Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM 900 - 2000 - Koch Studiotone κ.α. γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μερικές γνώμες θα ήθελα να πάρω και να μοιραστώ! Θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή σχετικά all around για ηχογράφηση και συναυλίες μέχρι 3-6 κατοστάρικα used. (Τους προσαρμόζω σε marshall 4x12) Έχω παίξει με αρκετούς γνωστούς ενισχυτές όλοι έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους φυσικά. Έχω την εντύπωση πως οι πολύ γνωστοι προσιτοί marshalls (JCM 2000) που κυκλοφορούν τώρα, πιο πολύ όνομα κουβαλάνε παρά ήχο. Συμφωνήτε με αυτό? Σκεφτόμουν να μετακομίσω σε άλλη εταιρία όπως η Koch με μικρότερο wattage γιατί δεν έχω την δυνατότητα να κρανκάρω πάνω από 15-20 watt ενισχυτές εδώ (τους 50άριδες μέχρι το 5-6). Δεν έχω βρει να ακούσω ακόμη κάπου τον studiotone που φαίνεται ενδιαφέρον, θα τον προτείνατε? Κάποιος που μου άρεσε αρκετά επίσης είναι ο Vox ac15 ο οποίος έχει έλλειψη headroom αλλά και high gain settings. O orange tiny terror πολύ ωραίo drive αλλά επίσης ελάχιστο headroom και γενικα ακούγεται σχετικά "μικρός" σε σχέση με τις κεφαλές marshall 900-2000. Τι ποιοτικότερο έχετε δοκιμάσει σε αυτά τα λεφτά και θα μου προτείνατε για clean-rock και high gain ήχους (υ.γ. δεν παίζω καθόλου μέταλ δεν θα με ενδιέφερε τίποτα σε στυλ engl πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω την εντύπωση πως οι πολύ γνωστοι προσιτοί marshalls (JCM 2000) που κυκλοφορούν τώρα, πιο πολύ όνομα κουβαλάνε παρά ήχο. Συμφωνήτε με αυτό?

 

αυτος παντως δεν συμφωνει  ,πηγαινε στο 20.00

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZN-Wazsiaio

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτός είναι ο dsl όχι ο JCM 2000. Νομίζω ότι ο JCM 2000 (εκτος απο JCM 2000) γράφει και dual super lead πάνω στη χρυσή πλάκα. Του Beck γράφει μονο dsl 100h. Είναι ο ίδιος ενισχυτής?

 

Πάντως από δική μου εμπειρία ο 2000 μ άρεσε πολύ. Δεχόταν πολύ ωραία τα διάφορα εφφέ καθώς και τις πεταλιέρες πολυεφφε κάτι που με ευχαρίστησε ιδιαίτερα. Ακόμα και καρφί να παίζεις ακούγεται ωραία αν και προσωπικά χαμήλωνα λιγάκι τα μπάσσα και πρίμα γιατί ξύριζε σε μεγάλες εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περίεργο πράγμα με τους marshall είναι πως σ'αρέσει, δεν σ'αρέσει ο ήχος τους, στην μίξη θα είναι ο ήχος κιθάρας που ξεχωρίζει, με την καλή την έννοια, περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι ο ίδιος απλά πιο καινούρια έκδωση στο video...Λίγο με χαλούσαν τα έξτρα κουμπάκια που είχε το DSL50 που είχα παρ'ολα αυτα έχει καιρό που τον έχω πουλήσει και γλυκοκοιτούσα το κομπο του, το dsl401. Μόνο σε ένα μαγαζί είχα προλάβει να τον δοκιμάσω κανα2 φορές αλλά δε θυμάμαι πολλά και το γεγονός οτι ήταν κομπο με ξεγελούσε γιατί τα έχω συνηθισει όλα στη δική μου καμπίνα. Γιατί ήταν τόσο φτηνότερο το κομπο? Έχετε κάποια εμπειρία μαζί του...?

 

Πάντως αυτό που λες darshan ισχύει γιατί παίζει πολύ ρόλο τι έχεις συνηθίσει να ακούς σε αγαπημένους σου δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο ίδιος ενισχυτής?

 

Ναι ,εχει φοβερο καθαρο καναλι.

 

αν και προσωπικά χαμήλωνα λιγάκι τα μπάσσα και πρίμα γιατί ξύριζε σε μεγάλες εντάσεις.

 

δεν υπαρχει Marshall ενισχυτης που να μη ξυριζει στα πριμα αν τα ανεβασεις,που να δεις με τους vintage τι γινεται... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,εχει φοβερο καθαρο καναλι.

 

και το crunch του καθαρού είναι φοβερό.

 

Πάντως αυτό που λες darshan ισχύει γιατί παίζει πολύ ρόλο τι έχεις συνηθίσει να ακούς σε αγαπημένους σου δίσκους.

 

δεν νομίζω να είναι ο μόνος λόγος.

 

ξυρίζει και ξεχωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γλυκοκοιτούσα το κομπο του, το dsl401.

 

Άσχετο με το αρχικό θέμα αλλά ο 401 έχει διαφορετικό ηχο απο το head dsl50.+ το 3ο καναλι ψιλοφαζαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος παντως δεν συμφωνει  ,πηγαινε στο 20.00

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZN-Wazsiaio

 

sf πιστευεις ο ενισχυτης του beck ειναι ιδιος μ αυτον που πουλανε τα μαγαζια?

 

γιατι εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν θα εχει καμια απολυτως σχεση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου