Προς το περιεχόμενο

Κάτι που θυμήθηκα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gangster παραγγέλθησαν φωτος και θα τις έχεις asap. :D

 

To νόημα του thread αυτού είναι το εξής (τι θέλει να πει ο ποιητής δηλαδή):

 

Αν έρθει κάποιος όπως ο Superfunk (παράδειγμα μέλους που χαίρει της εκτίμησης των περισσοτέρων) και πει: 'μάγκες, βρήκα κάτι κινέζικες κιθάρες φοβερές, ένα σετάρισμα θέλουν και κανα μαγνήτη και παίζουν στα ίσα πολύ ακριβές αμερικάνικες!', πάρα πολλοί μπορεί να το αντιμετωπίσουν με σκεπτικισμό, αλλά τουλάχιστον θα τους μπει η ιδέα να το ψάξουν λίγο.

 

Η πλάκα είναι ότι ο SF το έχει κάνει αυτό! (βλ. Johnson)

 

Αν έρθει ένας νέος και γράψει κάτι ανάλογο, θα αντιμετωπιστεί με χλευασμό και περιφρόνηση από τους 'επαϊοντες'... γιατί;

 

Διαφωνίες και κόντρες (με επιχειρήματα) έχουμε καθημερινά. Μερικά πράγματα όμως είναι ήδη γνωστά και παραέξω, αρκεί να μην κολλάμε σ'αυτά που λέει ο Χ γκουρού ή ο Ψ μεγάλος παικταράς (που μπορεί να τα παίρνει χοντρά από τον Ζ κατασκευαστή).

 

Θέλετε τώρα να δώσω και ένα link για έναν Class D (ψηφιακό) hifi ενισχυτή, που κοστίζει 60 ευρώ και ταπεινώνει 'ονόματα' 100πλάσιας αξίας?? 8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έρθει κάποιος όπως ο Superfunk (παράδειγμα μέλους που χαίρει της εκτίμησης των περισσοτέρων) και πει: 'μάγκες' date=' βρήκα κάτι κινέζικες κιθάρες φοβερές, ένα σετάρισμα θέλουν και κανα μαγνήτη και παίζουν στα ίσα πολύ ακριβές αμερικάνικες!', πάρα πολλοί μπορεί να το αντιμετωπίσουν με σκεπτικισμό, αλλά τουλάχιστον θα τους μπει η ιδέα να το ψάξουν λίγο.

 

Η πλάκα είναι ότι ο SF το έχει κάνει αυτό! (βλ. Johnson)

 

Αν έρθει ένας νέος και γράψει κάτι ανάλογο, θα αντιμετωπιστεί με χλευασμό και περιφρόνηση από τους 'επαϊοντες'... γιατί;

 

[/quote']

 

Λογικο βρε δεν ειναι ? εδω μερα με την μερα με τα ποστς μας χτιζουμε το προφιλ μας. αμα γραψω εγω σε ενα ποστ συμβουλες για σεταρσιμα κιθαρας θα με παρετε αμεσως στα σοβαρα? αμα πει ο σουπερφανκ ακομη και λαθος συμβουλη να δωσει θα το πιστεψουμε , διοτι μετα απο ολα αυτα που εχουμε ακουσει να λεει εχουμε την αισθηση οτι ξερει πολλα .

Οπως εχω ξαναπει εδω στο φορουμ ειμαστε οπως στον αληθινο κοσμο. Ποσες φορες βρεθηκατε σε ενα νεο περιβαλον )σχολειο δουλεια φροντιστηριο η νεα παρεα της καινουργιας σας γκομενας κλπ ) και δεν σας επαιρνε κανεις στα σοβαρα ωσπου μετα απο λιγο καιρο ολα καταφερατε να τα αντιστρεψετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο βρε δεν ειναι ? εδω μερα με την μερα με τα ποστς μας χτιζουμε το προφιλ μας.

 

Οπότε Abraxas, ελπίζω ότι επιτέλους κατάλαβες ποιο ήταν τότε το πρόβλημα. Ο Σπύρος εμφανίστηκε ως νεούδι (του φόρουμ) με την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να τον πάρουν στα σοβαρά, παραγνωρίζοντας ότι άλλοι εδώ μέσα (και εσύ βεβαίως) έχουμε "φτύσει αίμα" για να κερδίσουμε την εκτίμηση των άλλων - και μάλιστα όχι ΟΛΩΝ των άλλων.

 

Ο Σπύρος παραγνώρισε την βασική αρχή που λέει ότι πρώτα μπαίνουμε, έπειτα λέμε καλημέρα, έπειτα (σιγά-σιγά) πείθουμε τους άλλους για τη σοβαρότητά μας και τέλος εκφράζουμε και τις όποιες αιρετικές απόψεις μας. Εσύ που έχεις επιλέξει να μπεις και δεύτερη φορά στο φόρουμ είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις την όλη διαδικασία καθότι (και τις δύο φορές) την ξεπέρασες ασκώντας υπομονή και επιμονή.

 

Αντίθετα, ο Σπύρος δεν ήταν διατεθειμένος να δείξει ούτε το πρώτο, ούτε το δεύτερο - ενημερώνω όσους διαβάζουν αυτό το ποστ ότι το account του συγκεκριμένου προσώπου ήταν και είναι ενεργό: ουδείς δεν τον έδιωξε ή του στέρησε το δικαίωμα αντιλόγου. Είναι επιλογή ΤΟΥ να περιφρονεί αυτούς με τους οποίους διαφωνεί και να μην θέλει να αφιερώσει χρόνο να τους πείσει.

 

Π.χ., εσύ έγραψες εχθές για το ενισχυτάκι, πληροφορία που δεν περιβάλλεται από τον μύθο (εντός ή εκτός εισαγωγικών) του PS1, αλλά επειδή χαίρεις εκτίμησης δεν βγήκε κανείς να σου πει "τι λακαμίες λες ρε Abraxas" παρότι αυτή η πληροφορία είναι σαφώς "αιρετικότερη" από την πληροφορία για το PS1 (την οποία άλλωστε είχαμε ακούσει αρκετές φορές πριν την εμφάνιση του Σπύρου και μετά την εμφάνιση του Σπύρου). Αλλά προστατευμένη (η πληροφορία) υπό τη σκέπη του Abraxas έγινε αποδεκτή από το φόρουμ και αντικείμενο έρευνας. Αν την ίδια ακριβώς πληροφορία έμπαινε να την πει κάποιος που δεν έχει την ίδια αίγλη, θα τον είχαμε (δικαίως) κράξει.

 

Ένα τελευταίο σχόλιο: μην βάζεις λέξεις όπως γνώστες σε εισαγωγικά, διότι γνώστης δεν είναι αυτός που έχει άποψη για το PS1 (το οποίο άλλωστε δεν μπορείς να το βρεις για να το αγοράσεις καινούργιο, οπότε η πληροφορία είναι επί της ουσίας άχρηστη), αλλά αυτός που έχει φύσει και θέσει γνώμη για τα πράγματα που τον αφορούν. Είμαι βέβαιος ότι έχεις προσέξει ότι τουλάχιστον μία φορά το μήνα, έχουμε την τεχνολογική κρούση κάποιου εξωφερούς τεχνολογικού επαϊόντα που εμφανίζεται για να εισάγει καινά δαιμόνια, εις βάρος της αντικειμενικότητας του φόρουμ και (συνήθως) εις όφελος της τσέπης του. Ο Σπύρος και ο κάθε Σπύρος πρέπει να πείσουν ότι δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία, και το ίδιο ισχύει για τον καθένα μας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωλείται το hi end , state of the art, playstation 1, μηχανημα απαραιτητο για υποστριξη ενος ηχοσυστηματος που σεβεται τον εαυτό του,

 

Ζειστε την εμπειρια του κρυσταλλινου ηχου που μόνο το playstation 1 μπορει να αποδώσει στο μονοδικο ψηφιακό του σημα.

 

retail 1750 ευρώ, υπογεγραμμένο στο πάνω μερος από τον cos_dr, δώρο ένα kadett του 85 σε άριστη κατάσταση.

 

οι πεντε πρώτοι που θα τηλεφωνήσουν εχουν δωρεαν είσοδο στους nice price!!

 

επισης πολλά παιχνιδια original δώρο, σε περιπτωση που δεν σας ικανοποιήσει ο ήχος του, και αποφασίσετε επειδή είστε ασχετοι, οτι δεν αξίζει να βασίσετε το ηχοσύστημα σας σε αυτ.ο, τουλάχιστον να παίξετε κανα παιχνιδάκι.

 

 

Επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται δεκτή, μόνο σοβαρές προτάσεις, αποκλείονται νέα μέλη του noiz καθώς και moderators.

 

Να ξέρατε πόσο σας αγαπάω όλους :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε Abraxas' date=' ελπίζω ότι επιτέλους κατάλαβες ποιο ήταν τότε το πρόβλημα. Ο Σπύρος εμφανίστηκε ως νεούδι (του φόρουμ) με την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να τον πάρουν στα σοβαρά, παραγνωρίζοντας ότι άλλοι εδώ μέσα (και εσύ βεβαίως) έχουμε "φτύσει αίμα" για να κερδίσουμε την εκτίμηση των άλλων - και μάλιστα όχι ΟΛΩΝ των άλλων.

 

Ο Σπύρος παραγνώρισε την βασική αρχή που λέει ότι πρώτα μπαίνουμε, έπειτα λέμε καλημέρα, έπειτα (σιγά-σιγά) πείθουμε τους άλλους για τη σοβαρότητά μας και τέλος εκφράζουμε και τις όποιες αιρετικές απόψεις μας. Εσύ που έχεις επιλέξει να μπεις και δεύτερη φορά στο φόρουμ είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις την όλη διαδικασία καθότι (και τις δύο φορές) την ξεπέρασες ασκώντας υπομονή και επιμονή.

 

Αντίθετα, ο Σπύρος δεν ήταν διατεθειμένος να δείξει ούτε το πρώτο, ούτε το δεύτερο - ενημερώνω όσους διαβάζουν αυτό το ποστ ότι το account του συγκεκριμένου προσώπου ήταν και είναι ενεργό: ουδείς δεν τον έδιωξε ή του στέρησε το δικαίωμα αντιλόγου. Είναι επιλογή ΤΟΥ να περιφρονεί αυτούς με τους οποίους διαφωνεί και να μην θέλει να αφιερώσει χρόνο να τους πείσει.

 

Π.χ., εσύ έγραψες εχθές για το ενισχυτάκι, πληροφορία που δεν περιβάλλεται από τον μύθο (εντός ή εκτός εισαγωγικών) του PS1, αλλά επειδή χαίρεις εκτίμησης δεν βγήκε κανείς να σου πει "τι λακαμίες λες ρε Abraxas" παρότι αυτή η πληροφορία είναι σαφώς "αιρετικότερη" από την πληροφορία για το PS1 (την οποία άλλωστε είχαμε ακούσει αρκετές φορές πριν την εμφάνιση του Σπύρου και μετά την εμφάνιση του Σπύρου). Αλλά προστατευμένη (η πληροφορία) υπό τη σκέπη του Abraxas έγινε αποδεκτή από το φόρουμ και αντικείμενο έρευνας. Αν την ίδια ακριβώς πληροφορία έμπαινε να την πει κάποιος που δεν έχει την ίδια αίγλη, θα τον είχαμε (δικαίως) κράξει.

 

Ένα τελευταίο σχόλιο: μην βάζεις λέξεις όπως γνώστες σε εισαγωγικά, διότι γνώστης δεν είναι αυτός που έχει άποψη για το PS1 (το οποίο άλλωστε δεν μπορείς να το βρεις για να το αγοράσεις καινούργιο, οπότε η πληροφορία είναι επί της ουσίας άχρηστη), αλλά αυτός που έχει φύσει και θέσει γνώμη για τα πράγματα που τον αφορούν. Είμαι βέβαιος ότι έχεις προσέξει ότι τουλάχιστον μία φορά το μήνα, έχουμε την τεχνολογική κρούση κάποιου εξωφερούς τεχνολογικού επαϊόντα που εμφανίζεται για να εισάγει καινά δαιμόνια, εις βάρος της αντικειμενικότητας του φόρουμ και (συνήθως) εις όφελος της τσέπης του. Ο Σπύρος και ο κάθε Σπύρος πρέπει να πείσουν ότι δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία, και το ίδιο ισχύει για τον καθένα μας.[/quote']

 

Παναγιώτη συμπεραίνω από το post σου ότι μάλλον δεν κατάλαβες πως έγιναν τα πράγματα.

 

Ο Σπύρος δεν μπήκε με καμία απαίτηση πουθενά. Εγώ του πρότεινα το φόρουμ και συμμετείχε, αν θυμάσαι, σε μια συζήτηση όλη κι'όλη. Μπήκε για το χαβαλέ, για την κουβεντούλα και για να κάνει χαλαρά το κέφι του.

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί πρέπει να παίρνουμε τόσο σοβαρά τα του φόρουμ!!

 

Αυτά τα 'φτύσαμε αίμα' κλπ, πολύ στρατόκαυλη νοοτροπία μου κάνουν και να με συγχωρείς Παναγιώτη.

 

Επίσης, όπως είχε μαλιάσει η γλώσσα μου να λέω και τότε, το ύφος και η γλώσσα που χρησιμοποιούσε το συγκεκριμένο άτομο, έπρεπε να κριθούν βάσει του γεγονότος ότι ζει 25 χρόνια στο εξωτερικό. Στη Σουηδία όπου, μπορεί να μην έχουν τη δική μας λιακάδα, αλλά δεν βουλιάζει και η Καλλιρόης με μια βροχούλα, Παναγιώτη, για να σου επιστρέψω μια κακία που είχες πει τότε. (όπως δήλωσα ήδη, δεν ξεχνάω ΠΟΤΕ. Είναι η κατάρα μου αυτή :roll: :wink: ).

 

Όσο για το account δεν έχω ιδέα αν το έχει χρησιμοποιήσει αλλά φαντάζομαι όχι, το γεγονός της αποχώρησής του δεν ήταν καπρίτσιο, αλλά γιατί, ειλικρινά, δεν είδε το λόγο να συνεχίσει να βρίσκεται σε ένα χώρο που δεν του ταιριάζει (και δεν ταιριάζει και αυτός). Και πάλι κρίνεις σαν να αντιμετώπιζες τον κλασσικό ελληνάρα.

 

Αυτό που θέλω να πω, και ειλικρινά ανακίνησα το θέμα γιατί 'έπεσα πάνω' στην πληροφορία για το PS1, είναι πως η λογική των 'παλιών' που ακολουθούμε είναι τελείως λάθος κατά την άποψή μου. Και μιας και ανέφερες το δικό μου παράδειγμα, ρώτα όποιον θέλεις να σου πει τι γνώμη είχε για μένα όταν είχα επιστρέψει (με το nick Gideon Stargrave, που 'χάθηκε' λόγω server software), και είχα κάνει μόλις 10 post. Μια χαρά γνώμη είχαν, απ'ότι μου είπαν δηλαδή. Αν κάποιος τώρα έχει αιρετικές απόψεις, ας τον ρωτήσουμε τι εννοεί, ας το ψάξουμε και αν αποδειχτεί φλούδα τον κράζουμε όλοι μαζί. Όχι εξ'αρχής. Γιατί μπορεί κάτι να έχει να μας πει ο άνθρωπος.

 

Η αναφορά στους 'γνώστες' με εισαγωγικά, σηκώνει μεγάλη ανάλυση αλλά σκέψου το εξής: υπάρχουν 'παλιοί' με εκατοντάδες post που η συμβολή τους στο φόρουμ είναι χαχαχού και αστειάκια και φατσούλες και κοιτάξτε τι τελευταίο πήρα με τα λεφτά του μπαμπά. Κι'όμως ένας νιούφης, το πρώτο που κοιτάει είναι ο αριθμός δημοσιεύσεων... καλώς ή κακώς... Αυτούς βλέπει σαν 'γνώστες'.

 

Κλείνοντας, και για να μας μείνει κάτι από τη συζήτηση... απ'αυτά που έχω διαβάσει, κατασκευές βασισμένες στο PS1 και στο T-AMP (ή κάποιους ενισχυτές από το www.41hz.com , τσεκάρετέ το), με συνολικό κόστος κανα χιλιάρικο (γιατί θα πάρεις 2-3 PS1 να δοκιμάσεις :P ) μπορούν πραγματικά να προσφέρουν στο χομπίστα 'την ίδια' ποιότητα με αυτή που απολαμβάνει αυτός που έδωσε το χιλιάρικο για ένα καλώδιο. Δεν είναι μύθος, είναι πραγματικότητα γνωστή σε κάποιους κύκλους εδώ και χρόνια. Όπως καλά κρυμμένο μυστικό ήταν και οι Diego/Rockinger για μας τους κιθαρίστες, μέχρι σχετικά πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πω ότι η συζήτηση με τον Alfasud ήταν το πιο πολιτισμένο "ξεκατίνιασμα" σε 4um που έχω διαβάσει μέχρι τώρα αλλά παράλληλα το πιο διασκεδαστικό!

 

Τα δικά μου "two cents" στο όλο θέμα είναι ότι η ακουστική είναι υποκειμενική. Η πιστότητα είναι μια παρεξηγημένη έννοια & πραγματικά όσα και να γνωρίζει κάποιος για το θέμα της καταγραφής και αναπαραγωγής ήχου δεν είναι ποτέ αρκετά. Ειδικά όταν εξισώνει κανείς την πιστότητα με την υποκειμενική ποιότητα ήχου τότε κλάφτε μανούλες.

 

Στο θέμα του Playstation & της λογικής των "παλιών". Σίγουρα το μοτίβο παλιό=καλό είναι λάθος, χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακριβώς όπως και το μοτίβο καινούριο=καλό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου