Προς το περιεχόμενο

Σκούριασμα χορδών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός με τις 15 ώρες και τις χορδές δεν μου λέει προσωπικά κάτι. Διότι άμα το πάμε έτσι και θες 80 ευρώ το μήνα για χορδές (π.χ. ηλεκτρική - ακουστική) ε τότε κλάφτα.

 

Εκτός αν το δούμε ''Εdge'' φάση που ο τεχνικός του του αλλάζει χορδές σε 40 διαφορετικές κιθάρες σε κάθε συναυλία.

 

Από την άλλη ο «θεούλης» Michael Schenker σε συνέντευξη που έδωσε στο Musicradar όταν τον ρώτησαν κάθε πότε αλλάζει χορδές είπε το εξής: «Όταν σπάνε».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτός με τις 15 ώρες και τις χορδές δεν μου λέει προσωπικά κάτι.

 

σου λεει δε σου λεει δεν εχει σημασια μια και ειναι FACT... ;D..μετα απο 15 ωρες παιξιματος ολες οι χορδες ειναι για πεταμα απο ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ πλευρας (απλα τσεκαρε το Intontation για να πειστεις) και ηχητικα εχουν χασει ολη τη "λαμπροτητα" τους...αν βεβαια δεν σκας και πολυ για το intonation και παιζεις με το gain στο...10....δεν σε νοιαζει...αν παιζεις ομως ΚΑΘΑΡΑ...υπαρχει προβλημα...μια και η κιθαρα ακουγεται σαν ντενεκες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως λες μετά απο 2 ώρες παιξίματος βλέπεις βρωμιά στο maple που είναι λούστρο, αυτό που σίγουρα θα βοηθήσει αρκετά είναι να πλένεις τα χέρια σου πριν παίξεις...

 

δοκίμασε να τα τρίψεις μεταξύ τους πριν τα πλύνεις να δείς τι θα ωγει ακόμη και από φαινομενικά καθαρά χέρια

 

αν τώρα έχεις θέμα και ιδρώνεις παραπάνω από το φυσιολογικό, προσπάθησε να αναπνέεις όταν παίζεις, θα ιδρώνεις σίγουρα λιγότερο και σκούπισμα με πανάκι όπως είπαν και τα παιδιά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

 

χθες δοκίμασα και έπαιξα με το aircondition ανοικτό και ήταν καλύτερα.

 

Στην καινούργια κιθάρα που έχω εδώ και 2 μέρες οι χορδές μετά από 6-7 ώρες είναι πολύ καλά σε σχέση με τις άλλες κιθάρες, οπότε μάλλον το μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι από το Lemon oil  στις rosewood αλλά και πιθανόν και από την υπερβολική χρήση λοιπών καθαριστικών στα maple.

 

Στην λουστραρισμένη ταστιέρα παρατηρώ μαύρη γλίτσα η οποία παίζει να είναι μείγμα ασκούπιστου καθαριστικού από τις χορδές και μαυρίλας από αυτές. Νόμιζα ότι αν βάλω το υγρό και δεν σκουπίσω οι χορδές θα διατηρηθούν πιο μαλακές, πράγμα που μάλλον δεν παίζει. 

 

Τα χέρια μου τα πλένω αρκετά, κοντά στο λεπτό γιατί έχω επαφή με χώμα αρκετά μέσα στην ημέρα, οπότε επιβάλλεται έτσι κι αλλιώς για λόγους υγιεινής. Απλά το πολύ πλύσιμο μαλακώνει τους κάλους.

 

Προς το παρον το σκ που θα αλλάξω χορδές, θα καθαρίσω τo rosewood με ζιπέλαιο οπως μου πρότεινε ο sf και θα αλλάξω χορδές και βλέπουμε.

 

Τις λουστραρισμένες με τι να τις καθαρίσω? Το ζιπέλαιο κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολα κανει,in fact για καθαρισμο δεν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γενικα απεφευγε το να καθαριζεις υπερβολικα κιθαρες ταστιερες κτλ. Αυτη η δουλεια με τα λαδια στην ταστιερα πρεπει να γινεται ανα μερικους μηνες, η και λιγοτερο αν παιζεις πολυ,  το καθε εβδομαδα δεν ειναι καλο για την κιθαρα, ουτε για τα ξυλα της ουτε για το φινιρισμα.

 

αν εχει μαζευτει γλιτσα στην ταστιερα, (αν δεν ειναι το μαυρισμα του maple που ειναι φυσιολογικο με την χρηση), καθαρισε την με πολυ λεπτο γυαλοχαρτο. προσεξε ομως να ειναι το εντελως λεπτο, γιατι αν βαλεις καταλαθος πιο χοντρο θα την χαραζει, ρωτησε καλυτερα εναν τεχνικο η ψαξε στο ιντερνετ.

 

αφου παιζεις με καθαρα χερια, μην σκουπιζεις τις χορδες συνεχεια, μονο οταν τελειωνεις τσ παιχτικα session. κι αυτο χωρις υγρα κτλ, μονο με ενα καθαρο πανακι κιθαρας. αλλο να βαζεις fast fret ας πουμε μερικες φορες την εβδομαδα κι αλλο μερικες την μερα, ειναι υπερβολη. Και παντα σκουπιζεις μετα εννοειται

 

μερικοι ανθρωποι ιδρωνουν πολυ, ισως και λογω αγχους η κακης φυσικης καταστασης, μερικες φορες και λογω κακης τεχνικης, η ποιος ξερει. το αν σκουριαζουν οι χορδες εχει να κανει πολυ με το αν ειναι τοξικος ο ιδρωτας (=διατροφη). ειχα μαθητες και φιλους που επλεναν τα χερια, και σε πεντε λεπτα η κιθαρα ηταν για καθαρισμα λογω ιδρωτα.. :)

 

εγω αλλαζω χορδες (παντα ολο το σετ εκτος των κλασικων) )οταν σκουριασουν η οταν αρχισουν να χανουν το intonation ψηλα. η στις ηλεκτρικες προληπτικα οταν παιζω πολλα λαιβ, αν και με λοκ κλειδια δεν ειναι και μεγαλο προβλημα το να σπασει χορδη ενω παιζεις. δοκιμασε και τις coated χορδες τυπου elixir μηπως κρατησουν πιο πολυ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου