Προς το περιεχόμενο

Κάτι που θυμήθηκα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδικά όταν εξισώνει κανείς την πιστότητα με την υποκειμενική ποιότητα ήχου τότε κλάφτε μανούλες.

 

Αυτό ήταν ένα ακόμα πρόβλημα στη συζήτηση και πρέπει να το έχουμε υπόψη μας όταν συζητάμε εδώ...

 

¶λλες καταβολές ο ένας άλλες ο άλλος...

 

Hardcore ηχολήπτης: 'Αυτές οι καραμούζες που χρησιμοποιείς για ηχεία έχουν μηδενική πιστότητα!!!'

Hardcore μουσικόφιλος: 'Τι λες ρε παληκάρι' date=' ποια πιστότητα, σιγά τα δικά σου τα ξερά, τα παξιμαδοηχεία που δεν έχουν ίχνος μουσικότητας!!!'

[b']Hardcore ηχολήπτης:[/b] 'Καλά... τρία πουλάκια κάθονται, εσύ κακομοίρη μου νομίζεις ότι ακούς αυτό που έγραψε ο καλλιτέχνης τώρα;;;'

Hardcore μουσικόφιλος:'Βρε καθυστερημένε, έχεις πάει να ακούσεις τη φυσική συμπίεση/παραμόρφωση από 40 βιολιά που παίζουν μαζί, σε αίθουσα συναυλιών;;;'

Hardcore ηχολήπτης: 'Της μάνας σου!'

 

... καταλαβαίνετε ελπίζω τι εννοώ...

 

Σωστά τα λοιπά σου σχόλια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αληθεια ειναι παντως πως οταν εφερα τα παναρχαια ALTEC για δοκιμη στο σπιτι μου ο ηχος τους ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ,ταπεινωναν ΧΑΛΑΡΑ τα MISSION μου.

Βεβαια λογω κτηνωδους μεγεθους σταθηκε αδυνατον να τα κρατησω οποτε τα αγορασε (για 700 ευρω) ενας φιλος μου που ειχε αγορασει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ηλεκτροστατικα ηχεια QUAD & τα ALTEC τα ΞΕΣΚΙΣΑΝ στην κυριολεξια ΚΑΙ αυτα....(σε ολα τα ειδη μουσικης) ,οποτε κατι μπορει να ξερει ο φιλος μας ο Σπυρος

 

παντως για αυτο με τα καλωδια των μεγαφωνων ΣΙΓΟΥΡΑ εχει δικιο μια και τουλαχιστον οσον αφορα τη συνδεση ενσιχυτη κιθαρας με καμπινα κιθαρας το καλυτερο καλωδιο παραμενει αυτο του..λαμπατερ (οσοι ισχυριζονται οτι τα "καλα" καλωδια εχουν καλυτερο ηχο ειναι απλα ΚΟΥΦΟΙ η εχουν χαψει το παραμυθι των "κουρδισμενων" καλωδιων.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θυμάμαι να μου λένε για έναν τύπο στην Κόρινθο ο οποίος ήθελε να αντιγράψει ακριβώς το σύστημα εγγραφής/αναπαραγωγής σε κάποιο διάσημο στούντιο και ήθελε να αγοράσει ένα καλώδιο Monster 1m και χρειαζόταν 1.000.000 δρχ! Εκείνον τον καιρό παντρευόταν οπότε οι φίλοι του μάζεψαν τα λεφτά τους και του έκαναν γαμήλιο δώρο το καλώδιο!!!!! Δυστυχως δεν έμαθα ποτέ αν κατάφερε να πραγματοποιήσει το όνειρό του....

 

 

Είμαι σίγουρος πάντως ότι αυτά τα καλώδια ήταν κουρδισμένα :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για αυτο με τα καλωδια των μεγαφωνων ΣΙΓΟΥΡΑ εχει δικιο μια και τουλαχιστον οσον αφορα τη συνδεση ενσιχυτη κιθαρας με καμπινα κιθαρας το καλυτερο καλωδιο παραμενει αυτο του..λαμπατερ (οσοι ισχυριζονται οτι τα "καλα" καλωδια εχουν καλυτερο ηχο ειναι απλα ΚΟΥΦΟΙ η εχουν χαψει το παραμυθι των "κουρδισμενων" καλωδιων.. :lol: )

 

Προχτές σε ένα live, μου έλεγε ο μπασσίστας τα εξής:

 

Φίλος του χαϊφιντελίστ (μη χε...) αγόρασε 500 ευρώ (πεντακόσια ευρώ 8) ) ένα καλώδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ για τον ενισχυτή του. Ενάμιση μέτρο.

 

Το βλέπει ο φίλος και γυρίζει και του λέει: 'βρε ΠΑΝΗΛΙΘΙΕ, μένεις σε ένα σπίτι 40 χρόνων, που όλα τα καλώδια από τον πίνακα προς τις πρίζες είναι ΣΑΠΙΑ, εδώ βρήκες να τα χώσεις;;;'

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για αυτο με τα καλωδια των μεγαφωνων ΣΙΓΟΥΡΑ εχει δικιο μια και τουλαχιστον οσον αφορα τη συνδεση ενσιχυτη κιθαρας με καμπινα κιθαρας το καλυτερο καλωδιο παραμενει αυτο του..λαμπατερ (οσοι ισχυριζονται οτι τα "καλα" καλωδια εχουν καλυτερο ηχο ειναι απλα ΚΟΥΦΟΙ η εχουν χαψει το παραμυθι των "κουρδισμενων" καλωδιων.. :lol: )

 

Προχτές σε ένα live' date=' μου έλεγε ο μπασσίστας τα εξής:

 

Φίλος του χαϊφιντελίστ (μη χε...) αγόρασε 500 ευρώ (πεντακόσια ευρώ 8) ) ένα καλώδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ για τον ενισχυτή του. Ενάμιση μέτρο.

 

Το βλέπει ο φίλος και γυρίζει και του λέει: 'βρε ΠΑΝΗΛΙΘΙΕ, μένεις σε ένα σπίτι 40 χρόνων, που όλα τα καλώδια από τον πίνακα προς τις πρίζες είναι ΣΑΠΙΑ, εδώ βρήκες να τα χώσεις;;;'

 

:lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

:lol: :lol: :lol: ROFLMAO :lol: :lol: :lol:

 

Πωπω μου'φτιαξες τη μέρα Abraxas!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά προστατευμένη (η πληροφορία) υπό τη σκέπη του Abraxas έγινε αποδεκτή από το φόρουμ και αντικείμενο έρευνας. Αν την ίδια ακριβώς πληροφορία έμπαινε να την πει κάποιος που δεν έχει την ίδια αίγλη' date=' θα τον είχαμε (δικαίως) κράξει.

[/quote']

 

 

Αυτό το "δικαίως" παρακαλώ να το κρατήσεις για τον εαυτό σου. Ως μέλος του φόρουμ, αυτή η θέση δεν με εκφράζει καθόλου ("θα τον είχαμε κράξει" -ποιοί??) και ελπίζω πολλούς ακόμη εδώ μέσα.

 

Δεκτό, κάποιος που έχει δώσει "διαπιστευτήρια" σε μια ομάδα ατόμων, είναι λογικό να αντιμετωπίζεται αυθορμήτως πιο "ομαλά" όταν υποστηρίζει κάτι το αιρετικό. Σε έναν καινούριο, όμως, τι? Κράξιμο? Ποιος το είπε αυτό? Εγώ κράχτης δεν είμαι, για τον απλούστατο λόγο ότι κάποτε μπορεί να εκτεθώ.

 

Δεν έχω ΚΑΜΙΑ τεχνική γνώση σε αυτά τα θέματα, όμως σαν απλός παρατηρητής του περιβόητου thread, κατάλαβα ότι το κράξιμο έγινε λόγω μη διασταύρωσης της φαινομενικά αιρετικής πληροφορίας, στηρίχθηκε δε σε μια υποτιθέμενη αλαζονεία του "πληροφοριοδότη", ενώ ήταν πασιφανές ότι προερχόταν από αδυναμία έκφρασης στην ελληνική γλώσσα.

 

μην βάζεις λέξεις όπως γνώστες σε εισαγωγικά' date=' διότι γνώστης δεν είναι αυτός που έχει άποψη για το PS1 ([b']το οποίο άλλωστε δεν μπορείς να το βρεις για να το αγοράσεις καινούργιο, οπότε η πληροφορία είναι επί της ουσίας άχρηστη[/b])

 

Αυτό τώρα είναι επιχείρημα για το ορθό ή όχι της άποψης του Σπύρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λες Apos, τώρα πλάκα μας κάνεις ή σοβαρολογείς;

 

Τα μισά μέλη του φόρουμ έχουν πρόβλημα έκφρασης στον γραπτό λόγο (φυσικό είναι, δεν είναι συγγραφείς οι άνθρωποι), και πάνω από τα μισά έχουν αντιστοίχως ορθογραφικά προβλήματα. Όμως κανένα από αυτά δεν έχει καταφέρει αυτό που ο κ. Σπύρος κατάφερε σε ένα και μόνο thread, δηλαδή να "αδικηθεί" από εμένα. Για την ακρίβεια δε θυμάμαι ούτε ένα περιστατικό μέλους (νέου ή παλιού) που να παρεξηγήθηκε από άλλα μέλη επί της βάσεως της δυσχέρειάς του να εκφραστεί - και ΑΣΦΑΛΩΣ κάτι τέτοιο δε συνέβη ούτε με τον κ. Σπύρο, ο οποίος δεν αντιλήφθηκα να έχει κανένα ειδικό πρόβλημα έκφρασης - απλά διαφωνούσα (εγώ και αρκετοί άλλοι, αν δεν το πρόσεξες Apos).

 

Σε τελευταία ανάλυση, δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος έχει προβλήματα έκφρασης στην ελληνική γλώσσα: το ρίσκο όταν ανοίγει το στόμα του είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ, όχι δικό μου. Δηλαδή αν κάποιος δεν ξέρει να μιλήσει, καλά θα κάνει να το βουλώνει, αλλιώς ας είναι έτοιμος να παρεξηγηθεί ή να αδικηθεί. Και ΑΝ παρεξηγηθεί ή ΑΔΙΚΗΘΕΙ, τότε (δεδομένου του ότι παραδέχεται ότι το φταίξιμο είναι δικό του, αφού δεν μπορεί να εκφραστεί σωστά) ας είναι έτοιμος να αναλάβει την όποια προσπάθεια να ξανα-εξηγήσει τη στάση του και να μας (με) ωθήσει να ανακαλέσω.

 

Μην ψάχνετε για χαζούς εδώ, διότι δεν θα βρείτε. Ο κ. Σπύρος (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) είχε (και έχει) τη δυνατότητα να έρθει να μιλήσει και να πει ότι κρίνει πως πρέπει να πει. Αυτή η "δι' αντιπροσώπων συζήτηση", ήταν που ήταν κωμική από την πρώτη στιγμή, έχει αρχίσει να γίνεται και ύποπτη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ψάχνετε για χαζούς εδώ' date=' διότι δεν θα βρείτε. Ο κ. Σπύρος (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) είχε (και έχει) τη δυνατότητα να έρθει να μιλήσει και να πει ότι κρίνει πως πρέπει να πει. Αυτή η "δι' αντιπροσώπων συζήτηση", ήταν που ήταν κωμική από την πρώτη στιγμή, έχει αρχίσει να γίνεται και ύποπτη.[/quote']

 

Ώπα!

 

Αυτό το τελευταίο Παναγιώτη καλό θα ήταν να το μαζέψεις όσο πιο γρήγορα μπορείς, πριν το πάρω προσωπικά και το κάνουμε Βιετνάμ!

 

Και αν δεν το πρόσεξες, είσαι ο ΜΟΝΟΣ που συνεχίζει να δημιουργεί εντάσεις πάνω στο θέμα, πάνω που πάει να αποφορτιστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι αδιάφορο αν θα γίνετε Βιετνάμ ή οτιδήποτε άλλο. Το θέμα κλειδώνεται και ας αφεθούν οι υπόλοιποι να κρίνουν ποιος ξεκίνησε και ποιος συνεχίζει αυτή την χαζή συζήτηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου