Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Πλάκα-πλάκα μου είχε τύχει όταν ήμουν παιδί να φάω κάφτρα τσιγάρου στην καρωτίδα από ανέμελο χέρι σε ταβέρνα. ;D

 

κι εγώ έχω φάει κάφτρα στο μπουφάν και μου το έκαψε στο σημείο που βρήκε

 

όταν βέβαια κανείς είναι εθισμένος, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ μια πραγματικότητα όπως τον ΒΟΛΕΥΕΙ

 

ότι δήδεν δεν γίνονται ατυχήματα με κάφτρες

 

ότι αν πας και ζητήσεις από καπνιστή να το σβήσει θα το σβήσει  (δεν ξέρω αν πρέπει να το ζητήσεις γονατιστός)

 

ότι το παθητικό κάπνισμα δεν βλάπτει, μάλλον είναι κολλημένος όποιος διαμαρτύρεται

 

...και άλλα ευτράπελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω πετάξει ένα πουλόβερ κι ένα t-shirt επειδή κάποιος "προσεκτικός" κατάφερε να τους κάνει τρύπα με το τσιγάρο του και οι δύο περιπτώσεις σε νυχτερινά μαγαζιά. Αλλά δεν πειράζει, έχω λεφτά να πάρω άλλα αφού δεν τα τρώω στο κάπνισμα.

 

Ρε 'συ NoIzY, μια ερώτηση, είναι τελικά καλό να απαγορευτεί το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους ή όχι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'συ NoIzY, μια ερώτηση, είναι τελικά καλό να απαγορευτεί το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους ή όχι;

 

Όχι, νομίζω το έχω εξηγήσει πιο πάνω. Καλό είναι να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση και φυσικά ο μη καπνιστής να ζητάει σε αυτόν που καπνίζει να απομακρυνθεί ή να σταματήσει, εφόσον τον ενοχλεί.

 

Επίσης, φαντάζομαι εννοείς δημόσιους, κλειστούς χώρους.

 

 

 

Όσο γι αυτά που σας συνέβησαν από τις κάφτρες, συμπάσχω κι έχω να καταθέσω και τις εξής εμπειρίες:

- έχω σκίσει t-shirt από σύρμα (κακής) περίφραξης οικοπέδου.

- έχει πέσει μπογιά σε αγαπημένο t-shirt (εντέλει, ευτυχώς που έπεσε μόνο στο t-shirt) από τον αποπάνω που έβαφε τα κάγκελα του μπαλκονιού.

- έχω λερωθεί κάποιες φορές, τόσο από οδηγό που μπήκε φορτσάτος στη λακούβα με τα λασπόνερα, όσο και από περιστέρια που αφοδεύουν όπου κι όποτε βρουν.

 

Φυσικά, δε μπορώ να πω στον άλλο να μην περιφράξει το οικόπεδο ή να μη βάψει τα κάγκελα ή να μην οδηγεί στη βροχή. Μπορώ όμως να του ζητήσω να είναι πιο προσεκτικός (εξαιρούνται τα περιστέρια). Κάποιες φορές θα την πατήσω, όπως και την πάτησα. Στο πρόγραμμα είναι αυτά. Συνεπώς, δέχομαι ως ενόχληση τον καπνό του τσιγάρου, δε δέχομαι όμως να επικαλείται κανείς το καμμένο του t-shirt για να υπερασπιστεί την απαγόρευση. Είναι αστείο.

 

 

@ gdevelek

 

Αν κρίνω από το ύφος που χρησιμοποιείς όταν γράφεις, δε μου κάνει εντύπωση αν κάποιος δεν έσβησε το τσιγάρο του όταν του το ζήτησες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χρησιμοποιείς διάφορες ιδιότητες που έχεις ή δεν έχεις για να αποκτήσεις "προβάδισμα". Αν μπορείς να μιλήσεις με επιχειρήματα, έχει καλώς.

 

Μα με  επιχειρηματα και στοιχεια,ακομα και..εικονες ,μιλαω,ΕΣΥ δε μου λες κατι ΑΠΤΟ και λογικο πλεον της γνωστης ελληνικης αμπελοφιλοσοφιας η οποια ουσιαστικα "μεταφραζεται" παντα στο "αφου δεν με ΒΟΛΕΥΕΙ αυτο που λεει η ΛΟΓΙΚΗ και οι ΝΟΜΟΙ,ειναι λαθος" ;D  

 

Ο πολιτισμός στους Ιάπωνες που τοσο λατρεύεις τον πολιτισμό τους, επήλθε με την απαγόρευση?

 

ΦΥΣΙΚΑ,μια και ΜΟΝΟ ετσι δημιουργειται ο πολιτισμος,δηλαδη μεσα απο το ΝΟΜΟ ο οποιος εχει ΚΑΙ απαγορευσεις...

 

Σκεψου ας πουμε οτι καποτε δεν απαγορευονταν απο το νομο να ροπαλιασεις μια γυναικα και να την παρεις στη σπηλια σου για τα περαιτερω...απο τη στιγμη που ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ....εγινε ενα βημα προς τον πολιτισμο μια και η απαγορευση εγινε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

 

Elementary Watson,elementary...

 

Καλό είναι να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση και φυσικά ο μη καπνιστής να ζητάει σε αυτόν που καπνίζει να απομακρυνθεί ή να σταματήσει, εφόσον τον ενοχλεί.

 

Σε ενα εστιατοριο ας πουμε που εχει ΝΤΟΥΜΑΝΙΑΣΕΙ σε ΤΙ ακριβως θα κανει καλο στο παιδι μου αν ...παρακαλεσω τον καπνιστη....να απομακρυνθει?

 

Μου θυμιζεις τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ εποχες που επιτρεποτανε το καπνισμα στα ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ και υπηρχαν θεσεις...μη καπνιζοντων.....μεχρι να φτασω στη Νεα Υορκη ειχα....κανει καπνιστους (καπνιζα τοτε ) τουλαχιστον 15 ανθρωπους..που δεν καπνιζαν....αλλα καθοτανε σε θεσεις "μη καπνιζοντων" (μια σειρα πισω απο εμενα δηλαδη)...

 

Επειδή το πας εκεί, σου λέω κι εγώ ότι αυτό το πράγμα που λέγεται πόλη και το πώς αναπτύσσεται μια κοινωνία μέσα σε αυτή, το σπουδάζω.

 

Ασε τις καταληψεις,τα ΤΣΙΓΑΡΑ και τον ΚΑΦΕ...και ανοιξε κανα βιβλιο τοτε γιατι δε σε βλεπω να εχεις μαθει και τιποτα.. ;D  

 

Εξω απο τη πλακα....ειτε συμφωνεις,ειτε οχι (οχι δεν ζητησανε τη γνωμη σου  ;D)  το τσιγαρο εχει απαγορευτει στους δημοσιους κλειστους και στους περισσοτερους ανοικτους χωρους στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ χωρες του κοσμου.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_smoking_bans

 

(εντυπωσιακο ειναι στο χαρτη οτι μονο χωρες με ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΑ καθεστωτα,κυριως κομμουνιστικες ή πρωην κομμουνιστικες, δεν εχουν αντικαπνιστικους νομους!!!)

 

Για να εχει απαγορευτει παει να πει οτι η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των ανθρωπων στο πλανητη  θεωρει το ΠΑΘΗΤΙΚΟ καπνισμα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επικινδυνο για τη δημοσια υγεια και ΕΚΕΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...ο ΝΟΜΟΣ εφαρμοζεται ΘΕΣ δε ΘΕΣ (οπως αλλωστε και ΟΛΟΙ οι νομοι σε καθε σοβαρη χωρα)

 

Το οτι ζεις στη μοναδικη  χωρα στον πλανητη που η απαγορευση αυτη δεν εφαρμοζεται ,αλλα και αποτελει θεμα debate ,ισως ειναι ενα πολυ καλο θεμα για τη...διπλωματικη σου αλλα ΩΣ ΕΚΕΙ...οι εξαιρεσεις ΕΥΤΥΧΩΣ το μονο που κανουν ειναι να επιβεβαιωνουν τον ΚΑΝΟΝΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ gdevelek

 

Αν κρίνω από το ύφος που χρησιμοποιείς όταν γράφεις, δε μου κάνει εντύπωση αν κάποιος δεν έσβησε το τσιγάρο του όταν του το ζήτησες.

 

δεν το έχω ζητήσει ποτέ

 

το ότι κάποιος όχι μόνο καρκινιάζεται εν γνώσει του, αλλά και δεν καταλαβαίνει ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ πως δεν έχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ενοχλεί, πόσο μάλλον να καρκινιάζει, μερικούς αγνώστους (για την ακρίβεια ούτε ΕΝΑΝ άγνωστο), μου καθιστά ξεκάθαρο πως δεν έχει νόημα να του το ζητήσω, μόνο καυγάς θα προκύψει, πρόκειται για ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ άτομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα-επαναλαμβανω οτι δεν εχω  καμια αντιρρηση με τον αντικαπνιστικο νομο.

Ψηφιστηκε,τελος.

 

Απο κει και περα αναρωτιεμαι...

Γιατι δεν αφηνουν τον μαγαζατορα να επιλεξει τι θα κανει στο μαγαζι του?

 

''Γιατι ολοι θα πηγαινουν στα καπνιζοντων'' η απαντηση.

 

Γιατι?

Δηλαδη δεν υπαρχει κοσμος να στηριξει ενα ''ακαπνο'' μαγαζι?

37,5% ειναι οι καπνιστες...

Δλδ δεν υπαρχουν οικογενειαρχες που θα προτιμησουν ενα καθαρο εστιατοριο?

Ή καποιοι που θελουν  να απολαυσουν μια μπυρα σ ενα μπαρ μη-καππνιζοντων?

 

''Χαλαει η  παρεα ετσι'' η αλλη απαντηση.

 

Ε ή θα γινουν εκατερωθεν υποχωρησεις ή  να χαλασει ρε φιλε.

Η..''παρεα'' να  βρει τις λυσεις της αλλιως δεν ειναι  παρεα.

 

Εγω  δλδ κοροιδο ημανα που ετρεχα στα High Decibel Area Rave Clubs επειδης γουσταρε η φιλεναδα? :P

 

''Ολοι θα τα κανουν καπνιζοντων για να εχουν πιο πολλη πελατεια'' η επομενη απαντηση.

 

Συγνωμη κυριοι μη-καπνιζοντες,καντε ΜΠΟ'Ι'ΚΟΤΑΖ.Στηριξτε τους υποστηρικτες των ακαπνων  μαγαζιων να αλλαξει το κλιμα.Στην εσχατη..ας περιθωριοποιηθουμε οι καπνιστες απο τον κοντινο μας κυκλο.

Οχι  απο  ενα κρατος που....ενδιαφερεται  :-X για τη δημοσια  υγεια...

Μην ακουμε ανεκδοτα τωρα.

 

Συνοψιζοντας...

Ενοχλει τον διπλα το τσιγαρο?

Δεν  εχω κανενα δικαιωμα να του επιβαλλω να εισπνεει τα ντουμανια μου.

Να παω αλλου.Καντε μου εναν χωρο διασκεδασης ''εξαρτημενων'' λοιπον να πηγαινω και εκει να ξεθυμαινω.

Αυτο  το ''Πουθενα τσιγαρο'' ειναι καπως.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογος που σαν εφηβος προσπαθησα να το αρχισω αλλα το αφησα... (γιατι χωρις μ@λ@κιες, καποιος για να το αρχισει θελει ποοοολυυυύ προσπαθεια και υπομονη, ισως περισσοτερη απο το να το κοψει)...

 

ηταν γιατι ηξερα (οπως ξερουμε ολοι) οτι με καθε τσιγαρο ειναι σαν να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο του σαλονιου με φορα.

 

Αυτο, πώς ξερουμε ολοι και δεν το κανουμε;

 

Επειδη μονο ποναει, ή επειδη ξερουμε οτι θα κανουμε ζημια στο κεφαλι;

 

(Εδω σας θελω...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αφηνουν τον μαγαζατορα να επιλεξει τι θα κανει στο μαγαζι του?

 

Γιατι οπως ειπες και εσυ ψηφιστηκε ΝΟΜΟΣ.

 

Και οπως υπαρχει νομος που απαγορευει τον ΒΙΑΣΜΟ και ετσι κανεις μαγαζατορας δεν μπορει να τον επιτρεψει στο μαγαζι του ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι υπαρχει και νομος που απαγορευει το ΚΑΠΝΙΣΜΑ και   κανεις μαγαζατορας δεν μπορει να το επιτρεψει στο μαγαζι του.

 

ΤΟΣΟ απλα.Το απαιτει ο νομος?

 

Συμμορφωνεσαι ΑΜΕΣΑ  και οποιος διαφωνει τουμπεκι ψιλοκομμενο φιλως. ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What Freerock1974 said. smoke.gif

 

Superfunk, το οτι ψηφιστηκε νομος δεν λεει κατι. Να κανουν τροποποιηση στο νομο, ειναι απλο.

Οι νομοι δεν ειναι παντα αλανθαστοι, ιδιαιτερα στην Ελλαδα που εχουν ψηφιστει νομοι που ειναι να βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο. Ή μαλλον, να βαρας το κεφαλι αυτων που τους ψηφισαν.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε waterfall, το δεχομαι και εγω οτι το κρατος ειναι σαπιο μεχρι εκει που δεν παει, αλλα τι θα σε εκανε εσενα να κοψεις πχ το καπνισμα;

 

Δηλ, οκ, εξαρτηση ειναι, και εξη, αλλα πρεπει να μου το απαγορευσει καποιος αλλος για να κανω αυτο που ειναι Αντικειμενικα καλο για εμενα;

 

Δηλ, για εμενα, μου φαινεται γελοιο να προσεχουμε να μην παθουμε κατι πχ απο τροφιμα αγνωστου ποιοτητας, οταν πχ ειχε βγει το θεμα με το ηλιελαιο, ολοι το κοψανε, οταν βγηκε αλλο θεμα με αλλα πχ τροφιμα, αλλα με το τσιγαρο, ολα ΟΚ

 

Εναν καπνιστη πώς γινεται να μην τον νοιαζει ο εαυτος του;

Να μην τον νοιαζει η οικογενεια του που πχ μπορει αυριο να καθονται πανω απο το μνημα και να κλαινε λογω του τσιγαρου;

 

Edit on:

Ολοι μας δεν τολμαμε να παρουμε χαπι που εχει ληξει πριν 1 μηνα μηπως παθουμε τιποτα, που το παιρνουμε για να μας κανουμε καλο, ενω με το τσιγαρο προσεχουμε μην μας λειψει και κανουμε στερητικο!!!!

 

Edit of

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου