Προς το περιεχόμενο

DIY και οχι μονο αναβαθμισεις σε epiphone les paul standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες μολις τσιμπησα ενα γαματοτατο επιφονακι στανταρ θα θελα να μου πειτε γιατι εχω δει πολλα πραγματα απο αλλαγη μαγνητων καπακι μαγνητων αλλαγη υψους μαγνητων υψους χορδης αλλαγη nut αλλα θα θελα και την δικη σας αποψη!να μαθω και αλλα και πραγματα που μπορω να κανω και μονος χωρις να την καταστρεψω.α και για να σας προλαβω παρτε ως δεδομενο υποθετικα το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη η εχω στην διαθεση μου ολους τους υπεργαματους ενισχυτες του κοσμου.αυτα θενκς για την ωρα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τσιμπησα ενα γαματοτατο επιφονακι

...άρα δεν χρειάζεσαι καμμία αναβάθμιση ;)

 

εχω δει πολλα πραγματα απο αλλαγη μαγνητων καπακι μαγνητων αλλαγη υψους μαγνητων υψους χορδης αλλαγη nut

όλοι αυτοί είχαν...ή νόμιζαν ότι είχαν κάποιο πρόβλημα. Εσύ έχεις?

 

παρτε ως δεδομενο υποθετικα το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη η εχω στην διαθεση μου ολους τους υπεργαματους ενισχυτες του κοσμου

...άρα δεν χρειάζεσαι καμμία αναβάθμιση ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας, τι ΔΕΝ σου αρέσει στην κιθάρα?

Γιατί όπως την περιγράφεις, μια χαρά σου κάθεται...

Αλλαγή στο ύψος των μαγνητών είναι θέμα ισορροπίας μεταξύ θέσεων του διακόπτη και γενικότερα ηχητικής συμπεριφοράς.

Άν σου αρέσει ο ήχος τους και τους κρατήσεις, μπορείς να τους σετάρεις ψηλά (κοντά στις χορδές) ή χαμηλότερα παράλληλα ανεβάζοντας τις βίδες των polepieces.

Όσον αφορά σε λειτουργικά θέματα, αν έχει πλαστικό nut (ως είθισται σε Epi) θα μπορούσες να το αλλάξεις (όχι εσύ, αλλά ένας ΚΑΛΟΣ μάστορας).

Στα ηλεκτρικά θα μπορούσε να γίνει κάποια επέμβαση (ποτενσιόμετρα, πυκνωτές, καλωδιώσεις, βύσμα, διακόπτης=άλλο κλασσικό foul σε Epi).

Και τέλος αν σε "τρώει" μπορείς να αλλάξεις τη γέγυρα ή/και το stop tail.

 

Απλά, μην καταλήξεις στο τέλος να δώσεις περισσότερα σε αναβαθμίσεις απο όσα έδωσες για την κιθάρα...

 

Το ταχύτερο και φθηνότερο upgrade πάντως είναι ενα ΚΑΛΟ setup και ένα κοκκάλινο nut. Για τα άλλα, βλέπεις μετά...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια γενικα σκεφτομαι να αλλαξω μαγνητες και να βαλω burstbuckers και για ενα κοκκαλινο παντου μ ζητανε 35 και ευρω ενω στο ιντερνετ κανει ενα 5ευρω εν τελει θα το κανω αλλα δε θελω να μ παρει 30 ευρω για τοποθετηση!θεςνκσ για τις απαντησεις αναμενω και αλλες ιδεες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες μολις τσιμπησα ενα γαματοτατο επιφονακι στανταρ θα θελα να μου πειτε γιατι εχω δει πολλα πραγματα απο αλλαγη μαγνητων καπακι μαγνητων αλλαγη υψους μαγνητων υψους χορδης αλλαγη nut αλλα θα θελα και την δικη σας αποψη!να μαθω και αλλα και πραγματα που μπορω να κανω και μονος χωρις να την καταστρεψω.α και για να σας προλαβω παρτε ως δεδομενο υποθετικα το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη η εχω στην διαθεση μου ολους τους υπεργαματους ενισχυτες του κοσμου.αυτα θενκς για την ωρα σας!

 

Για τις ρυθμίσεις που σε ενδιαφέρουν υπάρχουν πολλά σουπεργαμάτα βιντεάκια στο youtube, θα γίνεις ξεφτέρι σε ένα βράδυ

 

την αλλαγή nut θα σου την κάνει ο τεχνικός στα πλαίσια του setup

 

Απλά, μην καταλήξεις στο τέλος να δώσεις περισσότερα σε αναβαθμίσεις απο όσα έδωσες για την κιθάρα...

 

Το ταχύτερο και φθηνότερο upgrade πάντως είναι ενα ΚΑΛΟ setup και ένα κοκκάλινο nut. Για τα άλλα, βλέπεις μετά...

 

+1+1 = +2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, μην καταλήξεις στο τέλος να δώσεις περισσότερα σε αναβαθμίσεις απο όσα έδωσες για την κιθάρα...

 

Αυτό ακριβώς.

Στην περίπτωση που μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις nut,γέφυρα,ηλεκτρικά και μαγνήτες σίγουρα θα δώσεις περισσότερα λεφτά από την ίδια την κιθάρα.Αν μάλιστα την έχεις αγοράσει μεταχειρισμένη,το πράγμα ξεφεύγει.

 

Όπως σου είπε και ο alderbody,ξεκίνα με ένα καλό σετ-απ και ένα nut.

Θα εκπλαγείς γιατί το "γαματότατο επιφονάκι" μπορεί να γίνει απλά ένα όργανο που θα παίζει σωστά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τίποτα, τα έχω κάνει όλα αυτά που ονειρεύεσαι (κι ακόμα περισσότερα) και ξέρω πολύ καλά...  ;)

Θα την φτάσεις κάπου, αλλά VOS δεν θα γίνει ποτέ!

 

Αν ψήνεσαι για μαγνήτες κλπ, κοίτα πρώτα τα ηλεκτρικά σου (καλωδιώσεις κλπ που προανέφερα) και τη σωστή ρύθμιση των μαγνητών που έχεις, γιατί μπορεί να εκπλαγείς απο τη διαφορά!

Αν πχ οι μαγνήτες σου ακούγονται πολύ dark, ίσως με ένα σετ ποτενσιόμετρα ηψηλότερης πραγματικής τιμής να "ανοίξουν" και να πάθεις πλάκα μαζί τους... Εννοώ οτι αν τα ποτενσιόμετρα που έχει ήδη επάνω είναι της τάξης των +300Κ ως -500Κ θα συμβαίνει αυτό που λεω.

Γενικώς έχει πολύ πράμα να ψάξεις, αλλά πρώτα πρέπει η κιθάρα σου να παίζει όσο το δυνατόν καλύτερα. Και αυτό γίνεται μόνο με ένα ΚΑΛΟ _όπως είπαμε_ setup για να δείς μετά πραγματικά τι ΔΕΝ σου αρέσει στον ήχο της και να πράξεις ανάλογα.

Αλλάζοντάς τα όλα με τη μια στα τυφλά, θα σου δώσει μεν άλλο αποτέλεσμα, αλλά δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις αν θα είναι αυτό που πραγματικά ψάχνεις. Και αυτό θα φανεί όταν θα έχεις ήδη χώσει πολλά και ίσως να είναι πολύ αργά τότε...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε ως δεδομενο υποθετικα το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη η εχω στην διαθεση μου ολους τους υπεργαματους ενισχυτες του κοσμου.αυτα θενκς για την ωρα σας!

 

Εδω ειναι το θεμα...δεν μπορεις το παρεις υποθετικα το συγκεκριμενο.Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη η τουλαχιστον προσβαση σε κατι τετοιο, δεν εχει νοημα να συζητας για μοντες στην κιθαρα και να ριχνεις λεφτα επανω της.Οπως ειπωθηκε ενα σωστο nut και setup απο τεχνικο ειναι ακριβως οτι...διεταξε ο γιατρος...τα υπολοιπα ειναι στην κυριολεξια σαν να ριχνεις λεφτα σε μαυρη τρυπα,  αν δεν εχεις ηδη καλο εξοπλισμο.Ακομα και την les paul των ονειρων σου να εχεις, αν εχεις μαπα εξοπλισμο θα ακουστει μαπα.Το αντιθετο δεν ισχυει ομως γιαυτο και ριξε οτι λεφτα εχεις προς ενισχυτη μερια ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου