Προς το περιεχόμενο

Guitar amp slaving


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το φορουμ και θα ηθελα την εμπειρια η την γνωμη οσων εχουν δοκιμασει το παραπανω.Αφορμη σταθηκε η αποκτηση ενος δευτερου ενισχυτη και σκεφτομουν αν θα μπορουσα να το κανω.Συνηθως για ποιο λογο εσεις το κανατε για δωσετε ενταση  σε εναν μικροτερο ενισχυτη που σας αρεσει το ηχοχρωμα του; για να χρησιμοποιησετε καποιο effect in stereo; τελος εχει νοημα να χρησιμοποιησεις εναν λαμπατο και εναν τρανζιστορ; τα βαττ παιζουν καποιο ρολο; ο τυπος και το μεγεθος των ηχειων;Διορθωστε με αν εχω καταλαβει κατι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις βρε παιδια  ??? παραθετω το παρακατω και επειδη δεν σκαμπαζω απο τεχνικα ελπιζω καποιος να βοηθησει    http://www.seymourduncan.com/blog/tips-and-tricks/obey-your-master-the-art-of-amp-slaving/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναανοιγω το θεμα μηπως και ξερει καποιος και θα προσπαθησω να γινω οσο  πιο συγκεκριμενος γινεται.Απεκτησα  πριν λιγες ημερες τον LANEY LC50 112 μιας και ειναι ο πρωτος μου λαμπατος αρχισα να διαβαζω το manual, διαβαζω λοιπον για το effects send/line out ...This socket can be used to control another LC5O 112 amplifier connected to this socket via its own return socket...Eπειδη στην κατοχη μου εχω και εναν TECH 21 TRADEMARK 60 θα μπορουσα να κανω το παραπανω με αυτον? Να προσθεσω επισης οτι και οι δυο  ενισχυτες φορανε το ιδιο ηχειο CELESTION 70/80 αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια περι του θεματος αλλα εφοσον ο laney εχει Out για αυτη την λειτουργια υποθετω πως οτι και να συνδεσεις το ιδιο ειναι.Το μονο που θα προσεχα ειναι αν εχουν σημασια τα Ohm για καποιο λογο,αλλιως φανταζομαι δεν θα βλαψεις καπως τον ενα η τον αλλο ενισχυτη.Στη τελικη αν φοβασαι την δοκιμη κανε το αλλο.Splitαρε το σημα της κιθαρας σου και στειλε Input και στους δυο ενισχυτες.Παλια ειχα ενα πεταλακι digitech που ειχε stereo Ουtput και το ειχα κανει συνδεοντας σε εναν marshall mg15 και σε εναν line6 spider 2 75.Το βρηκα λιγο με τα volume και μπορω να πω οτι ειχε πλακα η ολη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια περι του θεματος αλλα εφοσον ο laney εχει Out για αυτη την λειτουργια υποθετω πως οτι και να συνδεσεις το ιδιο ειναι.Το μονο που θα προσεχα ειναι αν εχουν σημασια τα Ohm για καποιο λογο,αλλιως φανταζομαι δεν θα βλαψεις καπως τον ενα η τον αλλο ενισχυτη.Στη τελικη αν φοβασαι την δοκιμη κανε το αλλο.Splitαρε το σημα της κιθαρας σου και στειλε Input και στους δυο ενισχυτες.Παλια ειχα ενα πεταλακι digitech που ειχε stereo Ουtput και το ειχα κανει συνδεοντας σε εναν marshall mg15 και σε εναν line6 spider 2 75.Το βρηκα λιγο με τα volume και μπορω να πω οτι ειχε πλακα η ολη κατασταση.

Eυχαριστω για την απαντηση το μονο πεταλι που εχω και ειναι stereo  ειναι εν hardwire  delay απλως σκεφτομουν μεχρι να παρω ενα aby box να δοκιμαζα τον παραπανω τροπο αλλα τουλαχιστον να ειμαι σιγουρος  οτι δεν θα κανω καμμια ζημια :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ohm δεν παίζουν ρόλο καθώς δεν συνδέεις σε καμπίνα αλλά στον ίδιο τον ενισχυτή.

Μπορείς να κάνεις αυτό που θες συνδέοντας το Send του LC50 στο Return του tech21 παρακάμπτοντας έτσι την προενίσχυση του tech21 και χρησιμοποιώντας τον μόνο σαν τελικό solid state ενισχυτή με καμπίνα. Έτσι θα έχεις τον ήχο της προενίσχυσης του laney και στον tech21. πράγμα που θα σου δώσει μια παραπάνω ένταση αλλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις stereo εφέ. Επίσης δεν γνωρίζω αν πρέπει ο laney να δει σήμα στο return για να έχεις ήχο και από τον ίδιο τον ενισχυτή. Αν έχει serial fx loop (που πολύ αμφιβάλω ειδικά αν είναι παλιό μοντέλο) θα πρέπει να συνεχιστεί η διαδρομή του σήματος στο return. Ο καλύτερος τρόπος είναι να συνδέσεις το send του LC50 σε όποια πετάλια έχεις στη Loop και τελευταίο στο Stereo Delay και από εκεί τη μια έξοδο θα την συνδέσεις πάλι στον Laney στο return και την άλλη στο Send του tech21. Έτσι θα έχεις ένα setup με στέρεο εφέ και την λαμπάτη προενίσχυση του LC.

 

ΥΓ. Θα το δοκίμαζα και εγώ για πειραματισμό και μέχρι εκεί.

Πολύ κακό για το τίποτα είναι η δικιά μου γνώμη.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ohm δεν παίζουν ρόλο καθώς δεν συνδέεις σε καμπίνα αλλά στον ίδιο τον ενισχυτή.

Μπορείς να κάνεις αυτό που θες συνδέοντας το Send του LC50 στο Return του tech21 παρακάμπτοντας έτσι την προενίσχυση του tech21 και χρησιμοποιώντας τον μόνο σαν τελικό solid state ενισχυτή με καμπίνα. Έτσι θα έχεις τον ήχο της προενίσχυσης του laney και στον tech21. πράγμα που θα σου δώσει μια παραπάνω ένταση αλλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις stereo εφέ. Επίσης δεν γνωρίζω αν πρέπει ο laney να δει σήμα στο return για να έχεις ήχο και από τον ίδιο τον ενισχυτή. Αν έχει serial fx loop (που πολύ αμφιβάλω ειδικά αν είναι παλιό μοντέλο) θα πρέπει να συνεχιστεί η διαδρομή του σήματος στο return. Ο καλύτερος τρόπος είναι να συνδέσεις το send του LC50 σε όποια πετάλια έχεις στη Loop και τελευταίο στο Stereo Delay και από εκεί τη μια έξοδο θα την συνδέσεις πάλι στον Laney στο return και την άλλη στο Send του tech21. Έτσι θα έχεις ένα setup με στέρεο εφέ και την λαμπάτη προενίσχυση του LC.

 

ΥΓ. Θα το δοκίμαζα και εγώ για πειραματισμό και μέχρι εκεί.

Πολύ κακό για το τίποτα είναι η δικιά μου γνώμη.

Ευχαριστω φιλε Loki για τη βοηθεια θα το δοκιμασω οπως ακριβως ειπες.Οσον αφορα το effects loop και τον ενισχυτη ειναι η τελευταια εκδοση του με το digital reverb.Tον ενισχυτη ημουνα τυχερος αφου η LANEY σταματησε τη σειρα LC και εγω πηρα τον τελευταιο  που ειχε  ο THOMANN  και ηθελε να ξεστοκαρει μεσα στην Μ. Εβδομαδα του κουτιου ολοκαινουριο στην τιμη των 350 ευρω ;D ;D  :o :o  και η πλακα ειναι οτι για LANEY θα πηγαινα ουτως η αλλως αλλα τον VC30 μου εμειναν και 250 ευρω στην τσεπη 8) 8) 8) δν με χαλασε καθουλου η καλυτερη αγορα που εχω κανει μεχρι τωρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι κυριοτεροι συνηθως λογοι για να χρησιμοποιησεις παραπανω απο 1 ενισχυτη ειναι:

 

Α) Περισσοτερη ενταση

Β) Χρηση stereo effects (π.χ. Ping Pong Delay)

Γ) Μιξη διαφορετικων ηχοχρωματων / Παραλληλα rigs

 

Με το Slaving ουσιαστικα μπορεις να πετυχεις μονο τα Α και Β - ο δευτερος ενισχυτης λειτουργει μονο σαν active καμπινα, η προενισχυση του δεν συμμετεχει στην αλυσιδα. Η δουλεια του ειναι απλα να (περαιτερω) αναπαραγει τον ηχο του Master amp. Φυσικα το τελικο αποτελεσμα που θα βγει απο το slave θα διαφερει λιγο απο του master λογω διαφορετικου τελικου/μεγαφωνου/καμπινας κλπ, αλλα στην ουσια αποσκοπεις σε μια "flat" αναπαραγωγη του normal σου ηχου απο ενα δευτερο ηχειο.

Αν θες να δοκιμασεις slaving, σου περιεγραψε ηδη ο Loki τι πρεπει να κανεις.

 

Η αλλη επιλογη ειναι να χρησιμοποιεις 2 ενισχυτες παραλληλα in stereo, στο full δυναμικο τους. Καπου μπροστα απο τους δυο ενισχυτες θα χωρισεις το σημα σου σε 2 μονοπατια, ενα για το καθε μηχανημα. Εδω μπορεις να κανεις 2 πραγματα ουσιαστικα. Η πρωτη επιλογη ειναι να εχεις ολα τα efffects σου και μετα απο αυτα να χωρισεις το σημα και να το στειλεις στους δυο ενισχυτες. Τους "ταιζεις" δηλαδη και τους δυο με το ιδιο σημα, το οποιο βεβαια και οι δυο θα αποδωσουν διαφορερικα - μπορεις λοιπον να συνδυασεις δυο ηχοχρωματα.

 

Αν τωρα εισαι πιο τολμηρος, μπορεις να "σπασεις" το σημα σου πιο νωρις στην αλυσιδα, ισως και αμεσως μετα την κιθαρα. Πλεον μπορεις να εχεις ταυτοχρονα 2 rigs και 2 ανεξαρτητους ηχους. Πολλου δοκιμαζουν εναν συνδυασμο dry amp & wet amp. Φαντασου ας πουμε εναν ενισχυτη τελειως καθαρο και εναν με fuzz, flanger και δε-ξερω-γω-τι πανω του. Σonic mayhem με ενα clarity και punch που δεν μπορεις ουσιαστικα να πετυχεις με ενα μονο ενισχυτη.  Βεβαια σε αυτο σεναριο το ποσες ακριβως ηχητικες δυνατοτητες εχεις εξαρταται απο το τι εξοπλισμο εχεις και πως μπορεις να τον συνδυασεις και να στησεις τις αλυσιδες σου.

 

Για να παιξεις stereo με αυτο τον τροπο (που νομιζω ειναι τρομερα πιο ενδιαφερον και ηχητικα χρησιμος απο το slaving)  θα χρειαστεις καποιο splitter. Η καλυτερη λυση ειναι καποιο Α/B/Y box, για παραδειγμα το Switchblade +, που σου δινει την επιλογη ενισχυτη Α, Β ή Α+Β:

http://www.gak.co.uk/en/electro-harmonix-switchblade+-aby-pedal/78863?gclid=CJnY1_Sun74CFebItAodTmgAPw

(Σημειωση: τα απλα A/B, οπως το απλο Switchblade, απλα σου επιτρεπουν να διαλεξεις μεταξυ 2 ενισχυτων, οχι και τους δυο μαζι.)

 

Αν βεβαια θες να δοκιμασεις απλα καποιο stereo setup και δε σε νοιαζει η δυνατοτητα να ελεγχεις Α/Β/Α+Β μπορεις πολυ απλα να χρησιμοποιησεις ενα πιο μπακαλικο splitting method, ειτε με καποιο πεταλι που εχει stereo εξοδο ειτε με καποιο ανταπτορακι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350 είναι τσάμπα αν μιλάμε για τον 50αρη της τελευταίας έκδοσης με serial loop.

Ειναι ωραίοι οι laney αλλά παρεξηγημένοι. Ο LC έχει πολύ ωραίο γκάζι και πολύ καλό καθαρό κανάλι και με ξεχωριστά EQ. Στο μόνο σημείo που υστερεί είναι ίσως το μεγάφωνο του που παίρνει ένα upgrade. Καλόπαιχτος ο ενισχυτής!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Odis13 τι να πω τα καλυψες ολα :o.Το μονο που θα ηθελα αν ειναι δυνατο να διευκρινησεις μιας και στο μελλον η αποκτηση ενος ABY box θα με απασχολησει ειναι αν το θεμα με το ground hum και αν το ehx που παρεθεσες λυνει αυτο το θεμα η πρεπει να παω σε κατι πιο ακριβο.Εδω να σημειωσω οτι οTECH 21 εχει ενα κουμπι ground lift δεν ξερω κατα ποσο αυτο βοηθαει ???

Φιλε Loki αυτο που λες για το μεγαφωνο ισχυει το εχω διαπιστωσει και με τον TECH21 που φοραει το ιδιο ακριβως οπως εγραψα παραπανω ,με τον οποιο ενισχυτη{TECH 21} εχω μια σχεση αγαπης μισους :P και του εχω σουρει ουκ ολιγα σε παλιοτερο θεμα.ΑΝ υπαρχει καποια προταση απο μερους σου για αλλαγη στο μελλον θα ηταν καλοδεχουμενη.Και παλι σε ευχαριστω οπως και τον Odis13 ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου