Προς το περιεχόμενο

squier προβληματισμοί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρω....πολλά έχουν γραφεί και απαντηθεί...

όμως στα όσα διάβασα σε παλιά νήματα και από το ψάξιμο σχεδόν μιας εβδομάδας δεξιά και αριστερά (fender & thomann) δεν έβγαλα άκρη 100%.

 

Εχει λοιπόν γραφτεί ότι αξίζει η classic vibe από την affinity.

Ακούγεται λογικό με βάση την τιμή και τα σπεκς.

Επειδή όμως το μαράζι ότι περάσανε κάποιες δεκαετίες και η πρώτη μου απομίμηση στρατ που δόθηκε δεν αντικαταστάθηκε ποτέ με κανονική και επειδή η κρίση βαράει κανονικά ήθελα λίγο να ξεκαθαρίσω αν θα πάρω πχ μια squier ή μια entry level fender strat.

Ερωτήματα....

1. Η affinity ρυθμίζει truss rod?

2. Η cv τι παραπάνω προσφέρει εκτός από vintage μαγνήτες ?

3. τα μοντέλα μεταξύ τους (νομίζω standard & vintage) εκτός από τιμή, πού στέκονται?

4. Σε σχέση με μια fender πχ standard ΤΙ ΔΕΝ παίρνω με τις squier

 

Σημ. για κέφι την παίρνω, δεν θα βγάλω το ψωμί μου μ αυτήν, ούτως ή άλλως ποτέ σχεδόν με τις κιθάρες δεν έβγαλα το ψωμί μου, απλά: δεν θέλω αφ ενός να αγοραστεί και να μείνει στο ράφι ή να τρέχω για μοντες ούτε απ την άλλη να δώσω εξ αρχής την διαφορά αν δεν πειστώ ότι ακόμα και για το κέφι πρέπει να την δώσω.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ότι και να πάρεις, αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής.......................

  Έχω μια αφίνιτι τέλε, μια χαρά είναι, μη ψάχνεις περιπέτειες, εφόσον δεν έχεις φράγκα, εκτός αν έχεις ενισχυτή και ΔΕΝ παίζεις μέταλ-χαρντ..................εκεί παίζουν διαφορές, αλλά και πάλι ο ενισχυτής σου τις βγάζε, σε μεγάλο βαθμόι.

 

Παρόμοια και αν παίζεις με πεταλιέρες και προσομοιωτές οποιοδήποτε είδος μουσικής.

 

Εγώ, δεν είμαι γνώστης όσο κάποιοι άλλοι εδώ μέσα, αλλά σου επαναλαμβάνω, πως δεν αξίζει πουθενά κανένα σημερινό,ή χθεσινό βίνδαζ όργανο καλό, αν δεν έχει ένα καλό ενισχυτή, εφόσον σου αρκεί ο ενισχυτής και δεν πας σε πετάλια, ντεμπραγιάζ κλπ κλπ .

 

Ότι άλλο ακούσεις ΚΑΙ από έμπειρους-καθότι εσύ ερασιτέχνης-είναι μούφα.

 

ΥΓ δεν γνωρίζω για μεταλοχαρντ, αλλά χωρίς να θέλω να τους προσβάλω, δεν παίζει κανένα ρόλο, ούτε το όργανο, ούτε ο ενισχυτής, όλα είναι ίσωμα.  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ δεν γνωρίζω για μεταλοχαρντ, αλλά χωρίς να θέλω να τους προσβάλω, δεν παίζει κανένα ρόλο, ούτε το όργανο, ούτε ο ενισχυτής, όλα είναι ίσωμα.  ;D ;D ;D

 

Παίζει, αλλά εσύ μέσα στην παραγκα με τα ξύλινα ντουβάρια και στόρια δεν έχεις καλόν ήχο να νιώσεις λιγάκι μεταλλοσύνη στο γεμάτο με ακίδες δέρμα σου.  ;D ;D

 

η CV είναι φοβερή για τα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει, αλλά εσύ μέσα στην παραγκα με τα ξύλινα ντουβάρια και στόρια δεν έχεις καλόν ήχο να νιώσεις λιγάκι μεταλλοσύνη στο γεμάτο με ακίδες δέρμα σου.  ;D ;D

 

η CV είναι φοβερή για τα λεφτά της.

 

Προφανώς και παίζει, αλλά επειδή η Παράγκα είναι από ξσύλο ;D ;D ;D αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον ήχο του μετάλλου  ;D ;D ;D ;D

 

              Με σεβασμό σε σένα και τα καθαρά κανάλια που λαίμαι ημείς οι ξσυλάδες.................γούστα είναι ταύτα λαίμαι  ;D ;D ;D και δεν διαφωνούμε

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα εγώ θα σου πρότεινα μία fender made in μεχικο. Μάσε λιγάκι παραπάνω χρήμα και θα έχεις και την ''κανονική σου στρατ''.

 

 

              Με σεβασμό σε σένα και τα καθαρά κανάλια που λαίμαι ημείς οι ξσυλάδες.................γούστα είναι ταύτα λαίμαι  ;D ;D ;D και δεν διαφωνούμε

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βου ερασιτεχνης δεν ειμαι. Απλα δεν ειμαι επαγγελματίας. Παιζω κατι στα σαράντα χρονια αυτα τα ματσουκια. Καποτε σχεδον προ.  Τωρα για πάρτη μας και που και που με παλιους φιλους.

Ενισχυτης της πλακος κυρια με ακούω με ακουστικα απο πολυεφε φετες κλπ.

Εχω και βινταζ και σχεδον απαραμορφωτα παιζω....

Στρατ δεν εχω!!!!

 

you don't need to know how I sent this

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτό να ξεφορτωθώ αυτή τη γελοία υπογραφη του ταπατοκ και συνεχίζουμε. ..

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια....

Οπως ειπα πανω η πρωτη μου κιθάρα ηταν στρατ.

Απομιμηση.

Diamond λεγοτανε....

Εγω στρατ ήθελα.

Περασε καποτε μετα μια απο μπροστά μου και εγω την αφησα για το πιο σπανιο (το βινταζ  που λεγαμε?)

Εμεινα λοιπον πιστός κάτι δεκαετίες σε tele deluxe....

Ενταξει. προς τη τζαζ εβλεπα ....

Πως θα γίνει τώρα να βρουμε στρατ να μας φυγει η ...αποτέτοια...?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η affinity ρυθμίζει truss rod?
  Ναι.     
2. Η cv τι παραπάνω προσφέρει εκτός από vintage μαγνήτες ?
  Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ηλεκτρικά, ταστοδουλειά, κλειδιά-γέφυρα, χορδές thru body.     
3. τα μοντέλα μεταξύ τους (νομίζω standard & vintage) εκτός από τιμή, πού στέκονται?
Στέκονται, αλλά όχι σαν τις clasic vibe! Ή διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή, οπότε clasic vibe δαγκωτό! 
4. Σε σχέση με μια fender πχ standard ΤΙ ΔΕΝ παίρνω με τις squier
  Αν εννοείς Μεξικάνα standard Strat, μικρές διαφορές στην ποιότητα μόνο (η vibe έχει και καλύτερους μαγνήτες!). Αν εννοείς Αμερικάνικη, άλλη κιθάρα ::), μόνο το vibe φτάνει....Μόνο που ξέρεις ότι παίζεις με το πρωτότυπο, παίζεις καλύτερα... 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θρου μποντυ?

Για να το τσεκάρω αυτο...

Δεν το πολυ έπιασα. ...

Μιλαω για την standard fender strat πχ που ακολουθεί τις squier στην τιμή στον θωμα...γυρω στα 450....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου