Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση ενίσχυσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Σκέφτομουν να κάνω κάποια αναβάθμιση μέσα στην χρονιά στον τομέα ενίσχυση.

 

Προς το παρόν δουλεύω με ένα τίμιο TC Electronic BG250 112 combo (12'' ηχείο όπως μας αρέσει). Το διάλεξα λόγο βάρους και κόστους. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε μικρά live οπού το μαγαζί δεν διαθέτει τίποτα, παρά μόνο κονσόλα και PA. Αν χρειαστεί για κάποιο μεγαλύτερο live, δεν ξέρω αν θα αντέξει. Να τονίσω πως "χρωματίζω" τον ήχο μου με ενα VT Bass deluxe preamp (δεν ξέρω σε τι υπόληψη τα έχετε) που θεωρώ εξαιρετικό.

 

Δεδομένου πως θέλω να κρατήσω το ηχόχρωμα του VT Bass σκεφτόμουν να αγοράσω:

- ένα VT Bass Rackmount (pre amp) (ελαφρύ) +- 400€

- έναν τελικό ενισχυτή Crown XLS1000 που βγάζει 700W/8Ω και 1100/4Ω (ελαφρύ και αυτό) +- 400€

- μία καμπίνα 1x12 ή 2x10 που να σηκώνει αυτή την ισχύ.

 

Σημείωση:

H Tech21 βγάζει έναν ενισχυτή (τον VT 1969) που είναι πιο βαρύς, πιο ακριβός και λιγότερο ισχυρός απο το tandem VT Bass Rackmount - Crown.

 

Έχει κάποιος εμπειρία με παρόμοιο σετ; Δουλεύει καλά το δίδυμο ή να προτιμήσω κάποιον ενισχυτή καθαρά για μπάσο (όπως τον VT 1969); Καμιά πρόταση για καμπίνα (έχω διαβάσει το MEGA Bass Cab Test του τιτάνα Audiokosta, οπότε μπορείτε να προτείνετε και άλλες καμπίνες);

 

Το συνολικό μάξιμουμ ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 1300€ (με βάση τις υπερ-αισιόδοξες προβλέψεις μου).

 

Ευχαριστώ

 

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη προενισχυτή γιατί να πάρεις κι άλλο? Πάρε μόνο τελικό και καμπίνα.

 

Ο VT1969 είναι τελικός με προενίσχυση μαζί οπότε δεν συγκρίνεται με τον τελικό που σκέφτεσαι να πάρεις.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα "κανονικό" ενισχυτή μπάσου (δλδ με προενίσχυση πάνω) και καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη προενισχυτή γιατί να πάρεις κι άλλο? Πάρε μόνο τελικό και καμπίνα.

 

Έχω δοκιμάσει το VT Bass Deluxe ως προενίσχυση σε διάφορους ενισχυτές (plug κατευθείαν στο fx return) και μου φαίνεται πως ασθμαίνει λίγο... ανεβάζω το volume λοιπόν, και εκεί αρχίζει να βρωμίζει τον ήχο παραπάνω απ'οσο θα ήθελα. Γι'αυτό σκεφτόμουν το Rack.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη προενισχυτή γιατί να πάρεις κι άλλο? Πάρε μόνο τελικό και καμπίνα.

Yeap

 

Προσωπικά θα έπαιρνα "κανονικό" ενισχυτή μπάσου (δλδ με προενίσχυση πάνω) και καμπίνα.

Yeap

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη 1Χ12 που να αντέχει τόσα watt (up to 800W RMS recommeded από τον κατασκευαστή) πέρα από την Barefaced.

Και δε νομίζω ότι σε ενδιαφέρει οικονομικά.  ;)

 

Εκτός και αν (που δε νομίζω) σε ενδιαφέρει (ή εσένα ή καποιον άλλο) να ρωτήσω τον Alex πόσο τη δίνει, πριν την επιστρέψω τη Δευτέρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν (που δε νομίζω) σε ενδιαφέρει (ή εσένα ή καποιον άλλο) να ρωτήσω τον Alex πόσο τη δίνει, πριν την επιστρέψω τη Δευτέρα.

 

Η Barefaced είναι πολύ καλή. Αν και δεν έχω αυτή τη στιγμή τα λεφτά, ρώτα τον (αν δεν είναι κόπος) έτσι για να έχουμε μια ιδέα του "B-Stock" κόστους.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου