Προς το περιεχόμενο

περί ταστιέρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν λίγο καιρό όπως ορισμένοι γνωρίζετε είχα αποφασίσει να πάρω μια behringer i-axe393, που περιλαμβάνει λογισμικό προσομοίωσης ενισχυτών

 

μιας και βλέπω πως έχετε σε καλή υπόληψη την squier affinity strat, και μου άρεσε πολύ ο ήχος που άκουσα εδώ http://www.youtube.com/watch?v=Nc1m-plHE2c

 

αποφάσισα να προτιμήσω αυτή, και να δοκιμάσω τα SW εφέ κάνοντας χρήση ενός ΙK Multimedia Stealth Plug που επίσης θα αγοράσω για 88Ε από Θωμά, το οποίο αφενός περιέχει ΚΑΙ εφέ πέρα από ενισχυτές, και αφετέρου μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με τη washburn που έχω εδώ και πολλάαααα χρόνια, με τους δύο ενεργούς EMG humbuckers

 

το ζήτημα είναι πια τΟστιέρα να πάρω, maple ή rosewood?

 

έναν από τα παράπονα που έχω από την κιιθάρα μου είναι ότι δεν βγάζει αρκετά πρίμα

 

μήπως όμως το maple με τους μονούς μαγνήτες θα βγάλουν υπερβολικά πρίμα; η διαφορά με την τριανταφυλλιά είναι μεγάλη; άλλη διαφορά πέρα από τα πρίμα υπάρχει;

 

ο ενισχυτής μου είναι ένας παλιόοοοοος marshall 5150, transistor

 

σας μερσώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ηχο (δηλ. στον ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ηχο που θα βγαινει απο τον ενισχυτη)δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ διαφορα...Trust me.... :wink: οποτε παρε οποια σε βολευει στο χερι :wink:

η πιο πριμα απο τις κιθαρες μου εχει ταστιερα rosewood και η πιο μπασα maple :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μου ανέτρεψες μια βασική αρχή

 

τότε πού έχουν διαφορά, ηχητικά;

 

προσωπικά προτιμώ το maple, ηχητικά και στην αίσθηση που δίνει στο χέρι, και η τωρινή μου τέτοιο έχει

 

κάνε σε παρακαλώ ένα κόπο και άκουσε το λινκ που έβαλα παραπάνω, είναι όντως αυτός (πάνω-κάτω) ο ήχος μιας squier affinity strat μέσα από solid state ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oχι δεν ειναι μια και το κλιπ που παραθετεις ειναι με λαμπατο ενισχυτη.Γενικα ο ενισχυτης επηρεαζει πολυ περισσοτερο τον ηχο απο οτι η κιθαρα :wink: (δηλ. καλυτερα να εχεις μια "μετρια" στρατ και εναν καλο ενισχυτη παρα μια "μαματη" & εναν μετριο ενισχυτη,πανω κατω σαν στρατ θα ακουγονται και οι δυο αλλα σιγουρα αυτη που θα ειναι συνδεδεμενη με τον καλυτερο λαμπατο ενισχυτη θα ακουγεται ωραιοτερα... :wink:

 

Αν θες περισσοτερα πριμα αλλαξε μαγνητες ,εκει ειναι ο πραγματικος ηχος μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας οχι στη.....ταστιερα :wink:

 

Ειπαμε διαφορα ηχητικα δεν εχουν (ο μονος λογος που ο Φεντερ εβγαλε μπρατσα με ταστιερα απο rosewood ειναι οτι του παραπονιοτανε οι πελατες του οτι το Maple λερωνε ευκολα :D)εχουν ομως διαφορα στο feel & στον τροπο που καποιος παιζει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πιστεύω πως οι προσομοιώσεις λαμπάτων fender/marshall από το amplitube θα με φέρουν κοντά στη λάμπα

 

από μαγνήτες έχω πάρει δύο crunchy pafs από τον GFS και θα τις δοκιμάσω στη washburn

 

(εκτός αν τα κλιπάκια που θα ανεβάσει ο γιατρός από χάρλεϋ μπέντον τη Δευτέρα είναι πειστικά και καταλήξω να πάρω μια τέτοια και να της βάλω τους παφ)

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε!

 

(τι σου είναι το ίντερνετ τελικά, βρήκα την κιθάρα φτηνά, βρήκα κλιπάκι να την ακούσω, βρήκα βοήθεια και συμβουλές στο φόρουμ... χλίδα... πριν 15 χρόνια θα ήμουν χαμένος στο διάστημα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου