Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Εγνατια,Κοζανη-Γιαννενα με τσιγαρο  

 

 

 

Με πήρες δώρο κάνα ασημένιο δαχτυλίδι μπας και αρραβωνιαστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο καπνιστής δεν είναι μειοψηφία στην Ελλάδα. Ο καπνιστής στην Ελλάδα βγάζει κυβέρνηση. Λευτεριά στον Μπάφο. Όλοι με τον Αλέξη.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρες δώρο κάνα ασημένιο δαχτυλίδι μπας και αρραβωνιαστώ;

Ειπα να σε φερω μια γαρδουμπα αλλα εισαι και Βετζετερανος...

 

Δεν πιστευω να μιλας σοβαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια συζήτηση για κάπνισμα και δικαιώματα λοιπόν.. Βαριέμαι να συντάξω δομημένο κείμενο, είμαι και χαρμάνης ;D , συνεπώς θα καταθέσω σκόρπιες σκέψεις.....

 

- Τώρα, σε μια συναυλία για παράδειγμα, μην έχετε απαίτηση ο άλλος να σβήσει το τσιγάρο. Είμαι σίγουρος ότι αν το άναβε ο κιθαρίστας δε θα είχατε κανένα πρόβλημα. Ούτε με smoke machines κλπ, βεβαίως. Εκεί, θα ανεχτείτε κι εσείς τον καπνό του άλλου -εφόσον δεν έχετε πρόβλημα υγείας- γιατί πράγματι, δε γίνεται αλλιώς. Και σόρρυ αλλά αν πάτε σε μια blues συναυλία που ο μουσικός κάνει κατάθεση ψυχής και μπορεί οι στίχοι του να μιλάνε για χίλια δυο προβλήματα και να έχουν βαρύ συναισθηματικό περιεχόμενο, το θέμα σας είναι αν θα μυρίζει μετά το ρουχαλάκι?

 

- Μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις φίλων που δεν καπνίζουν και πάντα μου λένε τα ίδια επιχειρήματα που λένε οι μη καπνιστές. Ε λοιπόν, όταν σε κάποιο μπαρ δοκίμασαν για πρώτη φορά τσιγάρο (χωρίς απαραίτητα να γίνουν καπνιστές), δε σκέφτηκαν ούτε στιγμή τους γύρω τους. Πού να ήταν και εθισμένοι.

 

- Τέλος, όταν σε ένα μπαρ κάποιος καπνίζει και η εξώπορτα είναι στα δυο βήματα, δεν είναι ότι δε βγαίνει απο γαιδουριά. Το τσιγάρο είναι συνυφασμένο με κοινωνικές περιστάσεις και είναι χρήσιμο στον καπνιστή όταν αυτός συμμετέχει σε κουβέντες, χωρίς αυτό είναι πιθανό να νιώθει αμηχανία. Εντέλει, δε βγήκε να πιει το ποτό του για να κάνει δρομολόγια μέσα-έξω.

 

Ναι βρε Νοιζυ, αλλα ενα επιχείρημα που να μην αφορα μονο την εαυτάρα του καπνιστή δεν ειπες ;D Θελει το τσιγαρακι του, αισθάνεται αμηχανία, δε μπορει να κανει δρομολογια....

 

Αλλα ο μη καπνιστης να κανει δρομολογια, να ερθει σε αμηχανια λεγοντας στο νταγλάρι να σβήσει το τσιγάρο κτλ κτλ.

 

Το μονο δεδομένο στην Ελλάδα είναι ότι κανείς καπνιστής δε στερείται τίποτα. Ολοι καπνιζουν παντου. Ενας με σοβαρο ασθμα δε μπορει να βγει πουθενα. Αυτο είναι κοινωνικός αποκλεισμός...οχι το να μην καπνίσεις...

 

Απλά η συζήτηση με καποιον εθισμένο σε κάτι δε μπορει να βασιστεί 100% στη λογική.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειπα να σε φερω μια γαρδουμπα αλλα εισαι και Βετζετερανος...

 

Δεν πιστευω να μιλας σοβαρα...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια..μιλας για  τον  πιο μορφωμενο-πειθαρχημενο λαο του πλανητη τωρα..

 

Και ομως...ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ σαν φουστηδες... ;D

 

Προσεξε ομως τωρα γιατι σου μιλαω για ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ (ακους Sammy? ;D)

 

Το καπνισμα ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε ολους τους δημοσιους χωρους...απογορευεται ομως εκει που η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ το απαιτει..

 

Απαγορευεται ας πουμε σε ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ και καφε ,αν και υπαρχουν εστιατορια και καφε με smoking section (κλειστο ομως με τζαμι σα θαλαμος αεριων  ;D),απαγορευεται στα τρενα και τα ΜΜΜ οπως και στα νοσοκομεια ,  και....στις μεγαλες πολεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...αλλα μονο αν ΠΕΡΠΑΤΑΣ και ειναι ΠΟΛΥ λογικο να απαγορευεται οταν περπατας γιατι αν δεις ΠΟΣΟΙ ανθρωποι περπατανε στο ΤΟΚΥΟ πλαϊ-πλαϊ  θα καταλαβεις οτι η πιθανοτητα να καπνιζεις και να μη ΚΑΨΕΙΣ καποιον με τη καφτρα σου ειναι σχεδον μηδενικη.. ;D..ετσι αν θες να καπνισεις στο δρομο πρεπει να πας σε ειδικη περιοχη να ξεχαρμανιασεις μαζι με τους υπολοιπους ομοιοπαθεις σου...(μαλιστα εχουν προβλεψει και τους εχουν βαλει και υποστεγα.... ;D)

 

 

Στα μπαρ επιτρεπεται παντως οπως και στα εκατονταδες τζαζ κλαμπ.Επισης επιτρεπεται και στα ξενοδοχεια και αυτο ειναι οντως ΑΗΔΙΑ (δε βρηκα ουτε ενα ξενοδοχειο που να μη μυριζει σαν τασακι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια...

Εγνατια,Κοζανη-Γιαννενα με τσιγαρο  :P ,Lynyrd Skynyrd και Fanta.Απολαυση λεμε!Ακινδυνα κι ωραια!

Fanta σκέτη? ???

Αν δεν έχει vodka το μισό μπουκάλι .....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα μπαρ επιτρεπεται παντως οπως και στα εκατονταδες τζαζ κλαμπ.Επισης επιτρεπεται και στα ξενοδοχεια και αυτο ειναι οντως ΑΗΔΙΑ (δε βρηκα ουτε ενα ξενοδοχειο που να μη μυριζει σαν τασακι)

Eκπλησσομαι,ειλικρινα. :o

Δεν τους ειχα για τοσο θεριακληδες..

 

Fanta σκέτη? ???

Αν δεν έχει vodka το μισό μπουκάλι .....

Ασφαλης οδηγηση  φιλως...

Τι?Επειδη εχουμε καλους δρομους? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλης οδηγηση  φιλως...

Τι?Επειδη εχουμε καλους δρομους? ;D

Εγνατία (νομίζω) πριν 8-9 χρόνια, Καβάλα-Αλεξανδρούπολη, η γυναίκα μου κοιμάται, τσιγάρα, μπύρες ανάμεσα στα πόδια, motorhead τέρμα (η γυναίκα μου μια κοιμάται μια ξυπνάει, κάνει ένα τσιγάρο και ξανακοιμάται), με 180 χλμ. (δεν υπήρχε άλλο όχημα στον ορίζοντα), καλοκαίρι, ο αέρας να μου παίρνει τα μαλλιά.... είπες τίποτα για απόλαυση? :P 8)

 

Τι μου θύμισες αλιήτη! :'(

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καπνιστής δεν είναι μειοψηφία στην Ελλάδα. Ο καπνιστής στην Ελλάδα βγάζει κυβέρνηση. ...

 

... and his chicks for free, κατα τον LK (του οποίου το περιωνυμο ποστ πρεπει να γίνει sticky, btw)

 

@ Sammy

 

Εδώ, στο fun club, μου είπαν να σου ευχηθώ "καλα καπνά"

 

ΚΑΛΑ ΚΑΠΝΑ, λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου