Προς το περιεχόμενο

Σκούριασμα χορδών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φίλος σου πήγε σε γιατρό επειδή σκούριαζαν οι χορδές στην κιθάρα;

Mε 10 τυρόπιτες στη καθησιά του....σκούριαζε ο ίδιος! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η διατροφή μου είναι πολύ καλή και καθαρή.

 

Αυτο που σκέφτηκα απο τις απαντήσεις σας είναι τα εξής:

 

Δεν σκουπίζω τις χορδές πρίν το καθαριστικό, οποτε ίσως να αντιδρά ο ιδρώτας με αυτό. Γιατι  η σκουριά επεκτείνεται και την επόμενη μέρα στις χορδές χωρίς να πάιζω, παρά το καθαριστικό και το σκούπισμα που ακολουθεί.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει στις 2 rosewood ταστιέρες μου ότι βγάζουν κάτι σαν άλατα τελευταία στο ξύλο. Μήπως επηρεάζει  την απορροφητικότητα του ξύλου η συχνή εφαρμογή lemon oil; ( μια φορά τη βδομάδα.)

 

Στην maple ταστιέρα της squier που έχει λούστρο παρατηρώ, βρώμα γενικά μετά κάθε παίξιμο.(2+ ώρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος σου πήγε σε γιατρό επειδή σκούριαζαν οι χορδές στην κιθάρα;

 

Όχι, για άλλο λόγο πήγε στο γιατρό και παρατηρήθηκε η έντονη εφίδρωση και αναλύθηκε το θέμα.

 

 

Επίσης έχω παρατηρήσει στις 2 rosewood ταστιέρες μου ότι βγάζουν κάτι σαν άλατα τελευταία στο ξύλο. Μήπως επηρεάζει  την απορροφητικότητα του ξύλου η συχνή εφαρμογή lemon oil; ( μια φορά τη βδομάδα.)

 

Κάθε βδομάδα βάζεις lemon oil; Τόσο συχνά που βάζεις απλά ξερνάει το ξύλο λάδι σιγα-σιγά και γίνεται μάκα που στεγνώνει μετά και μένουν τα άλατα απ'τον ιδρώτα...μη βάζεις άλλο lemon oil έχει μπουκώσει το καημένο... οΟικονομάκης είναι καλός στο να καθαρίζει γενικά ταστιέρες από λάδια και λοιπά, πήγαινε μια βόλτα  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως επηρεάζει  την απορροφητικότητα του ξύλου η συχνή εφαρμογή lemon oil; ( μια φορά τη βδομάδα.)

 

ειναι υπερβολικο το να βαζεις τοσο πολυ λαδι στη ταστιερα,4 φορες το χρονο αρκουν

 

καθαρισε την ταστιερα σου ΚΑΛΑ  με ναφθα ,το γνωστο "ζιπελαιο" ,και μια παλια οδοντοβουρτσα και θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρισε την ταστιερα σου ΚΑΛΑ  με ναφθα ,το γνωστο "ζιπελαιο" ,και μια παλια οδοντοβουρτσα και θα εισαι οκ.

 

Αχά, έτσι γίνεται λοιπόν...  8)

 

Προτείνω σε ανοιχτό χώρο, οι αναθυμιάσεις δεν είναι και ό,τι καλύτερο για την υγεία (δεν ξέρω αν επιπλέον αρχίζεις να βλέπεις μπλε ελέφαντες και λεπτούς Μάλμστιν  ;D ).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που καταστρέφει αμέσως χορδές για τον ίδιο λόγο και παρά όλες τις προφυλάξεις που αναφέρεις, φίλε είσαι μιά παρηγοριά...

 

Αν σε βοηθά, εγώ έχω βρει ως γιατροσόφι να κάνω το αρχικό στρετσάρισμα και τις ρυθμίσεις με ένα καθαρό πανάκι πάνω από τα δάχτυλα, ώστε να γλυτώσω αυτή τη φθορά και αμέσως πριν πιάσω την κιθάρα πλύσιμο χεριών με απορρυπαντικό κουζίνας που καθαρίζει σε βάθος λίπη κλπ - μη γελάτε οι υπόλοιποι!

 

Α, μετά από κάθε live οι χορδές πάνε για πέταμα, απλώς αποδέξου το...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ειχα θεμα με ιδρωτα, οχι σε τετοιο βαθμο αλλα ειχα.

Η καλυτερη λυση που βρηκα ηταν το fast fret της ghs, περασμα μετα απο καφε φορα που παιζω και πλυσιμο των χεριων πριν παιξω. Οποτε μου κρατανε οι χορδες καμια βδομαδα βαρια βαρια.

 

 

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elixir Nanoweb; Έχουν αυτό το κάλυμμα που τις προστατεύει. Έχω την αίσθηση από τότε που άρχισα να τις χρησιμοποιώ ότι επιζούν αρκετά περισσότερο Κατά τα άλλα, χρησιμοποιώ και ένα Dunlop καθαριστικό χορδών που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου