Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά κάρτας ήχου.


T_George

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω την Lexicon Ω studio και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απ'οτι βλεπω εχει πεσει και η τιμη της τσεκαρε την δεν χανεις τιποτα.

 

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/lexicon-omega-studio-el.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω με τον φιλο Νεκταριο,

η διαφορα ειναι στους  convertors...

οτι πληρωνεις παιρνεις.

καλυτερα να μαζεψει λεφτα ο φιλος να παρει μια καλυτερη καρτα.

Οσο για αυτο που λενε μερικοι οτι " για αρχη παρε φθηνη καρτα" διαφωνω.

Τετοιες μ@λακιες καναμε τα 90ς σε κιθαρες-gear κτλ λογο το οτι δεν ξεραμε τι μας γινεται.

Πλεον εχει ξεφυγει η φαση και ο νεος αγοραστης ειναι ενημερωμενος για την αγορα του απο reviews στο internet και απο την χρηση αλλων συναδελφων που γραφουνε σε forum.

Παντα φιλικα Σωτηρης.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε διαφωνώ με τους εμπειρότερους,αλλά:

 

Όταν ολόκληροι Periphery γράφουν με Focusrite Scarlett 2i6,γιατί εγώ να έχω καλύτερη κάρτα;

 

Από τη στιγμή που μια μπάντα με εξαιρετικό ήχο και με πολύ καλή δισκογραφία κάνει τη δουλειά της άριστα με μια κάρτα η οποία είναι ''on a budget'',μου αρκεί κι εμένα.

 

Μπακαλίστικη λογική,ίσως λανθασμένη,αλλά έχει μια βάση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε BillTrantos,με γεια το καινουργιο σου μωρο..(axe fx ζηλευω ;D ;D ;D)

Εχω δει τους periphery να σε πολλα βιντεο με scarlett αλλλα χωρις να ειμαι 100 τοις εκατο σιγουρος νομιζω οτι τους αρκει διοτι παιζουνε με ψηφιακο ενισχυτη axe fx,εαν ειχανε real amps εκει νομιζω οτι η καρτα κανει την διαφορα.

Ανεβασε κανενα βιντεο να γουσταρουμε  ;D ;D ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπερα φιλε BillTrantos,με γεια το καινουργιο σου μωρο..(axe fx ζηλευω ;D ;D ;D)

Εχω δει τους periphery να σε πολλα βιντεο με scarlett αλλλα χωρις να ειμαι 100 τοις εκατο σιγουρος νομιζω οτι τους αρκει διοτι παιζουνε με ψηφιακο ενισχυτη axe fx,εαν ειχανε real amps εκει νομιζω οτι η καρτα κανει την διαφορα.

Ανεβασε κανενα βιντεο να γουσταρουμε  ;D ;D ;D ;D

 

Μόλις πάρω κάρτα ήχου (σε 1.5 μήνα που θα τελειώσω με το διάβασμα) θα ανεβάσω διάφορα clips.Προς το παρόν έχω φτιάξει 5-6 presets,με κλασικούς ενισχυτές.

 

-EVH 5150

-Mesa Boogie Dual Rec (Clean Channel)

-Mesa Boogie Dual Rec (Orange Mode)

-Mesa Boogie Mark IV

-Marshall Plexi (Pushed)

-ENGL Powerball

-Bogner Shiva

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι convertors είναι το τελευταίο πρόβλημα ενός ερασιτεχνικού Low budget home studio, ακόμα και οι convertors της... onboard κάρτας ήχου θα είναι το κορυφαίο ποιοτικά στοιχείο εκεί μέσα  ;D

 

 

Τα να έχει καλούς drivers ομως είναι σημαντικό, γιατί αλλιώς, πολύ απλά, δεν λειτουργεί σωστά τίποτα. Από τη στιγμή όμως που η πλειοψηφία των χρηστών είναι ευχαριστημένοι π.χ. με την κάρτα της ΝΙ, τότε δε χρειάζεται, και δεν υπάρχει, καλύτερη ένδειξη ότι έχει καλούς drivers. Οι καλοί drivers ΔΕΝ είναι θέμα κόστους, υπάρχουν ΠΟΛΥ ακριβότερες κάρτες που οι drivers είναι για πέταμα. Οι καλοί drivers είναι θέμα εταιρικής πολιτικής, αξιοπιστίας δηλαδή της εταιρίας, και αυτό κρίνεται κατά περίπτωση, μην πω δηλαδή πως κρίνεται ευκολότερα σε μια εταιρία που καλύπτει μεγάλο μερίδιο της αγοράς προσφέροντας και προσιτές λύσεις.

 

 

Ετσι και αλλιώς, το να ανέβεις από τα 200 στα 500 δεν σε ανεβάζει και ιδιαίτερα κατηγορία, οι περισσότερες κάρτες εκεί είναι πάλι budget απλά με πολλές εισόδους. Αν βέβαια ανέβεις και άλλο και πας π.χ. για καμιά RME, τότε πράγματι ανεβαίνεις κατηγορία, αλλά θα πρέπει να ανέβεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ κατηγορία, γιατί ο ήχος είναι αλυσίδα, και να πάρεις αντίστοιχα ηχεία κλπ.

 

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου μια καλή επιλογή σε Low cost κάρτα του τύπου ΝΙ, όχι μόνο θα σε καλύψει αλλά πιθανότατα θα είναι και το πιο ποιοτικό ηχητικά μέρος της αλυσίδας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάρω κάρτα ήχου (σε 1.5 μήνα που θα τελειώσω με το διάβασμα) θα ανεβάσω διάφορα clips.Προς το παρόν έχω φτιάξει 5-6 presets,με κλασικούς ενισχυτές.

 

-EVH 5150

-Mesa Boogie Dual Rec (Clean Channel)

-Mesa Boogie Dual Rec (Orange Mode)

-Mesa Boogie Mark IV

-Marshall Plexi (Pushed)

-ENGL Powerball

-Bogner Shiva

αντε γερα!!!!!

και εγω για εκει με κοβω ...σιχαθηκα τοσο χρονια..ενα καρο λεφτα και παλι δεν....

φυσικα ενα head θα το κρατησω ;D ;D ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αντε γερα!!!!!

και εγω για εκει με κοβω ...σιχαθηκα τοσο χρονια..ενα καρο λεφτα και παλι δεν....

φυσικα ενα head θα το κρατησω ;D ;D ;D ;D

 

Τι να σου πω,αντικειμενικά δε μπορώ να μιλήσω,αλλά το Axe Fx ήταν η πιο πετυχημένη μου επένδυση που έχω κάνει,πάντα σε σχέση με τιμή/απόδοση/ευκολία/βάρος.

 

Αν δεν είσαι λαμπολάγνος είναι το ιδανικό μηχάνημα για το μοντέρνο hard rock έως death gamostaureitor metal.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω,αντικειμενικά δε μπορώ να μιλήσω,αλλά το Axe Fx ήταν η πιο πετυχημένη μου επένδυση που έχω κάνει,πάντα σε σχέση με τιμή/απόδοση/ευκολία/βάρος.

 

Αν δεν είσαι λαμπολάγνος είναι το ιδανικό μηχάνημα για τον μοντέρνο hard rock έως death gamostaureitor metal.

Ειμαι και πολυ της λαμπας...αλλα αποτελεσμα δεν βγαινει οπως το θελω.

Ειμαι και εγω του gamostaureitor metal.....5150 rules...χαχαχχαχααχαχ.

Στον μελλον παντος σιγουρα..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο λιγο καιρο πηρα την Focusrite ,κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

θα ελεγα οτι με ταβανι τα 200 ευρω ειναι αν οχι η καλυτερη τοτε μια απο τις καλυτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου