Προς το περιεχόμενο

squier προβληματισμοί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν διάβασα όλο το θρεντ με ενδιαφέρον...

 

η ουσία συνοψίζεται σε 2 γραμμές σε ότι σου έγραψε ο superfunk. Απλά θα σου πω και εγώ την εμπειρία μου. Εγώ λοιπόν, γεννημένος μεταλάς και ορκισμένος gibsonas και εχθρος του οτιδήποτε (πλην μπάσου) fenderoειδές, απο τρελή σπόντα προ 2 ετών αποφάσισα να πάρω μία τέλε. Ετσι ξεκίνησα και εγώ τη σκέψη να πάρω το φτηνό, αλλά για δες το πιο ακριβό έχει και αυτό και εκείνο και το άλλο, και λέω δε γ@μεις, πάρε τη cv να ησυχάσεις. Και ησύχασα....απο τότε για ότι δεν είναι μέταλ, ηχογραφώ με αυτή. Στα λάιβ με προβλημάτιζε λίγο λόγου χαμηλού σήματος σε σχέση με τη λες πωλ και λόγω τού ότι δεν ήξερα πως να διαχειριστώ μονοπήνιους στη σκηνη. Εν τέλη όταν πήρα το distx της blackstar και αποφάσισα να το αφήνω ΜΟΝΙΜΑ ανοιχτό με χαμηλό gain και να παίζω με το volume της κιθάρας, και με λίγο κομπρέσορα, έφτιαξα έναν ήχο που οι φεντεράδες απο κάτω γλύφανε τα δαχτύλια τους...

 

Προ μηνών είπα να κάνω το "έγκλημα" και να πάρω και μια στρατ. Ξεκίνησα με μία μπούλετ των 100 ευρώ (στο φοβερό οινοπνευματί χρώμα) της οποίας η ταστιέρα ήταν μία αποκάλυψη....ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ (για τα λεφτα της και μη!). Ήχος τραγικός. Οι μαγνήτες πάνω είναι για σκουπίδια. Τρέμολο απίστευτο. Με ένα καλό σετ απ και καλό πέρασμα χορδών, δεν ξεκούρδιζε με τίποτα, όσο τρέμολο και να χρησιμοποιούσες! Με ένα σετάκι μαγνήτες απο gfs με ηλεκτρονικά πακέτο (loaded pickuard) κλειδιά και ένα αυτοκόλλητο (καλής ποιόητας) φέντερ, ένα γυαλόχαρτο, λίγο βερνίκι και όρεξη για δουλειά, έγινε μία μαιμού φέντερ που όποιος την έβλεπε δεν το πίστευε και όποιος την έπαιζε την ζήταγε να την αγορασει..... εν τέλην την έδωσα τσαμπαμάν νομίζω 150€ σε μια κοπέλα εδώ όταν πήρα τη cv "για να μου μείνει" αλλά και γιατί πλέον έχω αγαπήσει τα maple ταστα.... το μόνο που της έλλειπε...

 

Και πάμε στο προκείμενο...Αγαπητέ η squier strat clasic vibe 50's είναι το καλύτερο όργανο που κυκλοφορεί στην αγορά σε σχέση με τιμή και απόδοση. Είναι σαφως ανώτερη απο τις μεξικάνικες φέντερ, και ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τη προτιμώ και απο τις αμερικάνικες που έχω πιάσει στα χέρια μου. Γιατί? Για 4 λόγους!

 

Α) Έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μπράτσο με πολυ έυκολο παίξιμο (παίζω εδώ και 2 χρόνια με τενοντίτιδα στον αντίχειρα και ξέρω τι "βολεύει" και τι όχι....η λες πωλ μου πάντως όχι....)

Β) Εχει ΜΑΜΙΣΙΟΥΣ μαγνήτες καλύτερους απο μία στοκ αμερικάνικη του χιλιάρικου

Γ) Είναι πολύ πιο ελαφρια (αναλογα τα ξύλα αλλά συνήθως ισχύει) αρα πιο ξεκούραστη απο μια αμερικάνα (σε 3 ωρες λάιβ πολύ σημαντικό)

Δ) Μου έμειναν στη τσέπη άλλα 650€ και πήρα τον engl που ήθελα. Εκει πάνω βάλε μία αμερικάνα, και τη cv δίπλα και άμα καταλάβεις οτι η αμερικάνα ειναι καλύτερη έλα να με φτύσεις!

 

Και για να μην νομίζετε οτι σαν λέω παπαριές, όποιος θέλει ας με βρει στο fb εμένα ή την μπάντα μου, ή ας μπει στο σάιτ της μπάντας να δει τις τελευταίες φωτος απο το προ 4 ημερών λάιβ μου. Τι κρέμεται συνέχεια απο τον ώμο μου  και τι είναι παρκαρισμένο για ....backup, παρόλη την 4 πλάσια αξία του...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά βρε

μη βαράτε....  8)

 

δεν ψωνίζουμε και κάθε μερα κιθάρες πάντως και ούτε πετάμε 300άρες εύκολα.

Ασε που οι μαγαζάτορες το σκέφτονται να σ αφήσουν να τις πιάσεις.

 

Την έχει ο νακας στον Πειραιά στημένη για δοκιμή αλλά άμα δεις 490 ευρώ μην ψαρώσεις 366 την έχει ...

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διάβασα όλο το θρεντ με ενδιαφέρον...

 

Τι κρέμεται συνέχεια απο τον ώμο μου  και τι είναι παρκαρισμένο για ....backup, παρόλη την 4 πλάσια αξία του...

 

Αυτό είναι σαδομαζοχιστικό βίτσιο που το έχουμε ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως να κάνουμε τα καυσόξυλα να παίζουν σαν Custom Shop....

Και μόλις το επιτύχουμε....ΤΑ ΠΟΥΛΑΜΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό λοιπόν η cv!

 

2. Ελαχιστα με τη μυτη της οδοτογλυφιδας απο το λαδι του αυτοκινητου στα saddles της γεφυρας που ακουμπανε οι χορδες

 

Βρε αρχηγέ, λάδι αυτοκινήτου βρήκες να βάλεις; ;D

 

Πάρε ενα light machine oil, από αυτά που χρησιμοποιούνε για τις ραπτομηχανές και είσαι κομπλέ.  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό λοιπόν η cv!

 

Βρε αρχηγέ, λάδι αυτοκινήτου βρήκες να βάλεις; ;D

 

Πάρε ενα light machine oil, από αυτά που χρησιμοποιούνε για τις ραπτομηχανές και είσαι κομπλέ. 8)

 

!!!! Ελαφρυ λαδι μηχανης ηταν η συμβουλη που πηρα!!

Ενα 10-40 του εβαλα!!

 

Ευχομαι να μην αρχισει να καιει λαδια!!!!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι για πολλούς εδώ μέσα κάποια πράγματα είναι απλά : "μην το παιδεύεις φίλε πάρε το χ ή το ψ"

σκεφτείτε όμως ότι για κάποιους ίσως να είναι και αγορά ζωής.

Σκεφτείτε να παίζεις κιθάρα 40 χρόνια και πάντα να θες αυτήν, να την πλησιάζεις, ποτέ να μην την αγοράζεις, να έχεις μιά άλλη εντελώς διαφορετική και σε πολλά τόσο ίδια και φυσικά να μην περιμένεις να βγείς στη σκηνή μ αυτήν (παρά μόνο περιστασιακά ή αν γκρεμίσει κανας φούρνος)...

Αν είναι αγορά ζωής θα μου πείτε δώσε 2 χι και πάρτην.

Θεωρώ ότι ό,τι ήταν να δώσω σαν μουσικός το έδωσα εκεί μεταξύ 70 και 80 με ένα πολύ αξιόλογο όργανο. Η telecaster deluxe του 73 που πάνω της βελτιώθηκα και έκανα ό,τι έκανα είναι δύσκολο σημείο αναφοράς. Βαρειά ασήκωτη με σώμα ash και maple neck 12άρα ακτίνα φαρδειά τάστα και τρέμολο. Όλα αυτά τα παράξενα και ο αλλιώτικος ήχος (ούτε στρατ ούτε τελε) με τράβηξαν τότε και προσπέρασα την στράτ.

 

Αρα είναι αγορά ζωής γιατί πάντα την ήθελα, αλλά δεν ξέρω πως θα μου κάτσει.

Είναι σαν να θές να κάνεις ένα ταξίδι, να το ετοιμάζεις και όταν το κάνεις να ξενερώνεις.

Πριν 10-12 χρόνια όταν πήρα στην κόρη μου το πιάνο από το Στόλλα είχα χαζέψει αρκετές στρατ και έλεγα, αργότερα θα χτυπήσω μια μέχρι βία βία χιλιάρικο. Μετά το χιλιάρικο έγινε 700άρι και διαβάζοντας εδώ και εκεί (και το νοιζ...) μπήκαν οι ιδέες....βρε μήπως γίνει η δουλειά με 400? με 200 ? με 150 ?....

 

Σίγουρα ζορίζω την παρέα του νοιζ, αλλά τέτοιες σκέψεις νομίζω κάνουμε όλοι μας, ή τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι σε ηλικία (κι ας υποτίθεται έχουμε δυνατότητα) . Κάτι θα βγεί από τη συζήτηση και για άλλους. Κι όταν με το καλό καταλήξω ....ξανασυζητάμε.

 

Μέχρι τώρα πάντως σίγουρα πήρα καλές γνώμες και θα κάνω τη βόλτα στα μαγαζιά....

 

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την αίσθηση του μανικιού της squier deluxe δεν την έχω βρει σε ότι κι αν έχω παίξει (ακόμα και σε κιθάρες πολλαπλάσιας αξίας).

Με αυτο που γράφω μπορεί να γελάσουν πολλοί μεν, αλλά δεν τη συγκρίνω ως αίσθηση ούτε με τις πανάκριβες american και american deluxe που πέρασαν από τα χέρια μου (ιδίως με την τελευταία που το χέρι σου κολλάει στο λούστρο).

Χώρια που το χρώμα της είναι υπέροχα παλιομοδίτικο...

Αγόρασα και πούλησα πολλές, αυτή ποτέ. Ίσως ήμουν τυχερός, ίσως αξίζει και για σένα...

Έχε την στα υπόψη: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_stratocaster_db.htm

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε dimsonic, ποσο σε καταλαβαινω...

 

Σε λιγες γραμμες, περιεγραψες και την δικη μου ιστορια...

 

Απλα, ολα κρινονται εκ των υστερων:

 

1. Παιρνεις ακριβο οργανο, τρελλαινεσαι, και σε λιγο καιρο που ξεθυμαινεις σκεφτεσαι...

 

"Μηπως επρεπε να παρω την πιο φθηνη και να γλυτωσω τα λεφτα;"

 

Απο την αλλη σκεφτεσαι:

 

2. Παιρνεις φθηνη: "Μηπως επρεπε να μην παρω τη φθηνη, να κρατησω τα λεφτα και να τα μαζεψω (που ειναι και ψεμμα αυτο..) και να κανω μια καλη αγορα που δεν θα μετανιωσω;;;"

 

 

Ζυγισε πού γερνεις περισσοτερο....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εάν και gibsonakias ήθελα να πάρω και μια στρατ για να έχω μια les paul και μια στρατ όταν αγόρασα την CV τρελάθηκα με το όργανο μετά το σεταπ η κιθάρα μαμουσε ακομα και η γυναίκα μου που δεν ασχολείται με το άθλημα την ...σχολίασε θετικά. Μετά με χάλαγε το squier λέω αφού παίζει έτσι αυτή θα τα χώσω για Αμερικάνα και το έκανα ...και όταν πήρα την Fender Stratocaster American standard 2007 και άρχισα να παίζω σκέφτηκα οτι μάλλον είμαι πολύ Μ@..Κ@ς γιατί ο ήχος τις vibe ήταν πολύ ανώτερος τις usa strat μου .Βέβαια με κάποιες επεμβάσεις (και χρήμα εννοείτε) ευτυχώς έχω κάνει την vibe μια γλυκιά ανάμνηση αλλά  για κάποιον που δεν θέλει να μπει σε περαιτέρω διαδικασίες και χρήμα vibe δαγκωτό ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου