Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro 13inch performance with logic!


vasilis_et.ma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια ειναι η εμπειρια σας?μπορει ανετα να κρατησει ενα μεσαιου μεγεθους προτζεκτ?

 

αξιζει να παω σε 15inch?

 

 

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Θα ηθελες να μας πεις περισσοτερες πληροφοριες;

 

Πχ, μιλας για καινουργιο mb pro? Ποσα καναλια; Για ηλεκτρονικη μουσικη, ηχογραφιση με φυσικα οργανα;

Θα προτιμουσες το καλυτερο μοντελο της 13 σειρας αν δεν σε ενδιαφερει η οθονη ή το φθηνοτερο μοντελο της 15 σειρας;

 

Θα κανεις on the go παραγωγες; Ή μονο σπιτι;

 

Για βοηθα λιγο

 

Υγ: και το πιο σημαντικο. Ποσα χρηματα εχεις σκοπο να διαθεσεις;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μιλαω για καινουριο macbookpro retina..

 

γυρω στα 10 vst και 10 audio με κομπρεσορες eq κλπ κλπ σε καθε καναλι..Για Ηλεκτρονικη μουσικη μιλαω!

 

Θα κανω παραγωγες και σπιτι αλλα και εξω απλα το 13inch μου φαινεται πιο πρακτικο..θα το προτιμουσα αντι να παω σε 15αρι..

 

Τα χρηματα δεν με νοιαζουν αρκει να κανω τη δουλεια μου!

 

Σε ευχαριστω πολυ Holystone για την υπομονη σου και το ενδιαφερον σου! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια λεξη: Χαλαρα!

 

Να σκεφθεις οτι αυτη τη δουλεια που θες να κανεις, το mb την κανει ακομα και με την onboard καρτα ηχου!!!

Με latency που κατεβαινει μεχρι περιπου 5-6msec!

 

Αλλα αν θες να κανεις ανετα και πιο στρωτα τη δουλεια σου συνδεωντας ηχεια/ μονιτορ κτλ και σε παιρνει το οικονομικο, υπαρχουν πολλες επιλογες αναλογα τα καναλια αν θες φυσικα οργανα

(Πχ της apogee το jam κανει 70 ευρω για ενα καναλι και εχει απο τους καλυτερους κονβερτορες!!! )

 

Τωρα, η διαφορα στην τιμη εχει να κανει με την οθονη

 

Πχ, το πιο γρηγορο 13αρι εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το πιο απλο 15αρι, αλλα εμφανη διαφορα στην τιμη

 

Κοιτα, παει 13 - 15 -17.

 

Το 17 δεν το συζητω καθολου, το 13 βολευει απιστευτα στη μεταφορα στο δρομο, αλλα το 15 ειναι στη μεση

 

Ομως, αν εχεις σκοπο να δυλευεις αρκετα και απο το σπιτι, γιατι δεν του κοτζαρεις μια εξωτ οθονη να εισαι κομπλε;

 

Αλλα βεβαια θα εχεις τεραστια διαφορα στην ποιοτητα εικονας σε σχεση με τη retina

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, να σου θυμισω πως το Macbook το φτιαχνει η Apple, οπως και το Logic.

 

Οποτε αν μιλαμε για τελευταια μοντελα, δεν χρειαζεται καν να προβληματιζεσαι

 

Εγω δουλευω στο Macbook pro 15 intel core 2duo 2,53 με 8GB μνημη αγορασμενο το τελος 2009, και με καλυπτει ανετοτατα!

 

Ακομα, σε live αντι για μικτη/ κονσολα σε μαγαζι για ροκ μπαντα, ολα περαστηκανε απο το το Mb pro και Logic και φυσικα με τα δικα του plugins που ειναι παναλαφρα και πολυ καλα ;) και βγηκε τζαμι!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα!

 

Ψαξε λιγο ακομα! Πηγαινε απο κοντα να τα δεις, παρε τιμες, δες και αλλων συμβουλες, εγω σου λεω την δικη μου :)

 

Δεν ειναι λιγα τα λεφτα, και βγαλε και ενα πλανο του Τι εχεις σκοπο να προσθεσεις στον μουσικο σου εξοπλισμο αυριο! Αν εχεις σκοπο βεβαια, που συνηθως το μικροβιο ειναι κολλητικο.

 

Πχ, βαλε κατω αντικειμενικα τις αναγκες σου, τις ρεαλιστικες σου χρηματικες δυνατοτητες.

 

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα και το ειδα και σε σθγκριση με το 15 μου αρεσε πολυ πιο πολυ..

 

απο σκρουτζ το βρηκα πολυ πιο φθηνο και εχω δυνατοτητα για τιμολογιο οποτε με παει καλα..

 

απο εκει και περα πιστευω στο σεταπ μου κολαει τελεια..

 

το θεμα μου ειναι να μπορω να ανοιγω το προτζεκτ μου χωρις να αναστεναζει.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λεγομενα σου για το πώς θα ειναι το project σου, οχι δεν θα αναστεναζει.

 

Τωρα, μεχρι πού εχεις σκοπο να το φερεις το project αυτο δεν το γνωριζω.

 

Ακομα και να ανεβαινει σε πορους, ανεβασε και εσυ το  buffer size για να χρησιμοποιει λιγοτερο επεξεργαστη (με αναλογη αυξηση σε latency)

 

Απο την δικη μου εμπειρια, εγω δεν ειχα προβλημα

 

Εχεις προηγουμενη εμπειρια με mac?

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω αλλα θελω να αποκτησω!

 

εχω ενα πσ σωστο και θελω να εχω στο πσ cubase και στο λαπτοπ logic ετσι ωστε να εχω ποικιλια και ωραια εμπειρια φυσικα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου