Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως στα νιάτα μου ανέβηκα με ενα xt 250 που είχα 11 η ωρα ενα καλοκαιρι με τον κοσμο στις στασεις και ψιλοαδειο δρομο απο τα φανάρια της Βερανζέρου μέχρι τα φανάρια της Αμερικής , την Ακαδημίας λαμπάδα.

 

Καλα δεν έκανα?

Και παιδεία ειχα , και συμβουλες και προσοχή απο το σπιτι, αλλα αγγούρια.

Ειναι τα γονίδια τα άτιμα.

 

Ενα απο τα χειροτερα που βλεπω στους δρομους ειναι την συνοδηγό να εχει ξαπλωσει και να εχει απλωσει τα ποδια της στο παρμπρίζ. Το εχω δει πολλες φορες. Αυτο και με ενα μικρο τρακαρισμα, λειτουργει ως μοχλός με αποτέλεσμα την σχάση του νωτιαίου μυελού με τις αναλογες συνέπειες.

μια φορα σταματησα με τη μηχανη διπλα σε εναν τυπο με την γκομενα και ευγενικα εν ταχει τους εξηγησα το μηχανισμο και τα κατεβασε η κακομοιρα και με ευχαριστησαν γιατι δεν το σκεφτηκαν.

 

Παντως πρεπει να το κοψουμε το καπνισμα, τερμα. Δεν παει αλλο.

Ισως ηταν και ντετερμινιστικής φυσεως το αρθρο για να με κανει να το κάνω παλι. Να το κοψω για το καλό μου και ας μην αντέξει στο τελος το μυαλό μου

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγνατία (νομίζω) πριν 8-9 χρόνια, Καβάλα-Αλεξανδρούπολη, η γυναίκα μου κοιμάται, τσιγάρα, μπύρες ανάμεσα στα πόδια, motorhead τέρμα (η γυναίκα μου μια κοιμάται μια ξυπνάει, κάνει ένα τσιγάρο και ξανακοιμάται), με 180 χλμ. (δεν υπήρχε άλλο όχημα στον ορίζοντα), καλοκαίρι, ο αέρας να μου παίρνει τα μαλλιά.... είπες τίποτα για απόλαυση? :P 8)

 

Τι μου θύμισες αλιήτη! :'(

Aυτα ειναι...

 

Δε μπα να λενε οι συγκοινωνιολογοι και οι γιατροι...  ;D

Τουτη η γη που  την πατουμε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα ειναι...

 

Δε μπα να λενε οι συγκοινωνιολογοι και οι γιατροι...  ;D

Τουτη η γη που  την πατουμε... ;D

 

Γεια σου ρε freerock, καλλιτέχνη.

Πεστα αγόρι μου... το επιτρέπει επιβάλλει η ώρα και η στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν έχεις μπει σε μισθωμένο από το σόι του γαμπρού πούλμαν, που ανέλαβε να μεταφέρει το συγγενολόι στο χωριό της νύφης για να παρακολουθήσει το μυστήριον, και ο οδηγός να ΠΙΝΕΙ μπύρες χωραφίσιες (τη μια πίσω από την άλλη) και φυσικά να ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ όλοι μέσα ….συγνώμη δεν ξέρς τι θα πει ροκ  εντ ρολλ.. ;D ;D ;D

 

Y.Γ. Το soundtrack ΔΕΝ ήταν Skynyrd ούτε Motorhead. :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πρεπει να το κοψουμε το καπνισμα, τερμα. Δεν παει αλλο.

Η δική μου φιλοδοξία, είναι να το ελαττώσω πολύ, στο σημείο που πραγματικά να απολαμβάνω το κάθε ένα (όπως κάποτε), και όχι να γίνονται όλα μηχανικά, να καπνίζω και να αηδιάζω.

 

Στο κάτω κάτω ο καπνιστής πάντα (μάταια) θα αναζητά την απόλαυση των πρώτων τσιγάρων, τότε που ήταν συνειδητό (και όχι "μηχανικό") το κάπνισμα καθενός από αυτά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επιτρέπει επιβάλλει η ώρα και η στιγμή...

:D

Ε ναι..τωρα που κοιμηθηκαν και οι ηλικιωμενοι..Ας τα πουμε  τα νιατα μεταξυ μας... ;D ;D ;D

 

Αν δεν έχεις μπει σε μισθωμένο από το σόι του γαμπρού πούλμαν, που ανέλαβε να μεταφέρει το συγγενολόι στο χωριό της νύφης για να παρακολουθήσει το μυστήριον, και ο οδηγός να ΠΙΝΕΙ μπύρες χωραφίσιες (τη μια πίσω από την άλλη) και φυσικά να ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ όλοι μέσα ….συγνώμη δεν ξέρς τι θα πει ροκ  εντ ρολλ.. ;D ;D ;D

 

Y.Γ. Το soundtrack ΔΕΝ ήταν Skynyrd ούτε Motorhead. :P ;D

;D ;D ;D ;D ;D

Αυτο φιλως δεν ειναι  ρ'ν'ρ'..

Αυτο ειναι  Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του μεταλ.

 

Η δική μου φιλοδοξία, είναι να το ελαττώσω πολύ, στο σημείο που πραγματικά να απολαμβάνω το κάθε ένα (όπως κάποτε), και όχι να γίνονται όλα μηχανικά, να καπνίζω και να αηδιάζω.

Και μενα η ματαιοδοξια μου  ειναι να μην το κοψω αλλα να μην παθω ποτε τιποτα... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:D

Ε ναι..τωρα που κοιμηθηκαν και οι ηλικιωμενοι..Ας τα πουμε  τα νιατα μεταξυ μας... ;D ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D

Αυτο φιλως δεν ειναι  ρ'ν'ρ'..

Αυτο ειναι  Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του μεταλ.

Και μενα η ματαιοδοξια μου  ειναι να μην το κοψω αλλα να μην παθω ποτε τιποτα... ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε Νοιζυ, αλλα ενα επιχείρημα που να μην αφορα μονο την εαυτάρα του καπνιστή δεν ειπες ;D  

 

Έχω, εσύ δεν τα έβαλες στην παράθεση.. Συνεπώς, ξέρεις ότι έχω και ξέρεις και ποια είναι. :P

 

 

Αλλα ο μη καπνιστης να κανει δρομολογια, να ερθει σε αμηχανια λεγοντας στο νταγλάρι να σβήσει το τσιγάρο κτλ κτλ.

 

Αρχικά, γιατί χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς (π.χ. νταγλάρι)? Αν εγώ έλεγα "οι ξενέρωτοι" θα έπεφταν όλοι να με φάνε..

 

Κατά δεύτερον, η βάση της συζήτησης νομίζω πως είναι ακριβώς το πώς θα αποφύγει τα δρομολόγια και τις αμηχανίες, τόσο ο καπνιστής όσο και ο μη καπνιστής. Απλά ο καπνιστής έχει κι ένα στερητικό σύνδρομο να κουμαντάρει.

 

 

Το μονο δεδομένο στην Ελλάδα είναι ότι κανείς καπνιστής δε στερείται τίποτα. Ολοι καπνιζουν παντου. Ενας με σοβαρο ασθμα δε μπορει να βγει πουθενα. Αυτο είναι κοινωνικός αποκλεισμός...οχι το να μην καπνίσεις...

 

Γι αυτό έκανα λόγο πριν για στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς. Ο καπνιστής που θα τον γράψει στα παλιά του τα παπούτσια είναι προφανώς μ@λ@κας αλλά αμφιβάλλω αν θα συνεχίσει να καπνίζει αν ο άλλος του ζητήσει ευγενικά να σταματήσει να καπνίζει δίπλα του, ειδικά αν του εξηγήσει ότι έχει πρόβλημα υγείας. Θα μου πεις "γιατί να μπεί στη διαδικασία?". Θα σου πω, γιατί το ζήτημα είναι λεπτό και είναι η μόνη λύση ώστε να λήξει το θέμα χωρίς να βγει ριγμένος ένας απ τους δύο.

 

 

Απλά η συζήτηση με καποιον εθισμένο σε κάτι δε μπορει να βασιστεί 100% στη λογική.

 

Είμαι εθισμένος στο τσιγάρο. Όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό είναι η αλήθεια, ωστόσο δε λέει κάτι αυτό. Αν δεν είναι ρατσιστικό το να λες ότι ο καπνιστής δε χρησιμοποιεί επιχειρήματα σε αντίθεση με τον μη καπνιστή, τότε τι είναι? Βάζεις τον εαυτό σου a priori στη θέση του λογικού της συζήτησης, απλά επειδή δεν καπνίζεις κι αυτό είναι προσβλητικό για το συνομιλητή σου. Εντέλει, αν δεν περιμένεις λογική απάντηση, γιατί μου απευθύνεις το λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου