Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Neck σε Gibson SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να επισκευασεις ένα σπασμένο μπράτσο αλά ένας-δυο ειναι οι σωστοί.

Με ένα ρουτερ σκαβεις δυο αυλάκια,ένα δεξιά και ένα αριστερά εκατερωθεν και παράλληλα του truss rod, απο την πίσω πλευρά του μπρατσου και του headstock.

Έπειτα βάζεις μέσα στα αυλάκια δυο κομμάτια ξύλο με κολλα όπως επίσης και κολλα σε όλο το σπάσιμο.

Σφιγγεις με νταβιδια και το αφήνεις για 24ωρες.

Βγάζεις τα νταβιδια τρίβεις, βαφεις, γυαλίζεις, τέλος.

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι η απάντηση του αγαπητού Hellfire, σημαίνει να κάνεις υπομονή και να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό επί του θέματος.

 

Μια πιθανή δεύτερη αποτυχημένη προσπάθεια κόλλησης, μπορεί να σημαίνει ολοκαίνουριο headstock=$$$$$$$$.

 

Παρ' όλα αυτά έχει υπάρξει, αν δεν κάνω λάθος, στο παρελθόν αντίστοιχο thread με ανάλογη περίπτωση και περιγραφή της επισκευής. Κανε αν θέλεις ένα search.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kατ'αρχην αφου η ζημια δεν εχει επεκταθει και στο μπροστινο μερος του headstock καλο ειναι να μεινει ετσι και να αφαιρεσεις τις χορδες που ασκουν εστω και την παραμικρη ελξη προς τα εμπρος(οπως ειπε και ο George_gr)! Αν σπασει και απο εμπρος σιγουρα θα χρειαστει και περισσοτερο λεπτομερης δουλεια απο τον μαστορα, λογω των inlays ή τι αλλο εχει!  

 

Αν θες την ταπεινη μου γνωμη μαζεψε καποια χρηματα και πηγαινε το σε καποιον εμπειρο τεχνικο (οχι σε εναν φιλο που ξερει και πιανουν τα χερια του κτλ) γιατι δεν ειναι κιθαρα της πλακας! Επισης, αν την πας σημερα δεν θα την παρεις αυριο, οποτε θα εχεις ενα αλφα χρονικο περιθωριο να μαζευτουν τα ευρα!

 

Τα λες πωλοειδη και SG το εχουν αυτο το θεματακι! Δες παρακατω γιατι!

13.jpg.179a39f06a34dbe77a507f3262b07403.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να επισκευασεις ένα σπασμένο μπράτσο αλά ένας-δυο ειναι οι σωστοί.

Με ένα ρουτερ σκαβεις δυο αυλάκια,ένα δεξιά και ένα αριστερά εκατερωθεν και παράλληλα του truss rod, απο την πίσω πλευρά του μπρατσου και του headstock.

Έπειτα βάζεις μέσα στα αυλάκια δυο κομμάτια ξύλο με κολλα όπως επίσης και κολλα σε όλο το σπάσιμο.

Σφιγγεις με νταβιδια και το αφήνεις για 24ωρες.

Βγάζεις τα νταβιδια τρίβεις, βαφεις, γυαλίζεις, τέλος.

 

Θα απαντησω στο ερωτημα σου, και δεν θα σε στειλω στον μαστορα γιατι πιστευω οτι πριν ανοιξεις αυτο το θεμα θα το σκεφτηκες και μονος σου

και δεν θα μαλωσω με τον φιλο που εγραψε το παραπανω… μεγαλος ανθρωπος εισαι και κρινε

 

αφου εχεις βγαλει τις χορδες και εφοσον δεν εχει πειραχτει η επιφανια μεσα στο σπασιμο,

λογικα αν πιεσεις τα ξυλα να κλισουν θα εφαπτονται τελεια χωρις ιδιαιτερη δυναμη…

αν δεν εφαπτονται τελεια… λυπαμαι…

 

χρειαζεσαι μια ισχυρη κολλα για ξυλα που θα διαλεξεις μονος σου, και μικρους σφικτηρες για ξυλα 3-4, ειναι φτηνοι…

 

ο σκοπος ειναι να απλωσεις την κολλα ομοιομορφα μεσα στο σπασιμο χωρις να μπει καποιο στερεο υλικο μεσα… κομματακι ξυλο απο το σπασιμο.. τιποτα

 

και να ακολουθησεις ακριβως τις οδηγιες που λεει η κολλα για ξυλα που θα διαλεξεις

εκτος απο εκει που λεει να τριψεις και να καθαρισεις της επιφανειες…  

 

μην πειραξεις καθολου το εσωτερικο του σπασιματος! μονο φυσημα με το στομα.

 

μετα πρεπει να τοποθετησεις τους σφικτηρες με τετοιο τροπο ωστε να κρατανε το σπασιμο τελεια κλειστο με αρκετη δυναμη ωστε να δεις την επιπλεον κολλα να βγαινει απο τη σχισμη του σπασιματος

 

το πως θα βαλεις τους σφικτηρες πρεπει να το δοκιμασεις πριν βαλεις την κολλα

οι σφικτηρες δεν πρεπει να πατανε απευθειας στο ξυλο της κιθαρας γιατι θα κανουν σημαδια

 

πρεπει να μεσολαβουν αλλα υλικα και απο τις δυο πλευρες , κομματια ξυλο… κατι στερεο.

 

μετα αστο εκει οσο λενε οι οδηγιες της κολλας

 

αν το κανεις σωστα… δεν ξανασπαει απο  το ιδιο σπασιμο…

αν το φτιαξεις μονος ανεβασε φοτο,

 

εχεις μονο μια προσπαθεια, αν μπει κολλα στο σπασιμο και δεν κολλησει καλα.. τελος

 

να θυμασαι οτι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα μανικι :D

 

οχι βιδες!

 

οχι ρουτερ!

 

καλη τυχη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εχεις μονο μια προσπαθεια"

 

Ναι. Πήγαινε βρες ένα μάστορα. ;D Πάρε τηλέφωνα και δυο τιμές από τις αγγελίες του Νόιζ , ρώτα και στα κιθαρομάγαζα και κάνε το.

Απ' ότι είδα η κιθάρα σου είναι βιντατζιά. Αξίζει τον κόπο να κάνεις μια στραβή και να αναγκαστείς να της φορέσεις ένα γυαλιστερό άλο μανίκι; Εγώ αν είχα μια παλιά Gibson φίλε μου, αυτό θα έκανα.

Αλλιώς βάλε δυο καρεκλόβιδες και μη χολοσκάς. Κι έτσι θα παίζει. Το θέμα είναι τι θες να παίζει... Εδώ για ένα υδραυλικό θέμα που δεν κατέχεις και παίρνεις μάστορα, για την κιθάρα δεν θα πάρεις;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντησω στο ερωτημα σου, και δεν θα σε στειλω στον μαστορα γιατι πιστευω οτι πριν ανοιξεις αυτο το θεμα θα το σκεφτηκες και μονος σου

και δεν θα μαλωσω με τον φιλο που εγραψε το παραπανω… μεγαλος ανθρωπος εισαι και κρινε

 

 

 

Δεν υπάρχει λόγος να μαλωσουμε εγώ έγραψα:

 

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να επισκευασεις ένα σπασμένο μπράτσο αλά ένας-δυο ειναι οι σωστοί.

 

Και αυτός με την κολλα ειναι ένας απο τους ¨αρκετούς τρόπους.¨

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ήμουν πιό ήσυχος με την λύση που πρότεινε ο HellFire γιατί δεν πρόκειται απλά για δύο κομμάτια ξύλου που κολλάνε,αλλά τα ξύλα δέχονται πίεση από το τράβηγμα των χορδών και ας υπάρχει το trus rod που τα ισορροπεί λίγο τα πράματα.

 

Είναι ένα πανομοιότυπο πράμα όπως αυτό που συμβαίνει και στις μεταλλικές κατασκευές.

 

Κολλάνε τα δύο κομμάτια μαζί και δεξιά και αριστερά μπαίνουν άλλα δύο σαν μπάλωμα για να ενισχυθεί το κολλημένο σημείο.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα τα σκεφτώ όλα και θα δω τελικά τι θα αποφασίσω,

μπορέι να την πάω τελικά σε μάστορα να την επισκευάσει.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα τα σκεφτώ όλα και θα δω τελικά τι θα αποφασίσω,

μπορέι να την πάω τελικά σε μάστορα να την επισκευάσει.

 

 

Η καλύτερη λύση θα ήταν αυτή,μπορεί να τσούζει από χρηματικής άποψης αλλά θα αποφύγεις στο μέλλον μεγαλύτερο τσούξιμο.

 

Απλά να ξέρεις ότι ο μάστορας που θα την πας να είναι ΟΚ και όχι κανένας αρπακόλλας.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι κανένας αρπακόλλας.

 

Καπως ετσι αρχισα να μαζευω εργαλεια και να σεταρω-επισκευαζω τα οργανα μου…  εγω την SG μου (αν ειχα) με τετοια ζημια, δεν θα την πηγαινα στο μαστορα της γειτονιας μου γιατι και θα μου την κατεστρεφε νομιζοντας οτι την εφτιαξε.. και δεν θα τον πληρωνα… πολυ κακο για το τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως ετσι αρχισα να μαζευω εργαλεια και να σεταρω-επισκευαζω τα οργανα μου…  εγω την SG μου (αν ειχα) με τετοια ζημια, δεν θα την πηγαινα στο μαστορα της γειτονιας μου γιατι και θα μου την κατεστρεφε νομιζοντας οτι την εφτιαξε.. και δεν θα τον πληρωνα… πολυ κακο για το τιποτα

 

Εξαρτάται τον μάστορα,μπορεί ο φίλος να πάρει πληροφορίες μέσα από το forum για κάποιον καλό μάστορα της πόλη του  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου