Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για τη νεα σειρα της Gibson SG .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά τις Epi, SG σημαίνει αυτόματα '60s μπράτσο. Στις Les Paul κυρίως είναι '50s. Αλλά, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, δεν είναι και μπουζουκό-μπρατσα / Ibanez-στυλ. Αλλά αν τα δοκίμασες και δεν σε βολεύουν με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Βαζω κ τις Epiphone στο παιχνιδι.. μη καταληξω να κανω αγορα με λεπτο μπρατσο...

 

Τα πολυ χοντρα μπρατσα ειναι μονο στις VOS/CS Gibson. Το 50's στην απλη σειρα με το 50's στη CS σειρα διαφερει. Γενικα η Gibson μπερδευει ολο τον κοσμο με την ορολογια της ενω ακομα και σημερα υπαρχουν διαφορες ακομα και στα ιδια μοντελα. Τους εχω ρωτησει δυο φορες για συγκεκριμενες κιθαραες και παροτι μου απαντησαν μου εδωσαν λαθος διαστασεις!

 

Αν θες ενα χοντρο μπρατσο ψαξε μονο για Gibson με 50's μπρατσο το οποιο το θεωρω ενα μετριο στα πρωτα ταστα προς χοντρο στα τελευταια ταστα.

 

Αν εισαι ανοικτος και σε αλλα μοντελα πλην SG ριξε μια ματια και στις PRS SE. Τα περισσοτερα μοντελα εχουν το wide fat profile που χωρις να ειναι πολυ χοντρο το θεωρω πολυ βολικο και σιγουρα οχι λεπτο.

 

Τελος για τις Epiphone, οσα μοντελα κατα καιρους με ενδιαφεραν ολα ειχαν το slim D profile οποτε εκει σταματουσε το ενδιαφερον. Εκτος και πας σε Iαπωνικες (πανω απο 1000 ευρω) ολες φαινεται να βγαινουν με το ιδιο προφιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και μια αλλη ιδεα? Κι ας πεσει χαμω! ;D Δεν κοιτας και προς μεταχειρισμενα, που και να δοκιμασεις μπορεις και φυσικα η τιμη θα ειναι πολυ καλυτερη? Ας πουμε μια προχειρη ματια που εριξα στις αγγελιες εχει δυο ωραιοτατες SG Standard που νομιζω οτι εχουν ενα ενδιαμεσο προφιλ απο 50's και 60's, καποιος κατοχος θα μπορουσε ισως να βοηθησει περισσοτερο πανω σ'αυτο! Αν το μπατζετ δε φτανει σε αυτα τα επιπεδα, βλεπω στις αγγελιες συχνα να πωλουνται και οι Special Faded που ειναι οικονομικοτερες και εκεινες εχουν σιγουρα αρκετα παχυ λαιμο! Οπως αυτη http://smart.noiz.gr/details.php?id=188187

Βεβαια το παληκαρι την εχει για ανταλλαγη απ'οτι βλεπω αλλα ισως την πουλαει κιολας! Γενικα Faded βγαινουν συνεχεια στις αγγελιες σε πολυ καλες τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι ειναι θεμα συνηθειας.... αλλα να παω σε κατι που θα με αναγκαζει να αλλαξω το τροπο που παιζω ή να με κουραζει πολυ... δεν θα το ηθελα σε καμια περιπτωση....

 

τωρα οσον αναφορα την αγορα μεταχειρισμενης κιθαρας δεν θα μου αρεσε... εχω κολλημα... ενισχυτη μεταχειρισμενο θα επαιρνα πχ. (δεν ξερω, ισως το σκεφτομαι λαθος)

 

 

η epiphone μου, μια χαρα με χει βολεψει μεχρι στιγμης.... θα δω τι θα κανω... το πολυ πολυ αγοραζω κατι , το επιστρεφω κ παιρνω τα χρηματα μου πισω... μιααααα χαρα :P

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα οσον αναφορα την αγορα μεταχειρισμενης κιθαρας δεν θα μου αρεσε... εχω κολλημα... ενισχυτη μεταχειρισμενο θα επαιρνα πχ. (δεν ξερω, ισως το σκεφτομαι λαθος)

 

 

Και γω έτσι σκεφτόμουνα μέχρι που ενέδωσα και τώρα το πρωτο πράγμα που κάνω είναι να κοιτάω σε μεταχειρισμένα και μετά σε καινούρια. Μπορείς να βρείς πραγματικούς θησαυρούς  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
τωρα οσον αναφορα την αγορα μεταχειρισμενης κιθαρας δεν θα μου αρεσε... εχω κολλημα... ενισχυτη μεταχειρισμενο θα επαιρνα πχ. (δεν ξερω, ισως το σκεφτομαι λαθος)

 

θα ταν καλυτερα να ειχες το κολλημα αναποδα :) , με τους ενισχυτες και οχι με τις κιθαρες. Στην κιθαρα τυχον προβληματα ευκολα εντοπιζονται ενω στον ενισχυτη οχι και τοσο...

 

οσον αφορα μαρκες οπως gibson και fender, η αγορα μεταχειρισμενου, αν αγορασεις εξυπνα, ειναι σαν τσαμπα κιθαρα. Την κρατας καποια χρονια, και αν χρειαστει μετα μπορεις να την πουλησεις στα λεφτα που εδωσες (η και πανω καποιες φορες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η epiphone μου, μια χαρα με χει βολεψει μεχρι στιγμης.... θα δω τι θα κανω... το πολυ πολυ αγοραζω κατι , το επιστρεφω κ παιρνω τα χρηματα μου πισω... μιααααα χαρα :P

 

Αν σε βολευει η Epiphone κακως ψαχνεις για χοντρο μπρατσο, απ'οσο εχω δει τα τελευταια χρονια ολες με slim D profile βγαινουν.

 

Το να επιστρεψεις κιθαρα στη Γερμανια απο την Ελλαδα κοστιζει τουλαχιστον 100 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου