Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς?

Ξυπνάω το βράδυ κάθε δύο ώρες, κάνω ένα τσιγάρο και προσπαθώ να κοιμηθώ πάλι.

Ξυπνάω το πρωί και καπνίζω δύο τρία στο κρεβάτι πριν σηκωθώ να φτιάξω καφέ.

:o :o :o :o :o

 

Φιλως...

πας στα ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ και τον προσβαλεις

τη Δευτερα.

Γιατι αλλιως σε βλεπω να

 

τζιτζινιαζεις εξω στο κρυο.

;D ;D ;D ;D ;D

 

Τζωννυ,ωραιο ρημα ρε! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιχταρα μου μαζι σου 100%.

 

Γιατι να  μην υπαρχουν μαγαζια που δεν χρειαζεται να βγει εξω?

Εγω αυτο δεν καταλαβαινω.

 

Και το λεω χωρις καμια ταση ανυπακοης και μαγκιας απεναντι σε  νομο που ψηφισε η κυβερνηση αυτου του τοπου.

Εννοείται Σταύρο να υπάρχουν αλλά ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αυτής της επιλογής στην Ελλάδα;  

Να είναι όλα τα μαγαζιά καπνίζοντων...

Ποιος θα ήθελε να χάσει την πελατεία του τόσο εύκολα;

Άρα πάλι τα ίδια.

Και κάποια στιγμή και σε αυτή την χώρα ας συνηθίσουμε στο να υπακούμε λίγο στους νόμους (γενικά μιλάω Σταύρο όχι σε εσένα)... Αυτό μόνο καλό μπορεί να μας κάνει στην παρούσα φάση. Αν δεν μας αρέσει η οποιαδήποτε κυβέρνηση ή οι νόμοι δημοκρατία έχουμε...

 

Γιατί καποιος μπορει να κανει ενα τσιγαρο με το ποτο του και αλλος να κανει ενα πακετο.Δεν μπορεις να πας πχ χειμωνα σε ενα μαγαζι και να εισαι συνεχεια εξω .ΔΕν υπαρχει λογος να βγεις νομιζω ετσι.Πας στο μαγαζι για να πας στο μαγαζι οχι να καθεσαι απεξω σαν τιμωρημενο σχολιαροπαιδο.Αισθανεσαι μειωνεκτικα,Σαν κανα τζανκι πεταμενο στη γωνια.

 Το ξαναλεω δεν θελω να φυσαω τον καπνο μου στη μουρη κανενος.Αλλα εχω δικαιωμα στη διασκεδαση οπως και συ που δεν καπνιζεις.Ας χωρισουμε τα τσανακια μας που λεμε και στο χωριο μου να τελειωνουμε.Τι ζηταμε δηλ.Και το ξαναλεω στην πολη μου δεν επιτρεπεται το καπνισμα και βλεπεις και αυτους που δεν καπνιζουν εξω με τους καπνιστες γιατι μεσα το μαγαζι ειναι αδειο.Αυτο ειναι τρελα .Σου δινουν ενα καθαρο μαγαζι και καθεσαι εξω στο κρυο,γιατι ο κοσμος ειναι εξω ή η παρεα σου.

 Αποφασιστε επιτελους.Μη μας ακολουθειτε συνεχεια,χεχεχε.Διεκδικειστε τους χωρους που ο νομος σας δινει πλεον.Και ας γινει μια τροποποιηση ωστε και οι υπολοιποι εμεις οι καπνιστες να μπορουμε να βγουμε να πιουμε ενα ποτο σαν ανθρωποι στο μπαρ και οχι στο πεζουλακι στην γωνια.Εσενα θα σου αρεσε χειμωνα να τζιτζινιαζεις εξω στο κρυο.Το εχω βιωσει και δεν ειναι οτι καλυτερο.

Όλα συνήθεια είναι φίλε μου. Στο Εδιμβούργο που ήμουν πριν μια βδομάδα όλες οι παμπ ήταν γεμάτες και άκαπνες. Εμείς έχουμε συνδέσει τη διασκέδαση με το τσιγάρο.

Κι όπως έγραψα παραπάνω δεν μπορεί αυτό να εφαρμοστεί εδώ.Μακάρι να μπορούσε. Πάλι θα την πληρώσουν οι μη καπνιστές.

Να σε ρωτήσω κάτι; Θα κάπνιζες ποτέ σε δωμάτιο με μωρό; Εγώ πάντως έβγαινα έξω και με -6. Δεν έπαθα και τίποτα. Το μωρό όμως μπορεί να πάθαινε. Και μη μου πεις ότι οι μεγάλοι δεν παθαίνουν. Όταν βγαίνω και έχει πολύ κάπνα την άλλη μέρα φτύνω φλέματα (συγνώμη ;D)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι  νομοι αλλαζουν,συμπληρωνονται,μαλακωνουν,σκληραινουν,ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝΤΑΙ.

 

Γιατι να  μην υπαρχουν μαγαζια που δεν χρειαζεται να βγει εξω?

Εγω αυτο δεν καταλαβαινω.

Και το λεω χωρις καμια ταση ανυπακοης και μαγκιας απεναντι σε  νομο που ψηφισε η κυβερνηση αυτου του τοπου.

 

Ξανα-επαναλαμβανω οτι δεν εχω καμια αντιρρηση με τον αντικαπνιστικο νομο.

Ψηφιστηκε,τελος.

 

Απο κει και περα αναρωτιεμαι...

Γιατι δεν αφηνουν τον μαγαζατορα να επιλεξει τι θα κανει στο μαγαζι του?

 

''Γιατι ολοι θα πηγαινουν στα καπνιζοντων'' η απαντηση.

 

Γιατι?

Δηλαδη δεν υπαρχει κοσμος να στηριξει ενα ''ακαπνο'' μαγαζι?

37,5% ειναι οι καπνιστες...

Δλδ δεν υπαρχουν οικογενειαρχες που θα προτιμησουν ενα καθαρο εστιατοριο?

Ή καποιοι που θελουν να απολαυσουν μια μπυρα σ ενα μπαρ μη-καππνιζοντων?

 

''Χαλαει η παρεα ετσι'' η αλλη απαντηση.

 

Ε ή θα γινουν εκατερωθεν υποχωρησεις ή να χαλασει ρε φιλε.

Η..''παρεα'' να βρει τις λυσεις της αλλιως δεν ειναι παρεα.

 

Εγω δλδ κοροιδο ημανα που ετρεχα στα High Decibel Area Rave Clubs επειδης γουσταρε η φιλεναδα? :P

 

''Ολοι θα τα κανουν καπνιζοντων για να εχουν πιο πολλη πελατεια'' η επομενη απαντηση.

 

Συγνωμη κυριοι μη-καπνιζοντες,καντε ΜΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ.Στηριξτε τους υποστηρικτες των ακαπνων μαγαζιων να αλλαξει το κλιμα.Στην εσχατη..ας περιθωριοποιηθουμε οι καπνιστες απο τον κοντινο μας κυκλο.

Οχι απο ενα κρατος που....ενδιαφερεται :-X για τη δημοσια υγεια...

Μην ακουμε ανεκδοτα τωρα.

 

Συνοψιζοντας...

Ενοχλει τον διπλα το τσιγαρο?

Δεν εχω κανενα δικαιωμα να του επιβαλλω να εισπνεει τα ντουμανια μου.

Να παω αλλου.Καντε μου εναν χωρο διασκεδασης ''εξαρτημενων'' λοιπον να πηγαινω και εκει να ξεθυμαινω.

Αυτο το ''Πουθενα τσιγαρο'' ειναι καπως.

 

Η προσωπική μου άποψη (ως μη καπνιστής) για όσο αυτή έχει αξία είναι ότι είμαι εναντίον της απαγόρευσης.

Αυτό που θα ήθελα είναι να δηλώσουν τα μαγαζιά τον χαρακτήρα, που επιθυμούν ("καπνιστών" ή "μη καπνιστών") και από εκεί και πέρα, ενδεικτικά, αναφέρω:

-στα "μη καπνιστών" να υπάρχουν σημαντικές φορολογικές ελαφρύνσεις,

-οι υπάλληλοι στα καπνίζονται μαγαζιά να λαμβάνουν βαρέα ένσημα,

-το σύστημα εξαερισμού αυτών των χώρων να είναι κάποιου επιπέδου.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι λες.Σοβαρα το λεω, δεν κανω πλακα.

Απο τη στιγμη μαλιστα που ο ΙΔΙΟΣ νομος ισχυει στις περισσοτερες χωρες του κοσμου χωρις κανενα προβλημα μαλιστα δεν μπορω να καταλαβω..ακομα περισσοτερα.

Ο νομος ειναι απλα νομος και οσο ισχυει απλα ακολουθειται,αυτο ξερω οτι πρεπει να γινεται...

Τι δεν καταλαβαινεις βρε Superfunk? Δεν ειπε κανεις να μην ακολουθησεις τον νομο, λεμε να γινει μια τροποποιηση ωστε οι καπνιστες να μπορουν να καπνισουν ελευθερα σε κλειστους χωρους στους οποιους θα επιτρεπεται το καπνισμα. Τοσο απλο. Και δεν μιλαω για δημοσιους χωρους.

 

Το τι ισχυει παλι σε αλλες χωρες δεν με ενδιαφερει. Οι αλλες χωρες ειναι "αλλες χωρες" και εδω ειναι Ελλαδα. Καθε χωρα εχει τις ιδιαιτεροτητες της, και οι νομοι υποτιθεται οτι πρεπει να φτιαχνονται συμφωνα με τις ιδιαιτεροτητες και τις νοοτροπιες της καθε χωρας. Μερικα πραγματα δεν αλλαζουν απο τη μια μερα στην αλλη, 500 νομοι να ψηφιστουν. Κανουμε (κανουν) παντα την ιδια βλακεια και αντιγραφουν νομους απο αλλες "προηγμενες" χωρες χωρις ποτε να υπολογισουν το πιο απλο, οτι δεν ειναι ολοι οι νομοι για ολους.

 

Πανε και ξεπατικωνουν νομους απο την Χ χωρα και τους ψηφιζουν εδω οι δικοι μας genius "εθνοπατερες" χωρις καν να τους διαβασουν, χωρις να σκεφτουν αν αυτοι οι νομοι μπορουν να εχουν εφαρμογη στη χωρα μας. "Μα, στη Γερμανια (πχ) γιατι υπαρχει ο Χ νομος?" σου λενε. Στη Γερμανια και στην καθε Γερμανια ισχυουν οι Χ νομοι κατω απο ορισμενες συνθηκες και προϋποθεσεις που υπαρχουν στη συγκεκριμενη χωρα, αυτο δεν σημαινει οτι οι ιδιοι νομοι θα μπορεσουν να εφαρμοστουν και σε καποια αλλη χωρα.

 

 

Τι εννοείς?Ξυπνάω το βράδυ κάθε δύο ώρες, κάνω ένα τσιγάρο και προσπαθώ να κοιμηθώ πάλι.

Ξυπνάω το πρωί και καπνίζω δύο τρία στο κρεβάτι πριν σηκωθώ να φτιάξω καφέ.

Εννοω οτι ξυπναγα, δεν σηκωνομουν καν απ'το κρεβατι, και ακομα μισοκοιμισμενος (σε "κατασταση ημιυπνωσεως" που λεγαμε και στον στρατο :P) αναβα τσιγαρο και εκανα 5 τζουρες. Σου φαινεται νορμαλ αυτο εσενα? Γιατι εμενα μου φαινεται τραγικο. :-X

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να είχαμε απαντήσεις στις εξής ερωτήσεις,

 

Ο μη καπνίζων κάνει παρέα με καπνίζοντες?

 

Όταν πηγαίνει στο σπίτι τους αυτοί δεν καπνίζουν μέσα στον χώρο?

 

Το ανέχεται αυτό?

 

Όταν πηγαίνουν αυτοί στο δικό του σπίτι, καπνίζουν έξω?

 

Αν όχι, το ανέχεται αυτό?

 

Εγώ πάντως πάντα ρωτάω αν μπορώ να καπνίσω, όταν πηγαίνω σε κάποιο σπίτι!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται Σταύρο να υπάρχουν αλλά ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αυτής της επιλογής στην Ελλάδα;  

Σιγουρα θα ηταν να ειναι το 95% των μαγαζιων ''καπνιζοντα''. :-\

 

Δεν ξερω,τι να πω...Δεν εχω κανενα προβλημα να  βγω εξω να καπνισω απλα

νιωθω ξαφνικα μια υπερ το δεον(υπερ+αιτιατικη και οχι γενικη που δηλωνει  υπερασπιση  :P)

αντικαπνιστικη μανια η οποια δεν ξερω τι στοχο εχει.

Τελοσπαντων,εστω και ενας συνανθρωπος αν ενοχλειται με κατι  που ειναι αποδεδειγμενα επιβλαβες,οφειλουμε να τον σεβαστουμε.

 

 

 

mustafank στις 26 Απριλίου 2014, 17:50:10

 

Συγνωμη..δεν παρεβρεθην στην απογευματινην συνεδριασην.Ημουν στο καπνιστηριο της...βουλης... ;D ;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη..δεν παρεβρεθην στην απογευματινην συνεδριασην.Ημουν στο καπνιστηριο της...βουλης... ;D ;D ;D ;)

Έλα ρε συ, κι εγώ εκεί ήμουν αλλά δεν μπορούσα να σε δω λόγω ....

 

 

smoke_texture2714.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα ηταν να ειναι το 95% των μαγαζιων ''καπνιζοντα''. :-\

 

Δεν ξερω,τι να πω...Δεν εχω κανενα προβλημα να  βγω εξω να καπνισω απλα

νιωθω ξαφνικα μια υπερ το δεον(υπερ+αιτιατικη και οχι γενικη που δηλωνει  υπερασπιση  :P)

αντικαπνιστικη μανια η οποια δεν ξερω τι στοχο εχει.

Τελοσπαντων,εστω και ενας συνανθρωπος αν ενοχλειται με κατι  που ειναι αποδεδειγμενα επιβλαβες,οφειλουμε να τον σεβαστουμε.

 

 

 

 

Το είπες μόνος σου. Πάντως από εμένα δεν υπάρχει καμια αντικαπνιστική μανία, ξαναλέω ήμουν καπνιστής  Το γεγονός ειναι ότι το παθητικό κάπνισμα και βλάπτει και είναι πολύ ενοχλητικό για τους μη καπνίζοντες κάτι που οι καπνίζοντες λόγω του πάθους τους έχουν τάση να το ξεχνούν. Μέχρι τώρα λοιπόν χαμένοι ήταν οι μη καπνιστές. Μακάρι να βρεθεί μια λύση για όλους αλλά δύσκολο το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαινεις βρε Superfunk? Δεν ειπε κανεις να μην ακολουθησεις τον νομο, λεμε να γινει μια τροποποιηση ωστε οι καπνιστες να μπορουν να καπνισουν ελευθερα σε κλειστους χωρους στους οποιους θα επιτρεπεται το καπνισμα. Τοσο απλο. Και δεν μιλαω για δημοσιους χωρους.

 

Απο τη στιγμη που τα εστιατορια,τα καφε κτλ ειναι δημοσιοι χωροι για ΤΙ μιλας ακριβως?

 

Αν μιλας για το σπιτι του καθενος ας κανει οτι νομιζει.

 

Απο οτι γνωριζω ο νομος επιτρεπει το καπνισμα σε συγκεκριμενους χωρους (καζινα,σκυλαδικα κτλ)

 

Το τι ισχυει παλι σε αλλες χωρες δεν με ενδιαφερει. Οι αλλες χωρες ειναι "αλλες χωρες" και εδω ειναι Ελλαδα. Καθε χωρα εχει τις ιδιαιτεροτητες της,

 

αν μπορεσεις να μου αποδειξεις με ΣΤΟΙΧΕΙΑ οτι λογω DNA o Ελληνας δεν παθαινει καρκινο απο το ΠΑΘΗΤΙΚΟ καπνισμα ΠΡΩΤΟΣ απο ολους θα παραδεχτω οτι ειμαι ενα  φασιστικο σκουληκι που θελω να παταξω τους επαναστατες και δημοκρατες καπνιστες των οποιων τα....δικαιωματα να καρκινιαζουν τους μη καπνιστες θελω να καταπατησω αδικα. ;D  

 

αναμενω με ενδιαφερον τα στοιχεια που προφανως εχεις.

 

Παντως για να λεμε και το ΣΩΣΤΟ σημερα πηρα τηλεφωνο το 1142 γιατι στο σουβλατζιδικο που εκανα το λαθος να παω με τον μικρο καπνιζανε ολοι σαν αραπαδες και ...ΗΡΘΑΝΕ...απο οτι καταλαβα επεσε ασχημο προστιμο  στον ιδιοκτητη και μαλιστα επειδη ηρθανε μαζι με αστυνομια  εκοψαν προστιμο και σε πελάτες...

 

για οσους θελουν να καταγγειλουν την παραβαση του νομου και φοβουνται  να ενημερωσω οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να δωσουν τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ τους,αλλα απλα να παρουν τηλεφωνο και να δωσουν τη διευθυνση του κατ/τος.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσταφά αγόρι μου ;) ;D :-*, εσύ μπορεί και να με καταλάβεις.

Έγραψα πιo πίσω και με μνημόνευσες, πως παρότι καπνιστής υποστηρίζω την απαγόρευση του τσιγάρου σε ΟΛΟΥΣ τους δημόσιους χώρους.......................και στο καπάκι βγήκε ο Major Tom και με άρχισε στα αν θα πήγαινα σε παιδικούς σταθμούς με το τσιγάρο και στα αστιατόρεια που συχνάζει με το παιδί του και πως στα καζίνο τις μεγάλες πίστες και τα ΜΠΑΡ-το είπε επί λέξη- επειδή συχνάζουν μόνο ενήλικες, δεν πειράζει.

Λίγο μετά βέβαια ο major Tom  το ξαναγύρισε στο LAW& ORDER ;D ;D ;D

 

Εγώ, παρότι καπνιστής, είπα το αυτονόητο, να ισχύει ο νόμος παντού, ή πουθενά.................αυτά τα νομοθετήματα του στυλ νομιμοποίηση αυθαιρέτων, με κάνουν να αισθάνομαι Γιαπωνέζος- Γερμανός- Σουηδός, νοιώθω σα να είμαι υπάνθρωπος, σα κάτι φίλους εδώ μέσα, που αισθάνονται πως ζουν στο Ουαριζιστάν- The man who would be king-αλλά οι ίδιοι αισθάνονται πως αδικούνται που δεν τους ανεχόμαστε στο τόπο μας ως αυτοκράτορες, ενώ είναι δεκανείς του στέμματος ;D ;D ;D

Παρακαλώ σας λοιπόν, ή να με σέβεστε σαν Έλληνα που είμαι-μαστε και να παλέψουμε παρέα να διορθώσουμε τα στραβά, ή διαφορετικά, να πάτε εκεί που πιστεύεται πως οι άνθρωπες είναι πολιτισμένοι.Βέβαια και το ''πολιτισμένος'' σηκώνει κουβέντα, για λαούς που δεν έχουν πεζοδρόμια και δημιούργησαν πόλεις που ζουν σα τις σαρδέλες,πολιτιστικά γούστα είναι ΚΑΙ αυτά.

Όπως επίσης, άποψη είναι και η άλλη που λέει πως υπάρχει δημοκρατία και τους νόμους αποφασίζουν και τους νομοθετούν κάποιοι που υποτίθεται πως ψήφισα κάποτε για να με εκπροσωπήσουν, αλλά ποτέ δεν συζήτησαν μαζί μου για το αν συμφωνώ, ή όχι. Αυτή είναι η αντιπροσωπευτική πλειοψηφία του 47% αποχή στις τελευταίες εκλογές και αυτός είναι ο πολιτισμένος τρόπος διακυβέρνησης των ιθαγενών υπηκόων και ουχί πολιτών, εδώ και αλλαχού, εις τας πολιτισμένας εσπερίας.

 

Βέβαια, η αλήθεια είναι, πως εγώ είμαι Α-λογος ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου