζω "οποτε θες να την κάνω πες μου"!  ;D από μονος μου δεν ξεκολλάω, πρέπει να έρθω σε έμπνευση για να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@freerock τοσο καλος ε; Όχι δεν έχω κάτι με τους marshall, το ακριβώς αντιθετο, απλά ο συγκεκριμένος δε με τρέλλανε..

 

Καλα..μην ακουγομαι και..υμνητης των DSL.. ;)

 

Μπορει και να μην σου κανει ενας Μαρσαλ για 1000 λογους που δεν κανει και σε εκατομμυρια αλλους...

Το οτι τον 'βλεπεις'' στο ριγκ των αγαπημενων σου δε σημαινει οτι κανει και για σενα,οσο και να το θες,γιατι παιζουν και άλλα σ αυτα. βλ. ''Φετιχιστικη ταυτιση με τεχνολογικα προιοντα λογω υπεραυξημενης ψυχικης εξαρσης ενεκα Φρουσι-Αντε...'' :D

 

Σοβαρα τωρα...Παρεμβαλλονται και άλλα σ αυτα που ακουμε απο εναν αγαπημενο καλλιτεχνη.Βασικα..Ο καλλιτεχνης.. ;)

 

Εγω απλα λεω οτι ο DSL,για Μαρσαλ,ειναι ενας πολυ καλος Μαρσαλ και απορω με τις τοσο αρνητικες κριτικες που διαβαζω κατα καιρους. ;)

 

Οταν ηρθε στην πολη μου για σεμιναριο ο George Lynch(να το ξαναπω αλλα μην ακουγομαι γραφικος,εχω την τυχη να βρισκομαι αρκετες ωρες με οσους ερχονται εδω)

 

ειχε να διαλεξει απο εναν ''τοιχο'' κεφαλων(απο Μαρσαλ ειχε JVM και 900) του κολλητου μου-διοργανωτη του σεμιναριου.

Ε λοιπον..επαιξε με εναν Koch combo... :o :D

 

Ολα ειναι ατμος... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι δε σκαλώνω με το όνομα. Αλλά ξέρω τα στοιχεία που έχω πάρει (στο τί παίζω και πώς) από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες κι αναγνωρίζω ότι τ'αυτιά και τα ΄χερια μου "τραβάνε" προς καποια στοιχεια του ήχου τους. Ας είναι ό,τι μου κολλήσει (πχ προχτές χάζευα το Laney vc15). Αυτό που ξέρω ομως είναι ότι και στο Roland Cube θα βάζω πάντα το "brit combο" κι όχι το Fender (μπλιαχ)  :D επειδη εκεί βγάζω τον ήχο που θέλω.

 

Κατά τ'άλλα όταν είχα ταυτόχρονα τον jcm600 κ τον Peavey classic έστειλα τον marshall και κράτησα τον Peavey. Κι ένας φίλος ηχογράφησε το δίσκο του με τον Peavey μου γιατι ο handwired Vox ac15 του κιθαρίστα του του την έσπαγε με τα πρίμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ τον JCM2000 DSL100 (OXI DSL100H) απο τις καλύτερες επιλογές.

 

DSL100 είναι ο "παλιός" Made in England (δεν παράγεται πλέον) και ο DSL100H είναι πιο καινούργιας παραγωγής Made in Vietnam.

 

Αν βρείς JCM2000 DSL100, πάρ' τον άφοβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι εγραψα εχει να κανει με τον παλιο JCM2000 Dual Super Lead.

 

Τον καινουριο DSL100h δεν τον εχω παιξει.

Αλλα ποση διαφορα να χουν πια?

Vietnam?

Αμα παιζει καλα,δε πα να ναι κι απ τη Μποτσουανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κρινω απο τα ονοματα των mods,θα σκοτωνει και εννοειται οτι θα ειναι η προτιμοτερη αγορα απο Μαρσαλ μερια... :)

 

 

Σταυρο πραγματικά θα εκπλαγείς με το αποτελεσμα. Όνειρο. Πέρα από το guitar vol έχει και πολύ καλό pick response.

Υπάρχει επίσης και ένα blackface mod για το καθαρό κανάλι Για όποιον θελει fender καθαρά (όσο κοντά επιτρέπουν οι τελικές) αλλά δεν είναι εύκολο mod για κάποιον άπειρο γιαυτο και δεν το ανέφερα.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης και ένα blackface mod για το καθαρό κανάλι Για όποιον θελει fender καθαρά (όσο κοντά επιτρέπουν οι τελικές) αλλά δεν είναι εύκολο mod για κάποιον άπειρο γιαυτο και δεν το ανέφερα.

Everybody's dream... :)

Αν και θεωρω τελειο το να εχεις εναν φενδερ και εναν μαρσαλ και να το εναλασσεις λαιβ..

Και 2 ατομα να κουβαλανε βεβαια..  ;D

 

Φανταζομαι,σε πιστευω!

Eιναι ουτως η αλλως καλος ενισχυτης απο τη μανα του.

 

Τωρα που το θυμαμαι,ειχα κι ενα αλλο θεμα με τον JVM.

Σε λαιβ,υπηρχε μια πολυ μικρη διακοπη/αλλαγη οταν αλλαζες καναλι με το footswitch.

Κατι τετοιο θυμαμαι πως με ειχε ενοχλησει στο μοναδικο λαιβ που τον χρησιμοποιησα σε μεγαλο stage σε εξωτερικο χωρο..

Καρφι,ουτε πεταλια ουτε τιποτα.Αλλα κατι καθυστερουσε,εκοβε τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου