Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι οπως ειπες και εσυ ψηφιστηκε ΝΟΜΟΣ.

 

Και οπως υπαρχει νομος που απαγορευει τον ΒΙΑΣΜΟ και ετσι κανεις μαγαζατορας δεν μπορει να τον επιτρεψει στο μαγαζι του ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι υπαρχει και νομος που απαγορευει το ΚΑΠΝΙΣΜΑ και   κανεις μαγαζατορας δεν μπορει να το επιτρεψει στο μαγαζι του.

 

ΤΟΣΟ απλα.Το απαιτει ο νομος?

 

Συμμορφωνεσαι ΑΜΕΣΑ  και οποιος διαφωνει τουμπεκι ψιλοκομμενο φιλως. ;)  

 

Οι  νομοι αλλαζουν,συμπληρωνονται,μαλακωνουν,σκληραινουν,ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝΤΑΙ.

 

Τα παραπανω δε σημαινουν μη συμμορφωση ή..επανασταση.

Μην τα παιρνεις ολα ως αναρχικη αντιδραση. ;)

 

Εσυ δεν εχεις εκφρασει αντιρρηση ή επιφυλαξη για καποιους αλλους νομους που ενδεχομενως σε πληττουν?

Τι σημαινει  αυτο?Οτι παρανομησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε waterfall, το δεχομαι και εγω οτι το κρατος ειναι σαπιο μεχρι εκει που δεν παει, αλλα τι θα σε εκανε εσενα να κοψεις πχ το καπνισμα;

Προσωπικα ειμαι πρωην καπνιστης, καπνιζα περιπου εκατο (100) τσιγαρα την ημερα, τεσσερα 25ρια πακετα δηλαδη, και το εκοψα μαχαιρι σε μια μερα τον Αυγουστο του 2007. Εκτοτε δεν εχω καπνισει ουτε μια τζουρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα ξεφτιλισει λεμε, ξυπναγα το πρωι, καθομουν στο κρεβατι, αναβα τσιγαρο, 3-4 τζουρες και μετα πηγαινα για κατουρημα. ;D Ενταξει, χαλια μαυρα, αυτο ειναι αρρωστια... :-X

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω...

 

Αυτο δεν θα μπορουσα να με φανταστω να κανω...

 

Να πω την αληθεια, ενας αλλος λογος που δεν "προσπαθησα" να αρχισω το τσιγαρο, ειναι οτι δεν μου αρεσει γενικα να εχω μια ουσια, κατι, ο,τι να ναι που να μου λεει Πώς, Πότε, και Τι πρεπει να κανω...

 

Αυτο παντα νομιζα οτι θα μου εβγαζε τον αδυναμο χαρακτηρα μου...

 

Για αυτο θεωρω πως ολες οι εξαρτησεις ειναι μια μορφη "αναπηριας".

Οπως και οι χρονιες αρρωστιες, πχ και ο Σακχαρωδης Διαβητης:

Οταν σου λεει Πότε πρεπει να κανεις ινσουλινη, Πώς πρεπει να μαθεις να ζεις, Τι πρεπει να τρως, και γενικα να μην μπορεις να ελεγχεις το σωμα σου...

 

 

Βασικα μια κρητικη μαντιναδα που εχω διαβασει λεει:

 

"Η μονη κοντρα που μπορεις να κανεις του Θανατου,

Ειν' οταν θα 'ρθει να σε βρει, να 'σαι του πεταμάτου..."

 

Δηλ, να εχεις φθασει καλα μεχρι τα βαθεια γεραματα και τοτε πια να εισαι πληρης ημερων που οταν ερθει ο Θανατος να μην παρει χαρα απο το μηπως σε παρει νεο...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι συζητάμε το πόσο δύσκολο είναι ένας καπνίζων να βγει από το μαγαζί που βρίσκεται και να κάνει ένα τσιγάρο και να ξαναμπεί μέσα...

Ο καπνιστής δεν μπορεί εύκολα να είναι αντικειμενικός όταν συζητάμε για αυτό το θέμα.

Πόσοι καπνιστές καπνίζουν σε κλειστούς δημόσιους χώρους (μέχρι τώρα) όταν πχ υπάρχουν και παιδιά μέσα;

Απ: Σχεδόν όλοι

Άρα τι συζητάμε;

Κι εγώ όταν κάπνιζα με το μωρό έβγαινα πάντα στο μπαλκόνι αλλά όταν ήμουν σε κοινόχρηστους χώρους δεν πρόσεχα τόσο πολύ, άρα κι εγώ ήμουν στα ίδια.

Πόσες φορές σας έχει τύχει σε συναυλίες ο τραγουδιστής να παρακαλεί ευγενικά το κοινό να ελαττώσει το κάπνισμα γιατί δεν μπορεί να τραγουδήσει; Εμένα πολλές...και η ανταπόκριση από το κοινό ελάχιστη ή ανάποδη ( κάπνιζαν το ίδιο και περισσότερο)

Εδώ μας παρακαλούσε ο Ian Anderson των Jethro Tull να καπνίζουμε λιγότερο σε ανοικτό χώρο γιατί του έρχονταν όλο το ντουμάνι κι εμείς τίποτε...

Ο μη καπνιστής είναι σχεδόν τις περισσότερες φορές αυτός που την πληρώνει με το να αναπνέει τον καπνό των άλλων κυρίως τα παιδιά αλλά και οι έφηβοι που τους ξεχνάμε και αναγκάζονται στα μπαράκια που συχνάζουν να ρουφάνε όλο τον καπνό των άλλων.

Κανένας εξαερισμός δεν μπορεί επίσης να λύσει εντελώς το πρόβλημα του καπνού σε κλειστό χώρο.

Γιατί λοιπόν να μην βγαίνει ο καπνιστής έξω να καπνίσει; Δεν το καταλαβαίνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λοιπόν να μην βγαίνει ο καπνιστής έξω να καπνίσει; Δεν το καταλαβαίνω...

 

Παιχταρα μου μαζι σου 100%.

 

Γιατι να  μην υπαρχουν μαγαζια που δεν χρειαζεται να βγει εξω?

Εγω αυτο δεν καταλαβαινω.

 

Και το λεω χωρις καμια ταση ανυπακοης και μαγκιας απεναντι σε  νομο που ψηφισε η κυβερνηση αυτου του τοπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, το οτι ψηφιστηκε νομος δεν λεει κατι.

 

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι λες.Σοβαρα το λεω, δεν κανω πλακα.

 

Απο τη στιγμη μαλιστα που ο ΙΔΙΟΣ νομος ισχυει στις περισσοτερες χωρες του κοσμου χωρις κανενα προβλημα μαλιστα δεν μπορω να καταλαβω..ακομα περισσοτερα.

 

Ο νομος ειναι απλα νομος και οσο ισχυει απλα ακολουθειται,αυτο ξερω οτι πρεπει να γινεται...τωρα αν αλλαξει φυσικα και να ακολουθηθει ο ΝΕΟΣ νομος που θα βγει,οσο ΙΣΧΥΕΙ ομως ακολουθειται,αν δεν σου αρεσει πας στα ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ και τον προσβαλεις ΧΩΡΙΣ ομως να τον παραβεις.Ετσι κανουν οι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ανθρωποι.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι συζητάμε το πόσο δύσκολο είναι ένας καπνίζων να βγει από το μαγαζί που βρίσκεται και να κάνει ένα τσιγάρο και να ξαναμπεί μέσα...

Ο καπνιστής δεν μπορεί εύκολα να είναι αντικειμενικός όταν συζητάμε για αυτό το θέμα.

Πόσοι καπνιστές καπνίζουν σε κλειστούς δημόσιους χώρους (μέχρι τώρα) όταν πχ υπάρχουν και παιδιά μέσα;

Απ: Σχεδόν όλοι

Άρα τι συζητάμε;

Κι εγώ όταν κάπνιζα με το μωρό έβγαινα πάντα στο μπαλκόνι αλλά όταν ήμουν σε κοινόχρηστους χώρους δεν πρόσεχα τόσο πολύ, άρα κι εγώ ήμουν στα ίδια.

Πόσες φορές σας έχει τύχει σε συναυλίες ο τραγουδιστής να παρακαλεί ευγενικά το κοινό να ελαττώσει το κάπνισμα γιατί δεν μπορεί να τραγουδήσει; Εμένα πολλές...και η ανταπόκριση από το κοινό ελάχιστη ή ανάποδη ( κάπνιζαν το ίδιο και περισσότερο)

Εδώ μας παρακαλούσε ο Ian Anderson των Jethro Tull να καπνίζουμε λιγότερο σε ανοικτό χώρο γιατί του έρχονταν όλο το ντουμάνι κι εμείς τίποτε...

Ο μη καπνιστής είναι σχεδόν τις περισσότερες φορές αυτός που την πληρώνει με το να αναπνέει τον καπνό των άλλων κυρίως τα παιδιά αλλά και οι έφηβοι που τους ξεχνάμε και αναγκάζονται στα μπαράκια που συχνάζουν να ρουφάνε όλο τον καπνό των άλλων.

Κανένας εξαερισμός δεν μπορεί επίσης να λύσει εντελώς το πρόβλημα του καπνού σε κλειστό χώρο.

Γιατί λοιπόν να μην βγαίνει ο καπνιστής έξω να καπνίσει; Δεν το καταλαβαίνω...

 

Γιατί καποιος μπορει να κανει ενα τσιγαρο με το ποτο του και αλλος να κανει ενα πακετο.Δεν μπορεις να πας πχ χειμωνα σε ενα μαγαζι και να εισαι συνεχεια εξω .ΔΕν υπαρχει λογος να βγεις νομιζω ετσι.Πας στο μαγαζι για να πας στο μαγαζι οχι να καθεσαι απεξω σαν τιμωρημενο σχολιαροπαιδο.Αισθανεσαι μειωνεκτικα,Σαν κανα τζανκι πεταμενο στη γωνια.

 Το ξαναλεω δεν θελω να φυσαω τον καπνο μου στη μουρη κανενος.Αλλα εχω δικαιωμα στη διασκεδαση οπως και συ που δεν καπνιζεις.Ας χωρισουμε τα τσανακια μας που λεμε και στο χωριο μου να τελειωνουμε.Τι ζηταμε δηλ.Και το ξαναλεω στην πολη μου δεν επιτρεπεται το καπνισμα και βλεπεις και αυτους που δεν καπνιζουν εξω με τους καπνιστες γιατι μεσα το μαγαζι ειναι αδειο.Αυτο ειναι τρελα .Σου δινουν ενα καθαρο μαγαζι και καθεσαι εξω στο κρυο,γιατι ο κοσμος ειναι εξω ή η παρεα σου.

 Αποφασιστε επιτελους.Μη μας ακολουθειτε συνεχεια,χεχεχε.Διεκδικειστε τους χωρους που ο νομος σας δινει πλεον.Και ας γινει μια τροποποιηση ωστε και οι υπολοιποι εμεις οι καπνιστες να μπορουμε να βγουμε να πιουμε ενα ποτο σαν ανθρωποι στο μπαρ και οχι στο πεζουλακι στην γωνια.Εσενα θα σου αρεσε χειμωνα να τζιτζινιαζεις εξω στο κρυο.Το εχω βιωσει και δεν ειναι οτι καλυτερο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα ξεφτιλισει λεμε, ξυπναγα το πρωι, καθομουν στο κρεβατι, αναβα τσιγαρο, 3-4 τζουρες και μετα πηγαινα για κατουρημα. ;D Ενταξει, χαλια μαυρα, αυτο ειναι αρρωστια... :-X

Τι εννοείς?

Ξυπνάω το βράδυ κάθε δύο ώρες, κάνω ένα τσιγάρο και προσπαθώ να κοιμηθώ πάλι.

Ξυπνάω το πρωί και καπνίζω δύο τρία στο κρεβάτι πριν σηκωθώ να φτιάξω καφέ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου