Προς το περιεχόμενο

Σκούριασμα χορδών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

Θέλω τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που με ταλαιπωρεί αρκετά τους τελευταίους μήνες.

 

Οι χορδές σε 3-4 μέρες είναι καφέ από τη σκουριά. Μέχρι να τελειώσω το πλήρες σεταπ (βέργα, γέφυρα, Intonation), ειδικά και τώρα που δοκιμάζω συνέχεια χορδές και κρατάει αρκετή ώρα, τελειώνοντας ήδη τα σημεία που έχω παίξει λίγο περισσότερα έχουν ήδη αρχίσει να μαυρίζουν. Μιλάμε για καμία ώρα υπόθεση.

 

Χθες παρατήρησα τα εξής, ότι, το μαύρισμα ξεκινάει από τα σημεία που η χορδή ακουμπάει σε μέταλλο ( τάστα και locking nut και εξαπλώνεται σαν λεκές τριγύρω. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι σε εκείνο το σημείο τα τάστα είναι πλέον αρκετά φαγωμένα.

Η κιθάρα είναι μια IBANEZ s770fm. Σε αυτή συμβαίνει πολύ έντονα. Στην ESP και την Squier συμβαίνει αλλά πιο χαλαρά.

Παίζω περιπου 3-5 ώρες τη μέρα. Τις περισσότερες ώρες τις γράφω με την Ibanez.

 

Πέρα απο τις προφανείς λύσεις που μου έχουν προτείνει και δεν τις έχω δοκιμάσει:

 

να βάλω γάντια.

να κόψω τα χέρια μου ;D

να σταματήσω την κιθάρα >:(

να βάλω μεταλλικά inserts σαν τον Iommi 8) κλπ κλπ κλπ

 

έχω δοκιμάσει διάφορα καθαριστικά και Conditioners

 

( dunlop 65, planet waves string cleaners,)

 

γενικά καθαρίζω κάθε φορά τις χορδές και απο πάνω και απο κάτω, πριν και μετά το παίξιμο και πλένω σχολαστικά τα χέρια μου πριν.

 

Απο χορδές εχω δοκιμάσει τις εξής λύσεις:

 

coated strings ( Elixir,D'addario EXP, DR black skin κλπ κλπ κλπ) Μόνο οi elixir την παλευουν αλλά προς χειμωνα μεριά που δεν ιδρώνω πολύ. Αλλά σε αυτή την κιθάρα ξυρίζουν ηχητικά.

 

Διάφορα πανάκριβα εξωτικά κράματα (cobalt, titanium κλπ κλπ) Ο εις το πηλίκον.

 

Χρωματιστές coated strings (DR) οκ σε αντοχή αλλά ο ήχος και το feeling είναι αηδία. Πάντως και αυτές χάνουν την επίστρωση στα πιο φαγωμένα τάστα.

 

Ανοξείδωτες χορδες (GHS, D' addario, Ernie Ball) αυτές παραδόξως σκουριάζουν πιο εύκολα ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Θα ήθελα τις αποψεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι χορδές σε 3-4 μέρες είναι καφέ από τη σκουριά.

 

Παίζω περιπου 3-5 ώρες τη μέρα.

 

 

Aρα οι χορδες σου θελουν αλλαγμα καθε 15 ωρες παιξιματος περιπου,πολυ λογικο μου φαινεται μια και δεν υπαρχει χορδη που να μη "χαλαει" μετα απο 15 ωρες παιξιματος

 

Απλα σε εσενα,που εχεις τοξικο ιδρωτα,ΦΑΙΝΕΤΑΙ κι ολας.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να μην φταιει η κιθάρα κ οι χορδες.οταν ιδρωνουν τα χερια σου επειδη προσπαθεις ειναι λογικο οι χπρδεσ να μαυριζουν.μου συμβαινει κ μενα οταν προσπαθω να παιξω κατι κ ζοριζομαι.προσπατηισε να παιζεις λιγο πιο μαλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις, σκουπίζεις καθόλου τις χορδές ενδιάμεσα?

Πχ. έχε ένα πανάκι κάπου κοντά και αν ιδρώνεις πολύ κάθε 10-15' απλά ρίξε ένα γρήγορο περασματάκι..

 

Μόνο οi elixir την παλευουν αλλά προς χειμωνα μεριά που δεν ιδρώνω πολύ. Αλλά σε αυτή την κιθάρα ξυρίζουν ηχητικά.

 

Παίξε λίγο με το tone knob της κιθάρας..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω..προσωπικά αυτό με τις 10-15 ώρες δεν το ασπάζομαι..

 

Μπορεί να φταίνει τα χέρια μου που δεν ιδρώνουν πολύ, μπορεί να φταίει το είδος μουσικής, μπορεί να μην ξέρω από ήχο, αλλά οι εντελώς καινούργιες χορδές δεν μου ακούγονται καλά, για μένα στα καλύτερά τους είναι μετά από 1-2 μέρες παιξίματος (5-10 ώρες)  ;D

 

Προσωπικά χορδές θα αλλάξω κάπου μια φορά το 3μηνο-4μηνο (συνήθως elixir) στην κιθάρα των live. Στην 2η "προβάδικη-μελέτης" κιθάρα, χορδές Harley Benton και όοοοοταν αρχίζουν να χάνουν intonation ή να ξεκουρδίζουν πολύ (και δεν βαριέμαι) τις αλλάζω..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο λίγο μόνο 15 ώρες?

 

αν θες την optimum ηχητικη και μηχανικη αποδοση (intonation) ναι 15 ωρες και ΠΟΛΛΕΣ ειναι,ειδικα αν εχεις τοξικο ιδρωτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, έχω το ίδιο πρόβλημα γιατί επίσης ιδρώνω. Μάλλον όχι στον βαθμό που ιδρώνεις εσύ γιατί τις κρατάω παραπάνω.

Το πρόβλημα στην δική μου περίπτωση είναι και ότι το μανίκι που παίζω είναι Mapple και έχει λούστρο, συνεπώς ο ιδρώτας δεν απορροφάται από το ξύλο. Από ότι βλέπω, στην κιθάρα σου δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μάλιστα αν το παρατηρούσες έντονα στην μια κιθάρα, το πρόβλημα θα ήταν προφανώς στο όργανο. Όμως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και μάλλον δεν το "παρατηρείς πιο έντονα", απλά χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη πιότερο.

Εγώ χρησιμοποιώ προϊόντα που αφορούν την καλή κατάσταση των χορδών. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το να έχω ένα πανάκι και να τις σκουπίζω, βοηθάει. Επίσης πριν βάλω τη λοσιόν, σκουπίζω τη χορδή. Με το πανάκι κάνω την κάθε χορδή ξεχωριστά. Την "αγκαλιάζω" με αυτό και σκουπίζω κατά μήκος, όχι απλά από πάνω. Όταν προσεκτικά μετά από κάθε φορά που παίζω φροντίζω τις χορδές, διαρκούν παραπάνω. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι το fast fret κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά δεν το παίρνω γιατί δεν καταλαβαίνω πότε τελειώνει (βλάκας).

 

Αν πάλι ο ιδρώτας σου είναι υπερβολικά πολύς και τοξικός (όπως ειπώθηκε), μπορείς να καταφύγεις στη λύση ενός φίλου. Παίρνε φθηνές χορδές σε ποσότητα και άλλαζέ τες συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από διατροφή πως τα πας;

 

Είχα ενα γνωστό που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα. Γιατρός και λοιποί τον είχαν συμβουλέψει να κάνει διατροφή για 1-2 μήνες χωρίς επεξεργασμένες τροφές, τηγανητά και ζάχαρη, περιορισμένο άμυλο (πατάτες, μακαρόνια, ψωμιά) και να τρώει περισσότερα λαχανικά και όσπρια. Φρούτα με μέτρο. Αυτός καθημερινα έτρωγε 1-2 τυρόπιτες για πρωινό, καφέδες όλη μέρα, αναψυκτικά, πολύ έτοιμο φαγητό και καθόλου λαχανικά/όσπρια.

 

Θεωρώ ότι η διατροφή όντως έχει μεγάλη επίδραση (ανάλογα και τον κάθε οργανισμό). Δεν έμαθα ποτέ την επίδραση της αλλαγής διατροφής στο φίλο μου γιατί δεν άντεξε πέρα από 2 μέρες (νομίζω είδε ενα πιάτο μπάμιες τη 2η μέρα και τρόμαξε  ;D )

 

Για τον καβαλάρη και το nut, καλό είναι να βάζεις λίγο ελαφρύ λαδάκι (σαν κι αυτό που βάζουν στις ραπτομηχανές) για να μην αφήνει τον ιδρώτα και την υγρασία να κάτσουν στις ενώσεις.

 

Σε περίπτωση που δεν το κάνεις ήδη, σκούπιζε τις χορδές και από την κάτω πλευρά τους.

 

Γουδ λακ!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου