Προς το περιεχόμενο

Η 'Α'γενεια στο μεγαλειο της...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα απ' την εξυπνακίστικη ή αγενή συμπεριφορά κάποιου, νομίζω χρειάζεται μια ίσως πιο ψύχραιμη αντίδραση:

1. Η δημοσιοποίηση mail τρίτου χωρίς τη συναίνεσή του είναι foul, ό,τι κι αν αναφέρεται στη συζήτηση. Απλά και ξεκάθαρα. Δεν υπάρχει "μου έδωσε το δικαίωμα η συμπεριφορά του", πρόκειται για ιδιωτική συζήτηση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

2. Ο νόμος της αγοράς είναι πολύ απλός και παγκόσμια αποδεκτός: ο πωλητής προσφέρει προς πώληση το αγαθό ή την υπηρεσία σε ό,τι τιμή γουστάρει. Ο αγοραστής είτε αποδέχεται είτε αντιπροτείνει, με ή χωρίς επιχειρήματα. Την αντιπρόταση είτε την αποδέχεται ο πωλητής είτε με τη σειρά του ανθ-αντιπροτείνει, και ούτω καφετζής, μέχρι τελικώς να επιτευχθεί ή όχι συμφωνία. Προς τι η επίκληση στην "αγορά" κλπ. κλπ. δεν μπορώ να καταλάβω. Την τιμή πώλησης την κανονίζει ο πωλητής, είναι κι αυτό πολύ απλό και ξεκάθαρο. Αν δε βρει ανταπόκριση, να το έχει να το χαίρεται και είμαστε όλοι καλά.

3. Δε συμμετέχω συχνά, αλλά παρακολουθώ καιρό συζητήσεις. Μου φαίνεται αφελής και αξιοπερίεργη η τάση ορισμένων προς τον πατερναλισμό σ' αυτά τα ζητήματα με τις αγοραπωλησίες. Οπότε επικροτώ το live & let live ως πολύ πιο ελευθέριο απ' το do unto others, γιατί το δεύτερο κάνει προβολή των γούστων μας ενώ το πρώτο είναι απολύτως ανεκτικό. Η διαφορά είναι τεράστια.

Καλή συνέχεια σε όλους και συγγνώμη για την κατάχρηση χώρου.

Συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ολα τα κοινωνικα δικτυα , τσατ , φορουμ και κτλ κτλ... εχω δει οτι σου λενε να συμπληρωσεις τα στοιχεια σου (nick η ονομα , mail και κτλ κτλ) , αλλα ειτε σου εχουν επιλογη να τα εχεις 'αορατα' ειτε δεν φενοντε καν.

 

Στην εγγραφη στις αγγελιες σου λεει να βαλεις nick η ονομα , απο κατω mail αλλα σε υποχρεωνει σε καθε πμ που ανταλλαζεις στις αγγελιες να φαινοντε.... δεν θα ηταν ΠΙΟ 'νομιμο' να το αφηνει στην επιλογη του χρηστη?!

 

Ερχεται δλδ το εκαστοτε site αγγελειων σαν δευτερος - τριτος και σου λεει ειτε θες ειτε οχι εγω θα εχω φανερα τα στοιχεια σου...

 

Αρα το mail τουλαχηστον (μαζι με το εκαστοτε nick - ονομα) ειναι φανερα σε ολους.

 

Καταρχάς παραπονιέσαι για την διαθεσιμότητα των στοιχείων όταν ο ίδιος έβαλες το mail ενός άλλου σε δημόσια θέα. Πως σου φαίνεται αυτό;

 

Τώρα για την ερώτησή σου. Δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας με το site του και για ποιούς λόγους. Εφόσον δεν υπάρχει έννοια "πιο νόμιμος" (αυτά είναι on-off, είσαι ή δεν είσαι) ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δίνεται εμμέσως στους χρήστες κάποιο δικαίωμα χρήσης στοιχείων και σίγουρα δεν δίνεται νομικό πάτημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν εχουμε καταλαβει ειναι οτι, οπως μεχρι παλια η υπογραφη ή το αφμ μας κτλ ειναι αυστηρα προσωπικα, ε, σημερα στον τωρινο κοσμο της τεχνολογιας, ακριβως το ιδιο ειναι και με το μαιλ

 

Για αυτο και πλεον παιρνονται σοβαρα οσα γραφονται σε twitter και facebook κτλ και στον καθενα ασκουνται κυρωσεις

 

Απο την αλλη για να το κανω πιο λιανα και λαικα:

 

"Αν η κουκλαρα στο απεναντι μπαλκονι βγει μια μερα τσιτσιδι εκει εξω και χαζευει το δρομο και εμενα απο απεναντι, ειναι νομιζω διαφορετικο απο το να παρω καμερα, και μεσα απο την μπαλκονοπορτα να προσπαθω να την τραβηξω βιντεο και να την ανεβασω σε πορνοσαιτ...."

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς παραπονιέσαι για την διαθεσιμότητα των στοιχείων όταν ο ίδιος έβαλες το mail ενός άλλου σε δημόσια θέα. Πως σου φαίνεται αυτό;

 

Τώρα για την ερώτησή σου. Δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας με το site του και για ποιούς λόγους. Εφόσον δεν υπάρχει έννοια "πιο νόμιμος" (αυτά είναι on-off, είσαι ή δεν είσαι) ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δίνεται εμμέσως στους χρήστες κάποιο δικαίωμα χρήσης στοιχείων και σίγουρα δεν δίνεται νομικό πάτημα.

 

 

Πραγματικα απορω με την μανια που εχετε καποιοι φιλοι εδω μεσα να διαστρευλωνετε την πραγματικοτητα.

 

Ο φιλος πιο πριν λεει 'αφου εχεις τα ιδια πιστευω με αυτον που σου την ειπε γιατι εκανες το thread' , τωρα εσυ εχεις την εντυπωση οτι 'παραπονιεμαι' , αν ηταν παραπονο απλα δεν θα εκανα εγγραφη... ισα ισα που εγω οπως ειπα 'δεν εχω να κρυψω τιποτα' . Οτι εχω να πω το λεω. Ποτε δεν με πειραξε κανενος site η τακτικη. :)

 

Οσον αφορα αυτο το περιβοητο 'mail' ... διορθωθηκε απο τους διαχειριστες και προφανως απο μερους μου δεν θα ξανασυμβει. Οποτε δεν μπορω να καταλαβω προς τι ολη αυτη η συζητηση?! Και τις προαλλες ενα παληκαρι ειχε κανει thread για εναν '@π@τεων@' και πανω στην αναστατωση του ποσταρε και το mail (μαζι με πιο προσωπικα στοιχεια? δεν θυμαμαι) του πωλητη - @π@τεων@. Κανεις δεν επεσε με τα μουτρα να του λεει οτι λετε εδω.

 

Αυτο που δεν εχουμε καταλαβει ειναι οτι, οπως μεχρι παλια η υπογραφη ή το αφμ μας κτλ ειναι αυστηρα προσωπικα, ε, σημερα στον τωρινο κοσμο της τεχνολογιας, ακριβως το ιδιο ειναι και με το μαιλ

 

Για αυτο και πλεον παιρνονται σοβαρα οσα γραφονται σε twitter και facebook κτλ και στον καθενα ασκουνται κυρωσεις

 

Απο την αλλη για να το κανω πιο λιανα και λαικα:

 

"Αν η κουκλαρα στο απεναντι μπαλκονι βγει μια μερα τσιτσιδι εκει εξω και χαζευει το δρομο και εμενα απο απεναντι, ειναι νομιζω διαφορετικο απο το να παρω καμερα, και μεσα απο την μπαλκονοπορτα να προσπαθω να την τραβηξω βιντεο και να την ανεβασω σε πορνοσαιτ...."

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το παραδειγμα που εφερες : ετσι οπως το θετεις ναι θα ησουν φαουλ... αλλα αμα ηξερες οτι η συγκεκριμενη ειναι ηδη πορνοσταρ η ειχες δει ηδη ποσα βιντεο της στο νετ (και εις γνωσης της) ... τι θα γινοταν τοτε?!

Δεν εχει σημασια,θα πρεπει να σου εχει δωσει την αδεια της ,αν θελει μπορει να σε κυνηγησει.

Σου το ειπαν και παραπανω,επειδη καποιος βγαζει φατσα φορα καποια στοιχεια του στο διαδυκτιο `η και στο μπαλκονι του δεν σημαινει αυτοματα οτι εσυ (οποιοσδηποτε) μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια,θα πρεπει να σου εχει δωσει την αδεια της ,αν θελει μπορει να σε κυνηγησει.

Σου το ειπαν και παραπανω,επειδη καποιος βγαζει φατσα φορα καποια στοιχεια του στο διαδυκτιο `η και στο μπαλκονι του δεν σημαινει αυτοματα οτι εσυ (οποιοσδηποτε) μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.

 

 

Αρα δλδ αν εσυ πουλας εναν ενισχυτη πχ που τον θελει παρα πολυ ενας φιλος μου αλλα δεν εχει νοιζ ... και εχεις μαιλ στην αγγελια η τηλ  δεν θα παω να του το δωσω ωστε να επικοινωνησει μαζι σου κατευθειαν και οσο πια αμεσα γινεται ... θα πρεπει πρωτα να μεσολαβησω εγω και να σου στειλω πμ για να σε ρωτησω αν μπορω να δωσω το τηλ σου στον φιλο/ους μου που μπορει να θελουν τον ενισχυτη?!?!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ blue monk

 

Προφανώς μπερδεύεις την έννοια του τυπικού και ουσιαστικού νόμου ως νομοθετικής διάταξης με τη γενικότερη έννοια του "νόμου" που μπορεί να διέπει από φυσικά φαινόμενα μέχρι κοινωνικές σχέσεις. Με τη δική σου ερμηνεία, ο νόμος του Ομ ή του Κουλόμπ, όπως και ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης δεν είναι νόμος γιατί δε νομοθετήθηκε από αρμόδιο όργανο. Ασχολείσαι με την ετικέττα και όχι με την ουσία.

Στην πραγματική αγορά, στο 99.99% των περιπτώσεων την τιμή τη θέτει ο πωλητής, κι επ' αυτού δε χωρεί συζήτηση. Στις αγγελίες του noiz μια στις πολύ τόσες βλέπεις πωλητή να λέει "προτείνετε τιμή" στους υποψήφιους αγοραστές. Μη κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε. Ηθική αυτού του τύπου στην αγοραπωλησία δεν υπάρχει, υπάρχει συμφωνία ή μη. Τα συναλλακτικά ήθη εξαντλούνται στην τήρηση των όρων της δικαιοπραξίας και στην καλή πίστη, αν το θες τεχνικά. Και μιλώ ως νομικός και οικονομολόγος.

Τα υπόλοιπα αφορούν μια συζήτηση που σίγουρα δεν ταιριάζει σε ενηλίκους. Όπως το καταλαβαίνω, εδώ μέσα δεν είμαστε για να πούμε στον άλλον πόσο θα κοστολογήσει το προϊόν του. Ο καθένας ζητά ό,τι θέλει, είναι θεμιτό να διαπραγματευτούμε, κι αν τελικά δε μας κάνει η τιμή, δεν το αγοράζουμε. Και όλα καλά. Θέλω να πουλήσω την Jack & Danny Paula € 5.000 και δεν κατεβαίνω ευρώ; Με γειά μου με χαρά μου. Θέλει ο άλλος να την αγοράσει € 5.000; Με γειά του με χαρά του. Τόσο απλά, κι ούτε ηθικολογίες ούτε τίποτε. Στην τσέπη και τα γούστα του καθενός κουμάντο δεν σηκώνει, και ο καθένας πορεύεται με τις επιλογές του ως ενήλικος και υπεύθυνος άνθρωπος. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε, όπως ματαίως κάνουμε επί 6-7 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δλδ αν εσυ πουλας εναν ενισχυτη πχ που τον θελει παρα πολυ ενας φιλος μου αλλα δεν εχει νοιζ ... και εχεις μαιλ στην αγγελια η τηλ  δεν θα παω να του το δωσω ωστε να επικοινωνησει μαζι σου κατευθειαν και οσο πια αμεσα γινεται ... θα πρεπει πρωτα να μεσολαβησω εγω και να σου στειλω πμ για να σε ρωτησω αν μπορω να δωσω το τηλ σου στον φιλο/ους μου που μπορει να θελουν τον ενισχυτη?!?!

Eλα ρε συ Dark ,δεν ειναι το ιδιο και δεν σου λενε τοση ωρα κατι τετοιο!Ηταν λαθος κινηση αυτο που εκανες και το καταλαβες ,αστο εδω, νταξ εισαι πικαρισμενος που τους βρισκεις ολους κοντρα αλλα μην συνεχιζεις με λαθος τροπο σκεψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου