Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Santana δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κιθάρα σε όλη του την καριέρα. Μόνο με αυτήν την prs τον βλέπω που πιστεύω έχει και κάποιου είδους μαγνήτες.Σωστά?

 

Τι να πει κανείς.... ::)

 

PRS Guitars also known as Paul Reed Smith Guitars is an American guitar manufacturer headquartered in Stevensville, Maryland, founded by guitarist and luthier Paul Reed Smith in 1985.

 

http://www.discogs.com/artist/30724-Santana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ούτε το Woodstock δεν έχετε δει...σαν να λέμε το αναγνωστικό της πρώτης δημοτικού 8) ;D

 

Ειστε τυχεροι που δεν εφαρμόστηκε ο αντικαπνιστικός νόμος εκεί  ;D

 

Τι να πει κανείς.... ::)

 

PRS Guitars also known as Paul Reed Smith Guitars is an American guitar manufacturer headquartered in Stevensville, Maryland, founded by guitarist and luthier Paul Reed Smith in 1985.

 

http://www.discogs.com/artist/30724-Santana

 

Ελα longshadow...κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Οκ δεκτό έκανα λάθος αλλά και πάλι...αν κάτι κάνει τον Σαντάνα ξεχωρίστό δεν είναι τα δάχτυλα αλλά τι έχει παίξει και τι έχει γράψει με αυτά. Άρα πάμε αλλού,στην έμπνευση. Αυτό ναι.Αλλά και πάλι καμιά σχέση με τον ήχο (το tone). Μιλάμε για επίπεδο συνθέσεων. Αν παίξω κάτι εγώ πχ και σου θυμίζει Santana μάλλον θα είναι επειδή επειδή χρησιμοποίησα κάποιο pattern που χρησιμοποιεί συχνά αυτός. Έφτιαξα και έναν παρόμοιο ήχο και τσουπ σου ΘΥΜΙΣΕ Santana. Aλλά φυσικά δεν ακούγομαι ίδιος γτ δεν έχω τον ίδιο εξοπλισμό.

 

όλα αυτά είναι δικιά μου άποψη. Φυσικά και μπορεί να θεωρηθεί αποστασιοποιημένη και ψυχρή(όπως και είναι φυσικά).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα απο τη στιγμη που υπαρχει στην εξισωση εστω και ενα διαφορετικο δεδομενο (ΚΣΥΛΑ) το αποτελεσμα της θα ειναι και διαφορετικο.Αρα επηρεαζει το ΚΣΥΛΟ τον ηχο.ΣΥΜΦΩΝΟΙ!ΕΓΩ προσωπικα ομως δεν βρισκω οτι αυτη η διαφορετικοτητα ειναι μεσα στα ορια του να με κανει να της δωσω και σημασια...ειδικα οταν μιλαμε για ηλεκτρικα οργανα που ο ηχος επηρρεαζεται εκτος απο το ξυλο και απο 1002 αλλους παραγοντες.Στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ αυτια (οπως και των περισσοτερων που γνωριζω....ισως ειναι τυχαιο) η διαφορετικοτητα αυτη ειναι εμφανης τοσο ωστε να ειναι αποδεκτη (δηλαδη ελαχιστα εως ΚΑΘΟΛΟΥ) αν καποιος καταφερνει να ακουει διαφορες απο τα ξυλα πραγματικα του βγαζω το καπελο και θα ηθελα και εγω να αποκτησω το αυτι του καποια μερα αλλα θα ηθελα επισης να τον δω και σε ενα blind test....θελω να καταληξω στο οτι ειναι πολλες οι φορες που η πραξη λεει ΑΝΤΕ ΓΑΜΙΣΟΥ στη θεωρια...και στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ αυτια το παραδειγμα με τις διαφορετικες βιδες στο μικροσκοπιο ειναι απολυτα πετυχημενο.Και βαση αυτου ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι απολυτως ιδιο με κατι αλλο αρα...εγω και ενας φιλαρακος που πηραμε ενα SEAT ΙΒΙΖΑ το 2000 και εχουμε διαφορετικα καλυμματα φτιαγμενα απο διαφορετικο υλικο και προφανως διαφορετικο βαρος....ΑΣΦΑΛΩΣ και διαφορετικη αποδοση στην τελικη ταχυτητα...και το που θα οφειλεται αυτο θα ειναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ στους περαστικους....αρα ισως θα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε και σαν διαφορετικα αμαξια....νομιζω οτι διυλιζουμε τον κωνωπα κυριοι.Φιλικα παντα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε?

Εγω απο τοτε  που αρχισα να  παιζω,την παταω να ακουμπαει ξυλο παντως.

 

 

H χορδη ποτε δεν ακουμπαει στην ταστιερα....ειτε εχεις vintage ταστα ειτε super jumbo και  με scalloped....η χορδη δεν ακουμπαει...απλα στα χαμηλοτερα ταστα επειδη το δαχτυλο σου...χυνεται ;D και το χωριζει η χορδη σαν....string ;D(pun intented) ακουμπαει αλλα η χορδη οχι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H χορδη ποτε δεν ακουμπαει στην ταστιερα....ειτε εχεις vintage ταστα ειτε super jumbo και  με scalloped....η χορδη δεν ακουμπαει...απλα στα χαμηλοτερα ταστα επειδη το δαχτυλο σου...χυνεται ;D και το χωριζει η χορδη σαν....string ;D(pun intented) ακουμπαει αλλα η χορδη οχι......

 

Κάτι που μας το δείχνουν και οι scalloped ταστιέρες  ;D

 

EDIT: Α το ανέφερες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά δεν έχετε βαρεθεί...τόσες φορές τα ίδια και τα ίδια...

 

Αφού έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές το θέμα και κάθε φορά καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα...στο κλείδωμα καθώς άκρη δε βγαίνει.

 

Αφήστε τον καθένα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Δεν είναι ανάγκη να προσπαθούμε να πείσουμε διαρκώς τους άλλους ότι η δική μας άποψη είναι η σωστή.

 

Φιλικά πάντα προς όλους. :)

 

 

ΥΓ: Όσον αφορά το αν τα δάχτυλα παίζουν ρόλο στον ήχο. Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο. Με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό παίζουμε εγώ και ο δάσκαλός μου την ώρα του μαθήματος. Παίζουμε τα ίδια πράγματα...ίδιοι δεν ακουγόμαστε πάντως.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ να παιζει ? αφού η χορδη δε βρίσκει καν ξύλο όταν παιζεις μία νότα. Πάτα μία μι στο 12 στην 1η. Πάει: τάστο----γεφυρα----μαγνητης. Δε βρίσκει ξύλο πουθενα. Και άμα ήταν έτσι γιατί να μην αλλάζει ο ήχος εκεί που έχεις μεγάλα inlays?Στην jackson μου (καθαρό κανάλι) που έχει τα καρχαριάκια για inlay δεν ακούγεται διαφορετικά στα τάστα που είναι ασημάδευτα. Και για να βάλεις Inlay κάνεις καλή τρύπα στο ξύλο.

 

Και το άλλο που λένε ότι ο ήχος ''tone'' προέρχεται πιο πολύ από τα δάχτυλα πάλι μούφα μου φαίνεται. Ήμουν σε ένα live το σάββατο όπου έγιναν τόσες αλλαξοκωλιές σε μία ibanez αλλά ο ήχος πάντα ίδιος ακόμα και σε καθαρό ήχο. Αν μου λέγαν ότι επηρεάζεται από το δεξί χέρι (την πένα δηλαδή) θα έλεγα ναι.

Φιλε εγω μολις εβαλα fat one piece maple μανικι επαθα πλακα απο τον ηχο, όχι μόνο απο χροιά, αλλά και από ένταση.

Δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεγαμε λοιπον?

Για βραδι παντως, οχι σουβλακια παλι.  ;D

Εφτιαξα σαλαταρα, μαρουλι, λαχανο, καρωτο, κομματακια κοτοπουλο, κομματακια εμενταλ, κομματακια βρεγμενο παξιμαδι κρητικο ολικης ...για να δω τι αλλο εχει μεσα .... αυτα.

Και ελαιολαδο, μπαλασμικο, αλατι, πιπερι.

Καλη μας ορεξη.  8)

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/misc/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha817.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε?

Την εκανα gay με το εμενταλ?  ;D

Ειχα στο ψυγειο μονο ρεγκατο και εμενταλ.

Μο'ρχοταν λιγο βαρια η γευση του ρεγκατου στη σαλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου