Προς το περιεχόμενο

Digital VS Analog!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι απλο.

Κατα την γνώμη μου οι περισσότεροι απο μας θέλουν ή προτιμούν το analog.Οχι ολοι,οι περισσότεροι.Όμως το Digital εφφε πλεον ειναι πολυ εύκολο στην χρήση κ πάνω απο ολα πολυ φτηνότερο.Με 400 ευρωπουλα (εαν τα εχεις βεβαια λογω κρισης κτλ) τσιμπας τον digital amp ή πολυεφφε κ κανεις με αξιοπρέπεια αυτο που σου αρεσει ή ειναι η δουλεια σου.Καλυπτεις πολλαπλές αναγκες με σχετικά μικρο κόστος.

Το analog (που ειναι οπως κ να το κάνουμε στο αφτί ή στο μυαλό των περισσότερων απο μας ως το "ιδανικο") ειναι κ πολλαπλάσια ακριβότερο.

Αρα σε τετοιες κουβέντες δεν φτανει να λεμε απλα τι "ακουμε" εμεις κ τι λεει ο ταδε υπερ-γνωστης του θέματος.Μπαίνουν κ αλλοι παράγοντες στην μέση που αν κ αποφεύγουμε να τους αναφέρουμε,επηρεάζουν στον έναν ή αλλο βαθμό την κρίση μας (ή τις οποίες απόψεις έχουμε).Γι αυτο πιστευω πως αν μας χαρίζανε το analog ή το digital οι περισσότεροι θα διάλεγαν το πρωτο.Αν ομως πρεπει να το αγοράσουμε τα πραγματα αλλάζουν κ ειναι εντελως ανάποδα.Καλως ή κακως ετσι ειναι.Γνωμη μου παντα.

 

:)

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή τους ειδικους για τα κσύλα δεν τους ακουμε αλλά ακούμε αυτούς για τα ηλεκτρονικα?

Τους ακούμε, αλλά μετά βλέπουμε στο εργοστάσιο της Fender πως γίνεται η παραγωγή ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τους ειδικους για τα κσύλα δεν τους ακουμε αλλά ακούμε αυτούς για τα ηλεκτρονικα?

Τα ηλεκτρονικα ειναι αριθμοι. Ολα μετρουνται και μπορουν να υπολογιστουν.

Δε γνωριζω αν ισχυει κατι τετοιο με τα ξυλα. Δεν εχω ιδεα απο ξυλα.  ;D

 

Το "καλος" ή "κακος" ηχος ειναι λιγο υποκειμενικο. Απο την αλλη, οι μετρησεις ειναι μετρησεις.

Νομιζω εκει εγκειται η διαφορα μεταξυ ειδικων για τα ξυλα και ηλεκτρονικους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρονικα ειναι αριθμοι. Ολα μετρουνται και μπορουν να υπολογιστουν.

Δε γνωριζω αν ισχυει κατι τετοιο με τα ξυλα. Δεν εχω ιδεα απο ξυλα.  ;D

 

Το "καλος" ή "κακος" ηχος ειναι λιγο υποκειμενικο. Απο την αλλη, οι μετρησεις ειναι μετρησεις.

Νομιζω εκει εγκειται η διαφορα μεταξυ ειδικων για τα ξυλα και ηλεκτρονικους.

 

 

Και τα ξύλα μετριουνται απλά το αγνοούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη? Για πες μερικες μετρησεις/ παραμετρους (δε διαφωνω, απλα δεν εχω ιδεα).

 

Υπήρξε ενα θέμα πρόσφατα εδώ περί ξύλων, στο 1ο βίντεο χρησιμοποιείται graphic eq (?) για να δούμε τη διαφορά (η διαφορά υπάρχει πάντως φαίνεται,άλλο αν ακούγεται)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=203980.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει digital vs analog? Δεν πρέπει να γίνει πιο συγκεκριμένη η σύγκριση? Και τα 2 έχουν μειονεκτήματα, άλλα μάλλον το digital έχει πολύ λιγότερα. Από αυτήν την άποψη δεν είναι καλύτερο?

 

Έχω δει πολλές φορές το ίδιο debate περί αναλογικού, και γενικά φαίνεται ότι προτιμάται (και από επαγγελματίες). Υπάρχουν χαρακτηριστικά των αναλογικών συστημάτων που δεν μπορούν να υλοποιηθούν στα ψηφιακά? Η μήπως δεν τα γνωρίζουμε καν? Η μήπως είναι υπολογιστικά ασύμφορο? (Γενικά ξέρω ότι τα αναλογικά μεταφέρονται...το ανάποδο δεν γίνεται πάντα)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου