Προς το περιεχόμενο

squier προβληματισμοί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Η affinity ρυθμίζει truss rod και έχεις πρόσβαση από το headstock.

Για εμένα αξίζει η αγορά της από την στιγμή που την παίρνεις για κέφι.

Με ένα καλό setup παίζει πολύ ωραία και αν ρυθμίσεις σωστά το tremolo, παρά τα διάφορα που έχω διαβάσει, από προσωπική εμπειρία θα χρειαστεί πολύ κόπο για να ξεκουρδίσει.

Το μπράτσο της είναι κάπως λεπτό αλλά πολύ βολικό.

Με αντικατάσταση των ηλεκτρικών, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη σε αυτό το όργανο, θα έχεις genuine strat ήχο και μια κιθάρα που με λίγα χρήματα θα σε καλύψει για πολύ καιρό. Εγώ έβαλα μεταχειρισμένα cts ηλεκτρικά και Fender Hot Noiseless μαγνήτες με 100 ευρώ και η κιθάρα έχει άψογο ήχο.

Για τα χρήματα που θα δώσεις για την affinity το μόνο παράπονο που θα μπορούσες να έχεις είναι το squire logo στο headstock, αν έχεις τέτοιο κόλλημα.

Για την cv δεν έχω προσωπική γνώμη αλλά ακούγονται τα καλύτερα οπότε αν έχεις τα χρήματα είναι καλή περίπτωση.

Όσο για τις μεξικάνικες αν πας εκεί καλύτερα προσπέρασε κατευθείαν την standard και πήγαινε στην classic player αν έχεις την άνεση με τα λεφτά. Αλλά επειδή έχω μια baja tele η οποία είναι ίδιας κατηγορίας κιθάρα με την classic player strat η κύρια διαφορά που θα εντοπίσεις σε σχέση με μια modded affinity είναι η πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής/εξαρτημάτων. Το μπράτσο επίσης είναι διαφορετικό και τα τάστα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βολέψει εσένα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμπειρος κιθαριστας δεν ειμαι αλλα την γνωμη μου θα την πω,αφου εχουν περασει και 2-3 κιθαρες απο τα χερια μου.Για κοιτα αυτες εδω  http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=giegst&bn=Dean+Zelinsky+Private+Label&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=8441&wgfid2=9750&wgfid3=9751&wgfid4=9752&wgfid5=8444&wgfid6=9753&wgfid7=9754&wgfid8=8442&wgfid9=8443&wgfid10=9756&wgfid11=9755.Dean zelinsky ολοι την ξερουν αλλα δεν γραφει κανεις γιαυτες.Επειδη λοιπον εχω παρει μια σου λεω οτι θα ξεχασεις οτι ηξερες για τις strat τουλαχιστον σε αυτα τα λεφτα.Μονο τα χαρακτηριστικα να δεις και να την πιασεις στα χερια σου,μιλαμε για ποιοτητα και ηχο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θρου μποντυ?

Για να το τσεκάρω αυτο...

Δεν το πολυ έπιασα. ...

Μιλαω για την standard fender strat πχ που ακολουθεί τις squier στην τιμή στον θωμα...γυρω στα 450....

ooops  μπερδεύτηκα με τις tele's ::) ::) ::) :-X  Sorry....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες το θέμα ειναι απλο.

βασικα κιθάρα εχουμε.

θελουμε τη στρατ που δεν πήραμε ποτε.

κιθαρα που να γράφει φεντερ εχουμε.

δεν ενοχλεί καθολου να λέει squire. Λιγοτερο απο οσο ενοχλεί πχ να λεει κατι αλλο.

δεν θελω να είναι τοξο και να μην ερχεται η να παιζει σωστα τα μπαρε και να μην μπορεί τα ανοιχτα (στρωμενη εννοειται). Να κραταει το κουρδισμα λογικα. το τρεμολο ψιλό αδιάφορο το εχω λοκαρισμενο.

επισης να μη σβηνουν οι νοτες αν δεν τις σβηνεις εσυ. Ας εχει καποιο λογικο action ας μην ειναι τερμα φλατ.

 

τωρα το θεμα τιμής.

Οσο λιγοτερα καλυτερα.

δεν τιθεται θεμα μαζεματος. Θα εκταμιευτουν δι ικανοποιησιν αναγκων...

αλλα με ρεγουλα.

πχ λεμε 180 η αφινιτυ

αλλα με αλλα 100 παμε σε std squier.

Ναι αλλα με άλλα 100 παμε cv.

Ναι. ...αλλα με άλλα 100κατι παμε μεξικανα.

αλλά. ... καλυτερα αλλα 150  να παμε σε σωστη Αμερικάνα. ...

ε δεν σταματάει ποτέ. ...

μηπως να σκεφτω τοτε ανάποδα την squier bullet?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο κανα χρονο 7-8 κατοσταρικα.

Με τον καιρο και την συνεχη ενημέρωση σχετικά με την ποιότητα των κλωνων το ταβάνι χαμηλωσε.

Νομίζω η τιμη αφετηρίας είναι η cv. Δελεαζει η φτηνεια της αφινιτυ ενω αντιστοιχα ψιλοαπωθει η φτηνη entry level  κανονικη με το σκεπτικο οτι την πλησιάζει απειλητικα η cv.

Η μηπως ομως ειναι τόσο κοντά και αξίζει η μεξικανα ?

Μήπως όμως δεν κάτσει καλά στο χέρι με αυτο που έχεις συνηθίσει χρόνια τωρα (μανίκι ταστα) και τελικα να μείνουμε ακομα και στην αφινιτυ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, επειδη ολοι εχουμε βρεθει λιγο πολυ στη θεση σου, θα σου πω τι επιλογες εχεις, και αποφασιζεις εσυ:

 

1. Το χρημα κινει τα νηματα. Οποτε πιστευω πως εχεις ρεαλιστικο ταβανι για την αγορα σου.

Σιγουρα ο,τι πληρωνεις παιρνεις

(Στην περιπτωση ομως της cv, μαλλον τους κλεβεις!)

 

2. Να το θυμασαι, πως οποια κιθαρα και να παρεις, σιγουρα δεν ειναι η τελευταια σου (ναι καλα θα πεις, δεν παιζει λογω χρηματων), αλλα θα βρεθεις στη θεση εν καιρω που θα αναζητησεις την αγκαλια και αλλης μιας!

 

3. Οποτε, ή παιρνεις την πιο φθηνη που βλεπεις και ξερεις πως ισως πιο μετα να φανουν τα ελαττωματα της και να δεις οτι δεν σε καλυπτει

Ή

Παιρνεις το καλυτερο deal που πραγματικα μπορεις, σκεφτομενος πως θα σε βγαλει χορο, και αν πουληθει να παρεις και το κατι τοις της πισω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα πριν απο κανα μήνα για τους ιδιους λογους με σενα μια squire strat cv λευκη.

 

Συμπαθητικό οργανο για τα λεφτα του.

Καλοι μαγνήτες ακόμα και οταν φορτώνω distortion δινει πολυ ενδιαφέροντες ηχους.

 

Το nut όμως και πιθανόν τα ταστα ειναι για κλάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω είναι το θεμα.

Πχ αλλο συρμα ειναι τα ταστα στις κανονικες?

Και αντε αλλάζεις νατ.

Ταστα?

Και έχω συνηθίσει και τζαμπο...και χαμηλωμενα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου